Kredyt studencki – na czym polega i kto może się ubiegać o zobowiązanie?

Przeczytasz w ciągu 8 minut

Okres studiów dla wielu osób jest czasem ciężkim finansowo. Dzienne studia nierzadko bardzo trudno jest pogodzić z pracą, a utrzymanie się staje się coraz droższe. Szczególnie w większych miastach. Utrzymanie płynności finansowej jest więc dla studentów nie lada wyzwaniem. Czy można jednak otrzymać jakąś pomoc? Jednym z rozwiązań jest kredyt studencki. To świetne sposób na wsparcie finansowe dla studentów, którzy nie mogą otrzymać go od na przykład rodziców. Zobacz, na czym polega kredyt studencki i jakie warunki trzeba spełnić, żeby go uzyskać.

Kredyt studencki – co to jest?

Jak po nazwie możemy się domyśleć, kredyt studencki jest produktem skierowanym do studentów, a także doktorantów. Dokładniej mówiąc, jest to specjalna pożyczka, z której mogą skorzystać studenci. Głównym założeniem tego rozwiązania jest wsparcie osób studiujących w edukacji. Studenci mogą więc przeznaczyć zobowiązanie na kwestie związane zarówno z edukacją, jak i z utrzymaniem się w trakcie studiów. Co więcej, otrzymane pieniądze możesz także odłożyć, lub zainwestować. Cele kredytu studenckiego nie są po prostu ściśle określone.

Warto przy tym wiedzieć, że jest to najkorzystniejsze rozwiązanie na rynku, z jakiego studenci mogą skorzystać. Kredyt studencki ma dużo lepsze warunki niż kredyt konsumencki. Wyróżnia go na przykład bardzo niskie oprocentowanie, które wynosi poniżej 0,2%, a prowizje zaczynają się o 0, 5%, co czyni kredyt studencki tańszym od jakiegokolwiek innego zobowiązania.

Kto może się o kredyt studencki ubiegać?

Nowe warunki otrzymania kredytu studenckiego są dużą zmianą na korzyść osób studiujących. Obecnie o kredyt studencki mogą się ubiegać:

  • studenci do 30 roku życia,
  • doktoranci do 35 roku życia.

To spora zmiana, ponieważ wcześniej jednym z warunków uzyskania zobowiązania było rozpoczęcie studiów wyższych przed ukończeniem 25 roku życia. Co ważne, wniosek o kredyt studencki może złożyć także kandydat na studenta lub doktoranta. Zanim jednak podpiszesz umowę z bankiem, musisz złożyć zaświadczenie, że już jest się studentem lub doktorantem.

źródło: https://www.finbino.com/pl/blog/wszystko-o-kredycie-studenckim-poradnik

Ponadto kredyt studencki mogą otrzymać osoby do konkretnego progu dochodowego. Obecnie wynosi on 3000 zł brutto miesięcznie. Jest to maksymalny dochód, który możesz otrzymywać, jeśli chcesz ubiegać się o kredyt studencki.

Kiedy można się o kredyt studencki ubiegać?

Jeszcze do niedawna o kredyt studencki można się było ubiegać tylko w okresie wakacyjnym (lipiec-październik). Obecnie o zobowiązanie tego typu możesz starać się cały rok. Co więcej, wniosek o kredyt studencki możesz złożyć w dowolnym okresie studiów. Nawet na ostatnim roku, w takim przypadku zobowiązanie będzie wypłacane przez 10 miesięcy. Osoby zainteresowane kredytem studenckim, otrzymają od banku decyzję w okresie do 30 dni od złożenia wniosku. To także nowa zmiana, która zapewnia szybki dostęp do dodatkowej gotówki.

Co wyróżnia kredyt studencki? Warunki zobowiązania

Kredyt studencki jest kredytem gotówkowym wypłacanym w comiesięcznych transzach. Mogą one wynosić 400 zł, 600 zł, 800 zł lub 1000 zł. Wypłaty są dokonywane przez 10 miesięcy w roku, czyli bez okresu wakacji. Oznacza to, że w ciągu studiów 5-letnich możemy maksymalnie uzyskać kredyt studencki w kwocie 50 000 zł. Jest to więc duża pomoc w utrzymaniu płynności finansowej w okresie studiowania.

źródło: https://www.expander.pl/tag/kredyt-studencki/

Co więcej, spłata kredytu studenckiego rozpoczyna się dopiero po dwóch latach od zakończenia studiów. Wysokość oprocentowania kredytu wynosi 1,2 stopy redyskontowej weksli NBP, przy czym wartość oprocentowania spłacanego przez kredytobiorcę wynosi tylko 0,5 stopy redyskontowej weksli NBP, czyli aktualnie 0,11 %. Pozostała część odsetek jest spłacana przez budżet państwa.

Kredyt studencki udzielany jest na okres maksymalnie 6 lat w przypadku studentów. Natomiast u doktorantów okres ten wynosi 4 lata. Warto przy tym wiedzieć, że transze są wypłacane z wyłączeniem okresu urlopów, czy innych przerw określonych terminem studiów. Ponadto bank może zaprzestać wypłacania transz w przypadku:

  • skreślenia z listy studentów,
  • zawieszenia w prawach studenta,
  • ukończenia studiów,
  • ujawnienia zatajonych informacji mających wpływ na udzielenie kredytu lub jego wysokość.

