Maksymalne wypłaty gotówkowe w kasach bankowych – co trzeba o nich wiedzieć?

Przeczytasz w ciągu 8 minut

Większość z nas oszczędza na tak zwaną „czarną godzinę„, i nic w tym dziwnego, ponieważ posiadając oszczędności, czujemy się bezpiecznie w niepewnym świecie. Obecnie mało kto trzyma pieniądze, w przysłowiowej skarpecie w domu. Od lat bezpiecznym miejscem, do przechowywania gotówki jest oczywiście bank. Małe kwoty często wpłacane zazwyczaj “robią robotę” i gromadzą się w pokaźnej sumie na koncie, a dodatkowo wpłacone na lokatę, czy zainwestowane w akcje pomnażają się. Aż w końcu nadchodzi ten dzień i decydujemy się wypłacić je z kasy bankowej. Czy są jakieś limity? I o czym należy pamiętać udając się do banku po dużą sumę? W tym artykule został poruszony temat wypłat dużych sum pieniędzy w kasach bankowych. Życzymy miłej lektury artykułu!

Jak po gotówkę to, tylko do banku

Oczywiście tytuł tego akapitu należy traktować nieco z przymrużeniem oka, ponieważ banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, uruchomiły w całej Polsce (i na świecie), bankomaty i wpłatomaty. Wypłata i wpłata gotówki nigdy nie była tak prosta, jak obecnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, praktycznie z dnia na dzień zmniejszyły się kolejki do kas bankowych. Wystarczy tylko posiadać kartę płatniczą lub kredytową, znaleźć bankomat swojego banku i mówiąc kolokwialnie jesteśmy już z gotówką w domu. Jednak i w bankomatach nie unikniemy limitów wypłat. U lidera polskiej bankowości w bankomacie możemy jednorazowo dziennie wypłacić maksymalnie do 10.000 PLN.

Limity wypłat w bankomatach – ile dostanę pieniędzy „od ręki”?

Na wysokość wypłaty dokonywanej w bankomacie wpływają następujące czynniki:

– dzienny indywidualny limit wypłaty środków pieniężnych – określony na karcie płatniczej lub kredytowej. Limit można zmienić w placówce banku. Największy dla lidera polskiej bankowości wynosi 10.000 PLN.

– podmiot, który wystawił kartę – tutaj mogą pojawić się duże rozbieżności od 5.000 PLN dla mniejszych podmiotów, do nawet 10.000 PLN.

– aktualna ilość środków w bankomacie. 

Bankomaty również posiadają minimalne progi wypłat. Minimalna kwota wypłaty zależy przede wszystkim od limitu narzuconego przez bank. Zazwyczaj mieści się w zakresie od 30 do 50 PLN. Oczywiście istnieje możliwość wypłaty np. 10.00 PLN z bankomatu, ale często wiąże się z dodatkową opłatą manipulacyjną za wykonanie usługi.

Limity wypłat w kasach bankowych – ile maksymalnie dostanę pieniędzy „do ręki”?

Tak naprawdę, to ile klient dostanie „do ręki” zależy w dużej mierze od limitu określonego dla danego banku. Trudno podać konkretną kwotę, dla wszystkich banków działających na terenie naszego kraju. Kwoty wahają się w między 10.000 PLN a 25.000 PLN. Dla większości znanych banków jest to kwota 20.000 PLN – tyle może klient wypłacić jednorazowo z konta, bez uprzedniego informowania placówki. Każdy oddział bankowy powyżej swojego limitu pieniężnego, uruchomi tak zwaną procedurę awizacji – czyli zgłoszenia przez klienta wypłaty gotówki powyżej limitu bankowego. Tego typu procedury, uruchamiane są, w celu zapewnienia bezpieczeństwa przeprowadzonej transakcji. 

Aby wypłacić gotówkę, należy wcześniej skontaktować się z oddziałem. Można to zrobić na kilka sposobów:

– osobiście w oddziale banku.

– za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej,

– telefonicznie,

Żeby bez problemów wypłacić środki, należy posiadać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem (np. paszport) potwierdzający tożsamość klienta i okazać go pracownikowi. Banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz spełniając najwyższe standardy obsługi – umożliwiają klientom wybór nominałów pieniężnych, w jakich gotówka ma zostać wypłacona. Z takiego rozwiązania bardzo chętnie korzystają przedsiębiorcy, którzy nierzadko, muszą posiadać cały wachlarz nominałów, aby nie mieli problemów z płynnością finansową w przedsiębiorstwie. Nikt z nas nie lubi słyszeć, „A nie ma Pan/Pani drobniej? Bo nie mam wydać…”

Limity czasowe przy wypłacie gotówki – jak długo muszę czekać na moje pieniądze?

