Ubezpieczenie samochodu – Jakie OC wybrać | Sprawdź

Przeczytasz w ciągu 9 minut

Tak zwane ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) jest w Polsce obowiązkowe, ku niezadowoleniu pewnej części kierowców. Nie da się jednak ukryć, że często może się ono przydać, nawet dobrym kierowcom. W końcu wypadek przydarzyć może się każdemu, niezależnie od umiejętności i doświadczenia. Wystarczy chwila nieuwagi czy pech. Na drodze mogą nas również spotkać nieoczekiwane wydarzenia, na przykład związane z warunkami atmosferycznymi. Nic więc dziwnego, że popularnością cieszą się także inne ubezpieczenia, takie jak AC (autocasco) czy assistance, mimo że są one nieobowiązkowe. Pojawiają się wobec tego pytania: gdzie najtaniej OC i AC, a także inne rodzaje ubezpieczeń? Od czego zależy wysokość składki i Gdzie najtaniej OC dla młodego kierowcy? Wszystkiego dowiecie się poniżej.

Ubezpieczenie samochodu – rodzaje

Zanim przejdziemy do tego, gdzie najtaniej ubezpieczyć samochód, warto dokładniej omówić to, jakie rodzaje ubezpieczeń samochodowych są dla kierowców dostępne. Najpopularniejsze z nich to:

  • ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej)
  • ubezpieczenie AC (autocasco)
  • assistance
  • ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków).

Jak już wspomnieliśmy, obowiązkowe jest tylko jedno z nich – ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku warto maksymalnie oszczędzać i pomijać pozycje nieobowiązkowe. Może się niejeden raz okazać, że mogłyby się one po prostu przydać.

Ubezpieczenie samochodu OC

Często pytamy „OC gdzie najtaniej?” i „ubezpieczenie samochodu gdzie najtaniej?”, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że czy tego chcemy, czy nie, jesteśmy prawnie zobowiązani do zakupu polisy OC. Ważna jest ona przez rok, po czym konieczne jest jej odnowienie, a więc także poniesienie kolejnych kosztów. Tylko czym właściwie jest ubezpieczenie OC? Co ono obejmuje?

OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, a więc od samodzielnego ponoszenia odpowiedzialności materialnej za wyrządzenie szkód poprzez spowodowanie wypadku samochodowego. Krótko mówiąc, jeśli spowodujemy wypadek, powstałe na jego skutek szkody zostaną pokryte nie z naszej własnej kieszeni, a ze środków ubezpieczyciela. Co ważne, OC nie chroni w żaden sposób od odpowiedzialności karnej.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe? W ten sposób chronione są interesy osób poszkodowanych w wypadkach spowodowanych przez osoby trzecie. Brak ubezpieczenia OC u sprawcy mógłby poskutkować długotrwałą i problematyczną batalią o odzyskanie należności – w przypadku, kiedy odszkodowanie wypłaca poszkodowanemu ubezpieczyciel sprawcy, tego typu problemów z reguły nie ma.

Osoby szczególnie oszczędne lub znajdujące się w trudnej sytuacji mogłyby wpaść na pomysł nieopłacania ubezpieczenia OC. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z dotkliwymi konsekwencjami. Jedną z nich jest otrzymanie mandatu, jeśli zostaniemy skontrolowani przez policję i wykryty zostanie brak wymaganego ubezpieczenia. Jednak nie warto liczyć na łut szczęścia i to, że kontrola policyjna nam się nie przydarzy. Wszystko za sprawą Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowanie osobom, które zostały poszkodowane w wypadkach spowodowanych przez kierowców nieposiadających ważnego ubezpieczenia OC. Na tym jednak cały proces się nie kończy, ponieważ, co oczywiste, UFG będzie domagać się od takich kierowców zwrotu poniesionych kosztów. Jednak ta instytucja nie tylko wypłaca odszkodowania, ale także monitoruje, czy wszyscy kierowcy mają wykupione wymagane ubezpieczenie – jeśli zostanie wykryte, że takiego ubezpieczenia nie ma, nałożona zostanie grzywna.

