Biznes na wsi – 12 pomysłów na firmę, którą możesz otworzyć.
Biznes na wsi pod wieloma względami może wydawać się znacznie większym wyzwaniem niż w mieście. Zwłaszcza ograniczona baza klientów stanowi na dłuższą metę wyzwanie dla przetrwania biznesu. Jaki biznes na wsi wybrać, aby mieć szanse na sukces? Na czym można zarobić na wsi, na co nie każdy wpadnie? Poniżej spróbujemy pomóc każdemu odnaleźć pomysł na biznes na wsi, tak, aby maksymalnie wykorzystać dobre strony siebie i swojej miejscowości.
Biznes na wsi – wady i zalety
Wady rozpoczęcia swojego biznesu na wsi na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie ciężkich do przezwyciężenia. Należą do nich zwłaszcza:
- limitowane możliwości i wypełnione już przez innych przedsiębiorców nisze,
- mało rozbudowana infrastruktura w wielu wsiach, wyraźnie przemawiająca na korzyść miast.
Jednak wbrew pozorom biznes na wsi ma też zalety, chociaż nie zawsze są one oczywiste:
- niższe ceny wynajmów nieruchomości dają w wielu przypadkach możliwość rozpoczęcia działalności ze znacznie mniejszym kapitałem, niż w mieście,
- w mniejszych miejscowościach często niemal wszyscy już się znają, co obniża koszta reklamy i może gwarantować już na starcie zyskanie niewielkiej bazy klientów.
- są takie typy biznesów, jak na przykład agroturystyka, których charakterystyka wymaga bycia ulokowanym na wsi.
Przepisem na sukces jest skupienie się na dobrych stronach prowadzenia biznesu na wsi i maksymalne ich wykorzystanie.
Biznes na wsi – jaki założyć?
Niezależnie od doświadczenia i umiejętności, nie odniesiesz sukcesu bez dobrego pomysłu. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, musisz rozważyć mocne i słabe strony każdego przedsięwzięcia. Zastanów się, czego brakuje w twojej wsi, a czego jest już za dużo. Czy jest jakiś produkt, który regularnie kupujesz w mieście, albo usługa, z której korzystasz, a która nie jest dostępna w pobliżu, a jest możliwa do wykonania? A może mieszkańcy wsi narzekają na inne działające w pobliżu przedsiębiorstwa i byliby skłonni skorzystać z lepszej alternatywy? Dochodowy biznes na wsi nie musi być dochodowy w mieście i vice versa. To, czy biznes odniesie sukces może zależeć nawet od takich czynników, jak struktura demograficzna danej miejscowości czy jej położenie geograficzne. Zastanawiając się, jaki biznes otworzyć na wsi musisz wziąć to pod uwagę.
Biznes na wsi – sklep spożywczy
W małych i znacznie oddalonych od miast wsiach sklepy spożywcze mogą być jedynym obecnie funkcjonującym biznesem. Otwarcie własnego sklepu to pomysł najbardziej oczywisty, co nie czyni go jednocześnie złym czy nieopłacalnym, a jedynie praktycznym. Niezależnie od tego, czy w danej wsi mieszka więcej osób młodych czy starszych, jakie są ich zainteresowania i upodobania – wszyscy muszą jeść. Jeśli istniejące już sklepy nakładają bardzo wysoką marżę na produkty albo nie spełniają w jakiś sposób wymagań konsumentów (sprzedają nieświeże owoce bądź warzywa, mają mały wybór artykułów), to mogą łatwo zostać wyparte przez nawet początkującego i niedoświadczonego biznesmena pod warunkiem, że będzie oferował lepszą jakość usług. Klienci głosują portfelem i dla oszczędności mogą łatwo zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia,dlatego sklep spożywczy to wciąż dobry biznes na wsi.
Biznes na wsi założenie zakładu stolarskiego
Jeśli starasz się znaleźć ciekawy pomysł na biznes na wsi produkcja przedmiotów drewnianych może być interesującym rozwiązaniem. Dobre warunki pracy i stały, prosty dostęp do podstawowego surowca to mocne zalety zdecydowania się na otworzenie zakładu stolarskiego właśnie na wsi. Dodatkowym atutem jest fakt, że na tych terenach łatwiej jest znaleźć wykwalifikowanych w tym zakresie pracowników. Bazą klientów mogą być nie tylko mieszkańcy danej wsi, ale dzięki sprzedaży wysyłkowej firma może bez problemu rozszerzyć zasięg swojego działania na całą Polskę. Jest to z pewnością pomysł na biznes, który wymaga sporych funduszy, a najlepiej także chociaż minimalnego doświadczenia i wiedzy w tematyce stolarstwa, ale nadrabia to potencjałem do osiągania wysokich dochodów.
