Oszczędzanie wody – proste sposoby na oszczędności

Przeczytasz w ciągu 8 minut

Wydawać by się mogło, że na Ziemi jest mnóstwo wody i nigdy nam jej nie zabraknie. Niestety sytuacja nie przedstawia się tak optymistycznie, jak wiele osób myślało do tej pory. Ostatnie doniesienia o tym, że w naszym kraju mamy do czynienia z największą suszą od wielu lat skłoniły Polaków do przemyśleń. W wielu miejscach na świecie dostęp do świeżej, pitnej wody już jest poważnie utrudniony, a nawet niemożliwy. Na co dzień możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak cenną rzeczą jest woda, którą mamy w kranie. Warto to jednak zmienić i zastanowić się nad tym, jak oszczędzać wodę. Nie tylko ze względu na finanse oraz potencjalne oszczędności, jakie się z tym wiążą. Wodę warto oszczędzać przede wszystkim ze względów ekologicznych. Zobacz kilka prostych sposobów oszczędzania wody, które pomogą Ci zaoszczędzić.

Oszczędzanie wody – prysznic zamiast kąpieli w wannie

Kąpiel w wannie wypełnionej po brzegi ciepłą wodą jest relaksująca i wiele osób preferuje właśnie taki sposób mycia się. Mimo że niewątpliwie jest to przyjemne, to warto wiedzieć, ile litrów zużywa się podczas takiej przyjemności. Wypełnienie wodą średniej wielkości wanny zużywa nawet 170-200 litrów wody! Dużo prawda? Dla przykładu bardzo szybki prysznic, który trwa ok. 5 minut, zużywa ok. 40-60 litrów wody. Jest to nieporównywalnie mniej i oszczędność wody jest w tym przypadku niezaprzeczalna. Jeśli 4-osobowa rodzina decyduje się codziennie na kąpiel w wannie, to zużywa nawet 680 – 800 litrów wody dziennie i prawie 5500 litrów wody tygodniowo. Są to ogromne ilości, które można zaoszczędzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy ograniczyć kąpiele w wannie do 2-3 w miesiącu, a przez pozostałe dni używać prysznica. W ciągu miesiąca w taki sposób zaoszczędzisz setki, jak nie tysiące litrów wody. Krótki prysznic także nie musi składać się z ciągłego lania wody. Podczas mycia włosów czy np. golenia ciała nie musisz mieć cały czas odkręconego kranu. Wystarczy, że odkręcisz go jedynie do spłukiwania mydła. Warto się trochę poświęcić i długie kąpiele w wannie zastąpić szybkim prysznicem. Oszczędności będą niebagatelne.

Oszczędzanie wody – mycie zębów i golenie twarzy

Wiele osób ma brzydki nawyk polegający na tym, że zostawiają odkręconą wodę na czas mycia zębów czy golenia zarostu. Wystarczy, że do kubka nalejesz wodę, zwilżysz w niej szczoteczkę do zębów, umyjesz dokładnie zęby i wodą z kubka opłuczesz usta. Zużywasz wtedy jedynie 300-500 ml wody. Jeśli chodzi o golenie twarzy, to zasada jest podobna. Zwilż twarz wodą, zakręć ją i odkręć ponownie, dopiero gdy będziesz chciał zmyć piankę do golenia. Nie ma konieczności, aby przez 2-5 minut porannej toalety woda nieprzerwanie leciała z kranu. Zamiast marnować kilka litrów wody, ograniczasz się do kilkuset ml, co w skali miesiąca przynosi duże oszczędności. Najlepsze jest to, że nie wymaga to od Ciebie dużych wyrzeczeń. Wystarczy, wprowadzenie dobrego nawyku. Sposoby oszczędzania wody wcale nie muszą być skomplikowane, aby uzyskać dobre rezultaty. Wystarczy kilka prostych zmian, które będą w pewnym momencie nieodczuwalne i staną się Twoją rutyną.

Zapełniaj całą pralkę i zmywarkę zanim ją uruchomisz

Jak oszczędzać wodę w domu przy pomocy sprzętów codziennego użytku? Wystarczy, że urządzenia takie jak pralka i zmywarka będziesz uruchamiać, dopiero gdy będą pełne. Jeśli masz do umycia tylko kilka szklanek i talerzy, to poczekaj, aż zbierzesz ich więcej albo umyj je w zlewie. Podobnie jest z brudnym praniem. Nie ma sensu prać jednej pary spodni i kilku skarpet, jeśli Twoja pralka ma 6 kg wsadu. Rób 2-3 większe prania w tygodniu, a nie kilkanaście pojedynczych. Oczywiście ilość prań zależy od wielkości rodziny, jednak zawsze pamiętaj o zasadzie zapełniania pralki do końca, zanim ją włączysz. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko na wodzie, ale także na prądzie, który jak wiemy, stale drożeje. Zmywarki i pralki są z reguły energooszczędne, ale tylko pod warunkiem, jeśli korzystamy z nich w odpowiedni sposób.

