Księgowa – ile zarabia i jakie ma obowiązki?

Przeczytasz w ciągu 10 minut

Księgowa to stosunkowo popularny i cieszący się pewnym szacunkiem społecznym zawód. Bez niej niemożliwe byłoby prawidłowe funkcjonowanie większości przedsiębiorstw, zwłaszcza tych średniej i dużej wielkości. Coraz więcej osób, które nie miały wcześniej doświadczenia w tym zawodzie, postanawia się na niego przebranżowić, nawet już w wieku średnim bądź starszym.

Ciężko może być w jednym miejscu znaleźć wszystkie informacje potrzebne do podjęcia takiej decyzji. Dlatego też w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na między innymi następujące pytania: ile zarabia księgowa (a w szczególności ile zarabia księgowa w biurze rachunkowym)? Jak zostać księgową? Co robi księgowa?

Księgowa – jakie ma obowiązki?

Zanim przejdziemy to tego, ile zarabia księgowa czy jak zostać księgowym, warto najpierw wyraźnie nakreślić, co robi księgowa. Wydawać by się bowiem mogło to zupełnie oczywiste, ale w praktyce obowiązki osoby piastujące to stanowisko są znacznie bardziej rozległe, niż wiele potencjalnych księgowych zdaje sobie sprawę.

Wobec tego co robi księgowa? Dużo zależy od tego, gdzie jest ona zatrudniona. Księgowe oraz księgowi mogą uzyskiwać dochody, pracując:

  • w danym przedsiębiorstwie
  • na etacie w biurze rachunkowym
  • we własnym biurze rachunkowym.

Co oczywiste, księgowy lub księgowa zatrudniona w konkretnym przedsiębiorstwie będzie zajmować się jedynie sprawami swojego pracodawcy. W przypadku księgowych zatrudnionych na etacie w biurze rachunkowym zazwyczaj konieczne będzie obsługiwanie wielu różnych klientów. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób posiadających własne biuro rachunkowe: w takim przypadku do obowiązków będzie należało dodatkowo chociażby nadzorowanie i koordynowanie pracy innych osób.

Do najważniejszych obowiązków księgowej, niezależnie od miejsca zatrudnienia, należy z reguły prowadzenie ewidencji księgowej. To, w jaki sposób będzie ona prowadzona, zależy od sposobu, w jaki rozlicza się klient. Konieczne może być prowadzenie:

  • Księgi Przychodów i Rozchodów
  • ksiąg rachunkowych (w przypadku pełnej księgowości)
  • ewidencji przychodów (w przypadku ryczałtu).

Do innych obowiązków księgowych może należeć:

  • uzupełnianie i wysyłanie w odpowiednie miejsca deklaracji podatkowych klientów
  • wystawianie i rozliczanie, a także księgowanie faktur VAT
  • rozliczanie projektów unijnych i innych tego typu przedsięwzięć
  • odprowadzanie składek do ZUS i US za klienta i jego pracowników
  • dokumentowanie ponoszonych przez klienta wydatków.

Jak widać, obowiązki księgowej są dość mocno zróżnicowane. To, ile z nich będzie trzeba wykonywać zależy od doświadczenia, stanowiska i ilości klientów. Im większy zakres wiedzy i umiejętności, tym zazwyczaj szybsza droga do awansów i podwyżek.

Jak zostać księgową?

Wiemy już, co robi księgowa, więc możemy przejść do odpowiedzi na kolejne pytanie: jak zostać księgową? Czy też jak zostać księgowym, ponieważ nie istnieją żadne formalne ograniczenia odnośnie płci osoby wykonującej ten zawód.

W takim razie co jest wymagane, aby móc zostać księgową lub księgowym? Od czasu deregulacji zawodu w 2014 nie ma już potrzeby zdania egzaminu Ministerstwa Finansów i otrzymania specjalnego certyfikatu. Droga do pracy w księgowości jest obecnie znacznie szybsza i prostsza (co nie oznacza, że można osiadać na laurach czy być zbyt słabo przygotowanym, ponieważ będzie to miało później swoje skutki).

