Kredyt na umowę zlecenie – czy jest możliwy do uzyskania?
Czy można otrzymać kredyt na umowę zlecenie? Wbrew powszechnej opinii, otrzymanie finansowania, jest możliwe nie tylko w przypadku umowy o pracę. Wiele czynników ma wpływ na zdolność kredytową i przyznawanie zobowiązań – nie tylko forma zatrudnienia. Co warto wiedzieć w przypadku kredytów na umowę zlecenie? Zobacz, na co zwrócić uwagę.
Czy na umowę zlecenie można wziąć kredyt?
Największe szanse na uzyskanie kredytu mają osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę na czas określony. I nic w tym dziwnego, gdyż w ten sposób banki zabezpieczają się przed ryzykownymi kredytobiorcami. Nie oznacza to jednak, że jeśli podstawą zatrudnienia jest umowa zlecenie, to szanse na uzyskanie zobowiązania są zerowe. Otrzymanie kredytu na umowę zlecenie również jest możliwe. Oprócz samej formy umowy o pracę, bank bierze pod uwagę także inne kwestie, np. koszty utrzymania, inne zobowiązania, czy czas zatrudnienia. Warto przy tym wiedzieć, że minimalny okres pracy nie może być mniejszy niż 12 miesięcy.
W przypadku długoterminowych zobowiązań finansowych banki przychylniej patrzą na sytuację, w której kredytobiorca może pochwalić się stałym i stabilnym źródłem dochodu, Łatwiej jest więc otrzymać zarówno kredyt gotówkowy, jak i hipoteczny, mając umowę o pracę. Jednak umowa zlecenie nie przekreśla jednoznacznie naszych szans. Banki zdają sobie sprawę ze zmieniających się rynkowych uwarunkowań. Z tego względu weryfikują swoje oczekiwania względem kredytobiorców. Obniżeniu ulegają więc wymagania, co do długości umowy, ale także jej typu. Wiele banków obecnie respektuje nie tylko umowę o pracę, ale także umowy cywilnoprawne, czyli umowy zlecenia i o dzieło.
Warto jednak pamiętać, że w praktyce powodzenie w uzyskaniu finansowania zależy od tego, czy umiemy właściwie udokumentować nasz dochód. Kluczem jest przekonanie banku, że środki będą regularnie pojawiały się na koncie w przyszłości, czyli, że będzie nas stać na spłatę zobowiązania. Klient, który udowodni stabilność finansową i możliwość spłaty zobowiązania, ma duże szanse na otrzymanie kredytu, nawet jeśli nie jest zatrudniony na umowę o pracę.
Kredyt na umowę zlecenie – w jakim banku można uzyskać?
Jak już wiesz, banki mają ściśle określone zasady przyznawania kredytów. Możliwe jednak jest – wbrew powszechnej opinii – uzyskanie zobowiązania także przez osoby pracujące na umowie zlecenie. W którym banku można uzyskać kredyt hipoteczny, pracując na umowę na zlecenie? Dostępnych ofert na rynku jest kilka. Kredyt dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie znajdziemy w banku PKO BP. To jeden z największych banków w Polsce, który oferuje takie rozwiązanie. Jakie są warunki w tym przypadku? Bank wymaga minimalnego stażu pracy, który wynosi 12 miesięcy oraz 80% wpływów na rachunek liczonych do dochodu. Jeśli więc nasza umowa zlecenie będzie obowiązywać od wielu miesięcy ponad normę, a zarobki zostaną utrzymane na wysokim poziomie, to szanse na otrzymanie finansowanie są wysokie.
Kredyt hipoteczny na umowę zlecenie znajdziemy także w ofercie banku Santander. Jakie wymogi stawia bank? Przede wszystkim musimy posiadać staż pracy minimum 6 miesięcy (bieżący dochód potwierdzony w minimum 70%), lub też staż pracy minimum 12 miesięcy (100% wpływów na rachunek liczonych do dochodu), umowa cywilnoprawna nie może być jedynym źródłem dochodu, a źródło to nie może być dominujące. Warto zwrócić uwagę na ostatni punkt. Jeśli wraz z umową zlecenie prowadzisz działalność lub masz umowę o pracę, to dochód ze zlecenia zostanie obniżony.
