Najbogatsi Polacy – kim są i jakie mają majątki?

Przeczytasz w ciągu 9 minut

Wydawać by się mogło, że bogaty Polak to słowa, które nie idą ze sobą w parze. W praktyce jednak w Polsce jest znacznie więcej, niż można by przypuszczać. Sama liczba miliarderów w Polsce już może imponować – jest ich bowiem aż 43 (podczas gdy w 2018 było ich 37, a chociażby w 2007 roku liczba ta wynosiła jeszcze mniej, bo 22). Wobec tego kim są najbogatsi w Polsce? Czym się zajmują i ile mają pieniędzy? Zobaczmy zatem kim są najbogatsi Polacy i jak zdobyli swój majątek.

Top 10 – Najbogatsi Polacy według Forbesa

Najbardziej interesująca jest zawsze czołówka stawki, dlatego też to właśnie od niej zaczniemy. Wobec tego oto lista najbogatszych Polaków w 2019 roku według magazynu Forbes:

  1. Michał Sołowow (majątek – 13,3 miliarda złotych)
  2. Zygmunt Solorz (majątek – 10 miliardów złotych)
  3. Dominika Kulczyk (majątek – 6,8 miliarda złotych)

3. Sebastian Kulczyk (majątek – 6,8 miliarda złotych)

  1. Jerzy Starak (majątek – 6 miliardów złotych)
  2. Tomasz Biernacki (majątek – 5 miliardów złotych)
  3. Dariusz Miłek (majątek – 3,9 miliarda złotych)
  4. Paweł Marchewka (majątek – 3,5 miliarda złotych)
  5. Zbigniew Juroszek z rodziną (majątek – 3,5 miliarda złotych)
  6. Bogdan i Elżbieta Kaczmarek (majątek – 3,5 miliarda złotych).

Chociaż w teorii jest to top 10 najbogatszych ludzi w Polsce, w praktyce mamy do czynienia z 12 osobami, ponieważ w dwóch przypadek wzięto pod uwagę majątek wspólny.

Jakie zmiany zaszły w czołowej dziesiątce najbogatszych w Polsce w stosunku do zeszłego roku? Przede wszystkim jeszcze w 2018 roku jeszcze wspólnie liczono majątek Sebastiana i Dominiki Kulczyk, który opiewał wtedy na 13, 9 miliardów złotych. Oznaczało to, że właśnie oni wspólnie okupowali pierwszą lokatę.

Obecny lider, Michał Sołowow, był wtedy na miejscu 2 z majątkiem na poziomie 11,4 miliardów złotych. Jak widać, od tego czasu powiększył swoją fortunę o niemal 2 dodatkowe miliardy. Przed 2019 ostatni raz Sołowow znalazł się na czele listy najbogatszych ludzi w Polsce 12 lat wcześniej.

Poza tym w rankingu również spotkać można było znajome twarze: trzeci był Solorz, czwarty Starak, piąty Miłek, szósty Tomasz Biernacki, siódmy Paweł Marchewka, ósmi Bogdan i Elżbieta Kaczmarek, a dziewiąty Zbigniew Juroszek z rodziną.

Na dziesiątym miejscu plasował się wówczas German Efromovich, twórca Synergy Group, koncernu skupiającego się przede wszystkim na transporcie lotniczym. W 2019 roku spadł on na 18. miejsce na liście najbogatszych Polaków.

Kim jest najbogatszy Polak?

Wiemy już, jak najbogatszy Polak się nazywa i ile wynosi jego majątek. Jednak w jaki sposób Michał Sołowow zarobił swoje oszałamiające ponad 13 miliardów złotych?

Pierwszym poważnym przedsięwzięciem pochodzącego z Kielc biznesmena było założenie firmy budowlanej Mitex, którą doprowadził do pozycji największej firmy budowlanej w naszym kraju. Ostatecznie sprzedał ją w 2002 roku za imponującą kwotę 320 milionów złotych.

Następnie Sołowow zdecydował się zwrócić w stronę przeżywającego rozkwit rynku nieruchomości. Stworzył firmę deweloperską Echo Investment, która osiągnęła spore sukcesy budując luksusowe apartamentowce.

Obecnie posiada trzy firmy: Synthos, Cersanit i Barlinek. Pierwsza z nich działa w branży chemicznej, druga zajmuje się produkcją ceramiki sanitarnej, zaś trzecia – produkowaniem parkietów. Aktywnie inwestuje także w firmy z branży technologicznej.

