Ubezpieczenie roweru – co daje, kiedy działa i dlaczego warto je wykupić?
Właśnie kupiłeś sobie wymarzony rower i chcesz, aby służył Ci jak najdłużej? W takim wypadku musisz dbać nie tylko o to, aby regularnie go czyścić, ulepszać i przechowywać w odpowiednim miejscu, ale także zabezpieczyć przed kradzieżą. W sklepach znajdziemy różnego rodzaju zapięcia oraz alarmy, które mają zniechęcić złodziei do kradzieży naszego jednośladu. Możesz wybierać spośród tańszych oraz droższych zabezpieczeń, które producenci reklamują jako niezawodne. Niestety nawet najlepsze zapięcie może nie zdać egzaminu w konfrontacji z doświadczonym złodziejaszkiem, a Twój rower i tak zostanie skradziony.
Wielu osobom wydaje się, że jest to sytuacja bez wyjścia, a skradzione rowery rzadko kiedy są odnajdywane, a ubezpieczyciele nie oddają za nie pieniędzy. Czy rzeczywiście tak jest? Niekoniecznie! Wystarczy dobre ubezpieczenie roweru, które obejmuje ryzyko kradzieży. Zobacz, co warto wiedzieć o takiej polisie, zanim się na nią zdecydujesz.
Ubezpieczenie roweru od kradzieży a miejsce przechowywania
Ubezpieczając swój rower, należy pamiętać o tym, że nie w każdej sytuacji otrzymamy pieniądze od swojego ubezpieczyciela. Za skradziony lub zniszczony rower odszkodowania nie otrzymają osoby, które przechowywały go w niewłaściwym miejscu. Musimy spełnić kilka warunków, które uprawniają nas do wypłacenia środków pieniężnych za poniesione szkody. Wielu ubezpieczycieli nie wypłaca odszkodowania w momencie, gdy rower nie był przechowywany bezpośrednio w domu tylko w piwnicy i innych częściach wspólnych budynku. Oczywiście wszystko zależy od ubezpieczyciela i jego oferty. Możemy spotkać się też z droższymi wariantami, które obejmują kradzież z klatek schodowych, piwnic czy garażu. Ważne jest jednak to, aby pomieszczenie było odpowiednio zabezpieczone przed złodziejami. Często ubezpieczyciele wymagają co najmniej jednego zamka lub kłódki. Jest to konieczne, aby stwierdzić kradzież z włamaniem.
Ubezpieczenie rowerowe może działać w miejscach publicznych, piwnicy i garażu, jeśli wykupisz odpowiednią polisę. Co ciekawe, jeśli trzymasz rower w mieszkaniu i posiadasz ubezpieczenie nieruchomości wraz z ubezpieczeniem ruchomości domowych, to możesz domagać się odszkodowania za skradziony sprzęt – w tym rower. Pamiętaj jednak, że takie ubezpieczenie działa tylko w mieszkaniu, a ubezpieczenie roweru może działać też poza nim.
Kradzież roweru w miejscu publicznym – czy ubezpieczenie to obejmuje?
To czy ubezpieczyciel wypłaci Ci środki za rower skradziony spod sklepu, centrum handlowego i innego miejsca publicznego zależy od tego, jak był on zabezpieczony. Jeśli swój rower zostawisz w miejscu publicznym bez żadnego zabezpieczenia np. przypięcia, to nie otrzymasz odszkodowania. Musisz stosować odpowiednie kłódki, alarmy lub zapięcia, aby ubezpieczyciel uznał Twój wniosek o wypłatę pieniędzy. Zadbaj też o to, aby rower był przypięty do części stałych, metalowych barierek, ogrodzeń itp. Tak jak w przypadku każdego ubezpieczenia osoba posiadająca daną polisę musi spełnić jakieś warunki, aby otrzymać odszkodowanie.
Co w przypadku, gdy do kradzieży dojdzie w momencie, jak jedziemy na rowerze? Niekiedy dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, w których rowerzysta jest atakowany przez złodzieja i pod groźbą każe mu oddać rower. W takim wypadku kradzież z rabunkiem musi zostać zgłoszona na policję. Jeśli kradzież została poprzedzona przemocą lub groźbą, a ubezpieczyciel w umowie polisy dopuszcza możliwość wypłacenia pieniędzy po takim zdarzeniu, to bez problemu powinieneś otrzymać odszkodowanie. Ubezpieczenie na rower przyda się nie tylko, gdy do kradzieży dochodzi pod naszą nieobecność, ale także, gdy padniemy ofiarą ataku i kradzieży.
Ubezpieczenie roweru – czy warto?
Jedną z największych zalet takiego ubezpieczenia jest to, że możesz spać spokojnie. Bardzo często słyszy się o kradzieżach z piwnic i garaży. Jeśli nie chcesz, aby Twój nowy rower padł ofiarą złodzieja, to powinieneś go odpowiednio zabezpieczyć, ale także ubezpieczyć. W momencie, gdy dojdzie już do nieprzyjemnego incydentu, otrzymasz pieniądze, które mogą pomóc Ci pokryć zakup nowego jednośladu. Jeśli nie posiadałbyś polisy, to wszystkie koszty spadają na Twoje barki i będziesz musiał zapłacić za nowy rower z własnej kieszeni.
Warto zapoznać się z ofertami kilku firm i wybrać tę, która jest dla Ciebie najlepsza. Jeśli chcesz ochronić swój bardzo drogi rower, to wybieraj polisy, które przewidują wypłatę odszkodowania w wielu sytuacjach – od kradzieży z domu po rabunek na ulicy. To czy opłaca Ci się wykupić polisę na swój rower, powinieneś określić we własnym zakresie. Weź pod uwagę, że zakup naprawdę dobrego sprzętu kosztuje ponad 1000 zł. Mowa tu oczywiście o rowerach przeznaczonych typowo do rekreacji. Rowery dla profesjonalistów np. kolarzy są o wiele droższe i bardzo często kosztują posiadacza wiele miesięcy oszczędzania.