Oddłużanie osób fizycznych – na czym polega i jak się o nie starać?

Przeczytasz w ciągu 8 minut

Opublikowana przez Krajowy Rejestr Długów informacja prasowa zatytułowana Długi Polaków większe niż zarobki z dnia 3.06.2022 r. wskazuje kolejny wzrost zadłużenia Polaków do kwoty wynoszącej 45,2 mld złotych. W porównaniu do ubiegłorocznych danych jest to wzrost wynoszący ponad miliard złotych.

Największa część tych zaległości (tj. 24,2 mld zł) została zaciągnięta wobec wierzycieli wtórnych, czyli firm windykacyjnych, które wykupiły długi głównie od banków. Pozostałe części to odpowiednio 12,47 mld niezapłaconych alimentów za dzieci, 3,78 mld zł należności dla instytucji finansowych oraz 1,86 mld zł na zaległe czynsze i opłaty za regularne rachunki gospodarstw domowych.

Szacuje się, że trudna sytuacja ekonomiczna może dotyczyć ponad 2 mln Polaków, dla części z nich próba samodzielnego przywrócenia utraconej płynności finansowej jest niemożliwa. Skutecznym rozwiązaniem trudnej sytuacji może być oddłużenie osób fizycznych, które w ostateczności pozwala całkowicie wyjść z długów i przywrócić wypłacalność danej osoby. Pomoc w oddłużaniu można uzyskać dzięki skorzystaniu z usług wyspecjalizowanej w tym zakresie firmy lub kancelarii prawniczej. Na czym polega oddłużanie? Kto i kiedy może złożyć wniosek o oddłużenie? I ile kosztuje oddłużanie? Sprawdzamy!

Na czym polega oddłużanie?

Oddłużenie to długotrwały proces, który wymaga podjęcia dopasowanych do indywidualnej osoby rozwiązań. Skutecznie oddłużanie ma na celu całkowite wyprowadzenie z trudnej sytuacji ekonomicznej danej osoby fizycznej lub podmiotu biznesowego oraz przywrócenie utraconej stabilności finansowej i wypłacalności.

Zarówno oddłużenie osób fizycznych jak i również firm to termin, pod którym kryje się wiele różnych działań oraz zabiegów prawnych. Z uwagi na często wysokie kwoty zadłużenia lub obecność ingerencji komornika, skuteczna pomoc dłużnikowi wymaga determinacji oraz konsekwencji w podjętych działaniach. Ze względu na specyfikę danej sytuacji, każdy przypadek należy rozpatrywać inaczej i opracować do niego indywidualną strategię, której każdy kolejno dobrze zrealizowany etap przyniesie zamierzony efekt, czyli niweluje oddłużenie. Na czym polega ten proces? Przede wszystkim na rzetelnym opracowaniu kilku etapowego planu, który uwzględnia:

  1.       Szczegółową ocenę rozmiarów zadłużenia, w której dokładnie analizuje się wszystkie zobowiązania składające się na całkowitą kwotę do zapłaty. Badanie finansów pozwala dostrzec nie tylko rozmiar problemu, ale również znaleźć zbędne wydatki pogłębiające problem zadłużenia;
  2.       Podzielenie należności ze względu na priorytet, które pozwala wskazać najbardziej przeterminowane zobowiązania przyczyniające się do szybkiego wzrostu długu przez naliczenie wysokich odsetek;
  3.       Skrupulatną ocenę możliwości finansowych dłużnika, umożliwiającą wybór firmy pomagającej w oddłużaniu i dobór odpowiedniej strategii wyjścia z problemów. Etap pomaga zweryfikować, na jaki produkt lub specjalistę dłużnika stać.

Oddłużanie nie jest zatem proste. Bez względu na czy dotyczy oddłużania kredytów, pożyczek czy innych zobowiązań cały proces powinien uwzględnić powyższe etapy, które wykona doświadczony profesjonalista zajmujący się na co dzień podobnymi problemami.

Kto może się starać o oddłużenie?

Trudna sytuacja finansowa spowodowana kryzysem ekonomicznym, długami, nagłą utratą pracy, likwidacją zakładu pracy, czy złymi decyzjami biznesowymi oraz zadłużeniami w różnych instytucjach finansowych najczęściej wpływa na zadłużenie poszczególnych osób i firm. Do problemu przyczynić mogą się również bardziej prywatne problemy związane m.in. ze zdrowiem, konfliktami rodzinnymi, czy innymi wypadkami losowymi, a zwłaszcza nieprzemyślanym wydawaniem pieniędzy, czy hazardem.

oddłużanie osób fizycznych
źródło: https://goldenmark.com/pl/mysaver/polacy-nie-placa-rachunkow-w-terminie/

Osoby, które spotkały te i inne podobne problemy najczęściej decydują się na zaciągnięcie kolejnych długów celem spłaty starych zobowiązań. Rozwiązanie może i na chwilę jest skuteczne, jednak w dalszej perspektywie to tylko pogorszenie i tak skomplikowanej już sytuacji. W ostateczności dłużnik popada w niekończącą się spiralę zadłużenia, w której tylko szybciej pomnożył zobowiązania.

