Leasing konsumencki – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Przeczytasz w ciągu 8 minut

Leasing konsumencki stanowi połączenie cech umowy kredytu gotówkowego i najmu. Z leasingiem wiąże się jednak mniej formalności i tańsze raty. Co więcej, możemy otrzymać go łatwiej niż kredyt bankowy, a przy tym istnieje możliwość leasingowania nawet pojazdów używanych. I na tych zaletach korzyści leasingowe się nie kończą. Co ważne, choć jeszcze do niedawna opcja leasingu była skierowana wyłącznie do przedsiębiorców, to dziś z leasingu konsumenckiego może skorzystać także osoba prywatna. Czym dokładnie jest leasing konsumencki i co warto o nim wiedzieć? 

Leasing konsumencki – co to jest?

Leasing to zewnętrzna forma finansowania. Polega na zawiązaniu umowy pomiędzy dwiema stronami, z których jedną jest leasingodawca, czyli finansujący, a drugą leasingobiorca, czyli korzystający. Umowa leasingu najczęściej dotyczy pokrywania kosztów nabycia pojazdów mechanicznych, maszyn, czy urządzeń ciężkich. Czasem jednak zdarzają się także nieruchomości. Z rozwiązania, jakim jest leasing, najczęściej korzystają przedsiębiorcy. Produkt ten dostępny jest jednak także dla klientów prywatnych.

Na podstawie umowy leasingowej leasingodawca zobowiązuje się do udostępnienia pojazdu mechanicznego, a leasingobiorca ma obowiązek płacenia co miesiąc ustalonych rat. Co ważne, musi także korzystać z przedmiotu leasingu zgodnie z jego przeznaczeniem i celem. Podsumowując, leasing łączy w sobie cechy kredytu i umowy najmu, jako że leasingodawca pozostaje właścicielem przedmiotu leasingu.

Kto może skorzystać z leasingu konsumenckiego?

Do 2011 roku z opcji leasingu mogli korzystać tylko przedsiębiorcy. Produkt był poza zasięgiem klientów prywatnych. Ta sytuacja jednak zmieniła się 11 lat temu, kiedy w życie weszły przepisy pozwalające korzystać z leasingu osobom prywatnym, niebędącym przedsiębiorcami. Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych spowodowała, że wiele firm wprowadziło do swojej oferty leasing konsumencki, z którego coraz więcej osób chętnie korzysta.

źródło: http://leasing.org.pl/files/uploaded/ZPL_Prezentacja_Wyniki%20braz%CC%87y%20leasingowej%20%20w%202020_15.02.2021_2.pdf

Dziś konsument, jako klient indywidualny, może zdecydować się na sfinansowanie procesu nabycia samochodu za pomocą leasingu fabrycznego, który jest oferowany bezpośrednio przez producenta auta, lub też leasingu konsumenckiego, czyli od banku, czy firmy. Co ważne, z początkiem 2022 roku przedsiębiorcy stracili możliwość nieopodatkowanej sprzedaży samochodów wykupionych z leasingu do majątku prywatnego.

Jak wygląda proces leasingowy?

Leasing konsumencki jest formą finansowania skierowaną do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Formalnie nie różni się on od zwykłego leasingu, w ramach którego leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do korzystania z rzeczy na określony czas w zamian na spłatę rat, bez obowiązku wykupu pod koniec umowy. Decydując się więc na umowę leasingu konsumenckiego, nie stajemy się właścicielem samochodu, a jedynie zyskujemy prawo do jego użytkowania, co w największym stopniu odróżnia leasing od tradycyjnych form finansowania. Jak wygląda proces leasingowy?

Przede wszystkim musimy wybrać konkretną ofertę. Następnym krokiem jest udanie się do firmy leasingowej, czy banku, aby uzyskać dokładnie warunki finansowania. Warto przy tym pamiętać, że mamy możliwość negocjacji, co pomoże nam na sformułowanie najlepszej propozycji leasingu konsumenckiego. Zwieńczeniem procesu leasingowe jest podpisanie umowy. Pamiętaj przy tym, żeby zabrać ze sobą wymagane dokumenty.

Jakie dokumenty są potrzebne do podpisania umowy leasingu konsumenckiego?

Żeby zawrzeć umowę leasingu konsumenckiego i z niego korzystać, musimy dostarczyć do finansującego odpowiednie zaświadczenia. Jakie dokumenty są wymagane? Przede wszystkim musisz mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, na przykład dowód osobisty, lub paszport. Oprócz tego potrzebny nam będzie kompletny i własnoręcznie podpisany wniosek leasingowy. Niezbędne jest także zaświadczenie o wysokości osiąganych dochodów oraz zatrudnieniu. Firma leasingowa, lub bank może poprosić nas również o wyciąg z konta osobistego za ostatnie kilka miesięcy, lub też dokumenty poręczyciela, o ile takie zabezpieczenie będzie przy leasingu konsumenckim brane pod uwagę. Następnie taki wniosek firma leasingowa rozpatruje i wydaje decyzję. Jeśli jest ona pozytywna, to możemy podpisać umowę i szybko otrzymać przedmiot do swojej dyspozycji.

