Pożyczki unijne – co to jest i kto się może ubiegać o dodatkowe środki?

Przeczytasz w ciągu 10 minut

Płynność finansowa firmy zapewnia stabilność przedsiębiorstwa. Podobnie jak stały rozwój. Jednak obie te rzeczy wymagają odpowiednich nakładów finansowych, które nie zawsze mamy. Jak pozyskać dodatkowe środki? Jedną z opcji są kredyty bankowe. Jednak to rozwiązanie nie jest przeznaczone dla wszystkich, a proces ubiegania się nierzadko kończy się odmową. Alternatywą dla zobowiązań bankowych są pożyczki unijne. Mają korzystniejsze warunki, wspierają rozwój małych i średnich przedsiębiorstw i są dużo łatwiej dostępne. Czym są pożyczki unijne i kto się może o nie ubiegać?  

Pożyczki unijne – co to jest?

Na terenie każdego województwa działają fundusze pożyczkowe, które finansowane są ze środków Unii Europejskiej. Zajmują się one udzielaniem firmom finansowego wsparcia. Pożyczki unijne, to odnawialne instrumenty finansowe, które występują w formie pożyczek. Można z nich korzystać wielokrotnie, pod warunkiem, że poprzednia pożyczka została spłacona. Innymi słowy, na pożyczki unijne nie ma limitu. Pomoc finansowa udzielana jest firmom za pośrednictwem Funduszu Europejskiego. Celem tego przedsięwzięcia jest wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a tym samym wspomaganie rozwoju gospodarczego Polski. Oferta pożyczek jest przygotowywana przez Bank Gospodarstwa Krajowego i obecnie dostępna dla 15 regionów na terenie całego kraju. Projekt pożyczek unijnych współfinansowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jaki jest cel pożyczek unijnych?

Głównym celem pożyczek unijnych jest wsparcie przedsiębiorczości, innowacji, energetyki i spraw społecznych. Pożyczki unijne przede wszystkim zasilają biznes. Są wsparciem dla przedsiębiorców, które mogą wykorzystać do rozwoju biznesu. Co ważne, pożyczki unijne wspomagają konkurencyjność, czym przyczyniają się do rozwoju gospodarczego kraju.

Pożyczki unijne skierowane są do przedsiębiorców na różnych szczeblach i etapach rozwoju . Mogą z nich skorzystać zarówno firmy stawiające pierwsze kroki na rynku, jak i te, które chcą się dalej rozwijać.

Jakie są rodzaje pożyczek unijnych?

Pożyczki unijne możemy podzielić na trzy kategorie – inwestycyjne, obrotowe i płynnościowe. Każda z nich ma inny cel, chociaż procedury ubiegania się o fundusze są takie same. Czym więc różnią się od siebie powyższe pożyczki? Pożyczka inwestycyjna przeznaczona jest na inwestycje związane ze wdrażaniem innowacji produktowych marketingowych, procesowych i organizacyjnych. Nie da się zaprzeczyć, że inwestycje są siłą napędową każdej firmy. Jeżeli chcemy utrzymać się na rynku i wyróżnić wśród konkurencji, to musimy inwestować w rozwój. W innym przypadku zostaniemy w miejscu, aż w końcu znajdziemy się kilka kroków w tyle. Jednak nie zawsze mamy wystarczający budżet na wprowadzenie pożądanych innowacji i podjęcie inwestycji. Z barierą finansową najczęściej spotykają się małe oraz średnie przedsiębiorstwa. I to właśnie do nich skierowana jest unijna pożyczka inwestycyjna. Z jej pomocą możemy sfinansować zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń. Rozszerzyć działalność o nowe produkty,  czy lokalizacje. Pieniądze z pożyczki możemy przeznaczyć także na prace budowlane, wyposażenie firmy, firmowe środki transportu, oprogramowania niezbędne do prowadzenia działalności, czy zakup nieruchomości.

Drugą pożyczką, o którą możemy się ubiegać jest pożyczka płynnościowa. Płynność finansowa jest kluczem do stabilnego funkcjonowania firmy. Niestety nierzadko jest ciężka do utrzymania, szczególnie jeżeli nasz biznes opiera się na opłatach od kontrahentów. W takim przypadku pożyczka płynnościowa zapewni nam stabilność finansową. Na co możemy przeznaczyć uzyskane pieniądze? Na wszystko, co jest związane z bieżącą działalnością firmy. Między innymi na wypłaty pracowników, zatowarowanie, czy spłatę zobowiązań handlowych. Pożyczka płynnościowa jest wartościowym wsparciem w obliczu chwilowych kłopotów finansowych. Z jej pomocą możemy uregulować należności za firmowe zobowiązania finansowe, spłacić bieżące raty leasingu i zaległe składki w ZUS oraz US.

