Czym jest i jak duża powinna być poduszka finansowa
Poduszka finansowa jest zabezpieczeniem środków na nieprzewidziane sytuacje życiowe. Jak ją przygotować, ile powinny wynosić zgromadzone środki. Poniżej kilka wskazówek jak przygotować się na niepewną przyszłość, żeby spać spokojniej.
Utrata pracy czy przewlekła choroba mogą zrujnować nawet nasz najlepszy, najstaranniej przygotowany budżet. Poduszka finansowa jest pierwszym etapem oszczędzania. To ten element finansów osobistych, który ma za zadanie zabezpieczyć na wypadek zdarzeń losowych środki finansowe pozwalające na spokojne przeżycie określonego czasu bez zmniejszenia standardu życia.
Poduszka finansowa – jak określić wysokość kwoty zabezpieczenia?
Ilość pieniędzy jaką trzeba odłożyć jest sprawą indywidualną, jednak na początek należy określić minimum. Pomocnym będzie w tym budżet domowy, jeśli jest prowadzony. Jeżeli nie, wtedy można oszacować miesięczne wydatki. Na początku te, z których nie można zrezygnować. Będą tu wszystkie zobowiązania w postaci rat, rachunków i opłat. Kredyt, czynsz, prąd, gaz czy podatek to tylko niektóre z nich. Weź pod rozwagę okres minimum pół roku lub rok, gdyż niektóre opłaty nie płacimy co miesiąc, a całość podziel przez dany czasookres. Do tego należy dołożyć miesięczne wydatki stałe na jedzenie, ubrania, dojazdy do pracy czy szkoły. Istotnym założeniem jest utrzymanie dotychczasowego poziomu życia przez pewien okres czasu, który pozwoli na spokojnie podjąć racjonalną decyzję. Co jakiś czas trzeba aktualizować założenia co do wysokości, gdyż z czasem i zmianą sytuacji życiowej zmienia się struktura wydatków. Inne potrzeby ma student, a inne rodzić z 2 dzieci.
Jak długi okres powinno obejmować zabezpieczenie
To także sprawa indywidualna, zależna od możliwości finansowych i osobistych preferencji. Jednak minimum jakie poduszka finansowa powinna obejmować jest okres 3 miesięcy. Wystarczy na początek do zabezpieczenia w razie utraty pracy czy przewlekłej choroby. Standardowo przyjmowanym okresem zabezpieczenia jest 6 miesięcy, a optymalnym 12. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w miarę możliwości okres ten wydłużać.
Jak zagospodarować środki
Celem poduszki finansowej jest zabezpieczenie bieżących wydatków. Oznacza to, że środki muszą być w miarę łatwo dostępne i pewne. Nie mogą być jednak zbyt łatwe do wybrania, aby zabezpieczyć je przed uleganiem roztrwonienia na promocje i okazje. Dobrym postępowaniem w tym przypadku jest umieszczenie w instrumentach łatwo zbywalnych, ale pozwalających uzyskać jakiś dochód. Skoro pieniądze te będą leżeć i czekać na niesprzyjające zdarzenia naszego życia, mogą dla nas coś zarobić. Warto tu pod uwagę wziąć lokaty, konta oszczędnościowe czy obligacje.
Dobrze jest przemyśleć założenie konta oszczędnościowego w innym banku, pod warunkiem, że nie będzie obciążone żadnymi opłatami. Nie dostępność od ręki środków sprawia, iż zastanowimy się nad koniecznością użycia, a konieczność poniesienia wydatków za przelew dodatkowo ochroni już zgromadzony kapitał.
Poduszka finansowa – podsumowanie
Poduszka finansowa ma na celu zabezpieczenie dotychczasowego standardu życia przed skutkami zdarzeń losowych. Daje poczucie bezpieczeństwa i uwalnia od stresu, oraz jest drugim krokiem niezbędnym w drodze do uzyskania niezależności finansowej. Jej wielkość i okres zabezpieczania jest sprawą indywidualną zależną od sytuacji życiowej i możliwości finansowych.