Zalety i wady leasingu konsumenckiego

Wiele osób zastanawia się, jaka forma finansowania zakupu samochodu jest najbardziej opłacalna. Czy jest to leasing, czy może lepiej jest postawić na tradycyjne rozwiązania. Tak, jak każdy inny produkt, tak i leasing ma swoje zalety i wady. Do plusów takiej formy finansowania z całą pewnością należy:

  • łatwiejsza dostępność w porównaniu z kredytem samochodowym,
  • możliwość wynegocjowania korzystnych warunków finansowania,
  • mniejsza ilość formalności koniecznych do spełnienia i podpisania umowy,
  • elastyczny wybór przedmiotu umowy leasingowej, np. auta nowego lub używanego,
  • brak wpływu umowy leasingowej na historię kredytową klienta,
  • finansowanie wielu usług towarzyszących leasingowi na raty, np. ubezpieczeń AC z assistance.
źródło: http://leasing.org.pl/files/uploaded/ZPL_Prezentacja_Wyniki%20braz%CC%87y%20leasingowej%20%20w%202020_15.02.2021_2.pdf

Choć te punkty świadczą na korzyść leasingu konsumenckiego, to musimy pamiętać także o wadach takiego rozwiązania. Do negatywnych cech leasingu konsumenckiego możemy zaliczyć:

  • brak własności przedmiotu leasingu,
  • konieczność wykupienia dodatkowych ubezpieczeń samochodu,
  • wygaśnięcie umowy leasingu wraz z wystąpieniem sytuacji, w której przedmiot zostanie skradziony lub też objęty całkowitą szkodą.

Na podstawie powyższych wyliczeń możesz ocenić, czy opcja leasingu jest dla Ciebie atrakcyjna. Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie czytać umowy i przejrzeć jak największą ilość ofert. W ten sposób możesz wybrać formę najkorzystniejszą dla siebie.

Jakie są koszty leasingu konsumenckiego?

Na koszty leasingu wpływ ma kilka czynników. Przede wszystkim są to odsetki naliczane według ustalonej z leasingodawcą stopy oprocentowania. Koszty leasingu kształtuje także opłata wstępna, ubezpieczenie leasingu i składki pobierane z tego tytułu oraz ewentualny depozyt gwarancyjny.  Warto przy tym wiedzieć, że największą częścią składową kosztów związanych z leasingiem są odsetki. Te z kolei doliczane są do każdej raty. Wysokość oprocentowania leasingu powinna być natomiast określona w umowie oraz tabeli opłat i prowizji.

Do kosztów odsetek musimy doliczyć jeszcze koszty opłaty wstępnej, czyli czynszu inicjalnego, który jest wnoszony przez klienta ze środków własnych na etapie podpisywania umowy. Choć opłata wstępna nie zawsze jest pobierana, to warto wiedzieć, że im wyższa będzie, tym mniejsza stanie się suma opłat. Do tych kwestii dochodzi jeszcze depozyt gwarancyjny, który daje leasingodawcy dodatkowe zabezpieczenie spłaty, w razie gdyby klient użytkował przedmiot umowy niezgodnie z zastosowaniem. Jak więc widać, koszty leasingu mogę się od siebie znacznie różnić. Przy porównywaniu ofert leasingowych najlepiej jest sprawdzać, jaki jest całkowity koszt finansowania. W ten sposób możemy wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Leasing konsumencki a wynajem długoterminowy

Leasing konsumencki posiada wiele cech kredytu samochodowego. Co więcej, możemy go także przyrównać do wynajmu długoterminowego samochodów. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, korzystamy z samochodu za konkretną opłatą, a auto nie staje się naszą własnością. Jednak mimo wielu cech wspólnych wynajem długoterminowy auta ma inny charakter niż leasing konsumencki. Główna różnica polega na tym, że wynajem nie wymaga wniesienia opłaty wstępnej, czyli czynszu inicjalnego. Za to miesięczny abonament jest wyższy niż kwoty rat leasingowych. Co ważne, na koniec okresu trwania umowy wynajmu długoterminowego nie mamy możliwości wykupienia samochodu. Taka opcja za to istnieje przy leasingu konsumenckim.

Leasing konsumencki a kredyt samochodowy

Leasing konsumencki ma wiele cech wspólnych z kredytem samochodowym. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku płacimy raty kapitałowo-odsetkowe za używanie auta. Różnica tkwi przede wszystkim w tym, że w przypadku kredytu na samochód stajemy się właścicielami auta. Natomiast przy leasingu kwestia własności pozostaje przy leasingodawcy

Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć powiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Warto przy tym pamiętać, że leasing jest łatwiejszy do uzyskania, niż kredyt samochodowy. Jest to także dobra propozycja dla osób, które lubią często zmieniać samochody i testować różne rozwiązania. Co więcej, przy leasingu również możemy stać się właścicielami samochodu. W takim przypadku możemy wykupić auto przy końcu okresu trwania umowy leasingowej. Nie jest to jednak opcja obowiązkowa. Jeśli się na nią nie zdecydujemy, to odchodzi nam kwestia sprzedaży auta w przyszłości, jak by było przy spłacie kredytu samochodowego.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021