Dwa konta w jednym banku – czy to się opłaca?

Przeczytasz w ciągu 8 minut

Dwa konta w jednym banku – czy to się opłaca?

Oszczędzanie w przysłowiowych skarpetkach to już przeszłość. Konto możesz otworzyć w dowolnym banku, nie martwiąc się o szereg formalności. Najlepszym rozwiązaniem dzisiaj jest utworzenie wielu kont zamiast jednego. Jak to jest możliwe? Ile kont bankowych mogę mieć i dlaczego warto rozważyć więcej?

Ile można mieć kont bankowych według polskiego prawa bankowego?

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kont bankowych możesz mieć jednocześnie na swoje nazwisko, najpierw sprawdź polskie prawo bankowe. Tytułowy dylemat jednoznacznie rozstrzyga ustawa Prawo bankowe, a dokładniej rozdział 3. Określa on zasady prowadzenia rachunków, zarówno po stronie instytucji, jak i samych klientów. Ile kont bankowych można legalnie mieć? Regulamin nie określa liczby rachunków bankowych przypadających na jednego klienta. W związku z tym możesz mieć jednocześnie kilka różnych kont bankowych w kilku różnych bankach. Takie praktyki nie mogą być karane ani regulowane przez polskie prawo. Co więcej, jest to bardzo powszechne zjawisko. Pamiętaj, że posiadanie tylko jednego konta bankowego ogranicza korzystanie z innych produktów bankowych jakie placówka ma do zaoferowania. Na przykład drugie konto może służyć do otrzymywania waluty obcej (nazywane kontem walutowym). Pozwala to uniknąć dodatkowych opłat za przelew i ewentualnych przewalutowań. Ponadto dodatkowe konta mogą być również opcją do gromadzenia środków, bardziej racjonalnego zarządzania środkami i regulowania zobowiązań. Takie podejście zapewnia nam niezależność finansową.

Dwa konta bankowe – kiedy jest to dobre rozwiązanie?

Po pierwsze zauważmy, że odpowiedź na to pytanie zależy od potrzeb każdego z nas. Posiadanie dwóch rachunków w jednym banku może być korzystne, jeśli każdy ma inną funkcję. Obecnie można znaleźć różne rodzaje kont bankowych dla użytkowników indywidualnych.

  • Konto osobiste „standardowe” – służy do gromadzenia dochodów i rozliczania codziennych zobowiązań. Najczęściej wpływają na niego środki z tytułu wypłaty wynagrodzenia i opłacamy z niego różnego rodzaju bieżące rachunki. Można mieć kilka takich kont w zależności od zapotrzebowania np. wiele osób oddziela konta na te, z których płaci rachunki od tych, z których korzysta w czasie robienia zakupów w sklepie.
  • Konta oszczędnościowe – oprocentowanie, które jest doliczane do zgromadzonych na nich środków zwykle nie przynosi dużych zysków, ale przynajmniej czerpiesz korzyści finansowe z trzymania pieniędzy na takim koncie.
  • Konto walutowe — najczęściej używane do prowadzenia rachunku w wybranej przez nas walucie. Przydatne podczas częstych podróży ale także jest to dobra opcja dla osób chcących oszczędzać w obcej walucie.

Podstawowe konta osobiste nie są oprocentowane. Dlatego, aby oszczędzać, warto otworzyć konto oszczędnościowe, które może być dochodowe. W ostatnim czasie oprocentowanie zwykłych lokat wzrosło, dlatego warto je mieć, gdy chcemy mądrze zarządzać domowymi finansami. Ponadto motywuje nas to do regularnego oszczędzania, nawet niewielkich kwot.

Miło jest przyzwyczaić się do tego, że masz tylko jedno konto, ale to tylko pozorna wygoda. Nawet jeśli jest to najlepsze konto na rynku i każdego dnia jesteś z niego zadowolony, warto rozważyć otwarcie kolejnego konta i skorzystać z atrakcyjnych ofert bankowych wspierających oszczędność.

Jak założyć kolejne konto w banku?

Otwarcie kolejnego konta w tym samym banku jest zaskakująco łatwe. Funkcję wielu kont bankowych, drugie, trzecie, czwarte itd. można ustawić z poziomu bankowości elektronicznej. To prosta i wygodna metoda. Bo niektóre banki mają już nasze dane w swoich bazach i kontraktowanie na inne produkty to tylko formalność. Bez względu na to, ile rachunków bankowych masz w danej instytucji, banki zachęcają do podpisywania kolejnych umów. Pamiętaj jednak, że chociaż warto mieć wiele kont, zawsze powinieneś sprawdzić szczegółowe warunki swojego banku. Dodanie konta bankowego może wiązać się z dodatkowymi opłatami, na przykład jeśli nie spełniasz wymagań dotyczących aktywności, które uprawniają do bezpłatnego korzystania z konta.