Mały biznes na wsi – salon fryzjerski bądź kosmetyczny
Większość ludzi, czy tego chce czy nie, co jakiś czas odczuwa potrzebę pojawienia się w salonie fryzjerskim. Nie w każdej wsi można znaleźć tego typu zakład, co zmusza mieszkańców do podróży do najbliższego miasta. W wielu przypadkach mniejsza odległość mogłaby wygrać z przyzwyczajeniem i zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z usług na miejscu, nawet jeśli byłyby niższej jakości. Dodatkowo jest niemal tradycją rozmawianie z fryzjerem podczas strzyżenia, a klienci mogą być bardziej skłonni odwiedzić salon, którego pracowników już znają osobiście, co jest typowe dla małych miejscowości. Jeśli w danej wsi ta luka jest już zapełniona, to można także rozważyć otworzenie salonu fryzjerskiego dla zwierząt. Zakłady te od pewnego czasu coraz bardziej zyskują na popularności. Sytuacja jest analogiczna w przypadku salonów kosmetycznych, których w wielu wsiach brakuje.
Otwarcie gospodarstwa agroturystycznego
Nie ma popularniejszego sposobu na prowadzenie działalności na wsi, pomijając oczywiście rolnictwo, niż agroturystyka. Ma to zarówno dobre, jak i złe strony. Większość właścicieli gospodarstw agroturystycznych w ten sposób tylko uzupełnia swój dochód z rolnictwa, co jednak nie oznacza, że trzeba być rolnikiem, aby móc rozpocząć tego typu działalność. Rynek agroturystyczny jest w tym momencie już dość mocno przesycony, ale w niektórych miejscach wciąż są w tym zakresie braki. Jeśli w okolicy twojej wsi nie ma żadnego gospodarstwa agroturystycznego, jest szansa, że będziesz w stanie przyciągnąć wystarczającą ilość klientów. Trzeba się jednak liczyć z dużymi wydatkami związanymi z rozpoczęciem działalności. Może to być nawet kilkaset tysięcy złotych, jest to więc zdecydowanie nie opcja dla każdego. Warto ją jednak rozważyć.
Mała restauracja – znakomity pomysł na biznes na wsi
Mieszkańcy wsi, którzy nie mają czasu ani chęci na gotowanie, a chcą zjeść świeży i dobry posiłek, często muszą liczyć się z wycieczką do najbliższego miasta. Dostawa do domu w większości przypadków jest niedostępna bądź kosztuje więcej niż samo jedzenie. Otworzenie niewielkiej restauracji czy też pizzerii może być odpowiedzią na tą potrzebę, pod warunkiem, że potencjalny właściciel zgromadził odpowiednią ilość kapitału. Rozpoczęcie kariery w gastronomii może być kosztowne i ryzykowne, dobrze jest więc wcześniej przeprowadzić analizę rynku. Czy akurat w tej konkretnej wsi znajdzie się odpowiednia ilość klientów? Początkujący restauratorzy mają także tendencję do celowania zbyt wysoko i złej oceny zapotrzebowania, co jest szybką drogą do niepowodzenia. Restauracja na 20 stolików w małej wsi w większości przypadków będzie z góry skazana na porażkę, więc trzeba pamiętać, że jest to pomysł na mały biznes na wsi, a nie ogromną inwestycję w wielkim mieście.
