Zwrot prowizji bankowej – kiedy i komu się należy?
Podczas udzielania kredytu bank może pobierać od swojego klienta wiele opłat. Jedną z nich jest prowizja za udzielenie kredytu. Wysokość takiej prowizji wyraża się w procentach i zależy od tego, jaka jest kwota udzielonego zobowiązania. W przypadku niewielkich kredytów prowizja może mieć wartość kilkuset złotych, których nie odczujemy tak bardzo, jeśli będziemy spłacać ją razem z ratami. Inaczej wygląda to jednak w przypadku dużych kredytów np. hipotecznych. W takich zobowiązaniach suma prowizji może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Sporo prawda? Zobacz czy można otrzymać zwrot prowizji bankowej i w jakich sytuacjach banki dopuszczają taką możliwość.
Zwrot prowizji bankowej – czym jest?
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak wygląda odzyskiwanie prowizji bankowych, musisz wiedzieć, czym właściwie jest taka opłata. Bank jest podmiotem, który prowadzi działalność gospodarczą. Oznacza to, że na ofercie, którą proponuje swoim klientom, musi osiągnąć zyski, aby móc się utrzymać. Żadna instytucja finansowa nie pracuje w końcu charytatywnie i pożyczając pieniądze, liczy na zysk z takiej transakcji.
Mimo że banki nie mają pełnej swobody działania, bo ogranicza je ustawa Prawo bankowe, to mogą wprowadzać pewne dodatkowe opłaty. Klient, który pożyczy pieniądze od banku, musi oddać nie tylko kwotę, którą w rzeczywistości pożyczył, ale także dodatkowe koszty takie jak: prowizje, marże, koszty ubezpieczenia itp. Prowizja jest opłatą, która ma za zadanie zrekompensować bankowi koszty związane z rozpatrzeniem wniosku, udzieleniem kredytu czy utratą części odsetek za wcześniejszą spłatę kredytu. Wysokość takich opłat jest oczywiście regulowana przez instytucje, które są nad bankiem np. przez KNF. Oznacza to, że ich wysokość nie może być zbyt duża, a banki nie mogą w dowolny sposób pobierać dodatkowych opłat.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stanął po stronie kredytobiorców i orzekł, że w przypadku przedterminowej spłaty zobowiązania, kredytobiorca ma prawo do proporcjonalnego zwrotu poniesionych wcześniej kosztów. Oznacza to, że jeśli postanowisz szybciej spłacić swój kredyt, to bank musi się z Tobą rozliczyć i zwrócić prowizję. Oczywiście taka sytuacja nie jest na rękę bankom, które w ten sposób tracą część swojego zarobku. Z tego powodu wiele instytucji stara się umiejętnie obejść konieczność zwrotu prowizji.
Zwrot prowizji bankowej – warunki
Zwrot prowizji bankowej przysługuje każdemu kredytobiorcy, który:
– zaciągnął kredyt konsumencki, którego wysokość nie przekracza kwoty 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w walucie innej niż waluta polska
– zawarł umowę nie wcześniej niż 18 grudnia 2011 r. (data wejścia w życie ustawy o kredycie konsumenckim),
– dokonał wcześniejszej spłaty kredytu,
– zapłacił prowizję od kredytu.
Jak odzyskać prowizję od banku?
Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu jest realizowany na wniosek klienta banku. Taki wniosek najlepiej jest złożyć od razu po spłaceniu swojego kredytu we wcześniejszym terminie. Możesz napisać go samodzielnie, powołując się na wyrok TSUE C-383/18 oraz art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim. W takim dokumencie nie może zabraknąć Twoich danych osobowych i kontaktowych, danych banku, szczegółów kredytu, formy przekazania środków, numeru konta bankowego i terminu, jaki wyznaczasz na zwrot prowizji.
Prócz wymienionych wyżej rzeczy nie musisz dołączać nic więcej do swojego wniosku. Jeśli będzie on już gotowy, możesz wysłać pismo pocztą lub dostarczyć je osobiście do placówki banku. Pamiętaj, że bank ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Jeśli po tym okresie nie otrzymasz zwrotu prowizji za kredyt, to możesz skierować sprawę do sądu. Zanim jednak to zrobisz, lepiej jest podjąć próbę kontaktu z bankiem oraz dojścia do porozumienia. Kluczowe jest też to, aby Twój wniosek zawierał wszystkie niezbędne informacje. Zanim złożysz go do banku, przeczytaj go kilka razy i nanieś ewentualne poprawki. Przyspieszy to cały proces ubiegania się o zwrot prowizji. To kiedy i czy w ogóle bank odda Ci pieniądze, za wcześniejszą spłatę kredytu zależy od danej placówki. Niektóre instytucje podchodzą poważnie do wyroku TSUE i pozytywnie rozpatrują wnioski o zwrot prowizji. Nie brakuje jednak instytucji, które próbują się uchylić od tego obowiązku i ignorują wnioski o zwrot prowizji.