Jak sprawdzić właściciela konta bankowego?
Nieraz w życiu może się zdarzyć, że będziemy posiadali czyjś numer konta, ale nie będziemy wiedzieli, do kogo on należy. Często zdarza się na przykład, że ktoś myli jedną czy dwie cyfry w numerze konta i wykonuje przelew nie do tej osoby, do której planował, a następnie chce szukać właściciela rachunku, na które przekazał środki, aby ten mu je odesłał. Wbrew pozorom sytuacja nie jest jednak taka prosta. Jak sprawdzić właściciela konta bankowego i czy w ogóle jest to możliwe?
Czy można sprawdzić właściciela konta bankowego?
Jak sprawdzić do kogo należy konto bankowe? Niestety, kwestia sprawdzania danych właściciela rachunku bankowego jest skomplikowana. Głównie z uwagi na fakt, że pracowników banków obowiązują zarówno ogólne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, jak i te wyszczególnione w ustawie Prawo bankowe, regulującej działalność tych instytucji finansowych.
W praktyce oznacza to, że dane właściciela rachunku bankowego mogą zostać przekazane tylko ściśle określonym grupom, a mianowicie:
- właścicielom rachunku
- pełnomocnikom konta
- organom ścigania (jeśli występują odpowiednie przesłanki, np. podejrzenie popełnienia przestępstwa).
Nie jest więc możliwe, aby postronna osoba trzecia, która na przykład wysłała błędnie na jakiś rachunek przelew, zadzwoniła do banku i otrzymała dane dotyczące imienia i nazwiska posiadacza rzeczonego konta. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji nic nie można zrobić.
Jak sprawdzić właściciela konta bankowego – do kogo należy?
Dane właściciela rachunku bankowego, takie jak imię i nazwisko, są niepubliczne, natomiast, z uwagi na konstrukcję numeru konta bankowego, można wyciągnąć z niego pewne informacje.
Konkretnie możemy się dowiedzieć (korzystając z pierwszych 6 cyfr numeru rachunku), w jakim banku założone zostało dane konto. W tym celu możemy wykorzystać liczne strony internetowe, które szybko i za darmo oferują taką usługę.
Jeśli chcielibyśmy się także dowiedzieć, w jakim konkretnie oddziale założono rachunek (dzięki temu możemy dowiedzieć się, gdzie prawdopodobnie mieszka właściciel rachunku), konieczne będzie podanie pierwszych 10 cyfr. Dlaczego?
Dwie pierwsze cyfry w numerze rachunku bankowego odnoszą się do numeru kontrolnego całego rachunku, natomiast cztery kolejne – banku, w którym jest on prowadzony. Z kolei cyfry na pozycjach od 7 do 10 mówią o konkretnym oddziale. Pozostała część to już numer identyfikacyjny przypisany konkretnie do danego konta.
Taka jest konstrukcja w przypadku przelewów krajowych, jeśli zaś chcielibyśmy przelać pieniądze za granicę bądź otrzymać przelew z zagranicznego konta, warto pamiętać, że konieczne będzie podanie numeru IBAN. W jego przypadku dane rachunku zaczynają się od dwóch liter, symbolizujących kraj, w którym prowadzone jest konto (dla Polski jest to PL), a dalsza część to tradycyjnie stosowany numer rachunku, czyli wspomniane 26 cyfr.
Dzięki informacji w zakresie tego, w jakim banku stworzono dane konto, wiemy, z jaką instytucją należy się skontaktować, aby rozwiązać nasz problem. Jeśli szukamy właściciela konta, ponieważ np. zostaliśmy przez niego oszukani za pomocą portalu aukcyjnego, należy udać się na posterunek policji i zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa, podając przy tym organom ścigania wszelkie dane, które mogą posłużyć do zidentyfikowania oszusta, takie jak numer konta bankowego czy numer telefonu.
Wysłałem przelew na złe konto – co robić?
Wiemy już, że bank nie ma prawa podać nam danych właściciela rachunku bankowego, na które błędnie przelaliśmy środki. Może za to pomóc nam w inny sposób, a mianowicie sam skontaktować się z odbiorcą naszego przelewu, poinformować go o zaistniałej sytuacji i wskazać konieczność zwrotu funduszy pozyskanych w wyniku błędnie wykonanego przelewu.
Bank ma wykonanie takiego działania 3 dni od momentu, kiedy zgłosimy mu błędne wykonanie przelewu. Następnie osoba, która otrzymała nasze środki w wyniku pomyłki, ma 30 dni na ich zwrot. Co ważne, odbywa się to na specjalny rachunek bankowy, tak, aby mogła ona zachować anonimowość.
Gdyby bowiem zwróciła środki na rachunek, z którego je otrzymała, moglibyśmy zobaczyć jej imię i nazwisko w danych transakcji. Jeśli zaś odbiorca środków nie zdecyduje się na ich zwrot, zostanie on dokonany ze środków danego banku bądź SKOK-u.
Dane właściciela rachunku bankowego – podsumowanie
Odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić właściciela konta bankowego, nie jest tak prosta, jak moglibyśmy sobie życzyć. Z drugiej strony musimy pamiętać, że takie dane są chronione nie bez powodu, a sami z pewnością również nie chcielibyśmy, aby takie informacje na nasz temat były powszechnie dostępne.
Co prawda dane właściciela rachunku bankowego nie mogą zostać udostępnione osobom postronnym, ale wbrew pozorom nie stoi to wcale na drodze otrzymania środków z błędnie wykonanego przelewu bądź odnalezienia oszusta, który na przykład wyłudził od nas pieniądze jako zapłatę za jakąś rzecz, której później nam nie wysłał. W tym pierwszym przypadku pomoże nam bank, w drugim – policja.