Jakie są najczęstsze błędy w dokumentacji kredytowej i jak ich uniknąć?

Przeczytasz w ciągu 7 minut

Chcesz uzyskać kredyt hipoteczny, ale boisz się, że coś pójdzie nie tak z dokumentacją? Błędy w dokumentacji kredytowej są często powodem opóźnień lub nawet odrzucenia wniosku o kredyt. Aby uniknąć tych problemów, warto znać najpowszechniejsze błędy i wiedzieć, jak ich uniknąć.

Jak się przygotować do procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny:

Przed pokazaniem błędów powiedzmy o tym, jak się przygotować. Oto lista krok po kroku, co należy wykonać:

 • Najważniejsze jest określenie swoich osobistych potrzeb i możliwości finansowych.
 • Przegląd ofert banków, robiąc to, należy zwrócić szczególną uwagę na czynniki takie jak: oprocentowanie, prowizję, ubezpieczenie, a także na warunki dodatkowe.
 • Zgromadzić należy kilka niezbędnych dokumentów, najważniejszymi z nich są:
  1. Dowód osobisty, wymagany do weryfikacji tożsamości
  2. Zeznanie podatkowe, przyda się do weryfikacji dochodów oraz wyliczenia zdolności kredytowej.
  3. Wypis z rejestru gruntów, potwierdza on własność nieruchomości
  4. Umowa sprzedaży lub wynajmu,
  5. Rachunki i faktury, pomogą przy wyliczaniu zdolności kredytowej
  6. Zaświadczenie o zatrudnieniu oraz wynagrodzeniu, które również będzie uwzględnione przy wyliczaniu zdolności kredytowej.
 • Skonsultowanie się z doradcą finansowym, który wybierze najlepszą ofertę i przeprowadzi przez proces ubiegania się o kredyt, co pomoże zaoszczędzić czas. Wizyta u doradcy nie jest wymagana, można samodzielnie ocenić, która opcja będzie najlepsza.
 • Przygotowanie własnej wypłacalności, bank będzie wymagać od wnioskodawcy informacji na temat jego wypłacalności.

Rodzaje kredytów hipotecznych:

Przykłady kredytów hipotecznych jakie można znaleźć obecnie na rynku:

 1. Kredyty hipoteczne z możliwością wcześniejszej spłaty, pozwalają na wcześniejszą spłatę kredytu bez dodatkowych kosztów.
 2. Kredyty hipoteczne z dostępnością do dodatkowej gotówki, pozwalają na uzyskanie dodatkowej gotówki, na przykład na remont mieszkania.
 3. Kredyty hipoteczne z dostępnością do limitu kredytowego, te kredyty pozwalają na korzystanie z limitu kredytowego przez cały okres kredytowania.
 4. Kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem, te kredyty mają oprocentowanie zmienne i ulegają zmianie w zależności od czynników rynkowych, takich jak stopy procentowe.
 5. Kredyty hipoteczne z fixacją oprocentowania, te kredyty mają stałe oprocentowanie przez określony czas, na przykład. 5 lub 10 lat.

 Tych błędów należy unikać przy dokumentacji kredytowej!

Dokumentacja kredytowa jest jednym z kluczowych elementów procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny. Niestety, nietrudno jest o popełnienie błędów, które mogą opóźnić lub nawet w ekstremalnych przypadkach uniemożliwić uzyskanie kredytu. W tym artykule omówimy najczęstsze błędy w dokumentacji kredytowej i podpowiemy, jak ich uniknąć, aby uzyskanie kredytu hipotecznego przebiegło bezproblemowo.

Najczęstsze błędy w dokumentacji kredytowej:

Teraz przedstawimy jakie błędy są popełniane przez kredytobiorców i zaproponujemy proste rozwiązania:

 1. Niedokładne lub niekompletne wypełnienie wniosku kredytowego – Jest to bardzo banalny błąd, który może też być bardzo łatwo naprawiony. Wiele osób popełnia bowiem ten błąd, nie czytając dokładnie wszystkich sekcji formularza, co może prowadzić do braku ważnych informacji i dokumentów, a co za tym idzie do wydłużenia się procesu uzyskiwania kredytu.
 2. Podanie nieaktualnego lub niepoprawnego wyciągu z konta bankowego – Podczas ubiegania się o kredyt, banki wymagają aktualnych wyciągów, aby uzyskać pełny obraz historii finansowej klienta, ten błąd może być chyba najbardziej druzgocący w skutkach, gdyż może nam uniemożliwić wzięcie kredytu.
 3. Zaniedbanie weryfikacji swoich danych osobowych i informacji zawartych w dokumentacji kredytowej – Brak weryfikacji wprowadzonych danych, może skutkować błędami w dokumentacji, takich jak niepoprawne nazwisko, adres czy numer telefonu.
 4. Zaniedbanie dołączenia wszystkich wymaganych dokumentów – Jest to bardzo podobny do poprzedniego błąd. Może on skutkować opóźnieniem procesu uzyskania kredytu.