Warto przy tym wiedzieć, że bank wymaga od studentów potwierdzenia statusu dwa razy do roku. Ponadto musisz niezwłocznie poinformować bank, jeśli podejmiesz decyzję o przerwaniu szkolnictwa wyższego. W takim przypadku kolejne transze nie będą już wypłacane.

Dokumenty potrzebne do ubiegania się o kredyt studencki

Żeby ubiegać się  kredyt studencki, musisz mieć przygotowane konkretne dokumenty, które dołącza się do wniosku. W co należy się zaopatrzyć? Przede wszystkim musisz wybrać ofertę, która Cię interesuje. Następnie wypełnić wniosek na stronie kredytobiorcy i do niego dołączyć wymagane dokumenty. Jakie? Na liście znajduje się oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie członków rodziny wnioskodawcy za poprzedni rok. Dochody na jednego członka rodziny nie mogą przekraczać 3000 zł brutto. Po drugie będzie Ci potrzebne zaświadczenie szkoły wyższej, że wnioskodawca jest studentem lub doktorantem, albo dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia, lub do szkoły doktorskiej. Trzecim dokumentem, który musisz przygotować, są dokumenty wymagane przez instytucję kredytującą dla celów oceny zdolności kredytowej i zabezpieczenia spłaty kredytu.

Bardzo ważną kwestią związaną z kredytem studenckim jest poręczenie spłaty. Możesz ubiegać się o nie w rodzinie, na przykład od rodziców, a także dalszych krewnych. Jeśli nie jesteś w stanie takiego poręczenia uzyskać, to możesz skorzystać z alternatywnego rozwiązania. W takim przypadku możesz starać się o poręczenie z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) lub o poręczenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak wygląda spłata kredytu studenckiego?

Jak już wiesz, kredyt studencki nie jest spłacany od razu po udzieleniu zobowiązania. W pierwszej kolejności, nawet przez kilka lat, realizowana jest wypłata środków finansowych. Wysokość miesięcznej transzy możesz dopasować do swoich potrzeb finansowych. Spłata zobowiązania zaczyna się natomiast dopiero po dwóch latach od ukończenia studiów. Dzięki temu świeżo upieczony student ma czas na znalezienie pracy, która pomoże mu w spłacie kredytu.

Jednak odroczona w czasie spłata nie jest jedyną zaletą. Kredyt studencki możesz spłacać w ratach. Masz możliwość rozłożenia okresu spłaty na dwukrotnie dłuższy czas, niż ten, w którym pobierałeś zobowiązanie. Jeśli więc korzystałeś z kredytu studenckiego przez 2 lata, to spłata rozpocznie się w dwa lata po zakończeniu studiów i potrwa aż 4 lata.

Dodatkowo jeśli okaże się, że masz problem ze spłatą zobowiązania, to możesz wnioskować do banku o odroczenie lub zmniejszenie wysokości raty kredytu studenckiego. W efekcie jest to wyjątkowo korzystne rozwiązanie, które pomoże Ci się utrzymać w okresie pobierania nauki.

Gdzie można się ubiegać o kredyt studencki?

Kredyt studencki nie jest popularnym produktem bankowym, w przeciwieństwie do na przykład kredytu gotówkowego, czy hipotecznego. Dużo mniej placówek oferuje takie rozwiązanie, szczególnie unikają go banki komercyjne. W których bankach możesz ubiegać się o kredyt studencki? Obecnie wniosek o kredyt studencki możesz złożyć w czterech bankach:

  • PKO Bank Polski S.A.,
  • PEKAO S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
  • SGB-Bank S.A.

Zanim jednak złożysz wniosek o zobowiązanie, warto odwiedzić stronę banku, lub udać się do placówki stacjonarnej. Dzięki temu poznasz szczegóły oferty i dowiesz się, jakie warunki musisz spełnić.

Na jakie cele można przeznaczyć kredyt studencki?

Głównym celem kredytu studenckiego jest wsparcie osób studiujących w utrzymaniu się w tym okresie. Dodatkowe pieniądze najczęściej są więc przeznaczane na rzeczy związane z tą kwestią. Może to być na przykład opłata za wynajem pokoju, czy mieszkania, zakup potrzebnych do nauki książek i podręczników, a także bieżące wydatki.

Część osób decyduje się na takie rozwiązanie, aby opłacić studia za granicą. W przypadku kredytu studenckiego bank nie rozlicza kredytobiorcy z tego, na co przeznaczył otrzymane środki. To także duża zaleta tego zobowiązania. Jedną z opcji jest również przeznaczenie pieniędzy na inwestycje, czy rozwój osobisty. Możliwości jest więc naprawdę wiele.

Kredyt studencki – podsumowanie

Kredyt studencki to wyjątkowo opłacalne rozwiązanie dla studentów, którzy potrzebują wsparcia finansowego w okresie studiowania. Zobowiązanie to wyróżnia się niskim oprocentowaniem i korzystnymi prowizjami. W efekcie jest to najkorzystniejsze zobowiązanie, na jakie student może się zdecydować. Jeśli więc szukasz sposobu na uzyskanie dodatkowych środków, będąc studentem, to warto rozważyć opcję kredytu studenckiego. 

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021