Nie jest wymagane nawet posiadanie wyższego wykształcenia, chociaż jest to bez wątpienia dużym atutem, bez którego zdobycie pracy czy później awans na wyższe stanowisko mogą być trudne (aczkolwiek nie niemożliwe). Kierunki studiów, o których powinni pomyśleć przyszli księgowi, to przede wszystkim:

  • finanse i rachunkowość
  • ekonomia
  • zarządzanie.

W tym ostatnim przypadku chodzi konkretnie o dostępną zazwyczaj na tym kierunku specjalizację księgową.

Co jeśli nie mamy ukończonych studiów wyższych i nie mamy czasu, chęci bądź środków, aby to zrobić? Nic straconego. Możemy także pomyśleć o skończeniu dwuletniej szkoły policealnej lub kursu księgowego. Coraz częściej przyszli księgowi decydują się na tą drugą opcję, ponieważ po pierwsze jest ona szybsza, a po drugie pozwala zyskać więcej praktycznego doświadczenia.

Czy po takim kursie będziemy idealnie przygotowani do rozpoczęcia pracy w księgowości? Nie, ale też nie jest powiedziane, że każdy absolwent szkoły wyższej będzie rzeczywiście odpowiednio wykwalifikowany, aby zacząć pracować w zawodzie. Najważniejsze jest zaangażowanie i to, jak bardzo ktoś przykładał wagę do nauki, ćwiczeń i poszerzania swojej wiedzy oraz kwalifikacji. Prawdziwa sprawność księgowa przyjdzie jednak i tak dopiero wraz z czasem.

Jakie umiejętności są podstawą i żadna księgowa czy księgowy się bez nich nie obejdzie? Mowa między innymi o:

  • umiejętności logicznego myślenia
  • zdolnościach matematycznych
  • dobrej obsłudze komputera
  • znajomości prawa podatkowego i finansowego.

Nie każdy podoła w pracy księgowego, ponieważ może się ona wiązać z dużym nawałem czasu, a także sporą odpowiedzialnością. Dlatego też kandydaci zainteresowani pracą w tym zawodzie powinni się także cechować odpornością na stres i obowiązkowością.

Dodatkowo księgowa powinna mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC).

Ile zarabia księgowa?

Zarobki księgowej są w dużej mierze uzależnione od zajmowanego stanowiska i miejsca pracy. Liczą się jednak także takie czynnik, jak lokalizacja czy wykształcenie. Wobec tego chociażby odpowiedź na pytania samodzielna księgowa ile zarabia i ile zarabia księgowa w biurze rachunkowym będą się różnić.

Na najmniejszą pensję będzie mógł liczyć młodszy księgowy, a w zależności od lokalizacji może ona wynosić od 3400 do nawet 7500 złotych brutto.

Ile zarabia księgowa w biurze rachunkowym? Oczywiście więcej, natomiast konkretna kwota zależna jest od wspomnianych wcześniej czynników.

Co, jeśli założymy własne biuro rachunkowe? Wtedy nasze przychody zależą wyłącznie od nas, a konkretnie od tego, ilu klientów uda nam się pozyskać, jakie będziemy pobierać od nich wynagrodzenie i jakie będą się wiązały z naszą działalnością koszta (między innymi wynajem lokalu, zatrudnienie pracowników czy programy księgowe).

Na początku działalności zarobki mogą być mało imponujące, ale wraz z rozrostem biura mogą urosnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku samodzielnej księgowej – średnio jej zarobki oscylują w okolicach od 6400 do nawet 12 000 złotych brutto, ale wszystko zależy tak naprawdę od jej samej: tego, ile będzie chciała pracować, za jakie stawki i ilu pozyska klientów.

Jak widać, odpowiedzi na pytanie ile zarabia księgowa jest wiele. Nie da się jednak ukryć, że już po kilku latach pracy w zawodzie zarobki mogą być bardzo satysfakcjonujące, a do tego praca księgowej jest z reguły stosunkowo stabilna.