Sprzedaż lokalnych produktów
Rozważając pomysł na biznes na wsi produkcja często znajduje się na czele listy. W przypadku produktów lokalnych jest to pomysł na biznes na wsi, którego powodzenie w dużej mierze zależy od jego lokalizacji. Szczególnie dochodowy biznes na wsi na polu produkcji i sprzedaży produktów lokalnych można otworzyć w miejscach, gdzie dużą wagę przykłada się do kultury regionalnej. Stroje i biżuteria ludowa, zwłaszcza, jeśli jest dobrej jakości, może kosztować fortunę. Jeśli masz talent krawiecki bądź artystyczny, zaczynać możesz nawet bardzo skromnie, prowadząc biznes samodzielnie i rozwijając go w miarę wzrostu siły marki i dochodów. Nie ma nawet konieczności otwierania sklepu stacjonarnego – tego typu produkty doskonale nadają się do sprzedaży internetowej. Jest to jednak nisza, która w dużym stopniu została już wypełniona, do sukcesu potrzebna niezbędna jest więc duża doza zaangażowania, aby oferować lepsze niż obecnie dostępne produkty i w ten sposób przyciągać klientów. Jeśli zastanawiasz się, co produkować na wsi, to może być właśnie pomysł dla ciebie.
Biznes na wsi – Ogrodnictwo
Większość domków jednorodzinnych na wsi otoczona jest mniejszym lub większym ogrodem. Zwłaszcza w przypadku zamożnych osób, które wybudowały tam dom w okresie ostatnich kilkunastu lat i nie są zainteresowane ani nie posiadają wiedzy na temat ogrodnictwa, konieczne będzie skorzystanie z usług profesjonalistów. Nawet w małej wsi baza klientów może być potencjalnie całkiem duża, a staranie się o utrzymanie wysokiej jakości usług szybko zaowocuje kolejnymi klientami z polecenia. Nie trzeba się też ograniczać tylko do zajmowania się czyimiś roślinami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozszerzyć działalność także do sprzedaży kwiatów, krzewów czy drzewek, a nawet uprawiać niewielkie ilości własnych owoców i warzyw.
Jaki biznes otworzyć na wsi – dom weselny
Przemysł weselny nie zwalnia, a od lat pędzi coraz bardziej rozpędzony, jest to więc doskonały pomysł na własny biznes na wsi. Fakt, że mimo istnienia już stosunkowo dużej ilości tego typu przedsiębiorstw wciąż niemal każde jedno ma terminy zarezerwowane na co najmniej kilka albo kilkanaście miesięcy wprzód mówi sam za siebie. Lokalizując dom weselny na wsi zyskujemy nie dość, że wbudowaną bazę klientów, ponieważ mieszkańcy wsi prawdopodobnie zdecydują się na opcję najbliższą ich miejscu zamieszkania, to możemy liczyć również na klientów przyjeżdżających z miasta, aby podczas świętowania odpocząć od miejskiego tłoku i hałasu. Dodatkowo mimo że zwykle stosuje się nazwę dom weselny, oczywistym jest, że nie trzeba się ograniczać tylko do tego jednego typu uroczystości. Otworzenie swojego domu weselnego co prawda wymaga dużego wkładu własnego, ale przy odpowiednim zarządzaniu można mieć niemal pewnym, że odniesie on sukces. Jeśli zastanawiasz się jaki biznes na wsi wybrać, aby mieć gwarancję zarobku, dom weselny może być strzałem w dziesiątkę.
Zarabianie na dzieleniu się swoją wiedzą
Duża odległość niektórych wsi od najbliższych ośrodków miejskich sprawia, że mieszkańcy w wielu przypadkach muszą dojeżdżać, aby móc skorzystać z potrzebnych im usług. Bez wątpienia byliby więc chętni oszczędzić czas i pieniądze korzystając z tych dostępnych na miejscu. Zastanów się, co umiesz, a mógłbyś nauczyć tego innych. Talent pedagogiczny jest bonusem, ale nie wymaganiem. Podstawą jest posiadanie wiedzy na dany temat. Oto kilka przykładów:
- nauczenie gry na instrumencie,
- nauczanie języków obcych,
- udzielanie korepetycji,
- nauczanie tańca,
- nauczanie śpiewu,
- nauczanie sztuk walki.
Istnieje wiele stron internetowych, na których można łatwo i szybko ogłaszać swoje usługi. Wbrew pozorom może to być pomysł na mały biznes na wsi o bardzo wysokim poziomie zarobków – koszt jednej godziny lekcyjnej potrafi sięgać kilkudziesięciu złotych! Dobrzy korepetytorzy i nauczyciele często pozyskują zlecenia z polecenia, więc świadczenie wysokiego poziomu usług gwarantuje rosnącą bazę klientów.