Michał Sołowow znany jest nie tylko ze swojego bogactwa – miał także całkiem udaną karierę jako kierowca rajdowy, którą ostatecznie zakończył w 2013 roku.

Jak najbogatsi Polacy zarobili swoje majątki?

Poznaliśmy już drogę do pierwszego miejsca na liście najbogatszych ludzi w Polsce, jaką odbył najbogatszy Polak – Michał Sołowow. Co jednak z innymi osobami, które znalazły się we wcześniej wymienionym gronie bogatych Polaków? Jak oni zarobili swoje majątki?

Zygmunt Solorz

Zygmunta Solorza możemy znać głównie z faktu, że jest on założycielem Telewizji Polsat, a także właścicielem sieci telekomunikacyjnej Plus. Jednak ma on w swoim posiadaniu znacznie więcej różnego rodzaju podmiotów, niże większość osób zdaje sobie sprawę. Solorz działa aktywnie także między innymi w branży energetycznej.

Dominika i Sebastian Kulczyk

Swoje 6,8 miliardowe majątki Dominika i Sebastian Kulczyk odziedziczyli po ojcu, Janie Kulczyku, właścicielu grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments. Majątek Dominiki Kulczyk pochodzi z odziedziczonych akcji Poloenergii, a także funduszy uzyskanych po sprzedaży browaru SABMiller. Z kolei jej brat, Sebastian, otrzymał pakiet kontrolny Ciechu, polskiego przedsiębiorstwa chemicznego, a także udziały w Autostradach Wielkopolskich.

Jerzy Starak

Jerzy Starak ma mniejszościowe udziały w wielu różnych firmach, natomiast najważniejszym źródłem jego majątku jest Polpharma, firma chemiczna, która produkuje tańsze zamienniki leków.

Tomasz Biernacki

Tomasz Biernacki w ostatnich latach bardzo intensywnie pomnażał swój majątek. Łączyło się to z rozrostem Dino, posiadanej przez niego sieci sklepów spożywczych. Tylko w przeciągu ostatniego roku zwiększył wartość swojego majątku z 4,2 do 5 miliardów złotych.

Paweł Marchewka

Pawła Marchewkę z pewnością doskonale znają wszyscy polscy (i nie tylko) gracze. Ten niezwykle bogaty Polak jest prezesem Techlandu, popularnego studia zajmującego się tworzeniem gier komputerowych. Największym dotychczasowym osiągnięciem Techlandu, które znacznie podwyższyło jego wartość, jest gra „Dying Light”.

Zbigniew Juroszek

Zbigniew Juroszek czerpie zyski z działalności w wielu różnych branżach. Przede wszystkim w branży budowniczej, ale także odzieżowej. Ponadto jest on założycielem znanej firmy bukmacherskiej Star-Typ Sport.

Bogdan i Elżbieta Kaczmarek

Małżeństwo Kaczmarków kojarzyć można przede wszystkim z przemysłem meblowym, ponieważ to właśnie produkcja mebli przyniosła im największe zyski. Obecnie jednak działają oni aktywnie także na rynku odzieżowym.

Najbogatsi Polacy – na jakiej podstawie wyliczano majątki?

Warto wspomnieć, na jakiej zasadzie stworzona została zaprezentowana powyżej lista najbogatszych Polaków. Forbes przygotował ją, biorąc pod uwagę:

  • posiadane nieruchomości
  • udziały w firmach
  • gotówkę pochodzącą z transakcji
  • dywidendy.

Co ważne, pod uwagę nie był brany majątek osobisty, a więc w praktyce wszyscy bogaci Polacy wymienieni w tym zestawieniu warci są zapewne znacznie, znacznie więcej.

Żeby znaleźć się na liście 100 najbogatszych Polaków Forbesa, w 2019 roku trzeba było posiadać majątek o łącznej wartości co najmniej 495 milionów złotych.

Ile najbogatsi w Polsce zgromadzili łącznie? Aż 153 miliardy dolarów, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do 2018 roku – wtedy łączna kwota majątków osób notowanych na liście wynosiła 143 miliardy złotych.

Już 7 Polaków wśród najbogatszych ludzi na świecie

Jak plasują się bogaci Polacy względem najbogatszych ludzi z całego świata? Nie najgorzej, chociaż na tym polu nie notujemy już tak wielu wzrostów, jak na rodzimym podwórku.