Ostatnia na liście jest pożyczka obrotowa. Ten rodzaj pożyczki jest bardzo zbliżony do pożyczki płynnościowej. Pozwala na utrzymanie płynności finansowej w przypadku, kiedy oczekujemy na wpłatę od kontrahentów. Dzięki temu wsparciu możemy uniknąć kłopotów finansowych, wynikających z zastoju. Pieniądze z pożyczki obrotowej możemy przeznaczyć na zakup surowców, materiałów i towarów. Zakup usług zewnętrznych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy. Co ważne, dodatkowe fundusze możemy przeznaczyć także na wydatki bieżące oraz stałe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Kto może ubiegać się o pożyczkę unijną?

Założenie działalności gospodarczej wiąże się z niemałymi kosztami. Nierzadko trzeba się porządnie nagłowić skąd wziąć potrzebne pieniądze. Tak samo w przypadku rozwoju firmy. Pierwszym, co nam przychodzi na myśl, to kredyt bankowy. I faktycznie jest to jakieś rozwiązanie, jednak nie dla wszystkich. Banki bardzo rygorystycznie podchodzą do kwestii weryfikacji wnioskodawców, a uzyskanie kredyt firmowego jest nie lada wyzwaniem. Szczególnie jeżeli nie posiadamy rozbudowanej historii kredytowej lub potrzebujemy pieniędzy na start. Właśnie w takich momentach z pomocą przychodzą pożyczki unijne. Te odnawialne instrumenty finansowe przeznaczone są dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zarówno tych stawiających pierwsze kroki, jak i tych starszych, które potrzebują wsparcia w rozwoju. Musimy jednak pamiętać, że i tutaj trzeba spełniać kilka warunków. Jakich?

Przede wszystkim, żeby uzyskać pożyczkę unijną, nie możemy zatrudniać więcej niż 250 osób. Powyżej tego limitu firma traktowana jest jako duże przedsiębiorstwo. A do takich pożyczki unijne nie są skierowane. Ponadto pożyczki unijne na rozwój firmy mogą uzyskać przedsiębiorstwa, których roczny obrót nie jest większy niż 50 mln euro oraz roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro. Kolejnym warunkiem jest to, że nasza firma musi posiadać siedzibę w województwie, w którym wnioskujemy o pożyczkę. Ostatni wymóg dotyczy braku wystarczających środków do realizacji danego projektu. Jeżeli spełniamy wszystkie powyższe warunki, to znaczy, że możemy się ubiegać o pożyczkę unijną. Co więcej, nie powinniśmy mieć problemów z jej uzyskaniem.

O pożyczkę unijną mogą ubiegać się także przedsiębiorcy, którzy tymczasowo mają zawieszoną działalność gospodarczą. Jednak wraz z podpisaniem umowy, działalność musi zostać wznowiona. Z kolei o pożyczkę dla małych firm, możesz starać się nawet jeżeli jeszcze nie masz zarejestrowanej działalności gospodarczej. Poza Twoim zasięgiem pożyczki unijne będą jedynie w momencie, kiedy posiadasz ugodę z ZUS i US.

Pożyczki unijne – jaką sumę mogę uzyskać?

Pożyczki unijne są także podzielone pod względem wysokości kwoty, którą możemy uzyskać. Tutaj są trzy kategorie – mikropożyczki, małe oraz duże. Ta ostatnia umożliwia pozyskanie nawet 2,4 mln zł. Należy jednak pamiętać, że oferta pożyczek unijnych jest inna dla każdego regionu. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto zapoznać się z tymi, które są dostępne w naszej lokalizacji. Kolejną ważną kwestią jest to, że pożyczki unijne możemy otrzymać tylko w naszej walucie, czyli z złotych. Po pozytywnym rozpatrzeniu decyzji, środki na naszym koncie pojawią się w ciągu 7 dni roboczych.

