Oszczędzanie pieniędzy – domowe oszczędności.

Przeczytasz w ciągu 11 minut

Pieniądze dają nam komfort, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacje. W końcu to właśnie za nie możemy kupić mieszkanie, wybudować dom, wyjechać na wymarzone wakacje lub kupić sobie coś, co chcieliśmy mieć już od dłuższego czasu. Lubimy mieć pieniądze, a jeszcze bardziej lubimy je wydawać. Nie wszyscy jednak lubią je oszczędzać i pora to zmienić. Zobacz kilka sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze w domu.

Oszczędzanie pieniędzy – na co?

Oszczędzanie pieniędzy - rachunkuZanim dowiesz się, jak odkładać pieniądze musisz ustalić sobie cel. Każdy z nas ma inne priorytety, ale jedno jest pewne – pieniądze przydadzą się zawsze i warto je oszczędzać na czarną godzinę. Możesz je także oszczędzać na cele, które będą motywowały Cię do tego, aby regularnie odkładać określoną sumę. Jeśli nie wiesz, na co chcesz oszczędzać pieniądze, to najprawdopodobniej szybko z tego zrezygnujesz.

Najlepiej będzie, jeśli na początek ustalisz sobie małe cele takie jak np. weekendowy wyjazd za granicę, kupno nowego telewizora czy odłożenie na wyprawkę dla dziecka. Na takie rzeczy nie będziesz musiał odkładać bardzo długo i nie zniechęcisz się tym, że mimo regularnego odkładania dalej nie masz zaoszczędzonej dużej sumy. Jeśli uda Ci się po kilku miesiącach odłożyć na małe marzenia możesz podnieść sobie poprzeczkę nieco wyżej i ustalić sobie większe cele. Niech będzie to, chociażby zaoszczędzenie na wkład własny do kredytu hipotecznego, kupno nowego auta czy zbudowanie porządnej poduszki finansowej. Na takie rzeczy trzeba czasem odkładać latami, ale jeśli będziesz miał wprawę w odkładaniu małych kwot, to pójdzie Ci to o wiele łatwiej, niż gdybyś od razu rzucał się na głęboką wodę.

Usiądź sobie wygodnie na kanapie, weź do ręki długopis i przygotuj czystą kartkę. Zapisz na niej swoje priorytety i cele. Zastanów się, ile pieniędzy chcesz zaoszczędzić i jakie cele chcesz po kolei spełniać. Możesz stworzyć pewnego rodzaju mapę marzeń, która będzie opierała się głównie na finansach. Jeśli będziesz wiedzieć, ile pieniędzy musisz oszczędzić i będziesz miał konkretny plan, to o wiele łatwiej będzie Ci oszczędzać i będziesz wiedzieć jak odkładać pieniądze, aby zaoszczędzić, tyle ile potrzebujesz.

Oszczędzanie pieniędzy w domu

Oszczędzanie w domu nie musi być przykrą koniecznością – wręcz przeciwnie. Jeśli podejdziesz do tego w odpowiedni sposób i wprowadzisz kilka prostych zmian do swojego życia, to nawet nie zauważysz, że pieniądze same się odkładają.

Oszczędzanie na zakupach

Naukę oszczędzania warto zacząć od źródła, które pochłania najwięcej naszych pieniędzy, czyli zakupów. To właśnie na zakupach spożywczych zostawiamy najwięcej pieniędzy. Do tego dochodzą zakupy ciuchów i innych rzeczy, których tak naprawdę czasem nie potrzebujemy. Na zakupach możesz znaleźć największe oszczędności i podpowiemy Ci jak to zrobić.

Kupuj tylko to czego potrzebujesz

To z pozoru proste a tak naprawdę niewiele osób potrafi odmawiać sobie przyjemności, które często są po prostu zbędne. Staraj się unikać różnego rodzaju promocji i wyprzedaży, które często są przekłamane, a potrafią skusić Cię na zakup czegoś, czego w normalnych okolicznościach byś nie kupił. Unikaj również kupowania pod wpływem impulsu i wtedy gdy jesteś głodny. Czując głód, wydaje nam się, że zjemy wszystko, co tylko znajdzie się w naszym koszyku i kupujemy więcej. Niestety po powrocie do domu okazuje się, że nasza lodówka się ugina a nadmiar jedzenia, który kupiliśmy „na głodnego”, po prostu nie zdąży być zjedzony i się zmarnuje.

