Pożyczka na spłatę ZUS I US. Jak poradzić sobie z zaległościami w ZUS

Przeczytasz w ciągu 11 minut

Zaległości w opłacaniu składek ZUS i regulowaniu należności względem US są niemałym problemem. Z roku na rok zadłużenie polskich przedsiębiorców wzrasta, co często wynika z niewiedzy, jak poradzić sobie z kłopotem. Co zrobić w przypadku kiedy należności zmieniają się w zaległości? Jak poradzić sobie ze spłatą długu wobec ZUS-u i US? Zobacz, gdzie szukać ofert pożyczek i znaleźć rozwiązanie problemu.

Składu ZUS i US – kto musi płacić?

Każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą ma obowiązek opłacać składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz regulować należności względem Urzędu Skarbowego. W przypadku US osoba prowadząca działalność gospodarczą może wybrać spośród czterech form opodatkowania – podatek liniowy, skalę podatkową, kartę podatkową lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jednak to nie jedyny podatek, który musimy zapłacić. Kolejna regulacja dotyczy podatku VAT. Ten również musimy doliczyć do comiesięcznych wydatków firmowych. Niezależnie jaką formę podatków wybierzemy, bardzo ważna dla urzędu jest terminowość.

Podobnie w przypadku ZUS-u, czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tutaj kumuluje się nam kilka obowiązkowych składek. Między innymi składka emerytalna, rentowa, chorobowa, zdrowotna, wypadkowa oraz na Fundusz Pracy. Podsumowując, miesięcznie musimy płacić ZUS-owi 1380 zł i 18 gr. Chyba że jesteśmy młodą firmą, to w takim przypadku możemy skorzystać z ulgi na start i przez dwa lata płacić 627 zł miesięcznie.

źródło: http://biuro-rachunkowe-prima.warszawa.pl/skladki-zus2021.php

Fakt jest taki, że kumulacja powyższych należności utrudnia działalność niejednej firmie. Największe problemy z terminową regulacją składek i opłat mają małe firmy oraz przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Mimo że w 2019 roku powstały projekty, mające na celu ułatwienie terminowej regulacji płatności, to nadal wiele firm zmaga się z zadłużeniem wobec ZUS-u i US.

Czym grozi zadłużenie w ZUS i US?

Według danych, które możemy znaleźć na stronie ZUS, w samym 2019 roku zadłużenie aktywnych firm wyniosło łącznie 9 mld złotych. Z kolei firmy nieaktywne były zadłużone na 16,6 mld zł. Od 2018 roku bieżące wpłaty składek do ZUS-u przekierowywane są w pierwszej kolejności na spłatę zaległości. W efekcie firmy zadłużone nie otrzymują zasiłków. Ponadto do kosztów zadłużenia musimy doliczyć koszty upomnień oraz odsetek za opóźnienie. Zadłużenie w ZUS-ie grozi więc:

  • koniecznością zapłaty odsetek karnych oraz pokryciem kosztów upomnień,
  • egzekucją długu poprzez zajęcie konta bankowego firmy,
  • utratą prawa do zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego.

Zadłużenie w ZUS-ie oraz Urzędzie Skarbowym przede wszystkim utrudnia działanie firmy. Jeżeli nie będziemy mogli przedstawić zaświadczenia o niezaleganiu w płatności składek i podatków, to nasza firma nie będzie mogła przystępować do przetargów ani ubiegać się o kredyt bankowy. Zadłużenie w US grozi także:

  • złożeniem przez US wniosku o przymusowy wpis do hipoteki nieruchomości należącej do przedsiębiorstwa;
  • zablokowanie konta bankowego i zajęcie majątku przedsiębiorcy,
  • wpisanie firmy do rejestru dłużników.

Gdzie sprawdzić zadłużenie w ZUS i US?

Każda z instytucji – ZUS i US – przyjmują inną strategię informowania o bieżącym zadłużeniu. Urząd Skarbowy regularnie informuje nas o bieżącym zadłużeniu. Natomiast ZUS nie podaje żadnej informacji. Dług musimy sprawdzać i kontrolować samodzielnie, ponieważ on po cichu narasta. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do wysokości naszego zadłużenia, to najpewniejszą opcją jest sprawdzenie go bezpośrednio w siedzibie danego urzędu.

W przypadku ZUS musimy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia ZUS-EWN, który potwierdzi brak zaległości. Jeśli prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie, oznacza to, że nie posiadamy zaległości w płatnościach. Ta opcja jest dostępna także w wersji online, dzięki czemu nie musimy udawać się do stacjonarnego oddziału.