Księgowa – odpowiedzialność

Każdy zdaje sobie sprawę, że księgowość to odpowiedzialny zawód – w końcu to od księgowej zależy, czy jej klient zostanie prawidłowo rozliczony z ZUS-em i Urzędem Skarbowym, a nawet najmniejszy błąd może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Tylko jaka konkretna odpowiedzialność ciąży na księgowej w takim przypadku?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że ostatecznie za błędy w na przykład sprawozdaniu podatkowym opowiada i tak przedsiębiorca, nawet jeśli sprawy księgowe zlecił zewnętrznej księgowej. Czy w takim razie oznacza to, że popełniający błędy księgowy nie poniesie żadnych konsekwencji? Niekoniecznie, ponieważ przedsiębiorca może pozwać biuro rachunkowe o zwrot kosztów kar, które musiał zapłacić z racji wykrytych błędów.

Należy jednak pamiętać, że każde biuro rachunkowe musi mieć obowiązkowo wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, tak samo jak i każdy samodzielny księgowy. To właśnie ubezpieczyciel pokryje koszty w razie przegrania tego typu sprawy.

Ponadto jeśli księgowej zostanie udowodnione nierzetelne prowadzenie ksiąg lub zwieranie w nich nieprawdziwych informacji czy inne łamanie ustawy o rachunkowości, grozi jej kara do 2 lat pozbawienia wolności, a także kara grzywny.

Czy warto zostać księgową?

Wspominaliśmy już na początku, że zawód ten cieszy się sporą popularnością. Tylko czy warto się go podejmować, biorąc pod uwagę ciążącą na księgowych odpowiedzialność, a także wymagania stawiane przed osobami pracującymi w tym zawodzie? Można odpowiedzieć krótko: tak, warto.

Księgowa to zawód bardzo perspektywiczny. Rośnie ilość firm do obsłużenia, a przepisy nie stają się coraz łatwiejsze – wręcz przeciwnie, ich zagmatwanie jest coraz większe, co zniechęca nawet małych przedsiębiorców do prowadzenia własnej księgowości. Dlatego też dostępne jest wiele ofert pracy na różnych poziomach tego zawodu – nie powinien mieć dużego kłopotu ze znalezieniem zatrudnienia zarówno młody człowiek po ukończeniu studiów (chociaż na początku będzie to z reguły jedynie staż), jak i doświadczona księgowa z wieloletnim doświadczeniem.

Praca księgowej jest obecnie jednocześnie trudniejsza, jak i łatwiejsza niż kiedyś. Z jednej strony znacznie ułatwia ją dostępność wielu programów księgowych, które przyspieszają pracę i pozwalają uniknąć marnowania czasu na powtarzalne, mało ambitne zadania, które mogą być wykonane przez komputer.

Z drugiej strony księgowość i dotyczące jej zasady ciągle ewoluują. Nie można zostać wobec nich w tyle, nie można także się w nich zgubić – może się to skończyć przykrymi konsekwencjami dla zarówno księgowej, jak i jej klientów. Dlatego też trzeba się przygotować na to, że mimo komputeryzacji i automatyzacji praca księgowej wciąż nie jest łatwa.

Biuro rachunkowe czym się zajmuje i jak je otworzyć?

Na koniec warto poruszyć szerzej temat wspominanych już wielokrotnie w tym artykule biur rachunkowych. Jeśli zastanawia nas, jak zostać księgowym czy ile zarabia księgowa, zadawać możemy sobie także na przykład pytania „biuro rachunkowe czym się zajmuje?” czy „biuro rachunkowe jak założyć?”. Na szczęście odpowiedzi są bardzo proste.

Biura rachunkowe gromadzą księgowych różnych specjalizacji i obsługują naraz wielu różnych klientów. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie wydajnego toku pracy i ciągłe poszerzanie zakresu swojej działalności.

W takim razie jeśli interesuje nas własne biuro rachunkowe jak założyć taką działalność? Dokładnie tak samo, jak każdą inną. Musimy po prostu zarejestrować własną działalność gospodarczą, a następnie wynająć lokal, urządzić go, założyć stronę internetową firmy i ogółem mówiąc postępować tak samo, jak w przypadku każdej innej działalności.

Jedyne wymagania, jakie musi spełnić osoba chcąca założyć własne biuro rachunkowe, to:

  • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych
  • nie bycie kiedykolwiek ukaranym za przestępstwa finansowe
  • posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Nie trzeba dodatkowo posiadać żadnych certyfikatów ani pozwoleń.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021