Kredyt dla wolnych zawodów – co to jest i kto może z niego skorzystać?

Przeczytasz w ciągu 8 minut

Kredyt dla wolnych zawodów może mieć dwie formy – kredytu gotówkowego lub hipotecznego. Ma korzystne warunki, nierzadko bardzo konkurencyjne do innych produktów bankowych, jednak skierowany jest do konkretnej grupy osób. Jak sama nazwa wskazuje, kredyt przeznaczony jest dla osób  wykonujących wolne zawody. Do tej grupy zaliczają się między innymi lekarze, pielęgniarki i osoby pracujące w księgowości. Zobacz, na czym polega kredyt dla wolnych zawodów i kto może z niego skorzystać.

Wolne zawody: co to jest?

W polskim prawie nie ma jednoznacznej definicji wolnych zawodów. Jest za to nieco rozmyta i nie najprostsza do interpretacji. Według ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 4 punkt 11) wolny zawód to “pozarolnicza działalność wykonywana osobiście bez bycia zatrudnionym na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło) przez:

  • lekarzy,
  • lekarzy dentystów,
  • lekarzy weterynarii,
  • techników dentystycznych,
  • felczerów,
  • położne,
  • pielęgniarki,
  • psychologów,
  • fizjoterapeutów,
  • tłumaczy,
  • adwokatów,
  • notariuszy,
  • radców prawnych,
  • architektów,
  • inżynierów budownictwa,
  • rzeczoznawców budowlanych,
  • biegłych rewidentów,
  • księgowych,
  • agentów ubezpieczeniowych,
  • agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające,
  • brokerów reasekuracyjnych,
  • brokerów ubezpieczeniowych,
  • doradców podatkowych,
  • doradców restrukturyzacyjnych,
  • maklerów papierów wartościowych,
  • doradców inwestycyjnych,
  • agentów firm inwestycyjnych,
  • rzeczników patentowych,
  • nauczycieli udzielających korepetycji.”

Oprócz powyższej definicji i listy, jako zawód wolny uważa się także, osoby wykonujące zawody zaufania publicznego. Nierzadko z pojęciem wolnego zawodu utożsamia się także freelancerów, który pracują od projektu do projektu i nie mają stałego zatrudnienia. Najczęściej jednak obowiązuje ich umowa o dzieło, która z definicji nie zalicza się do wolnych zawodów. Stąd też nieco bardziej potoczna definicja, ale również bardziej precyzyjna, z której wynika, że osoby uprawiające wolny zawód, to takie, które pracują na własny rachunek i posiadają wysokie kwalifikacje. Natomiast pracowanie na własny rachunek oznacza prowadzenie działalności gospodarczej. Innymi słowy, wolnymi zawodami są wszystkie profesje, które posiadają samorząd zawodowy oraz są ważne dla porządku i interesu publicznego.

Kredyt dla wolnych zawodów a  polityka banków

Mimo powyższej definicji, banki samodzielnie określają grupy wolnych zawodów. Każdy z nich podchodzi do sprawy indywidualnie i tym sposobem, osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale na przykład wykonujące zawód dentysty, również mogą otrzymać kredyt dla wolnych zawodów. Innymi słowy, kredyt na bardzo korzystnych warunkach. Listy wolnych zawodów są często aktualizowane. Ostatni raz miało to miejsce na początku pandemii Covid-19. W zależności od sytuacji lista wolnych zawodów potrafi być bardzo krótka, z zaledwie kilkoma profesjami lub zawierać nawet kilkadziesiąt pozycji.

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy? Zobacz ranking najlepszych kredytów gotówkowych.

Dlaczego kredyt dla wolnych zawodów ma atrakcyjne warunki?

Kredyt dla wolnych zawodów jest produktem bankowym na bardzo atrakcyjnych warunkach. Dlatego jest pożądany, chociaż tylko niewielka grupa osób może go uzyskać. Szacuje się, że co 10 firma w kraju prowadzona jest przez osobę wykonującą wolny zawód. Dlaczego kredyt dla wolnych zawodów jest na tak korzystnych warunkach?

Dla banków osoby wykonujące wolne zawody są atrakcyjnymi i co ważniejsze stabilnymi klientami. Profesje, które wykonują, mają małe ryzyko nagłego zwolnienia. A nawet jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to na oferowane przez nich usługi zawsze będzie duży popyt. Społeczeństwo nie może funkcjonować bez zawodów takich jak lekarz, prawnik, a nawet informatyk. Dlatego taki kredytobiorca jest dla banku klientem prestiżowym, a więc może zaoferować mu korzystniejsze warunki. Ponadto przy wybranych ofertach banki bardzo często dodatkową oferują usługi prywatnego doradcy kredytowego, concierge oraz niższe oprocentowanie lub marżę.

Ryzyko kredytowe, które banki biorą pod uwagę, analizując każdego wnioskodawcę, jest znacznie niższe w przypadku wolnych zawodów. Głównie ze względu na fakt, że ewentualny brak wypłacalności i możliwości spłaty kredytu jest bliski zeru. W dodatku zdolność kredytowa osób wykonujących wolne zawody bardzo często jest kilkukrotnie wyższa od przeciętnego obywatela.