Stan zadłużenia wobec dwóch powyższych urzędów możemy sprawdzić także poprzez weryfikację naszej firmy w bazach dłużników. Jak to zrobić? Jedną z opcji jest pobranie raportu BIK (Biuro Informacji Kredytowej) lub sprawdzenie firmy w KRD (Krajowy Rejestr Dłużników) i BIG (Biuro Informacji Gospodarczej).

Jak spłacić zadłużenie w ZUS i US?

Zadłużenie w ZUS i US zazwyczaj nie pojawia się niespodziewanie. Najczęściej stopniowo rośnie, aż w końcu nie umiemy sobie z nim poradzić. Dlatego dobrze jest działać już na samym początku problemów finansowych. Jednak nie każdy podejmuje właściwe kroki odpowiednio wcześnie. Co zrobić w przypadku zadłużenia wobec urzędów? Jedną z opcji jest rozłożenie długu na raty. W takim przypadku musimy złożyć odpowiedni wniosek i jeżeli zostanie pozytywnie rozpatrzony, to zyskamy możliwość rozłożenia długu na wygodne dla nas raty. Po złożeniu wniosku naliczanie odsetek zostanie wstrzymane, ale będziemy musieli zapłacić opłatę prolongacyjną, która wynosi 50 proc. stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy. Jednak tutaj jest pewien haczyk. Jeżeli nie dotrzymamy warunków umowy, to zostanie ona zerwana i będziemy musieli natychmiast spłacić zaległości objęte umową.

Drugą opcją jest odroczenie terminu płatności składki. Jest to rozwiązanie dla osób, które natrafiły na przejściowe kłopoty finansowe. Ostatnią opcją, która może nam pomóc w spłacie zadłużenia wobec ZUS-u i US jest zaciągnięcie pożyczki.

Pożyczka na spłatę ZUS i US – na czym polega?

Pożyczka na spłatę ZUS i US jest specjalnym produktem przygotowanym przez firmy pożyczkowe. Niektóre banki także dają możliwość uzyskania kredytu na spłatę zadłużenia. Zobowiązanie na spłatę ZUS i US skierowane jest do przedsiębiorców, którzy chcą jak najszybciej uregulować swoje należności względem urzędów.

Do wyboru mamy dwie opcje – pożyczki celowej lub na dowolny cel. W pierwszym przypadku uzyskane pieniądze będziemy musieli w całości przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Dzięki temu wyciągniemy firmę z długów urzędowych, które mogą być przeszkodą w rozwoju  biznesu. Jednak decyzję o pożyczce na spłatę ZUS i US należy dokładnie przemyśleć. Musimy pamiętać, że jest to kolejne zobowiązanie, które będzie na nas ciążyć. Oferta musi być dopasowana do naszych możliwości finansowych, żebyśmy nie popadli w spiralę zadłużenia.

Szukasz pożyczki na spłatę długu? Zobacz najkorzystniejsze oferty bieżącego roku.

Kto może się ubiegać o pożyczkę na spłatę ZUS i US?

Pożyczka na spłatę zadłużenia wobec urzędów skierowana jest zarówno do jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i małych firm. To właśnie one mają największy problem z regularnymi płatnościami, ponieważ stawki bardzo często nie są adekwatne do zarobków. W efekcie firmy nie radzą sobie z regulowaniem należności i popadają w długi.

Szukając pożyczki na spłatę zadłużenia, pamiętaj, żeby dokładnie przeanalizować ofertę. Niektóre firmy pożyczkowe kierują swoją ofertę tylko do mikroprzedsiębiorstw, a inne do wszystkich podmiotów gospodarczych. Ten czynnik należy uwzględnić już na wstępie. W przypadku banków kredyt może być trudniejszy do uzyskania. Banki niechętnie udzielają kredytów osobom (i firmom) zadłużonym. Dlatego w takim przypadku warto skonsultować się z doświadczonym doradcą kredytowym. Specjalista pomoże nam wybrać najkorzystniejszą ofertę oraz zadba o pozytywne rozpatrzenie wniosku. Doradca kredytowy ma możliwość negocjacji warunków umowy na szczeblu decyzyjnym, do którego my nie mamy dostępu.

Jakie są warunki uzyskania pożyczki na spłatę ZUS i US?

Tak, jak w każdym innym przypadku, żeby uzyskać pożyczkę na spłatę ZUS i US, musimy wykazać, że posiadamy odpowiednią zdolność kredytową. Jedyną różnicą jest to, że nie musimy przedstawiać zaświadczenia o niezaleganiu w płatnościach składek ZUS i podatków. W końcu to na spłatę tych długów chcemy uzyskać zobowiązanie.