Z kolei kredyty gotówkowe na umowę zlecenie oferują banki takie jak: Getin Bank, BNP Paribas, Bank Millennium, Citi Handlowy, mBank i Alior Bank. Jak więc widzisz, możliwości jest wiele i umowa zlecenie nie przekreśla nas jako kredytobiorców. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty możesz skorzystać z kalkulatora kredytowego online, lub też wsparcia pośrednika kredytowego.
Zdolność kredytowa umowa zlecenie – czy ma się zdolność kredytową, pracując na umowę zlecenie?
Zdolność kredytowa to ocena banku, która dotyczy tego, czy wnioskodawca będzie w stanie spłacać kredyt. Na zdolność kredytową składa się wiele czynników. Głównym jest wysokość i stabilność dochodów. Na liście znajduje się także wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, zawód i historia spłacania poprzednich kredytów. Oprócz powyższych kwestii bardzo ważna jest forma zatrudnienia i staż pracy. Banki najchętniej udzielają zobowiązań osobom pracującym na umowę o pracę. W teorii jest to najbardziej stabilna forma zatrudnienia. Wynika to z tego, że umowa o pracę ma dłuższy okres wypowiedzenia. Wiąże się również z płatnym urlopem wypoczynkowym oraz gwarantuje wypłatę świadczeń w różnych okolicznościach, np. w przypadku choroby. A jak na zdolność kredytową wpływa umowa zlecenie?
W przypadku kredytu hipotecznego umowa zlecenie postrzegana jest jako gorsza, ale nie wyklucza możliwości otrzymania zobowiązania. Jeśli spełniamy pozostałe wymogi, to otrzymanie kredytu nie powinno być dużym wyzwaniem. W przypadku umowy zlecenia musimy być przygotowani między innymi na:
- akceptowanie przez banki tylko części wpływów na rachunek (np. 80% pensji),
- konieczność okazania dochodów z dłuższego okresu,
- brak możliwości podwyższenia zdolności kredytowej w przypadku otrzymania podwyżki.
Warto przy tym wiedzieć, że kredyt dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie wiąże się ze specjalnymi zasadami. W tym przypadku banki zwracają szczególną uwagę na wysokość kwot wpływających na numer rachunku bankowego. Wysokość części dochodu brana pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej jest zależna od instytucji. Z tego względu w jednych placówkach nasza zdolność kredytowa może być korzystniejsza niż w drugich.
Kredyt na umowę zlecenie – jakie są alternatywy?
Zdarzają się sytuacje, w których bank odmawia udzielenia kredytu hipotecznego osobom pracującym na umowie zlecenie. Co zrobić w przypadku odmowy? Są jeszcze inne sposoby na pozyskanie pieniędzy. Umowa cywilnoprawna umożliwia uzyskanie różnych form kredytowych. Co więcej, nierzadko są one atrakcyjniejsze, niż hipoteka. Na umowę zlecenie możemy uzyskać między innymi kredyt gotówkowy. W tym przypadku kluczową kwestią jest okres zatrudnienia. Jeśli uda się nam wykazać stabilną sytuację finansową, to mamy duże szanse na otrzymanie finansowania.
Na umowę zlecenie możemy otrzymać także kredyt konsolidacyjny, czyli na spłatę dotychczasowych zobowiązań. W tym przypadku ponownie kluczowy jest okres i ciągłość zatrudnienia, a także wysokość zarobków. W najlepszej sytuacji są osoby za umową zlecenie na czas nieokreślony. Z kolei alternatywą dla kredytów są pożyczki w instytucjach pozabankowych. Te dużo łagodniej podchodzą do wymogów, a otrzymanie finansowania na umowę zlecenie jest łatwiejsze.