Dokręć lub napraw cieknący kran

Od jakiegoś czasu widzisz, że Twój kran cieknie, ale jeszcze nic z tym nie zrobiłeś? Możesz zrobić mały eksperyment. Pod kran podłuż duże naczynie i zostaw je tam na 24h. Zdziwisz się jaką ilością wody zdąży się ono napełnić przez ten czas. Z pozoru drobne nieszczelności i niewielkie krople wody mogą zamienić się w pewnym momencie w litry zmarnowanej wody. Naprawa kranu zajmie maksymalnie kilkadziesiąt minut, a oszczędność wody jest niepodważalna. Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie, to po prostu wezwij fachowca, który naprawi Twój stary kran lub zamieni go na nowy. Co ciekawe istnieją też krany, które oszczędzają wodę. Posiadają one specjalny perlator, który zmniejsza zużycie wody do nawet litra na minutę. Nie odczujesz przy tym utraty komfortu z korzystania z takiej baterii.

Oszczędzanie wody – nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą 

Jeśli z losowych przyczyn nie masz zmywarki, to powinieneś nauczyć się oszczędnego mycia naczyń w zlewie. Unikaj sytuacji, w której myjesz naczynia pod bieżącą wodą. Taki proces trwa od kilku do nawet kilkunastu minut, przez co możesz zmarnować kilkadziesiąt litrów wody. Wystarczy, że jedną komorę zlewu lub miskę wypełnisz ciepłą wodą z płynem do naczyń. Będzie ona służyła do tego, aby myć w niej naczynia. W drugiej komorze możesz płukać naczynia w czystej wodzie lub pod lekkim strumieniem bieżącej wody, który będziesz włączać tylko na czas spłukiwania piany z naczyń. Takim prostym sposobem oszczędzasz wodę w domu bez większych nakładów energii. Warto też pamiętać o tym, aby brudne naczynie od razu namoczyć w wodzie lub spłukać z niego resztki jedzenia. Dzięki temu mycie będzie szybkie i nie będziesz musiał szorować pod bieżącą wodę zaschniętych i uporczywych plam.

Jeśli nie przekonuje Cię taki sposób mycia naczyń i ogólnie nie lubisz tego robić, to warto oszczędzić pieniądze na zmywarkę. Zyskasz czas oraz oszczędzisz wodę w prosty sposób. Zużycie wody przez zmywarkę może być nawet 4 razy mniejsze niż podczas mycia ręcznego. Podczas zakupu tego sprzętu zwróć uwagę na jego klasę oraz to czy ma program ekologiczny. Taka funkcja zużywa jeszcze mniej wody niż zwykły program i potęguje oszczędności.

Używaj deszczówki do podlewania roślin 

Sposoby oszczędzania wody nie muszą ograniczać się jedynie do działań w domu. Oszczędzać wodę możesz także w swoim ogrodzie. Jeśli zastanawiasz się jak oszczędzać wodę w ogrodzie, to mamy dla Ciebie prostą odpowiedź – doceń deszczówkę. Zrozumiałe jest to, że Twoje rośliny potrzebują wody do tego, aby przeżyć i pięknie wyglądać. Pamiętaj tylko o tym, że podczas podlewania z węża ogrodowego zużywasz setki litrów wody. Możesz to trochę ograniczyć, zbierając deszczówkę i podlewając nią grządki. W obecnej sytuacji, gdy deszczu jest w naszym kraju jak na lekarstwo, ten sposób może być tylko doraźną pomocą w podlewaniu ogrodu. Zawsze jednak są to dodatkowe litry wody, które w pewien sposób recyklingujesz poprzez ponowne użycie.

Oszczędzanie wody – ucz dzieci oszczędzania wody

Jeśli masz dzieci, to od najmłodszych lat powinieneś uczyć je oszczędzania wody. W końcu to od młodzieży i jej zachowań w dużej mierze zależy przyszłość naszej planety i to jak będzie ona wyglądać za kilkadziesiąt lat. Wpajanie dobrych zachowań przyniesie korzyści nie tylko Tobie i Twoim finansom, ale także całemu społeczeństwu. Najbardziej efektywna będzie nauka poprzez zabawę i nagradzanie w początkowych etapach nauki. Proste czynności takie jak zakręcanie kranu podczas mycia zębów dziecko będzie kojarzyło z czymś pozytywnym i chętnie będzie to powtarzać. Co więcej, warto co jakiś czas uświadamiać dziecku, jak bardzo ważna jest woda w naszym codziennym życiu i że nie można jej marnować. W przystępny sposób wyjaśnij maluchowi, że nie musi robić sporo, aby zaoszczędzić ten płyn. Przekaż mu kilka prostych sposobów na oszczędności i pilnuj czy się do nich stosuje. Im wcześniej zaczniesz naukę, tym lepiej, ponieważ oszczędzanie wody będzie dla dziecka czymś naturalnym.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021