Warunki udzielania pożyczki są różne w zależności od wybranej instytucji. Na przykład banki dużo bardziej rygorystycznie podchodzą do klienta i uzyskanie kredytu na spłatę zadłużenia może być trudnym zadaniem. Nieco łagodniej traktują wnioskodawców firmy pożyczkowe. Jednak przy większym zadłużeniu możemy spodziewać się ustawienia zabezpieczenia na nieruchomości firmy w postaci zastawu lub hipoteki. Ważnym czynnikiem nierzadko okazuje się także okres działalności firmy. Na przykład banki wymagają, żeby firma była oficjalnie zarejestrowana minimalnie od 6 miesięcy.

Gdzie szukać ofert pożyczek na spłatę ZUS i US?

Pożyczkę na spłatę ZUS i US najszybciej znajdziesz w Internecie. Obecnie każda firma pożyczkowa oraz bank zamieszcza wszystkie dostępne oferty w sieci. Dzięki temu możemy je łatwo i szybko porównać, wybierając tę, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Szukając pożyczki na spłatę zadłużenia, warto skorzystać z internetowych porównywarek ofert. W jednym miejscu zgromadzone są najatrakcyjniejsze oferty i nie musimy poświęcać dużo czasu na samodzielną analizę.

Masz już dosyć niewygodnych i uporczywych długów? Zobacz najlepsze oferty pożyczek dla zadłużonych.

Inną opcją jest skorzystanie z usług doradcy kredytowego. W przypadku zadłużenia to rozsądne i korzystne rozwiązanie. Ekspert przedstawi nam najlepsze oferty oraz pomoże wybrać tę, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Co ważne, z pomocą doradcy możemy mieć pewność, że pożyczka będzie dopasowana do naszych możliwości finansowych. Dzięki temu nie wpadniemy w spiralę zadłużenia i uporządkujemy relację z urzędami.

Pożyczka na spłatę ZUS i US bez BIK – czy to możliwe?

Niektóre firmy pożyczkowe oferują możliwość uzyskania pożyczki bez sprawdzania baz BIK. To wygodne rozwiązanie dla osób, które mają negatywny wpis w bazach lub są dłużnikami. W takim przypadku firma pożyczkowa decyduje się na inne metody weryfikacji wnioskodawcy. Czym charakteryzuje się pożyczka bez BIK? Przy udzielaniu finansowania, firma pożyczkowa nie sprawdza zaległości kredytowych wnioskodawcy. Nastawia się za to na weryfikację dochodów lub obrotów w przypadku działalności gospodarczej. Dzięki temu pożyczkę na spłatę ZUS i US możemy uzyskać, nawet będąc osobą zadłużoną.

Jak złożyć wniosek o pożyczkę na spłatę ZUS i US?

Wniosek o pożyczkę na spłatę ZUS i US zazwyczaj niczym się nie różni od tradycyjnego formularzu. Kiedy już wybierzemy pożyczkodawcę i konkretną ofertę, musimy wypełnić wniosek o pożyczkę. Formularz dostępny jest na stronie internetowej pożyczkodawcy. Co się w nim znajduje? Z całą pewnością będziemy musieli podać nazwę firmy oraz adres siedziby. Oprócz tego numer NIP i REGON oraz dane kontaktowe. Pożyczkodawca może wymagać także informacji o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Niektóre instytucje wymagają także dokumentów rejestrowych firmy, np. zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jednak ten wymóg jest coraz rzadziej stosowany, ponieważ rejestry przedsiębiorstw dostępne są online.

Pożyczka na spłatę ZUS i US – podsumowanie

Posiadanie zaległości z ZUS i US nie jest wygodną sytuacją. Długi są zagrożeniem dla działalności naszej firmy, dlatego warto jak najwcześniej im zapobiegać. Niestety nie zawsze udaje się nam podjąć odpowiednio szybko środki zapobiegawcze. Jednak zadłużenie w urzędzie nie jest sytuacją bez wyjścia.

W spłacie zadłużenia mogą pomóc nam pożyczki pozabankowe oraz kredyty, np. gotówkowe. Podstawowym krokiem przy wychodzeniu z zadłużenia, jest ustalenie planu działania. Tutaj możemy skorzystać z pomocy eksperta finansowego. W przypadku kłopotów finansowych nie należy się załamywać, ale szukać właściwych rozwiązań. Całe szczęście z zadłużenia wobec ZUS i US można wyjść, jeśli tylko sięgniemy po odpowiednią pomoc.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021