Wolność finansowa – jak ją osiągnąć i jaki obrać cel?

Przeczytasz w ciągu 7 minut

Wolność finansowa to bardzo popularne określenie, które wykorzystywane jest często przez mentorów i trenerów personalnych, ale również coraz częściej staje się celem ludzi, którzy zwyczajnie chcą czegoś więcej od życia niż ciepła posadka na etacie i regularna wypłata na konto. Czym właściwie jest wolność finansowa i jakie kroki są niezbędne, by ją osiągnąć? Czy w ogóle istnieje możliwość osiągnięcia tego stanu we współczesnym świecie?

Wolność finansowa – definicja

Wyjaśnienie określenia „wolność finansowa” jest wykładane w różnoraki sposób – jednym z nich jest mówienie o prowadzeniu stylu życia, który nie opiera się o konieczność pracy na etacie czy jakimkolwiek innym zajęciu przynoszącym dochody, ponieważ ilość oszczędności na naszym koncie jest wystarczająca, by do końca życia móc funkcjonować w dowolny sposób i nie poświęcać się pracy zarobkowej.

Tajemnicą tutaj jednak są nie tylko oszczędności, ale przede wszystkim dochód pasywny, czyli zarabianie pieniędzy bez konieczności wkładu pracy i czasu. By osiągnąć taki stan, konieczna jest jednak często wieloletnia praca na wysokich obrotach, jak również podejmowanie trafnych decyzji inwestycyjnych, które po jakimś czasie zbierają żniwo. Termin wolności finansowej zaczął pojawiać się na świecie już kilka lat temu i zdobywać ogromną popularność, a to głównie dzięki osobom propagującym rozwój osobisty i osiąganie własnych celów życiowych.

Niemniej jednak najczęściej pojawia się on przy okazji promocji tzw. piramid finansowych, opierających się na marketingu wielopoziomowym, polegających na budowaniu osobistych struktur współpracowników, których obrót przynosi zysk osobie wyżej nad nimi w hierarchii. To właśnie w tego typu biznesach ludzie najczęściej mówią o wolności finansowej, dzięki wytrwałej pracy i gromadzeniu szeregu osób, które pracują właściwie na wypłatę swojego lidera. Droga do finansowej wolności może być różnoraka, jednak w nich wszystkich pojawia się jeden wspólny mianownik – ciężka i sumienna praca oparta o mądre i przemyślane decyzje.

Dlaczego warto walczyć o wolność finansową?

Niewątpliwie możliwość budzenia się każdego ranka bez konieczności wstawania do pracy na etacie, jak również możliwość spełniania swoich najskrytszych pragnień bez ograniczeń finansowych, są marzeniami wielu osób. Ludzie chcieliby spełniać swoje marzenia i plany, jednak bez odpowiedniej ilości gotówki i przez zobowiązania w postaci pracy na etacie nie jest to możliwe.

Wolność finansowa daje przede wszystkim niezwykle cenne poczucie kontroli nad własnym życiem, człowiek staje się panem swojego czasu, nie ograniczają go ani umowa o pracę, ani konieczność planowania urlopu, ani mus chodzenia do pracy na etat, by utrzymać płynność finansową. Pojawia się możliwość dowolnego wyboru odnośnie zajęć, którym chcemy się oddać – praca staje się jedynie opcją, którą możemy wykonywać, ale nie musimy tego robić tylko po to, by przetrwać.

Zadowalająca ilość pieniędzy na koncie i możliwość spełniania się w dowolnej dziedzinie życia daje poczucie wolności i kontroli nad własnym życiem, choć jest to kwestia sporna – wszak ludzie na etacie również mogą odczuwać poczucie kontroli nad własnym życiem, jednak jest to raczej złudne. Kontrolę sprawuje nasz pracodawca, a my musimy pracować, dostosowując się do narzuconych zasad działania.

Kiedy mamy wystarczająco dużo pieniędzy, by nie martwić się o podstawowe potrzeby, a świadomość braku konieczności pójścia do najczęściej znienawidzonej pracy staje się faktem, wówczas najczęściej zachodzi transformacja wewnętrzna człowieka. Wykazujemy się większą kreatywnością, optymizmem, z większą pasją i chęcią podejmujemy nowe wyzwania – czyli wszystko to, co dotąd było jedynie wewnętrzną potrzebą, niżeli rzeczywistością.

Wolność finansowa – co zrobić, by ją osiągnąć?

