
Wielokrotnie można spotkać się z określeniem przedawnienia długu, które jest powszechnie błędnie pojmowane jako jego unieważnienie. Niestety dług nie znika, a tym samym historia kredytowa nie będzie całkowicie pozytywna. Wraz z upływem czasu i brakiem uregulowania zobowiązań, dług może przejść z zobowiązania prawnego w zobowiązanie naturalne, co to znaczy?
Przedawnienie ma przypominać o terminie, w jakim wierzyciel może prawnie egzekwować należności. Patrząc z perspektywy dłużnika, jeżeli minął termin nie musi udowadniać, że w przeszłości zobowiązanie zostało uregulowane, nie ma też obowiązku jego spłacania w przyszłości. Przekroczenie okresu możliwej spłaty prowadzi do tego, że dług przechodzi w zobowiązanie naturalne. Od tego momentu wierzyciel nie może korzystać ze wsparcia takich instytucji jak sądy, czy komornicy, ale może próbować odzyskać należności w inny sposób i chociaż dłużnik nie jest zobligowany do tego, by je uregulować, niekoniecznie jest to dla niego najbardziej opłacalna opcja.
Warunki wypełnienia zobowiązania naturalnego
Zarzut przedawnienia nie jest rozpatrywany z urzędu, a podnoszony przez samego dłużnika. Jeżeli nie będzie o tym pamiętał, a zostanie wytoczona sprawa sądowa o spłatę zadłużenia, dłużnik ją przegra. Jeśli nawet zarzut będzie przez dłużnika podniesiony, a sąd uzna, że specjalnie dążył do przedawnienia, np. przez unikanie kontaktu, zobowiązanie naturalne może być niemożliwe. Jeśli oficjalnie dojdzie do przedawnienia, wierzyciel może domagać się zwrotu długów jedynie polubownie, a dłużnik nie ma obowiązku jego uregulowania. Jednak może się do dla niego wiązać z pewnymi konsekwencjami. Nazwisko zostaje dopisane do rejestru dłużników BIG, a dług może zostać sprzedany do firmy windykacyjnej.
Przeczytaj też: Chwilówki 24/7? Jak to działa w praktyce?
Kiedy mówimy o zobowiązaniu naturalnym?
To, jaki jest okres przedawnienia określa polskie prawo, w wielu przypadkach jest to 10 lat. W zobowiązanie naturalne mogą przejść należności z wielu instytucji, a czas na przedawnienie jest różny. Dla przykładu wobec ZUS jest to 10 lat, przy podatkach 3-5 lat, kredytach i pożyczkach 3 lata. Poza konsekwencjami braku regulacji zaległości wymienionymi powyżej trzeba pamiętać o tym, jak przedstawia się historia kredytowa. Dług ciągle będzie na nią rzutował. O ile na co dzień dłużnik być może o niej nie myśli, o tyle w przyszłości, kiedy będzie chciał starać się o kredyt, pojawią się problemy.
Osoby, które doświadczają tego na własnej skórze, a pilnie potrzebują pieniędzy, powinny zainteresować się tym, co oferują firmy pożyczkowe. Czy wiąże się to z ryzykiem? Nie, jeśli zostanie nawiązany kontakt z instytucją świadczącą usługi na wysokim poziomie. Odwiedzając stronę www.pozyczkolog.pl można znaleźć porównywarkę, w której zestawione zostały tylko sprawdzone przez specjalistów firmy. Poprzez podanie kwoty, o jaką będzie się wnioskowało i dogodnego terminu spłaty, wyszukiwarka wskaże tylko te warianty, które będą spełniały podane warunki, pierwszorzędnie ukażą się aktualnie najlepsze oferty. W wielu przypadkach niekorzystna historia kredytowa nie stoi na przeszkodzie ku temu, żeby otrzymać pożyczkę.