W związku z tym zdecydowanie nie warto unikać opłacania obowiązkowej składki OC, ponieważ koszta związane z mandatami i grzywnami mogą znacznie przewyższyć koszt samego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie samochodu AC

Autocasco jest ubezpieczeniem całkowicie dobrowolnym i zazwyczaj stosunkowo kosztownym, dlatego też znaczna część Polaków się na taką polisę nie decyduje. Co może ona nam dać? Wszystko zależy od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, ponieważ skład ubezpieczenia AC nie jest stały i może się znacznie różnić w zależności od wybranego przez nas pakietu. Do zdarzeń, które może (ale nie musi) obejmować ubezpieczenie AC, należą:

  • wypadek spowodowany z naszej winy
  • kradzież samochodu lub jego uszkodzenie
  • uszkodzenie pojazdu w skutek działania sił natury.

Kiedy spowodujemy wypadek, ubezpieczenie OC pokryje kwotę, jaką musielibyśmy wypłacić poszkodowanym. Nie obejmie jednak strat, jakie w ten sposób wywołaliśmy w swoim własnym pojeździe. Dlatego też w takiej sytuacji bardzo wartościowe może okazać się ubezpieczenie AC, które w większości przypadków takie zdarzenie obejmuje.

Szukając odpowiedniego ubezpieczenia AC powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale także na to, jakie dokładnie są warunki ubezpieczenia. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego czy wybranego pakietu potrafią się one bardzo wyraźnie różnić.

Ubezpieczenie samochodu – Assistance

Ubezpieczenie assistance cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Dlaczego? Potrafi być nieocenioną pomocą w nagłych, stresujących wypadkach, które mają tendencję przydarzać się zawsze w najbardziej nieodpowiednich momentach. Jest to rodzaj polisy, który w zależności od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia potrafi mieć bardzo szeroki lub bardzo ograniczony zakres. Jakie między innymi usługi mogą być oferowane jako część ubezpieczenia assistance?

  • holowanie pojazdu
  • naprawa awarii
  • dostarczenie samochodu zastępczego
  • zapewnienie opieki medycznej
  • udzielenie informacji (np. o tym, gdzie jest najbliższy warsztat).

Nagła awaria samochodu, zwłaszcza na urlopie czy po prostu z dala od domu, potrafi być bardzo nerwowym wydarzeniem. Mając wykupioną polisę assistance, jedyne co musimy zrobić, to sięgnąć po telefon i zadzwonić do ubezpieczyciela, a szybko zaaranżowana zostanie dla nas niezbędna pomoc.

Brzmi to bardzo pozytywnie i faktycznie często takie jest. Są jednak pewne rzeczy, na które musimy zwracać uwagę wykupując assistance, aby później rzeczywiście okazało się ono przydatne. Mowa tutaj przede wszystkim o limitach, które mogą się pojawić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Może to być na przykład limit kilometrów, na które może zostać odholowany pojazd (na przykład 50 czy 100 kilometrów).

Ubezpieczenie NWW

Skutkiem nieszczęśliwych wypadków może być bardzo często nie tylko zniszczenie mienia, ale także znaczny uszczerbek na zdrowiu czy nawet śmierć. Nieocenione w takich przypadkach jest ubezpieczenie NWW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Gwarantuje ono wypłatę środków właśnie w razie uszczerbku na zdrowiu czy śmierci ubezpieczonego.

Co ważne, ubezpieczenie NWW nie jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem czy byciem pasażerem samochodu. Tego typu ubezpieczenia często są rekomendowane także na przykład fascynatom sportów ekstremalnych.

Ubezpieczenie samochodu – koszt OC?