Jeśli dokonujemy wypłaty w bankomacie, zgodnie z limitem pieniądze dostajemy od razu do ręki. W przypadku wypłaty większych środków finansowych w kasie bankowej zostaną uruchomione procedury awizowania. Jeśli gotówka potrzebna jest na następny dzień, banki określają nawet dokładną godzinę, do której klient zobowiązany jest poinformować placówkę, aby zgłosić chęć wypłaty. W przeciwnym razie musimy liczyć się z tym, że środki pieniężne, będą dostępne dopiero za 2-3 dni robocze (w zależności od banku). Warto pamiętać o tym, że w dużych polskich miastach oddziały bankowe mogą tego samego dnia wypłacić gotówkę, bez czasu oczekiwania.  Natomiast w mniejszych miejscowościach nie zawsze jest taka możliwość.  

Ważna uwaga! W przypadku, gdy do oddziału zgłosi się kilku klientów wypłacających duże sumy pieniędzy, istnieje możliwość, że bank odmówi  wypłaty środków tego dnia, ponieważ nie będą one fizycznie dostępne! Dlatego tak ważne jest zgłoszenie, tego faktu pracownikom placówki z wyprzedzeniem.

Czy bank może naliczyć dodatkowe opłaty za wypłatę gotówki?

W niektórych placówkach przy wypłacie kilkudziesięciu tysięcy złotych, nalicza się opłatę manipulacyjną w wysokości od 0.2 do 0,5% od wartości tej sumy. Warto zapamiętać na długie lata złotą zasadę, że jeśli zamówionej gotówki nie jesteśmy w stanie odebrać w umówionym terminie, klient musi liczyć się z tym, że bank naliczy karę finansową i pobierze opłatę w wysokości 0,15% do nawet 1% od awizowanej kwoty! Oczywiście placówka przechowa pieniądze przez kolejne 2 – 3 dni (choć nie we wszystkich bankach jest to regułą), to i tak klient zostanie obciążony karą finansową. Dlatego warto dopytać pracownika przed rozpoczęciem operacji, o ewentualne naliczenie dodatkowej opłaty, za niemożność odebrania gotówki w umówionym terminie. 

Jeśli klient wie, że z przyczyn niezależnych od niego, nie będzie w stanie przyjść do banku po gotówkę, wtedy powinien wysłać zaufaną osobę, która w naszym imieniu odbierze gotówkę, w celu uniknięcia niechcianej kary finansowej. Wystarczy napisać stosowne upoważnienie i poinformować pracownika banku o zaistniałej sytuacji. Istnieje jeszcze jedna opcja, aby uchronić się od kary. Należy anulować zamówioną operację wypłaty gotówki, najpóźniej do godziny określonej w regulaminie banku (najczęściej do godziny 15:00), w dniu roboczym poprzedzającym wypłatę środków.

Wypłata obcej waluty – co należy wiedzieć i ile maksymalnie można wypłacić? 

Klient, który potrzebuje środków finansowych obcej walucie np.: Euro, Dolarów Amerykańskich, Funtów czy Franków Szwajcarskich, powinien udać się osobiście do oddziału banku zajmującego się wymianą walut. Czasami zdarza się, że wypłata obcej waluty wiąże się, z dodatkowymi kosztami manipulacyjnymi. Należy być przygotowanym na tę ewentualność, choć większość banków na terenie naszego kraju nie pobiera dodatkowych opłat za przewalutowanie. Oczywiście i w tym przypadku zetkniemy się z awizacją i limitami. W niektórych placówkach awizacji podlega każda, nawet najmniejsza wypłata. Również rodzaj waluty będzie miał kolosalne znaczenie, ponieważ inne limity będą narzucone na walutę Euro a inne na Dolara Amerykańskiego. I znów, trudno napisać jednoznaczną kwotę. Najbezpieczniejsza odpowiedź brzmi: „To zależy od banku”. Podczas wykonywania operacji wypłaty obcej waluty, również zostaną naliczone kary w przypadku, gdy pieniądze zostaną zamówione, a klient ich nie odbierze, lub nie poinformuje o tym fakcie placówki.

Gotówka czy karta – co lepiej wybrać?

Obecny rozwój technologiczny sprawia, że żyjemy w komfortowych czasach. Bankowość internetowa jest w pełnym rozkwicie. Kto by pomyślał, że robienie przelewów, opłacanie rachunków, czy kupowanie rzeczy przez Internet będzie aż takie proste. Przecież wystarczy odpowiednia aplikacja lub dostęp do strony Internetowej na dowolnym urządzeniu elektronicznym i już cały świat jest na wyciągnięcie ręki. I to dosłownie. Jako społeczeństwo ochoczo przerzuciliśmy się na dokonywanie płatności bezgotówkowych. Jest to duża wygoda. Jednak należy pamiętać o tym, że gotówka w dalszym ciągu jest ważnym środkiem płatniczym w dzisiejszym świecie. Odpowiadając na pytanie zadane w nagłówku, którą opcję wybrać? Najlepiej wybrać obie! Przecież nie wszędzie istnieje możliwość płatności kartą. Niektóre rzeczy w dalszym ciągu załatwimy tylko za „żywą” gotówkę.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021