W przypadku pojawienia się takich lub podobnych problemów nie warto czekać np. na wezwanie do zapłaty nadane z sądu, czy ingerencję komornika. Lepiej od razu zdecydować się na skutecznie rozwiązanie – oddłużanie. Pomoc w tym zakresie mogą otrzymać osoby będące w spirali zadłużenia, mające na swoim koncie ingerencję komornika, a także dłużnicy różnych instytucji finansowych. Oddłużanie może obejmować chwilówki, kredyty bankowe (hipoteczne, konsumpcyjne, walutowe), spłaty kart kredytowych oraz inne roszczenia i należności lub zaległości przedsiębiorcy wobec ZUS-u i fiskusa. Z tego powodu oddłużanie może dotyczyć zarówno osób fizycznych, jak i również podmiotów biznesowych.

Jak się oddłużyć?

Jak się oddłużyć? – To częste pytanie, które stawiają sobie dłużnicy, którzy mają świadomość, że bez fachowego wsparcia i pomocy nigdy nie zdołają wyjść na prostą. Bez względu na powód i wagę problemu, należy pamiętać, że każdy proces wyjścia z długów jest długi i żmudny. W ostatecznym rozrachunku włożony trud, cierpliwość oraz konsekwentne trzymanie się jasno ustalonego planu opracowanego przez doświadczonego specjalistę wynagrodzą to wszystko.

Niezbędną pomoc w oddłużaniu można uzyskać od kancelarii prawniczej. W przypadku oddłużania z komornikiem zajmie się m.in. szczegółową analizą pism oraz decyzji sądu. Specjalizująca się w oddłużeniach kancelaria zbada także całą sytuację i zweryfikuje zgodność z prawem zawartej umowy i uruchomionej procedury windykacji.

W Polsce działają również firmy pomagające w oddłużaniu. Zajmują się one m.in. przedsądowymi negocjacjami z wierzycielami, pomocą w konsolidacji długu, a także zmniejszeniem kosztów i odsetek zobowiązań. Instytucje te prowadzą szereg różnych działań, które zawsze są dostosowywane do indywidualnej sprawy zadłużonego.

Wbrew pozorom istnieje wiele dróg wyjścia z długów. Kancelaria oddłużająca, czy firmy pomagające w oddłużeniach, nauczone własnym doświadczeniem oraz zdobytą wiedzą mogą zaproponować nieco odmienne rozwiązania. Pomoc może obejmować np.:

  • odroczenie terminu spłaty;
  • sądowe umorzenie części lub całości zadłużenia;
  • przygotowanie specjalnego pisma o przedawnieniu długu;
  • inne czynności, które zablokują wkroczenie do sprawy komornika;
  • zgłoszenie upadłości konsumenckiej, która z uwagi na ograniczenia jest opcją stosowaną w ostateczności.

W zależności od rodzaju zadłużenia dłużnik może wykorzystać również: przerwę w spłacie kredytu, tzw. wakacje kredytowe, czy karencję w spłacie. Jak zatem widzisz, rozwiązań problemów związanych z utratą płynności finansowej jest dość wiele. Nie zawsze musi być to spłacenie poprzednich zobowiązań nowym kredytem lub pożyczką.

Ile kosztuje oddłużanie?

Doby plan oddłużenia ułożony przez doświadczonego specjalistę może być jedynym ratunkiem dla tonącego w długach dłużnika. Przed wyborem profesjonalisty, warto zatem dokładnie sprawdzić zakres działalności pomagającej osoby lub firmy, a także opinie klientów. Oddłużanie kredytów, czy innych  zobowiązań jest z reguły płatną usługą. Aby wydać pieniądze rozsądnie, weryfikuj dostępne źródła pomocy.

Ile kosztuje oddłużanie?  – Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ kwota, którą będziesz musiał zapłacić, uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim musisz pamiętać, że poszczególne kancelarie oraz firmy pomagające w oddłużaniu pobierają za usługę oddłużenia różne kwoty. Z reguły ostateczna cena, którą będzie trzeba uiścić, zależy od wysokości zadłużenia oraz poziomu skomplikowania problemu. Znaczenie może mieć również region geograficzny, w którym decydujesz się na szukanie pomocy.

Najniższy koszt usługi może wynieść kilkaset złotych, a najwyższy nawet kilka tysięcy złotych. Warto przy tym mieć świadomość, że najtrudniejsze oddłużenia to oddłużenie z działającym już komornikiem. Ingerencja komornika nie stawia Cię jednak na pozycji przegranej – jest to po prostu bardziej wymagająca wprowadzenia właściwych kroków sprawa.

 

Podsumowując: Skuteczne oddłużenie osób fizycznych, jak i również podmiotów biznesowych, wymaga konsekwentnego trzymania się jasno ustalonego planu. Aby móc realizować poszczególne etapy tego procesu niezbędne jest skonsultowanie problemu z doświadczonym i sprawdzonym profesjonalistą. Osoba ta znajdzie złoty środek i pomoże Ci odzyskać utraconą stabilność finansową. Właściwe wdrożone rozwiązanie wpłynie na całkowite wyjście z długów, trzeba jednak liczyć się z tym, że oddłużanie to długotrwały proces.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021