Pożyczki internetowe – na co zwracać uwagę?
Pozabankowe pożyczki internetowe to bez żadnych wątpliwości naprawdę atrakcyjna alternatywa dla oferty kredytowej banku. Przede wszystkim pożyczki internetowe w wariancie pozabankowym niemal zawsze cechują się znacznie łatwiejszą dostępnością. Aktualnie jednak coraz częściej są one też konkurencyjne w stosunku do oferty banków również pod względem takich parametrów, jak chociażby koszty, okres spłaty czy maksymalna dostępna kwota finansowania.
Tym niemniej, przed wyborem oferty pożyczki pozabankowej online zawsze należy wziąć pod uwagę kilka nader istotnych czynników. Jakie to czynniki? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.
Co należy brać pod uwagę przy wyborze pożyczki online?
Po pierwsze: status i wiarygodność pożyczkodawcy
W polskich realiach niestety nadal często spotykanym czy wręcz standardowym zwyczajem jest zamienne posługiwanie się takimi terminami, jak parabank oraz firma/instytucja pożyczkowa. W rzeczywistości jednak owe terminy określają całkowicie odmienne rodzaje podmiotów. Instytucją pożyczkową jest legalnie działająca firma, która widnieje w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Instytucje pożyczkowe podlegają również ustawowej kontroli ze strony UOKiK oraz są zobligowane do przestrzegania zapisów Ustawy o Kredycie Konsumenckim.
Czym w takim razie jest parabank pożyczkowy? Mówiąc najkrócej i najprościej jest to podmiot, który udziela pożyczek działając na granicy prawa. Pierwsza zasada weryfikacji pożyczkodawcy to więc sprawdzenie, czy jest on obecny w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych.
Sprawdź pożyczki na dowód przez internet!
Po drugie: RRSO to nie wszystko
Często popełnianym błędem przez klientów jest waloryzowanie oraz porównywanie ofert różnych pożyczek jedynie na podstawie wskaźnika RRSO. Tymczasem Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pomimo swoich zalet w wielu okazjach okazuje się parametrem po prostu zawodnym. Właśnie z tego powodu porównując różne oferty konsument powinien brać pod uwagę w pierwszej kolejności całkowity koszt pożyczki podawany w złotych. W przypadku pożyczek ratalnych istotnym elementem będzie rzecz jasna także wysokość raty miesięcznej.
Po trzecie: sprawdzane rejestry dłużników
Popularnym sloganem są tzw. pożyczki bez BIK. Czy jednak rzeczywiście takie produkty występują na rynku? Odpowiedź brzmi: tak, jednak są one niezwykle rzadkie. Dlaczego tak się dzieje? Rzecz w tym, że firma pożyczkowa wcale nie musi bezpośrednio kooperować z BIK-iem aby mieć dostęp do informacji z tej bazy. Z Biurem Informacji Kredytowej współpracuje bowiem BIG Info Monitor: oba te rejestry wymieniają się pomiędzy sobą informacjami.
Jeżeli więc przykładowo szukamy właśnie pożyczki bez BIK, należy dokładnie sprawdzić, jakie rejestry weryfikuje nasz pożyczkodawca.
Po czwarte: przedłużenie umowy jest lepsze, niż refinansowanie
Obecnie większość instytucji pożyczkowych oferuje jakiś wariant przedłużenia okresu spłaty. Konsument powinien jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że zdecydowanie bardziej korzystną i bezpieczną opcją zawsze będzie stanowić zwyczajne przedłużenie umowy. Tak zwane refinansowanie, jest w rzeczywistości nową pożyczką refinansującą, której udziela nie pożyczkodawca bazowy, lecz podmiot współpracujący. Na dodatek, warunki finansowe takiej pożyczki klient przeważnie poznaje dopiero w momencie prezentacji oferty. Tymczasem warunki kosztowe związane z przedłużeniem umowy są niemal zawsze znane z góry a firmy pożyczkowe informują o nich wprost w swoich prospektach informacyjnych.