Wymiana dowodu osobistego – krok po kroku
Zbliża się data ważności Twojego dowodu? A może kończysz 18 lat i chcesz wyrobić ten dokument po raz pierwszy? Nie ważne, z jakiego powodu chcesz się stać posiadaczem nowego dowodu osobistego, warto abyś wiedział co trzeba zrobić, aby go wymienić. Zobacz jak zmienić dowód osobisty, ile to kosztuje i gdzie możesz to zrobić.
Wymiana dowodu osobistego – gdzie zgłosić?
Jeśli chcesz wymienić swój dowód, musisz udać się do dowolnego urzędu. Nie ważne, w jakim mieście jesteś zameldowany, dowód możesz wymienić na terenie całego kraju. Od jakiegoś czasu istnieje też możliwość złożenia wniosku o nowy dowód przez internet. To bardzo wygodne rozwiązanie i aby wymienić swój stary dowód osobisty, nie musisz nawet wychodzić z domu.
Wymiana dowodu osobistego – kiedy należy wymienić?
Dowodu osobistego nie należy zmieniać bez powodu. Musisz zrobić to jedynie, gdy:
– termin ważności starego dowodu już upłynął,
– zmieniłeś dane, które zawarte są w dowodzie np. nazwisko,
– wizerunek Twojej twarzy zmienił się na tyle, że trudno jest Cię zidentyfikować na zdjęciu, które znajduje się w dowodzie,
– zgubiłeś lub zniszczyłeś swój dowód osobisty.
Warto wiedzieć, że w momencie, gdy utracisz dowód lub zostanie Ci on skradziony, musisz to zgłosić odpowiednim organom. Jeśli do zdarzenia doszło za granicą, to musisz się zgłosić do placówki konsularnej Rzeczpospolitej Polskiej, jeśli w kraju, to do organów gminy. Wniosek o nowy dowód osobisty mogą także złożyć osoby, które nie mają e-dowodu, a chcą go posiadać, mają e-dowód bez certyfikatu podpisu osobistego lub certyfikatu logowania czy też nie mogą się nim zalogować.|
Jak wymienić dowód osobisty?
Skoro już wiesz, kiedy trzeba wymienić dowód osobisty, to warto, abyś wiedział też, jak wygląda cała procedura.
Po pierwsze musisz pobrać i wydrukować wniosek o wydanie dowodu osobistego. Taki wniosek znajdziesz też w urzędzie.
Następnie musisz wypełnić wniosek swoimi danymi i dołączyć do niego aktualną fotografię.
Wypełniony wniosek możesz zanieść osobiście do urzędu lub wysłać wraz z załącznikami w formie dokumentu elektronicznego do organu dowolnej gminy.
Po złożeniu wniosku o wydanie nowego dowodu otrzymasz potwierdzenie z przewidywaną datą odbioru dokumentu. Zmiana dowodu osobistego na nowy trwa kilkanaście dni, a na odbiór dokumentu możesz poczekać nawet 30 dni.
Wymiana dowodu osobistego – gdzie odebrać?
Dowód należy odebrać w urzędzie, który wybrałeś podczas składania wniosku o wydanie nowego dokumentu. Nowy dokument odbierzesz po okazaniu starego dokumentu tożsamości lub paszportu.
Wymiana dowodu osobistego – koszt
Wydanie i wymiana dowodu osobistego jest bezpłatna. Osoba, która chce wymienić swój dokument na nowy, nie musi za to płacić.
Co to jest e-dowód?
Od 4 marca 2019 roku Polacy mają możliwość wyrobienia e-dowodu, który posiada warstwę elektroniczną. E-dowód nie różni się za bardzo od tradycyjnego dowodu, jednak to, co może Cię zaskoczyć, to fakt, że na pierwszej stronie ma on wypisany numer CAN. Znajduje się on także w kodzie kredkowym, który znajduje się na drugiej stronie dokumentu.
Numer CAN przyda Ci się w momencie, gdy będziesz chciał skorzystać z elektronicznych właściwości dowodu osobistego. Warstwa elektroniczna, o której już wspomnieliśmy, jest niewidoczna z zewnątrz i przybiera formę chipa. E-dowód spełnia wszystkie funkcje, które dotychczas spełniał dowód osobisty jednak jego dodatkową funkcją, jest to, że można przyłożyć go do czytnika i komunikować się z administracją publiczną i innymi podmiotami.
Zmiana dowodu osobistego na e-dowód
Wszystkie dowody, które wydane są na podstawie wniosków złożonych po dniu 4.03.2019 roku, są e-dowodami. Jeśli Twój dowód osobisty jest ważny, ale nie posiada warstwy elektronicznej, to nie musisz go wymieniać, ale jeśli chcesz to zrobić, to wystarczy, że pójdziesz do najbliższego urzędu i złożysz wniosek o wydanie nowego dokumentu. Wymiana zwykłego dowodu na e-dowód jest bezpłatna.