Kredyt dla osób pracujących za granicą – poradnik

Przeczytasz w ciągu 7 minut

Kredyt dla osób pracujących za granicą – poradnik

Wielu Polaków podejmuje pracę za granicami naszego kraju, aby osiągnąć lepsze zarobki. Jednak nie przenoszą się oni na stałe do kraju, w którym podejmują pracę, ale po odłożeniu pewnych środków mają plan wrócić do Polski, by np. przeprowadzić gruntowny remont domu lub kupić nowe mieszkanie. W tym celu mogą oni także potrzebować dodatkowego wsparcia w postaci kredytu. Warto wiedzieć, w jaki sposób można uzyskać kredyt, pracując za granicą.

Czy można otrzymać kredyt zarabiając w obcej walucie?

Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle jest możliwe, aby zarabiając w obcej walucie móc wziąć kredyt w polskich bankach.

Polskie banki działają dość konserwatywnie z uwagi na prowadzoną politykę, która ma na celu zminimalizowanie ryzyka oraz stabilizację polskiego systemu bankowości. Zgodnie z rekomendacją KNF banki nie mogą udzielać kredytów w złotówkach klientom, którzy zarabiają w innych walutach. Taki kredyt po prostu stwarza pewne ryzyko dla banku. Największą szansę na takie wsparcie finansowe mają te osoby, które zarabiają w euro.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby mieć szansę na kredyt?

Aby mieć szansę na pozytywną decyzję banku w kwestii udzielenia kredytu w złotówkach, gdy zarabia się w innej walucie, przede wszystkim trzeba mieć wysoką zdolność kredytową. Powinna być ona wyższa niż w przypadku osób, które zarabiają w złotówkach.

Osoby, które chcą starać się o taki kredyt, powinny szczegółowo i dokładnie udokumentować swoje zarobki. Banki są bardzo wyczulone pod tym kątem i nie ma się im co dziwić. Jeśli dana osoba będzie miała problemy ze spłatą należności, to bank będzie miał naprawdę nikłe możliwości wyegzekwowania należności.

Kredyt w złotówkach dla osób, które zarabiają za granicą – najważniejsze informacje

Osoby, które pracują za granicą i otrzymują regularne wynagrodzenie w innych walutach, mogą otrzymać kredyty hipoteczne lub gotówkowe w Polsce. Jednak oprócz wysokiej zdolności kredytowej należy także spełnić kilka poważnych warunków. Aby jednak znaleźć idealną ofertę i bez problemów spełnić wszystkie wymagania i przejść przez procedurę, warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

Kredyt walutowy posiada inną stopę procentową niż kredyt udzielany w złotówkach. Dlatego tak jak wspomniano wcześniej, kluczowe znacznie ma jak najwyższa zdolność kredytowa. Kolejną kwestią, która w takiej sytuacji ma znaczenie dla banków, jest ciągłość zatrudnienia. Dana osoba zainteresowana kredytem powinna pracować w jednym miejscu przynajmniej przez pół roku. Dodatkowo musi się ona także liczyć z koniecznością wskazania wkładu własnego, który zgodnie z warunkami banku może wynosić nawet 40% wartości całej kwoty. Okres spłacania kredytu dla osób zarabiających za granicą wynosi mniej niż ma to miejsce w standardowych sytuacjach – 20 a nie 30 lat.

Chcąc otrzymać kredyt w złotówkach trzeba jednak znaleźć współkredytobiorcę, który zarabia w Polsce. W ten sposób, także zdolność kredytowa jednej i drugiej osoby będzie nieco niższa.

Jak przebiega procedura udzielania kredytu w obcej walucie?

Chcąc otrzymać kredyt hipoteczny albo kredyt gotówkowy udzielany w obcej walucie, trzeba przygotować się na to, że procedura narzucona przez bank będzie się składała z kilku kroków. W pierwszej kolejności należy przedstawić dokumentację potwierdzającą wysokość dochodów pochodzących z różnych źródeł (np. z pracy, renty czy kontraktu). Dodatkowo tłumacz musi dokładnie przetłumaczyć umowę, którą klient zawarł ze swoim pracodawcą. W banku trzeba także przedstawić aktualny dokument potwierdzający tożsamość oraz dokumentację prezentującą wykaz przelewów na konto z ostatniego półrocza (lub roku – zależy od banku i od wysokości kredytu, o jaki się obiega). Kolejnym dokumentem, który trzeba dołączyć do wniosku kredytowego, jest roczne zeznanie podatku, dokumenty dotyczące zagranicznej historii kredytowej oraz potwierdzenie, że jest się oficjalnie zameldowanym w Polsce.