Gdyby informacja o tym, jak osiągnąć wolność finansową była konkretna i dawała za każdym razem stuprocentową skuteczność, dziś nie zastanawialibyśmy się nad tym, bo wszyscy bylibyśmy bogaci i niezależni. Wolność i niezależność finansowa nie przychodzą same – gdyby tak było, dążenie do niej nie miałoby żadnego sensu. By osiągnąć stan, w którym znika konieczność chodzenia do pracy i zarabiania pieniędzy, zwykle trzeba pracować długo i ciężko przez wiele lat.

Najpewniejszym rozwiązaniem w tym przypadku pozostaje przede wszystkim oszczędzanie w ramach lokat czy kont oszczędnościowych, warto jednak zaznaczyć, że takie działanie przyniesie oczekiwane efekty dopiero za wiele lat. Szybszym sposobem są inwestycje, które powinny jednak odbywać się w parze z wiedzą i umiejętnościami, w przeciwnym razie jedynie, co osiągniemy, to debet na koncie, a oszczędności zainwestowane w przedsięwzięcie będą stracone. Istnieje powiedzenie, że jeśli chcemy zmienić świat, warto zacząć od porządków na własnym podwórku – jest to jak najbardziej trafne w temacie wolności finansowej!

Analiza swojej obecnej sytuacji finansowej, ograniczenie wydatków na rzecz oszczędności, a przede wszystkim przemyślane decyzje zamiast tych spontanicznych, podejmowanych pod wpływem emocji, dadzą nam dobry start. Dodatkowo warto sporządzić plan, który pomoże nie tylko uporządkować nasze myśli i plany, ale również stworzy zaczątek biznesplanu na życie. Jego zrealizowanie ma doprowadzić nas do osiągnięcia określonej kwoty znaczącej dla nas niezależność i wolność finansową.

To z kolei prowadzi do następnego kroku, czyli zgromadzenia niezbędnej wiedzy w temacie, w którym chcemy zacząć działać. Jeżeli jest to np. branża e-commerce, bardzo obiecująca w ostatnich latach w Polsce, to warto uczestniczyć w szkoleniach tematycznych, gromadzić publikacje i książki na ten temat i upewnić się, że mamy aktualne informacje w tym zakresie. Co może być jeszcze pomocne? Na pewno inspirowanie się osobami, które już znajdują się w miejscu, do którego my dążymy. Oni tą drogę już przeszli, a ich doświadczenie i wskazówki dla osób początkujących mogą być naprawdę bezcenne i pozwolić uniknąć wpadek, często kosztownych.

Wolność finansowa – co jest najważniejsze?

We współczesnym biznesie podstawą jest to, by ciągle rozwijać się i poszerzać swoje horyzonty – jeżeli stoisz w miejscu, to tak naprawdę się cofasz. To samo tyczy się osiągania wolności finansowej i efektywnej, przynoszącej zadowalające dochody pracy. Walka o osiągnięcie tego stanu oznacza zatem dużo wyrzeczeń i dobrej orientacji na cel, ale przede wszystkim ciągłego dokształcania się, szkolenia i zdobywania doświadczenia, które krok po kroku przybliżać nas będzie do zarabiania zadowalającej ilości pieniędzy.

Warto podjąć to wyzwanie i walkę o swoje lepsze i komfortowe życie – wszak czasy są niepewne, a zadbanie zawczasu o nie tylko swoją starość, ale przede wszystkim życie w perspektywie kilkunastu najbliższych lat to posunięcie odpowiedzialne i świadczące o trzeźwym podejściu do życia. Po drodze mogą oczywiście zdarzyć się niepowodzenia, inwestycje, które nie przyniosą oczekiwanego zysku, jednak jest to poniekąd cena podejmowania prób i walki o swoje bezpieczeństwo finansowe i wygodną przyszłość.

Trzeba skupić się na swoich działaniach, ale również mieć oczy dookoła głowy – nowe możliwości inwestycji i osiągnięcia pasywnego przychodu często mogą pojawiać się niespodziewanie, czekając tylko, aż po nie sięgniemy. Czy walka o taki stan rzeczy wymaga odwagi? Bez wątpienia, jednak osiągając kolejne etapy niezależności finansowej będziemy odczuwali coraz większą satysfakcję, pewność i bezpieczeństwo, a to jest cenniejsze niż jakiekolwiek inne dobra na świecie.

5/5 - (2 votes)

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021