Kredyt gotówkowy dla wolnych zawodów

Najpopularniejszym kredytem dla wolnych zawodów jest kredyt gotówkowy. Kredyt gotówkowy nie jest produktem celowym, co oznacza, że pożyczone pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel. Może być to remont mieszkania, zakup samochodu, czy nawet inwestycja w siebie i zdobywanie nowych kwalifikacji dzięki kosztownym kursom. Czym różni się kredyt gotówkowy dla wolnych zawodów od normalnej oferty?

Przede wszystkim kredyt gotówkowy dla wolnych zawodów ma zmniejszoną liczbę formalności. Bank najczęściej wymaga tylko dowodu osobistego, dokumentu potwierdzającego uprawnienia do wykonywania zawodu oraz zaświadczenia o wysokości dochodów. W przypadku kredytu gotówkowego dla wolnych zawodów oferta podzielona jest na dwie części. W pierwszym przypadku produkt skierowany jest do osób samozatrudnionych, czyli prowadzących działalność gospodarczą. W drugim do osób na etacie, ale wykonujących wolne zawody. Do tej grupy możemy zaliczyć np. lekarza, stomatologa, radcę prawnego czy księgową lub księgowego.

Preferencyjne warunki dotyczą także wysokości kwoty maksymalnej, jaką można pożyczyć. Innymi słowy, jest ona wyższa niż w standardowej ofercie. Niższa jest natomiast marża lub oprocentowanie, w zależności od oferty danego banku.

Kredyt hipoteczny dla wolnych zawodów

Kredyt hipoteczny jest specyficznym produktem bankowym. Wymaga wkładu własnego, pozytywnej historii kredytowej oraz wysokiej zdolności kredytowej. I te wymagania nie zmieniają się nawet w przypadku osób wykonujących wolne zawody. Należy jednak zaznaczyć, że profesja wpływa na zdolność kredytową – przekłada się na dodatkowe punkty w systemie scoringowym. Im wyższa punktacja, tym niższe ryzyko dla banku, że dana osoba przestanie nagle spłacać zobowiązanie finansowe. Dlatego mając wysoką zdolność kredytową, możemy negocjować korzystniejsze warunki kredytu.

Szukasz dodatkowych pieniędzy na rozwój swojej działalności gospodarczej? Zobacz oferty kredytów dla firm.

Jak uzyskać kredyt dla wolnych zawodów?

Kredyt dla wolnych zawodów możesz uzyskać w stacjonarnej placówce banku lub online. Najwygodniejszą opcją jest jednak złożenie wniosku przez Internet. Nie każdy bank ma w swojej ofercie kredyty dla w  wolnych zawodów, natomiast w sieci możemy znaleźć pełną listę placówek oferujących taki produkt. Co musisz zrobić? W pierwszej kolejności wypełnij na stronie wniosek o kredyt dla wolnych zawodów. Następnie oddzwoni do Ciebie konsultant i przekaże dale kroki, które będziesz musiał podjąć.

Mimo zmniejszonych formalności musisz mieć przygotowane kilka dokumentów. Zawczasu zaopatrz się w dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu, dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający uzyskiwane dochody. Tutaj masz dwie opcje. Może to być PIT z poprzedniego roku lub wyciąg z konta. W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą bank może poprosić o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS i US.

Czy warto złożyć wniosek o kredyt dla wolnych zawodów?

Jeżeli masz możliwość skorzystania z atrakcyjnych warunków, to czemu by z tego nie skorzystać. Odpowiadając na pytanie, jeżeli wykonujesz wolny zawód i rozglądasz się za ofertą kredytową, to warto rozważyć opcję przeznaczoną specjalnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, żeby dokładnie przeanalizować ofertę. Każdy kredyt warto brać rozważnie, bez względu na to, jaki zawód wykonujemy.

Z kredytem dla wolnych zawodów możesz uzyskać kilka znaczących korzyści. Przede wszystkim możesz postarać się o wyższą kwotę kredytu. Okres spłaty może natomiast ulec wydłużeniu. Dzięki temu miesięczne raty będą niższe i nie obciążą budżetu domowego. Oprócz tego dzięki kredytowi dla wolnych zawodów możesz uzyskać niższą marżę lub prowizję. To kusząca propozycja, którą zdecydowanie warto rozważyć. Do zalet kredytu dla wolnych zawodów możemy doliczyć jeszcze:

  • mniejsze wymagania w zakresie dokumentacji,
  • brak dodatkowego zabezpieczenia spłaty zobowiązania, przez co kredyt jest tańszy,
  • dodatkowe przywileje związane z obsługą banku np. indywidualny opiekun, brak opłat za prowadzenie konta bankowego czy usługi concierge.

Pamiętaj, że jeżeli jesteś dla banku atrakcyjnym klientem, to automatycznie zyskujesz możliwość negocjacji lepszych warunków. Z takiego przywileju zawsze warto skorzystać.

Na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu dla wolnych zawodów?

W przypadku kredytu gotówkowego dla wolnych zawodów masz dowolność gospodarowania. Uzyskane pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel. Kursy szkoleniowe, wyposażenie biura, samochód czy remont mieszkania. Wybór należy całkowicie do kredytobiorcy. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kredytu hipotecznego dla wolnych zawodów. Kredyt hipoteczny jest produktem celowym. Oznacza to, że pożyczone pieniądze można przeznaczyć tylko na konkretny cel. W tym przypadku są to rzeczy związane z mieszkaniem. Kredyt hipoteczny dla wolnych zawodów możesz wydać na zakup lub remont miesz

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021