Lista zakupów – jak ją sporządzić i oszczędzać pieniądze?
Bardzo wiele gospodarstw domowych boryka się z sytuacją, kiedy to wydatki przekraczają dochody. Gdy zdarza się to sporadycznie w zasadzie nie ma się czym martwić. Jeśli jednak taka sytuacja trwa od tygodni to znak, że należy rozpocząć mądre oszczędzanie.
Oszczędzanie w gospodarstwie domowym
W gospodarstwie domowym można oszczędzać na wiele sposobów. Są rodziny, które w czasach niedoborów rezygnują z rozrywek albo wakacji. Inni postanawiają przejść na domowe gotowanie. Każdy sposób może być pomocny, zanim jednak go wybierzemy powinniśmy zacząć prowadzić domowy budżet. Wiele osób zastanawia się, po co to w ogóle robić? Budżet domowy to zestawienie dochodów i wydatków. Te drugie dzielimy na mniejsze kategorie. Po jakimś czasie zapisywania będziemy klarownie widzieć gdzie wydajemy za dużo pieniędzy. Okazuje się, że niepotrzebne środki finansowe bardzo często pochłaniają spontaniczne zakupy. To właśnie dlatego wszyscy specjaliści od finansów zalecają tworzenie list zakupowych.
Lista zakupów-jak wygląda i po co ją tworzyć?
Lista zakupów to bardzo ważny element mądrego oszczędzania. Przyda się ona wszystkim tym, którzy mają problem z dyscypliną finansową. Dzięki listom zakupów będziemy mogli oszczędzać nie tylko pieniądze ale i czas. Tworzenie list bardzo często jest sprzężone z tworzeniem domowych jadłospisów. Te dwa narzędzia jednocześnie są bardzo dobrym sposobem na domową organizację i oszczędzanie czasu. Dzięki zakupom robionym z listą możemy też poprawić swoje samopoczucie psychiczne. W sytuacji, gdy kupujemy coś bez namysłu a następnie żywność ta marnuje się, możemy czuć się ze sobą źle.
Jak stworzyć listę zakupów?
Jest co najmniej kilka dobrych sposobów na tworzenie list zakupowych. Można ja po prostu napisać ręcznie na kartce z notesu. Wykorzystać można także liczne programy komputerowe i aplikacje na telefon. Wreszcie można taką gotową listę wydrukować z Internetu albo zapisać sobie poszczególne pozycje w notatniku, jaki jest dołączony do każdego smartfona. Rozwiązania elektroniczne mają swoje zalety. Listy zakupów charakteryzują się tym, że w dużej części są powtarzalne. W aplikacjach nie trzeba więc za każdym razem pisać wszystkiego od początku tylko można oprzeć się na szablonach. Warty uwagi jest także fakt, że aplikacje można współdzielić na przykład z małżonkiem. Jeśli dwie osoby są w różnych miejscach, nie musza już do siebie dzwonić i uzgadniać czy coś zostało kupione, bo każdy może zajrzeć do aplikacji. Warto podkreślić, że to jednak nie sposób tworzenia listy jest najważniejszy tylko fakt, żeby w ogóle ją mieć. Zanim zaczniemy ją tworzyć przeglądamy lodówkę i szafki w kuchni i sprawdzamy, co jest w domu a czego brakuje. Później szacujemy ile czego potrzebujemy i kupujemy tylko tyle ile jesteśmy w stanie zużyć. Następny krok to sprawdzenie promocji w sklepach na potrzebne nam produkty. Na koniec tworzymy listę w sposób posegregowany. Można podzielić produkty na działy typu pieczywo, warzywa, mięso albo jeśli wiemy, że idziemy do jednego marketu, który dobrze znamy możemy wszystko zapisać w kolejności działów jakie mijamy.