Oszczędzanie pieniędzy – lista zakupów

Przemyślane i zaplanowane zakupy mogą pomóc nam zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy. Do sklepu staraj się chodzić rzadziej, ale kupuj wtedy wszystkie rzeczy, których potrzebujesz np. na cały tydzień. Unikniesz dzięki temu codziennych wizyt w sklepie, które po podliczeniu kosztują o wiele więcej niż jedna wizyta raz na jakiś czas. Przed każdymi zakupami sporządzaj listę i zapisuj na niej tylko te rzeczy, które są Ci niezbędne przez najbliższe kilka dni. Spójrz do lodówki i do szafek z jedzeniem i sprawdź co zostało Ci po poprzednich zakupach i pomyśl, co możesz z tego zrobić. Nie ma sensu kupować kolejnych półproduktów do obiadu, skoro w domu masz jeszcze rzeczy, z których możesz ugotować coś dobrego. Zakupy z listą mogą Ci pomóc zaoszczędzić w ciągu miesiąca nawet kilkaset złotych. Nie jest to nic trudnego, a efekty są zaskakujące. Sam się przekonasz, jeśli spróbujesz.

Markowe równa się lepsze?

Niekoniecznie! Jeśli kupujesz tylko produkty spożywcze znanych marek to czas na małe zmiany. Poświęć chwilę czasu na zakupach na przeanalizowanie składu produktów znanych marek z tymi z niższej półki. Możesz się zdziwić, jak bardzo przepłacałeś do tej pory za praktycznie ten sam produkt tylko sygnowany znanym logiem. Tańsze zamienniki niektórych produktów nie muszą być gorsze, czasem mają nawet lepszy skład niż ich znani konkurenci. To samo tyczy się ciuchów czy kosmetyków. Czasem lepiej zrezygnować z drogich rzeczy i kupić te tańsze. Różnica w użytkowaniu nie będzie zbyt duża a ta w cenie już owszem. Zastanów się jakie rzeczy możesz zastąpić tańszymi zamiennikami bez szkody dla swojego komfortu. Nie musisz rezygnować ze wszystkiego, jednak na pewno znajdzie się kilka produktów, które z pewnością mogą zostać zastąpione tańszymi zamiennikami.

Jak oszczędzać pieniądze na wodzie?

Oszczędzanie wody w domu możesz zacząć od sprawdzenia szczelności instalacji. Przez nieszczelną spłuczkę czy cieknący kran możesz tracić rocznie nawet kilkanaście tysięcy litrów wody rocznie. Nie jest to tanie, a już na pewno ekologiczne. Zajmij się tym jak najszybciej i zminimalizuj z pozoru niewinne przeciekanie, które po czasie może Cię sporo kosztować.

Kolejnym sposobem na oszczędzanie wody w domu jest korzystanie ze zmywarki. Nie tylko odciąży Cię ona z nieprzyjemnego obowiązku zmywania naczyń, ale także pomoże zaoszczędzić sporo wody. Pamiętaj tylko o tym, aby wybierać modele energooszczędne i takie, które zużywają nie więcej niż 15 litrów wody podczas jednego uruchomienia. Ręczne mycie naczyń zużywa nawet trzy razy więcej wody niż zmywarka!

Większość osób uwielbia długie kąpiele w wannie. Niestety, aby napełnić taką wannę potrzeba przynajmniej 200 litrów wody w momencie, gdy szybki prysznic to jedynie 50-80 litrów wody. Jeśli masz taką możliwość, to staraj się zamienić codzienną kąpiel w wannie na prysznic, a wannę napełniaj tylko co jakiś czas. Bardzo szybko zobaczysz, że Twoje rachunki za wodę są mniejsze, a zaoszczędzone pieniądze możesz odłożyć na swoje cele.

Oszczędzanie pieniędzy – prąd

Ceny prądu stale rosną i nic nie zapowiada tego, aby miało się to zmienić. Dostawcy energii elektrycznej praktycznie co roku podwyższają ceny, co w pewnym sensie wywiera na nas konieczność oszczędzania energii. Nie musisz oczywiście siedzieć wieczorem przy świecach i całkowicie rezygnować z korzystania z urządzeń elektrycznych, wystarczy zaledwie kilka małych zmian, aby zaoszczędzić pieniądze na prądzie.