Każdy kierowca co roku zadaje sobie pytanie „gdzie najtaniej OC?” i „gdzie najtaniej ubezpieczyć samochód?”. Jak wiadomo, koszt OC (i ogółem ubezpieczeń) nie jest stały dla każdego klienta. Przeciwnie, potrafi się on znacząco różnić. Zależy to od takich czynników, jak:

  • wiek i marka samochodu
  • pojemność silnika pojazdu
  • wiek ubezpieczonego
  • posiadane zniżki
  • warunki lokalne.

Zazwyczaj narzekamy na wysokość składek, dlatego też zastanawiamy się: „ubezpieczenie OC gdzie najtaniej je dostać?”. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że wysokie składki nie biorą się znikąd, a podyktowane są właśnie wymienionymi powyżej czynnikami.

Marka pojazdu to coś, co pozornie wydawałoby się nie mieć szczególnego powiązania z wysokością składki. Jednak okazuje się, że dla ubezpieczycieli ten czynnik jest bardzo istotny. Na podstawie statystyk wypadków są oni w stanie stwierdzić, jakiej marki pojazdy zazwyczaj są sprawcami i wyznaczyć dla nich wyższe składki. Trzeba także przygotować się na to, że z reguły kierowcy pojazdów marek luksusowych będą musieli liczyć się z wyższymi składkami.

Tego, jak istotny jest wiek pojazdu nie trzeba nikomu tłumaczyć. Znacznie większe jest prawdopodobieństwo, że starszy samochód dozna awarii, która doprowadzi do wypadku, niż że zdarzy się tak w przypadku nowego modelu prosto z salonu.

Pojemność silnika pojazdu ma ogromny wpływ na kwotę składki OC. Niektórzy uznają to za niesprawiedliwe, ale ubezpieczyciele kierują się w tym zakresie przede wszystkim faktem, że pojazdy o większej pojemności silnika są po prostu szybsze, a więc łatwiej w ich przypadku o wypadek. Wobec tego im większa pojemność naszego silnika, tym więcej zapłacimy.

Młodych kierowców z racji braku doświadczenia uważa się za prawdopodobnych potencjalnych sprawców wypadków, dlatego też do 26 roku życia liczyć się oni muszą ze znacznie wyższymi składkami OC. Na pytanie „ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?” można wobec tego odpowiedzieć: dużo, chociaż wiele też zależy od innych wspomnianych powyżej czynników.

Jeśli chodzi o posiadane zniżki, to mowa tutaj przede wszystkim o zniżkach za bezwypadkową jazdę. Towarzystwa ubezpieczeniowe cenią sobie klientów, którzy jeżdżą bezpiecznie i nie powodują wypadków, dlatego też skłonne są oferować im spore obniżki.

Pod pojęciem „warunki lokalne” kryje się po prostu to, jakie warunki panują na naszym lokalnym rynku ubezpieczeń. Na nieco inne koszty składek liczyć mogą kierowcy z małych miasteczek, a na inne kierowcy z wielkich miast.

Gdzie najtańsze OC 2021?

Powracamy więc do najważniejszego pytania – gdzie najtaniej OC? Ciężko odpowiedzieć na nie jednoznacznie, ponieważ sytuacja na rynku ubezpieczeń potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie, a ponadto każda sytuacja jest inna i to, co dla jednego kierowcy może być opłacalne, dla drugiego już niekoniecznie.

Wobec tego gdzie najtaniej ubezpieczyć samochód? Tam, gdzie możemy liczyć na największą zniżkę, a ponadto patrzy się łaskawym okiem na nasz typ pojazdu (jego markę, pojemność silnika, wiek). Warto podczas poszukiwań porównać jak największą ilość ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych, uwzględniając w tym nie tylko największe ogólnopolskie towarzystwa, ale także małych, lokalnych ubezpieczycieli.

W Internecie funkcjonuje wiele stale aktualizowanych rankingów i porównań, a także kalkulatorów OC. Szukając odpowiedzi na pytanie „gdzie najtańsze OC 2020?” warto zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę polisy, ale także na inne elementy oferty: niektóre towarzystwa mogą nam na przykład zaproponować do polisy OC dodatkowo bezpłatnie ograniczoną polisę assistance.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021