Szybkie przelewy własne między kontami

Ci, którzy mają konta osobiste i firmowe w tym samym banku, chwalą sobie, że ich przekazy są zlecane znacznie szybciej, co nie dziwi, bo system przelewu realizuje natychmiastowo operację przelewów własnych. Może to oznaczać np., że przedsiębiorca nie otrzymał na czas przelewu z gotówką od kontrahenta i w związku z tym potrzebuje pilnie „pożyczyć” pieniądze z konta osobistego na opłacenie składek ZUS lub bardzo ważny rachunek do uregulowania. Należy pamiętać, że coraz więcej banków integruje swoje osobiste i korporacyjne systemy bankowości internetowej. Rozwiązania korzystne dla przedsiębiorców można znaleźć w systemach bankowości online, co umożliwia szybkie przełączanie się między kontem firmowym i osobistym bez konieczności ponownego logowania. Przełączanie między wieloma kontami firmowymi zarządzanymi przez tę samą osobę jest również bardzo łatwe.

Dwa konta w jednym banku – zalety

Dobrym rozwiązaniem jest rozdzielenie rachunków bankowych w zależności od ich funkcji. Na przykład do użytku osobistego do zarządzania codziennymi sprawami związanymi z domowymi finansami i oszczędnościami. Pozwoli to na zwiększenie środków finansowych. Dodatkiem może być również konto osobiste otwarte w ramach promocji. Banki oferują obecnie wiele akcji reklamowych dla nowych klientów, oferując bonusy o wartości nawet kilkuset złotych. Rzadko wspomina się o innych zaletach posiadania wielu kont osobistych, takich jak utrata karty debetowej. W takim przypadku teoretycznie mógłbyś uzyskać dostęp do środków na koncie za pośrednictwem bankowości mobilnej, ale w wyniku wysłania przez bank instrukcji zablokowania karty, możliwość korzystania z tej karty i jej wirtualnego odpowiednika zostaje zablokowana. Środki są wpłacane na drugie konto bez konieczności udawania się do lokalnego oddziału banku lub oczekiwania na nową kartę debetową. Posiadanie drugiego konta to dobry wybór dla osób, które posiadają wspólne konto bankowe np. z małżonkiem, ale chcą zachować niezależność finansową i przelewać część zarobionych pieniędzy na konto, do którego mają wyłączny dostęp. Bardzo często również chcemy kupić bliskiej osobie prezent na specjalną okazję i nie chcemy aby zostało to wykazane na wspólnym rachunku bankowym. Często także posiadanie dodatkowego konta sprawdza się w sytuacji kiedy otrzymujemy przelew alimentacyjny. Dzięki temu możemy wykazać ile wydatków przeznaczonych zostaje na dziecko. Jest to skuteczne rozwiązanie zwłaszcza w sprawach związanych z chęcią zwiększenia wpływów z tego tytułu. Niewątpliwą zaletą posiadania kilku kont w jednym banku jest fakt wykorzystywania do obsługi zaledwie jednej aplikacji, w której znajdziemy szybki podgląd do wszystkich używanych przez nas kont bankowych. W razie braku niespodziewanego braku środków podczas zakupów jesteśmy w stanie szybko zareagować.

Dwa konta w jednym banku – o czym należy pamiętać?

Jak widać posiadanie dwóch różnych kont bankowych oznacza wiele korzyści dla właściciela. Należy jednak pamiętać o opłatach za prowadzenie konta pobieranych przez bank. Banki mogą na określonych warunkach wydawać karty bez opłat, jeśli klienci spełniają określone wymagania. Największą popularnością cieszy się wpływ danej kwoty na konto w każdym okresie rozliczeniowym – na przykład co najmniej 500 zł lub 100 zł lub równowartość tej kwoty w określonych walutach obcych. To samo dotyczy kart płatniczych. Czasami jest to całkowicie bezpłatne, czasami płacisz określoną kwotę w każdym okresie rozliczeniowym (wypłaty z bankomatu się nie liczą), a czasami płacisz określoną kwotę kartą płatniczą. Dodatkowo opłaty transakcyjne mogą dotyczyć innego rodzaju konta niż Twoje lub tylko pierwsza transakcja w okresie rozliczeniowym jest bezpłatna, a Twój bank może pobierać opłatę za każdą kolejną transakcję. Dzieje się tak najczęściej przy rachunkach oszczędnościowych, przy transakcjach na rachunkach zewnętrznych, czyli rachunkach prowadzonych przez inne banki. Oto rzeczy, o których powinieneś zdecydować, zanim zamówisz otwarcie kolejnego konta. Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy dobrze odczytałeś poszczególne stawki, radzimy zapytać doradcę o więcej informacji na jego infolinii lub na czacie, jeśli Twój bank oferuje takie rozwiązanie swoim klientom.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021