Pożyczki od inwestora prywatnego- co trzeba o niej wiedzieć?

Przeczytasz w ciągu 8 minut

Pożyczki od inwestorów prywatnych są alternatywą dla tych oferowanych przez banki i instytucje pozabankowe. Tego rodzaju wsparcie finansowe kiedyś można było otrzymać tylko od rodziny czy przyjaciół, jednak dzisiaj pożyczki te oferują inwestorzy prywatni czy też grupy zrzeszone w spółdzielniach i stowarzyszeniach.

Czym są pożyczki prywatne?

Pożyczki prywatne jest to jedna z form pożyczania pieniędzy. W świetle przepisów pożyczki mogą być udzielane także przez osoby prywatne, a więc są one jak najbardziej legalne. Takie wsparcie finansowe udzielane jest przez osoby fizyczne, a nie podmioty gospodarcze zajmujące się branżą finansów. Termin ten obejmuje pieniądze otrzymywane od rodziny, znajomych czy osoby obce, inwestujące w swój prywatny kapitał. Pożyczki od prywatnych inwestorów oferowane są w sposób:

 • bezpośredni- osoby fizyczne dodają ogłoszenia swoich usług na tablicach ogłoszeniowych czy też w internecie,
 • pośrednio- prywatni inwestorzy pożyczają swoje pieniądze w formie pożyczek społecznościowych przy pomocy specjalnych portali.

Dla osób zadłużonych pożyczki prywatne okazują się często atrakcyjnym rozwiązaniem. Tego rodzaju ogłoszenia obiecują prywatne pożyczki od zaraz bez sprawdzania baz, dla osób z zajęciami komorniczymi czy bezrobotnych. Takich produktów nie mają w swojej ofercie banki czy firmy pożyczkowe. Co ważne, nawet chwilówki wymagają spełnienia pewnych warunków, jeśli chodzi o zdolność kredytową.

Pożyczki prywatne- czym się charakteryzują?

Pożyczki od osób prywatnych znacząco różnią się swoimi zasadami, od kredytów proponowanych przez banki czy firmy pozabankowe. Wyróżniają się tym, że:

 • są związane ze znacznym ryzykiem,
 • wymagają mniejszej ilości dokumentów,
 • mogą być udzielane na dowolnych warunkach, a ograniczają je tylko dosyć uogólnione przepisy znajdujące się w kodeksie cywilnym,
 • są łatwo dostępne dla wszystkich osób,
 • w przypadku skorzystania z nich niezbędne jest odprowadzenie podatku do Urzędu Skarbowego,
 • są droższe od kredytów bankowych oraz chwilówek pozabankowych.

Dla kogo są pożyczki prywatne?

Rozwiązanie to kierowane jest głównie do osób, które z pewnych względów nie mogą skorzystać z oferty banku czy instytucji pozabankowych. Firmy pożyczkowe często mają dosyć wygórowane warunki, które musi spełnić klient. Z tego względu niewiele osób może skorzystać z ich ofert. Chcąc otrzymać kredyt bankowy, należy mieć regularne dochody i dobrą historię kredytową. Ponadto nie powinno się spłacać innych tego typu zobowiązań. Banki dokładnie weryfikują swoich klientów w KRD, BIK czy BIG. Osoby zadłużone nie mogą liczyć na uzyskanie wsparcia finansowego z banku. W przypadku firmy pozabankowej, osoby bezrobotne czy zadłużone też mogą mieć problem ze skorzystania z ich oferty. Takie firmy również weryfikują dokładnie swojego klienta, pod względem jego historii kredytowej i zdolności. Pożyczki prywatne są więc rozwiązaniem, z którego może skorzystać większość osób, będących w trudnej sytuacji finansowej.

Jakie informacje znajdują się w umowie pożyczki?

Umowa pożyczki od prywatnego inwestora stanowi zabezpieczenie dla pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. Dokument ten ochrania przed nieprawdziwymi żądaniami czy skłanianiem do spłaty całości zobowiązania w krótkim terminie. Umowa pożyczki powinna zawierać takie informacje jak:

 • kwotę pożyczki,
 • okres spłaty zobowiązania,
 • datę i miejsce zawarcia pożyczki,
 • podpisy obu stron,
 • konsekwencje w przypadku opóźnienia w spłacie.

Ponadto, w takim dokumencie powinien też znaleźć się punkt o sposobie spłaty pożyczki oraz jej udokumentowania. W przypadku wyboru spłaty w gotówce warto uzyskać potwierdzenie, w postaci oświadczenia pożyczkodawcy. Dobrą propozycją jest wcześniejsze ustalenie rozliczenia przelewami. Zdarza się, że prywatny inwestor może zażądać dodatkowego zabezpieczenia. Nie w każdym wypadku, będzie to korzystne dla pożyczkobiorcy. Istnieją różne sposoby zabezpieczenia spłaty jak np.:

 • poręczenie gwaranta,
 • akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji,
 • weksle,
 • przewłaszczenie albo ustanowienie hipoteki.

