Krajowy Rejestr Długów – jak działa?
Negatywna historia kredytowa może skutecznie utrudnić starania o kredyt lub choćby kupno sprzętu na raty. Dlaczego tak się dzieje? Zanim bank, sklep lub inne instytucje finansowe udzielą kredytu, pożyczki bądź sprzedadzą towar na raty, dokładnie weryfikują swoich klientów pod kątem ich sytuacji finansowej i kredytowej oraz ewentualnych zobowiązań wobec wierzycieli. Pozwala to na zminimalizowanie ryzyka udzielenia pożyczki klientowi, który może okazać się niewypłacalny. Taką platformą służącą do wymiany informacji gospodarczych o sytuacji finansowej osób fizycznych oraz przedsiębiorstw jest Krajowy Rejestr Długów.
Co to jest Krajowy Rejestr Długów?
KRD istnieje od 2003 roku i jest ogólnopolską bazą informacji o dłużnikach, na których ciążą zobowiązania finansowe wobec wierzycieli. Każdego roku z bazy KRD pobierane są miliony raportów. Istotny jest fakt, że do bazy KRD trafiają nie tylko dłużnicy sektora finansowego, czyli banków i firm pożyczkowych. Na listę dłużników w KRD można również trafić, gdy powstaną zaległości w płatności za prąd, ubezpieczenie, abonament telefoniczny, a także za niezapłacone w terminie raty za sprzęt. Jak widać, lista zobowiązań, przez które można trafić do bazy KRD jest dość długa.
W jaki sposób działa KRD?
Do Krajowego Rejestru Długów można trafić na wniosek wierzyciela, wobec którego powstaje zadłużenie. Na mocy Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z 3 kwietnia 2010 r., KRD może te informacje udostępnić w formie specjalnie przygotowanego raportu. Figurowanie w bazie dłużników może utrudnić, a nawet uniemożliwić starania o kredyt w banku, zakup telefonu lub telewizji na abonament, czy kupno sprzętu elektronicznego. Do bazy KRD trafiają również informacje o tych firmach oraz klientach, którzy spłacają swoje zobowiązania terminowo.
Aby wierzyciel mógł umieścić dłużnika w bazie KRD, muszą być spełnione pewne przesłanki, z których najważniejsze to wysokość nieuregulowanego zobowiązania oraz długość opóźnienia terminu spłaty. Tak więc zadłużenie musi wynosić co najmniej 200 zł, a opóźnienie w spłacie wynosi nie mniej niż 60 dni od daty ustalonej w umowie.
Jak sprawdzić dłużnika w KRD?
Praktycznie każda instytucja, sklep lub bank mogą uzyskać informację o tym, czy dana firma lub osoba figuruje w bazie KRD. Wystarczy pobrać odpowiedni wniosek, a system sam wygeneruje raport. Wśród informacji, jakich udziela KRD znajdują się również dane dotyczące tego, kto wpisał dłużnika do rejestru oraz kto ściągnął dane na jego temat.
Czy możemy sami sprawdzić się w KRD?
Oczywiście, że możemy samodzielnie sprawdzić, czy figurujemy w bazie dłużników KRD, a nawet powinniśmy to zrobić. Poprzez systematyczne weryfikowanie swoich danych w rejestrze dłużników możemy upewnić się, że nasze zobowiązania finansowe są uregulowane, a także skontrolować, czy nasze dane nie zostały użyte w celu wyłudzenia pożyczki lub kredytu.
Czy można usunąć wpis w KRD?
Warunkiem usunięcia negatywnego wpisu w KRD na temat dłużnika jest uregulowanie zaległych należności wobec wierzyciela, a wniosek o usunięcie danych z KRD może złożyć jedynie sam wierzyciel. Wówczas w ciągu 14 dni informacja o zadłużeniu pożyczkobiorcy zostaje trwale usunięta z bazy. Jeśli natomiast zobowiązanie finansowe dłużnika jest nadal wymagalne, taka informacja pozostaje w bazie KRD nawet przez 10 lat.