Przede wszystkim wybieraj sprzęty energooszczędne. Czasem kosztują one nieco więcej niż bardziej zachłanne na prąd zamienniki, ale warto w nie zainwestować, ponieważ zaoszczędzimy na prądzie. Oszczędzanie energii w domu możesz zacząć od odłączenia z prądu wszystkich sprzętów, z których nie korzystasz. Nie ma sensu, aby ekspres do kawy, konsola czy inny sprzęt elektroniczny używany raz na jakiś czas stale pobierał prąd. Takie sprzęty, nawet jeśli są tylko w trybie czuwania i tak pobierają energie, a co za tym idzie, niepotrzebnie podwyższają rachunki za prąd.

Oszczędzanie pieniędzy  – inwestycja w fotowoltaikę

Panele słoneczne przetwarzają promienie słoneczne na energię elektryczną, która może zasilać urządzenia w Twoim domu. Dzięki fotowoltaice możesz zmniejszyć swoje rachunki za prąd praktycznie do zera i stać się niezależny od dostawców energii elektrycznej. Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się zazwyczaj po ok. 7-10 latach, po tym czasie będziesz się cieszyć darmowym prądem ze swojej przydomowej elektrowni, jaką są panele i znacznie zaoszczędzisz na prądzie.

Rób coś z niczego

To nie tylko twórcze zajęcie, ale także pozwoli Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy w niektórych sytuacjach. Nie musisz wszystkiego kupować, czasem wystarczy rozejrzeć się po domu i wykorzystać rzeczy, które już posiadasz. Możesz przerabiać stare meble, robić kostiumy na karnawał dla dzieci z materiałów i ciuchów, które od lat tylko się kurzą, odświeżać wnętrze ręcznie namalowanymi obrazami czy też zrobić piękny wazon przy użyciu starego słoika, kawałka materiału i wstążki. Jeśli czegoś potrzebujesz, to zastanów się pierw czy już tego nie masz lub, czy nie możesz tego zrobić z przedmiotów, które już masz. To nie tylko doskonały patent na to, jak odkładać pieniądze, ale także sposób na kreatywne spędzanie czasu.

Używane wcale nie jest złe

Używane rzeczy nie tylko mają taki plus, że są tanie, ale także mają charakter! W świecie, w którym wszystko jest do siebie podobne na próżno szukać w sklepach ciuchów vintage czy oryginalnych mebli. Ale od czego mamy internet. Można tam znaleźć masę stron aukcyjnych, na których ludzie wystawiają wyjątkowe rzeczy za bezcen. Jeśli potrzebujesz nowego mebla, to zanim kupisz go w sklepie za horrendalne kwoty, poszukaj dobrze w internecie. Możesz też stworzyć go sam. Super modne łóżko czy siedzisko z palet będzie kosztowało Cię jedynie kilkanaście złotych i odrobinę czasu a efekt i satysfakcja będzie gwarantowana.

To samo dotyczy ciuchów. Zrezygnuj z kupowania wątłej jakości ubrań w popularnych sieciówkach. O ile lepiej i taniej będzie, jeśli zorganizujesz ze znajomymi wieczór wymiany ciuchami. Możecie się umówić, że co jakiś czas będziecie spotykać się, żeby wymienić się ciuchami, które tylko zalegają w szafie. Każdy przyniesie parę swoich rzeczy i w zamian za nie może wziąć rzeczy innej osoby. Można dzięki temu bardzo dużo zaoszczędzić, a dodatkowo cały czas będziesz mieć „nowe” ciuchy bez konieczności wydawania na to fortuny.

Kupowanie na raty – czy warto?

Tak naprawdę to zależy. Kupowanie na raty ma tę zaletę, że możemy mieć wymarzoną rzecz od razu, nawet gdy nie mamy na nią wystarczająco dużo pieniędzy. Jest to korzystne, jeśli uda nam się znaleźć raty 0% i za produkt musimy oddać tyle pieniędzy, ile w rzeczywistości on kosztował. W przeciwnym razie odsetki sprawią, że będziemy musieli dopłacić do naszego zakupu i po prostu lepiej jest chwilę poczekać i odłożyć pieniądze. Z drugiej strony zakup na raty nie obciąża aż tak naszego domowego budżetu, przez co nasza płynność finansowa zostaje zachowana i nie czujemy aż tak duże straty pieniędzy. Dodatkowo budujemy sobie zdolność kredytową, która niezbędna jest, jeśli w przyszłości będziesz chciał wziąć kredyt. Wniosek jet więc taki, że kupowanie na raty nie jest niczym złym, ale tak jak ze wszystkim nie można z tym przesadzać. Jeśli będziesz podejmować nieprzemyślane decyzje, bardzo szybko możesz zauważyć, że do spłaty masz zbyt dużo rat i po prostu przestaniesz sobie z nimi radzić.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021