Faktoring dla firm to produkt przeznaczony dla przedsiębiorców. Dzięki niemu możesz uniknąć problemów z płynnością finansową. To problem, który dotyka coraz większą liczbę przedsiębiorców. Jak to działa? Czy istnieje faktoring dla nowych firm? Sprawdź najważniejsze informacje!
Spis treści:
- Co to jest faktoring dla firm?
- Faktoring dla firm – kiedy będzie dobrym rozwiązaniem?
- Czy istnieje faktoring dla nowych firm?
- Cichy faktoring dla nowych firm
- Jak złożyć wniosek o faktoring dla firm?
Co to jest faktoring dla firm?
Faktoring dla firm do niedawna budził mieszane odczucia. Jednak aktualnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z tego produktu. Dlaczego? Problem, z jakim boryka się wiele firm, to ryzyko utraty płynności finansowej. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorców realizującym transakcje handlowe z dłuższymi terminami spłaty. Zdarza się również, że kontrahenci nie realizują płatności w wyznaczonym czasie. W takich sytuacjach zdarza się, że przedsiębiorca nie ma po prostu środków finansowych na pokrycie bieżących wydatków. Z pomocą przychodzi jednak faktoring dla firm.
Zatory płatnicze dotykają przede wszystkim mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Dlatego też wielu usługodawców wprowadza do swoich ofert faktoring dla małych firm. Należy zwrócić uwagę, że ofiarami zatorów płatniczych padają często początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają wystarczającego doświadczenia, by wypracować sobie bezpieczne kontakty. Czy transakcje handlowe muszą wiązać się z ryzykiem?
Faktoring dla firm – kiedy będzie dobrym rozwiązaniem?
Faktoring dla firm to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy dopiero pracują nad ugruntowaniem swojej pozycji na rynku. Dodatkowo sprawdzi się w przypadku dużych firm wprowadzających dla swoich kontrahentów odroczone terminy płatności. W takich sytuacjach może pojawić się problem ze stabilnym źródłem środków finansowych na dalszą działalność firmy. Należy zwrócić uwagę, że faktoring dla firm umożliwia przede wszystkim otrzymanie zapłaty za zrealizowane usługi niemal natychmiast. Po nawiązaniu współpracy z faktorem otrzymamy środki finansowe za przesłaną fakturę.
Kwota widniejąca na fakturze będzie pomniejszona o koszty związane z faktoringiem. Następnie nic nas już nie interesuje. Teraz całe zobowiązanie przejmuje faktor, który odpowiada za uregulowanie płatności przez kontrahenta. Co ważne, należy zwrócić uwagę, że faktor przyjmuje wyłącznie nieprzeterminowane faktury.
Czy istnieje faktoring dla nowych firm?
Firmy faktoringowe oferują swoje usługi nie tylko firmom z doświadczeniem, ale również początkującym przedsiębiorcom. Należy podkreślić, że jest to bezpieczne rozwiązanie zarówno dla faktora, jak i faktoranta. Kiedy przedsiębiorca przesyła fakturę do opłacenia, instytucja faktoringowa automatycznie ściąga swoją należność. Dlatego historia kredytowa nie odgrywa w tym przypadku tak dużej roli. Bez wątpienia jest to duże udogodnienie dla firm, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku.
Cichy faktoring dla nowych firm
Cichy faktoring dla nowych firm to rozwiązanie, które jest trudne do znalezienia. Instytucje faktoringowe oferują ten produkt zazwyczaj przedsiębiorstwom z doświadczeniem, ponieważ wiąże się z dość wysokim ryzykiem. Cichy faktoring jest stworzony dla przedsiębiorców, którzy nie chcą informować swoich kontrahentów o korzystaniu z oferty faktora. Firmy kierują się w tym przypadku przede wszystkim relacjami biznesowymi oraz utrzymanie pozytywnego wizerunku. Cichy faktoring dla nowych firm polega na braku obowiązku informowania kontrahentów o cesji faktury.
W tym przypadku firmy faktoringowe wprowadzają jednak warunek, że kontrahent nie może mieć problemów ze zdolnością kredytową. Dodatkowo faktor sprawdzi dokładnie informacje na temat Twojej wypłacalności. Faktoring cichy nie zdejmuje obowiązku zapłaty faktury z faktoranta. Otrzymujesz zapłatę za fakturę, którą następnie musisz zwrócić po opłaceniu zobowiązania przez kontrahenta.
Jak złożyć wniosek o faktoring dla firm?
Proces wnioskowania o faktoring dla firm nie powinien sprawić Ci żadnego problemu. Wszystkie formalności załatwisz bez problemu przez internet. Zajmie Ci to tylko chwilę. Jeżeli tylko dysponujesz urządzeniem z dostępem do sieci, nic nie stoi na przeszkodzie, by przystąpić do wnioskowania. Jak złożyć wniosek o faktoring dla firm? Oto kilka najważniejszych kroków.
Zacznijmy od podstaw. Ty jako przedsiębiorca wystawiasz swojemu kontrahentowi fakturę.
Następnie przekazujesz dokument do wybranej firmy faktoringowej.
Kiedy to zrobisz, faktor przeprowadza weryfikację przesłanych dokumentów oraz zdolności kredytowej kontrahenta.
Jeżeli wszystko będzie w porządku, faktor dostarczy na Twoje konto środki finansowe pomniejszone o prowizję oraz odsetki. Dodatkowo niektóre firmy wypłacają tylko zaliczkę, a dopiero po spłacie faktury przez kontrahenta dostarczają pełną kwotę.
Następnie kontrahent musi opłacić swoje zobowiązanie w wyznaczonym terminie na konto faktora.
Ostatni krok to przekazanie brakującej kwoty Tobie jako przedsiębiorcy korzystającemu z faktoringu dla firm.