Termin wypłaty wynagrodzenia – jak wyegzekwować terminową wypłatę od pracodawcy?
Każdemu pracownikowi należy się za wykonaną pracę zapłata. Niestety, pracodawcy czasami postępują nieuczciwie i nie chcą wypłacić należnych pieniędzy. Powodów takie stanu rzeczy jest wiele, nie zawsze jest to zła wola. Co można zrobić, gdy pracodawca nie chce wypłacić pensji?
Wynagrodzenie za pracę – termin wypłaty wynagrodzenia
Zgodnie z art. 22 Kodeksu pracy, „przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy oraz pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem”.
Wysokość wynagrodzenia, termin oraz sposób jego płatności reguluje umowa o pracę lub regulamin pracy, który obowiązuje u danego pracodawcy. Każdy pracownik zatem doskonale wie jaką kwotę otrzyma oraz kiedy to nastąpi.
Co można zrobić, jeżeli pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia?
Przede wszystkim wszelkie sprawy sporne należy próbować załatwić polubownie. Dzięki temu rozwiązanie problemu może być szybkie i stosunkowo proste. Najlepiej więc będzie porozmawiać z pracodawcą, a jeśli to nie pomoże, wystosować do niego oficjalne pismo.
Gdyby jednak okazało się, że wskazane powyżej sposoby nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, wówczas można zdecydować się na podjęcie jednego z następujących kroków:
- złożenie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP);
- uzyskanie świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP);
- złożenie pozwu do sądu pracy.
Poniżej zostaną pokrótce omówione wskazane powyżej możliwości.
Skarga do PIP
Składając skargę do PIP, należy przede wszystkim wskazać wysokość wynagrodzenia oraz opisać okoliczności sprawy. Zgodnie z przepisami, Inspekcja ma 30 dni na rozpoznanie skargi i ewentualne podjęcie decyzji o wszczęciu kontroli. Jeżeli wykaże ona nieprawidłowości, PIP może zobowiązać pracodawcę do wypłaty pracownikowi pensji oraz innych świadczeń, które mu się należą. Co ważne, taki nakaz podlega natychmiastowej wykonalności, jednakże pracodawca może odwołać się od niego do Okręgowego Inspektora Pracy, a gdyby ten podtrzymał nakaz w mocy, może zaskarżyć jego decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Świadczenie z FGŚP
O świadczenie z FGŚP można ubiegać się w przypadku niewypłacalności pracodawcy. Co ważne, wypłacie ulegają wszystkie należne od pracodawcy świadczenia za okres nie dłuższy niż 3 miesiące bezpośrednio poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub 3 miesiące bezpośrednio poprzedzające ustanie stosunku pracy, o ile ustanie stosunku pracy przypada w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy.
Gdyby sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości, termin ten ulega wydłużeniu do 4 miesięcy.
Pozew do sądu pracy
Złożenie pozwu do sądu pracy najlepiej traktować jako ostateczność. Jeśli już ktoś decyduje się na ten krok, może to uczynić samodzielnie lub z pomocą adwokata bądź radcy prawnego. Prawnik nie tylko pomoże przygotować pozew, ale również będzie zastępował pracownika w postępowaniu przed sądem. Pozew powinien zawierać zwięzłe przedstawienie okoliczności sprawy oraz wnioski dowodowe.
Odzyskanie niezapłaconego przez pracodawcę wynagrodzenia nie jest proste, ale nie jest też niemożliwe. Istnieją bowiem sposoby na poradzenie sobie z nieuczciwym szefem. Oczywiście, najlepiej załatwiać tego typu sprawy polubownie, jednakże nie ma potrzeby, aby bać się sądu.