źródło: https://nowedotacjeunijne.eu/programy-2021-2027/

Pożyczki unijne – na co mogę przeznaczyć finansowanie?

Zakres rzeczy, na jakie możemy przeznaczyć fundusze z pożyczki unijnej, jest naprawdę szeroki. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj pożyczki się zdecydujemy. W przypadku pożyczki inwestycyjnej dodatkowe środki możemy spożytkować na działania badawczo-rozwojowe, inwestycje związane z rozbudową działalności gospodarczej, np. zakup towarów czy wprowadzenie nowych usług.

Pożyczkę unijną możemy przeznaczyć także na bieżącą działalność firmy – wypłaty dla pracowników, spłatę zobowiązań finansowych lub inne działania, które mają na celu utrzymanie płynności finansowej. Co jeszcze można sfinansować z pożyczek unijnych? Między innymi:

  • zakup oprogramowań IT,
  • realizację innowacyjnych pomysłów,
  • adaptację pomieszczeń i ich wyposażenie,
  • zakup firmowego transportu,
  • zakup środków trwałych, takich jak maszyny, czy urządzenia,
  • wprowadzenie na rynek nowych usług i towarów,
  • inwestycje związane z rewitalizacją, termomodernizacją i zastosowaniem odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach, wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i sektorze publicznym,
  • wdrażanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Jakie są zalety pożyczek unijnych?

Pożyczki unijne należą do zobowiązań preferencyjnych. Co to oznacza? Przede wszystkim, że mają korzystne warunki. Nierzadko dużo bardziej opłacalne, niż jakakolwiek inna oferta bankowa. Co wyróżnia pożyczki unijne? Po pierwsze, niskie oprocentowanie, które wynosi od 1 do 5 proc. w skali roku. Wartość ta waha się z zależności od regionu. Po drugie pożyczki unijne dają możliwość karencji w spłacie. Okres wstrzymania najczęściej wynosi 6 miesięcy, chociaż w niektórych regionach może być to nawet 12. Dużą zaletą pożyczek unijnych jest możliwość częściowego umorzenia zaciągniętego kapitału. I ostatnia, ale nie mniej ważna zaleta, czyli okres spłaty, który wynosi do 5 lat. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, pożyczki unijne są dużo bardziej opłacalną opcją od kredytu bankowego. Ponadto przy pożyczkach unijnych nie mamy dodatkowych kosztów, takich jak marża banku czy prowizja.

Jak ubiegać się o pożyczkę unijną?

Pożyczki unijne w teorii są dużo prostsze do uzyskania od kredytu bankowego. I jeżeli chodzi o zdolność kredytową, czy weryfikację, to faktycznie tak jest. Jednak musimy wiedzieć, że pożyczki unijne wiążą się z obszerną dokumentacją i wieloma wnioskami. Niemniej dla chcącego nic trudnego i jeżeli kwalifikujemy się do szczęśliwców, którzy mogą z pożyczki unijnej skorzystać, to warto podjąć konkretne działania. Jak ubiegać się o pożyczkę unijną?

Przede wszystkim musisz przygotować wniosek. W nim umieszczasz szczegółowy cel pożyczki. Musisz uwzględnić rodzaj pożyczki oraz czego od niej oczekujesz. Do wniosku dołącza się także niezbędne dokumenty. Lista załączników jest zawsze dostępna na stronie ofertowej. Pamiętaj, żeby ubiegać się o pożyczkę unijną w województwie, w którym znajduje się siedziba Twojej firmy. Następnie skompletowaną dokumentację dostarczasz do instytucji udzielającej pożyczki i teraz już tylko czekasz na rozpatrzenie decyzji.

Żeby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pożyczki, warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego lub finansowego. Ekspert nie tylko pomoże nam wybrać pożyczkę, która będzie dla nas najkorzystniejsza, ale także wesprze w procesie kompletowania dokumentów oraz wypełniania wniosku.

Pożyczki unijne – podsumowanie

Pożyczki unijne to duże wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki nim możemy zadbać o rozwój firmy oraz wzmocnić swoją pozycję na rynku. Co ważne, pożyczki unijne mają korzystniejsze warunki od kredytów bankowych. Dlatego to właśnie o nie jest się dużo łatwiej ubiegać. Ponadto pożyczki unijne wzmacniają konkurencyjność rynku oraz przyczyniają się do rozwoju gospodarczego Polski.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021