Podatek od pożyczki prywatnej

Warto pamiętać, że pożyczki prywatne są obciążone podatkiem, który wynosi 0,5% pożyczonej kwoty. Obejmuje to wszelkie pożyczki od osób fizycznych oraz firm, które nie zajmują się branżą pożyczkową, których kwota wynosi powyżej 1000 zł. Jest jednak pewien wyjątek, a dokładnie to pożyczka od najbliższej rodziny. Jest to tak zwana grupa podatkowa 0, w której to obowiązuje zwolnienie do kwoty 9637 zł. Podatek należy wyliczyć na formularzu PCC-3, a następnie złożyć go do US jako deklarację pożyczki. Na jego złożenie i opłacenie jest 14 dni. Co ważne, to obowiązek ustawowy, a więc jego niedopełnienie może skutkować sankcyjną stawką podatku, wynoszącą 20 procent pożyczonej sumy.

Co zrobić przed zaciągnięciem pożyczki prywatnej?

Pożyczki prywatne wiążą się z pewnym ryzykiem. Aby uchronić się przed nieuczciwymi pożyczkodawcami, należy:

 • zweryfikować pożyczkodawcę- sprawdzić podane przez niego dane, wpisać numer NIP albo nazwę. Ponadto, jeśli to firma, to należy też sprawdzić to, czy widnieje ona w KRS i CEIDG,
 • sprawdzić listę ostrzeżeń KNF- na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego znajdują się przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne, które kiedyś dopuściły się przestępstw finansowych i niedozwolonych działań, takich podmiotów należy unikać,
 • dokładnie zapoznać się z treścią umowy- należy przeczytać i przeanalizować wszelkie zapisy oraz wyjaśnić wszelkie nieścisłości. Zawsze można udać się na konsultację prawniczą,
 • nie podpisywać weksla in blanco- taki weksel dedykowany jest tylko zaufanym i znanym kontrahentom,
 • uważać na podejrzane oferty, na zbyt dobrych warunkach, które mogą ukrywać dodatkowe koszty.

Jakie konsekwencje grożą w przypadku braku spłaty pożyczki prywatnej?

W przypadku pożyczek od inwestorów prywatnych, które kierowane są do osób w bardzo trudnej sytuacji finansowej, możliwe opóźnienia w spłacie czy też jej brak, są dosyć często spotykane. Za niedopełnienie warunków umowy może grozić:

 • skorzystanie pożyczkodawcy z zabezpieczeń- czyli może on przejąć na własność przedmioty, które stanowią zabezpieczenie pożyczki,
 • sprawa cywilna w sądzie- kiedy wezwania do zapłaty nie przynoszą pożądanych skutków, wówczas pożyczkodawca może założyć sprawę w sądzie. Po otrzymaniu prawomocnego wyroku oraz klauzuli wykonalności może on rozpocząć windykację przy pomocy komornika,
 • negatywny wpis do baz informacji gospodarczej- wpisy mogą być wykonywane przez banki, instytucje bankowe, ale również prywatnych inwestorów po doręczenie dłużnikowi sądowego nakazu zapłaty. Przez wpisy pożyczkobiorca będzie miał ograniczone możliwości zaciągnięcia pożyczki,
 • sprzedaż długu- pożyczkodawca, któremu zależy na czasie, może też zdecydować się na sprzedaż długu. W ten sposób ominie całą procedurę sądową, a wszystkie przebiegnie bez zgody dłużnika. Należy jedynie przesłać mu właściwą informację listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. W ten sposób wierzyciel odzyska część swoich pieniędzy i to w krótkim czasie. Osoba wykupująca dług, będzie ubiegała się natomiast o odzyskanie całości zadłużenia. Długi można sprzedać między innymi na tak zwanej giełdzie dłużników.

Jakie zalety i wady mają prywatne pożyczki?

Wśród zalety pożyczek od prywatnych inwestorów należy wspomnieć o:

 • braku analizy zdolności kredytowej,
 • nieweryfikowaniu pożyczkobiorcy w żadnej bazie,
 • niewielkiej ilości formalności,
 • szybkości całej procedury otrzymania wsparcia finansowego,
 • możliwości otrzymania pieniędzy będąc osobą zadłużoną, bezrobotną czy z komornikiem,
 • braku konieczności informowania o zatrudnieniu czy dochodach.

Wady pożyczek od prywatnych inwestorów to:

 • wysokie koszty pożyczki (wyższe niż w przypadku banku, czy instytucji pozabankowych),
 • możliwe wyłudzenie danych osobowych,
 • problemy w odnalezieniu oferty od sprawdzonego i zaufanego pożyczkodawcy,
 • narażanie się na oszustwa i nieuczciwe praktyki.

Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?

Pomimo tego, że pożyczka prywatna jest często jedyną opcją dla osób w ciężkiej sytuacji finansowej czy zadłużonych, to jednak należy w jej przypadku zachować niezbędne środki ostrożności. Zaciągnięcie pożyczki od prywatnej osoby wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Tego rodzaju produkty finansowe podlegają mniejszej ilości regulujących przepisów prawa. Przed podpisaniem umowy, należy więc dokładnie przeanalizować jej wszystkie punkty.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021