Sama procedura przyznawania kredytu jest dość długa. Jak pokazano wyżej banki, wymagają zgromadzenia naprawdę rozległej dokumentacji co nie zawsze jest takie proste. Jednak kredyt w walucie obcej to najlepsze rozwiązanie umożliwiające uzyskanie wsparcia finansowego przez osoby zarabiające za granicą.

Informacje pochodzące z zagranicznego BIK

Zagraniczne Biuro Informacji Kredytowej ma naprawdę duże znaczenie podczas procedury przyznawania kredytu w obcej walucie. To stamtąd uzyskuje się dokumentację dotyczącą zagranicznej historii kredytowej:

  • w Wielkiej Brytanii funkcję BIK zajmuje m.in. Experian,
  • w Niemczech Schufa,
  • we Włoszech CRIF,
  • w Holadnii BKR,
  • w Szwecji Solidited AB.

Biura Informacji Kredytowej wymieniają między sobą informacje, dzięki czemu podczas udzielania kredytu w Polsce, bank może zapoznać się z wszystkimi informacjami na temat danego klienta i jego sytuacji.

Banki, które oferują kredyty dla osób, które pracują za granicą

Tak naprawdę zdecydowana większość banków działających w Polsce ma w swojej ofercie kredyty dla klientów, którzy są zatrudnieni za granicą.

W PKO BP osoby znajdujące się w takiej sytuacji mogą wziąć kredyt w obcej walucie o wartości nawet 200 tys. zł na okres 8 lat. Warto zaznaczyć, że kredytobiorca nie ma obowiązku zakładać konta.

Alior Bank to kolejny podmiot oferujące tego typu kredyty dla osób, które pracują w Czechach lub w Niemczech. Klienci muszą przedstawić dowód tożsamości oraz przedstawić wyciągi z konta. Jeśli jednak dana osoba zarabia w innym kraju, musi posiadać przedstawiciela na terenie Polski, a dodatkowo musi być zatrudniona przez pośrednika pochodzącego z polski.

 W banku Santander osoba ubiegająca się o kredyt musi posiadać specjalne konto walutowe. Aby otrzymać wsparcie kredytowe wystarczy, aby miesięczny dochód wynosił 650 zł.

BNP Paribas w swojej ofercie posiada ofertę kredytu o wysokości maksymalnej 200 tys. zł na czas 10 lat. Jednak, aby go otrzymać, trzeba wykazać zatrudnienie sięgające przynajmniej 3 miesiące na mocy umowy przynajmniej 5 – letniej.

Dość specyficzną ofertę ma także Eurobank. Osoby zatrudnione za granicą, które ubiegają się o otrzymanie kredytu, muszą być zatrudnione przez pracodawców posiadających polski REGON oraz NIP, którzy rozliczają swoje działalności w urzędach skarbowych działających na terenie Polski. Aby uzyskać kredyt należy przedstawić wyciągi z konta, a także specjalny druk RMUA. Eurobank oferuje także niższą wysokość kredytu – sięgający 50 tys. zł.

Kredyt dla osób pracujących za granicą – praktyczne informacje

Jak wykazano powyżej, sama procedura otrzymania kredytu przez osoby zarabiające za granicą jest bardzo wymagająca. Konieczne jest spełnienie warunków określonych przez dany bank i skompletowanie wymaganych dokumentów. Polityka banków w tym zakresie jest bardzo sztywna, dlatego nie ma co liczyć na taryfę ulgową.

Przed podjęciem decyzji o ubieganie się o kredy, warto dobrze przemyśleć za i przeciw i przeanalizować oferty wszystkich banków. Jak już wspomniano wcześniej, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego doradcy finansowego, który po przeanalizowaniu sytuacji może dobrać odpowiednią ofertę i przeprowadzić klienta przez całą procedurę udzielania kredytu. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji od banku pieniądze powinny zostać przelane na konto klienta po upływie określonego czasu. Ważne jest to, aby kredytobiorca spłacał należność regularnie, zgodnie z narzuconymi warunkami, ponieważ przez restrykcyjne i konserwatywne zapisy w umowie, zwlekając ze spłatą można wpaść w spore kłopoty.

Praca za granicą to możliwość, z której korzysta naprawę wielu Polaków. Nie ma się co dziwić, ponieważ zarobki uzyskiwane w innych krajach nierzadko są zdecydowanie większe niż w Polsce. Osoby, które zawarły umowę tego typu i chcąc uzyskać kredyt, muszą jednak liczyć się z pewnymi trudnościami – dla banków taka forma pomocy nie jest zbyt korzystna. W powyższym poradniku przedstawiono najważniejsze informacje, które z pewnością powinny pomóc przejść osobom chętnym przez procedurę kredytową.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021