Podsumowując, należy pamiętać o dokładności i rzetelności przy wypełnianiu dokumentacji kredytowej, są kluczowe dla uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej. Dlatego, unikając tych błędów, zwiększasz swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Jak uniknąć powyższych błędów?:

Zaprezentowane teraz zostaną proste rozwiązania do wymienionych właśnie błędów:

 1. Niedokładne lub niekompletne wypełnienie wniosku kredytowego – Należy pamiętać o uważnym przeczytaniu instrukcji, upewnieniu się, że wniosek został wypełniony w pełni i dokładnie, a także że podpisany został we wszystkich wymaganych miejscach.
 2. Nieaktualne lub niepoprawne wyciągi z konta bankowego – Rozwiązanie jest banalne, należy zawsze dołączać aktualne wyciągi ze swojego konta a najlepiej, aby były one z ostatniego konta.
 3. Zaniedbanie weryfikacji danych i informacji – Przed wysłaniem dokumentów do banku, pamiętać należy o kilkukrotnym sprawdzeniu, czy wszystkie informacje są poprawne i aktualne.
 4. Zaniedbanie dołączenia wszystkich wymaganych dokumentów – Najprostszym rozwiązaniem będzie kilkukrotne sprawdzenie, czy dołączone dokumenty są poprawne oraz, czy w ogóle zostały dołączone.

Skutki popełnienia błędów w dokumentacji kredytowej:

Popełnienie błędów w dokumentacji może mieć poważne konsekwencje dla procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny. Jednym ze skutków może być, odrzucenie przez bank złożonego wniosku, co oznacza, że trzeba będzie rozpoczynać cały proces od początku. Mniej druzgocącym, lecz dalej uciążliwym skutkiem będzie opóźnienie i wydłużenie procesu uzyskania kredytu, co doprowadzi do straty czasu, a nawet do dodatkowych kosztów. Poza tym, błędy w dokumentacji kredytowej mogą skutkować gorszymi warunkami kredytu hipotecznego w zakresie wysokości oprocentowania czy wysokości udzielanej pożyczki. W niektórych, ekstremalnych przypadkach, będzie można liczyć się ze zwiększeniem  opłat i prowizji, co może znacząco zwiększyć koszty kredytu hipotecznego. Może również dojść do nieporozumień i niejasności na linii klient-bank, a to znów marnuje czas i wprowadza dodatkowe zamieszanie.

Wpływ błędów w dokumentacji na koszty kredytu:

Błędy w dokumentacji nie tylko wprowadzają zamieszanie i opóźnienia w procesie uzyskiwania kredytu, ale także mogą wpłynąć na koszty kredytu hipotecznego. W niektórych przypadkach bank może wymagać dodatkowych opłat za opóźnienia i konieczność poprawiania błędów w dokumentacji, co może dodatkowo podnieść koszty kredytu.

Poza tym, błędy w dokumentacji mogą także wpłynąć na decyzję banku dotyczącą wysokości kwoty i warunków udzielenia kredytu, na przykład bank może zdecydować o zwiększeniu wymaganego wkładu własnego lub zażądać dodatkowych zabezpieczeń. Niech za przykład posłuży nam życiowa, hipotetyczna sytuacja pani Marii, która ubiega się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania na własność. Przy wypełnianiu dokumentacji wprowadza nieaktualne oświadczenie o dochodach oraz nieprawidłowo zaokrągliła kwoty wydatków. Przez popełnione błędy bank wymaga dodatkowych dokumentów oraz przez opóźnienia zwiększa wymagany wkład z 10% do 15%.

Dlatego ważne jest, aby dokładnie przestrzegać wszystkich wymagań dotyczących dokumentacji i upewnić się, że jest ona prawidłowa, aby wpłynąć na decyzję banku w pozytywny sposób. Warto również skonsultować się z doradcą kredytowym, w celu uzyskania pomocy przy wypełnianiu wniosku.

Jaka jest rola doradców kredytowych?:

Doradcy kredytowi odgrywają ważną rolę w całym procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny, są oni specjalistą posiadającym szeroką i kompetentną wiedzę na tematy produktów oferowanych przez banki oraz dobrze orientują się w rynku nieruchomości, dlatego właśnie ich pomoc może być nieoceniona. Co więcej, dzięki wizycie u doradcy podatkowego można uniknąć błędów w dokumentacji.

Uzyskana pomoc będzie objawiać się w wypełnianiu wniosków kredytowych, kontrolowaniu poprawności dokumentów i ich aktualności oraz w uzyskaniu niezbędnych informacji. Dzięki temu klient może być spokojny o kompletności i zgodności jego dokumentacji z wymogami banku. W razie potrzeby doradcy kredytowi mogą również negocjować za kredytobiorcę warunki kredytu i uzyskać dla nich lepsze oferty. Więc warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, gdyż pomoże on oszczędzić dużo czasu.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021