Biznes na wsi – własna pasieka
Rzucając hasło pomysł na biznes na wsi produkcja miodu to jedna z pierwszych myśli wielu osób. Dobry miód potrafi kosztować krocie, a jego sprzedaż można zaczynać powoli – od rodziny, znajomych i lokalnych targów. Na początek niewielka pasieka może być dobrym źródłem dodatkowego dochodu, a po jej rozszerzeniu głównym sposobem utrzymania. Brak wiedzy i doświadczenia można łatwo uzupełnić szeroko dostępnymi poradnikami i poradami od innych pszczelarzy, których poznać można na przykład w Internecie. Rozpoczęcie działalności wymaga jednak pewnego wkładu własnego, proporcjonalne do skali pasieki, od której chcemy zaczynać i nie dla każdego okaże się trafionym zajęciem. Z pewnością trzeba przygotować się na liczne użądlenia, a dla pewności przed podjęciem jakichkolwiek decyzji warto sprawdzić, czy przypadkiem nie jest się uczulonym na pszczoły.
Domowa hodowla zwierząt
Hodowanie zwierząt, najczęściej psów lub kotów, nie jest zajęciem dla każdego i nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, ale jeśli kochasz zwierzęta i zastanawiasz się, na czym można zarobić na wsi, może to być propozycja dla ciebie. Wiąże się z tym wiele spraw formalnych, których trzeba dopilnować, aby hodowla mogła działać legalnie, etycznie i oferować zdrowe, rodowodowe zwierzęta. Jest to jednak wymarzona praca dla osoby lubiącej zwierzęta, daje dużo satysfakcji i z powodzeniem może odnieść sukces na wsi. Zależnie od rasy, na jaką zdecyduje się hodowca, cena za jedno zwierzę może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, więc zdecydowanie jest to coś, dzięki czemu można się utrzymać. Należy jednak wziąć pod uwagę, że rozpoczęcie takiego biznesu wymaga znacznego wkładu własnego i nie zwróci się natychmiastowo. Możliwe, że pierwsze pieniądze zarobi się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach.
Opłacalny biznes na wsi – firma budowlana
Od kilkunastu lat wsie przeżywają coraz większe oblężenie ze strony osób, które uciekają z miasta, kupują puste działki i zaczynają budować domy. Dzięki temu można mieć pewność, że nawet w niewielkiej wsi firmie budowlanej łatwo będzie o zdobycie zlecenia. Co prawda na rynku jest już bardzo dużo tego typu biznesów, ale spora ilość ma złe opinie i wykonuje niskiej jakości usługi. Firma, której pracownicy przykładają się do swoich obowiązków nie powinna mieć problemów z szybkim zbudowaniem dużej bazy klientów. Minusem jest konieczność posiadania dużego wkładu własnego. Jeśli jednak jest to coś, na czym już chociaż w jakiś sposób się znasz, a do tego masz odpowiednie fundusze, firma budowlana to własny biznes na wsi odpowiedni dla ciebie.
Jeśli masz swój pomysł na biznes na wsi, forum może być idealnym miejscem na start
Początkujący biznesmeni mogą w pierwszym momencie ulec pod naporem formalności i spraw organizacyjnych do załatwienia. Na pomoc najpierw w otworzeniu biznesu, a później prowadzeniu go i osiągnięciu sukcesu przyjść może pomoc ze strony innych przedsiębiorców. Dla chcących zrealizować swój pomysł na biznes na wsi forum tematyczne może być najlepszym miejscem poszukiwań cennych rad i wskazówek. W większości przypadków otwarcie własnego biznesu wiąże się z dużym ryzykiem, zwłaszcza finansowym, dlatego przed podjęciem jakiekolwiek działań dobrze jest złapać kontakt chociaż z jedną lub dwiema osobami, które kiedyś były w podobnej sytuacji i mogą podzielić się informacjami na temat tego, czego można się spodziewać i jaki biznes na wsi może odnieść sukces.
Biznes na wsi – Podsumowanie:
Wbrew pozorom nawet na wsi można znaleźć kreatywne, interesujące i dochodowe zajęcie. Wybór jest szeroki – każdy powinien być w stanie znaleźć coś dla siebie w zależności od swoich zainteresowań, umiejętności i funduszy, które jest w stanie zainwestować. W każdym przypadku nie da się jednak obejść bez zaangażowania i ciężkiej pracy. Nie można także liczyć na błyskawiczny zwrot inwestycji.