Na liście najbogatszych ludzi na świecie magazynu Forbes w 2019 roku znalazło się 2 153 miliarderów i miliarderek. Żeby bowiem w ogóle móc znaleźć się na tej liście, majątek danej osoby musi być równy bądź przekraczać miliard dolarów.

Pośród tych 2 153 osób znalazło się miejsce dla 7 najbogatszych Polaków. Jeszcze w zeszłym roku było ich 6, natomiast przyczyna takiej zmiany jest bardzo prozaiczna. Jak już wcześniej zasygnalizowaliśmy, od tego czasu podziału majątku dokonali Sebastian i Dominika Kulczykowie, potomkowie Jana Kulczyka, niegdyś najbogatszego Polaka.

Wspomniany już najbogatszy Polak, Michał Sołowow, na liście najbogatszych ludzi na świecie zajął dość odległe 691. miejsce. Na dalszych pozycjach na liście Forbesa znaleźć można Zygmunta Solorza (838. miejsce), Dominikę Kulczyk (1281. miejsce), Sebastiana Kulczyka (1349. miejsce), Jerzego Staraka (1511. miejsce), Tomasza Biernackiego (1717. miejsce) i Dariusza Miłka (2057. miejsce).

Na szczycie listy najbogatszych ludzi na świecie znajduje się, zresztą tak jak i w 2018 roku, Jeff Bezos, założyciel Amazona. Jego majątek wyceniany jest na 131 miliardów dolarów.

Najbogatsi Polacy według tygodnika „Wprost” – lista

Przedstawiliśmy wcześniej listę Forbesa, ponieważ jest ona szczególnie znana i ceniona. Warto jednak wiedzieć, że co roku już od 30 lat lista najbogatszych ludzi w Polsce przygotowywana jest także przez popularny tygodnik „Wprost”.

Jakie jest top 10 najbogatszych ludzi w Polsce według „Wprost”? Już na pierwszy rzut oka możne powiedzieć, że pojawiają się pewne różnice w porównaniu do zestawienia „Forbesa”.

1. Michał Sołowow (majątek – 12,1 miliardów złotych)

2. Zygmunt Solorz (majątek – 10,1 miliarda złotych)

3. Dominika Kulczyk (majątek – 7 miliardów złotych)

3. Sebastian Kulczyk (majątek – 7 miliardów złotych)

5. Tomasz Biernacki (majątek – 6,3 miliardy złotych)

6. Jerzy Starak (majątek – 5,9 miliarda złotych)

7. Piotr Szulczewski (majątek – 5,35 miliarda złotych)

8. Paweł Marchewka (majątek – 4,36 miliarda złotych)

9. Zbigniew Juroszek z rodziną (majątek – 3,5 miliarda złotych)

10. Antoni Ptak (majątek – 3,1 miliarda złotych).

Michał Sołowow to również na tej liście najbogatszy Polak, jednak „Wprost” oszacowało jego majątek nie na 13,3, a 12,1 miliarda złotych.

Czołowa czwórka w obu zestawieniach pozostaje bez zmian. Dalej na piątym miejscu na liście najbogatszych Polaków „Forbesa” jest Jerzy Starak, podczas gdy na liście „Wprost” jest on szósty, a piąte miejsce zajmuje Tomasz Biernacki.

Ponadto w top 10 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost” nie znajdziemy Dariusza Miłka – zajmuje on dopiero 11, podczas gdy na liście „Forbesa” jest 7.

W obu rankingach 8 miejsce przypadło Pawłowi Marchewce, a 9 Zbigniewowi Juroszkowi z rodziną. Pojawia się za to różnica na miejscu ostatnim, zamykającym listę. Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie są dziesiąci na liście „Forbesa”, zaś dopiero szesnaści (ex aequo z Tomaszem Domagałą, Zbigniewem Woźniakiem i Arkadiuszem Musiem) na liście „Wprost”. Kto zajął ich miejsce? Antoni Ptak, przedsiębiorca, który w 2019 roku nie pojawił się na liście „Forbesa” w ogóle.

Kim są bogaci Polacy, których znaleźliśmy w top 10 „Wprost”, a nie „Forbesa”? Piotr Szulczewski jest założycielem Wish, popularnej platformy do robienia tanich zakupów. Z kolei Antoni Ptak ma znacznie szerszy wachlarz działalności: między innymi posiada firmę marketingową, a także firmę dziewiarską.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021