Koszt pogrzebu – jakie wydatki poniesiemy?
Śmierć osoby bliskiej jest niezwykle ciężkim wydarzeniem przede wszystkim pod względem emocjonalnym. Niestety, często jest to także czas, kiedy musimy borykać się ze sporymi problemami finansowymi, bowiem organizacja pogrzebu nie jest w Polsce tania. Wobec tego, ile kosztuje pogrzeb i co składa się na ten koszt? Czy zasiłek pogrzebowy jest w stanie pokryć całkowity koszt pogrzebu?
Koszt pogrzebu – dopuszczalny sposób pochówku
Sposób, w jaki można dokonać pochówku osoby bliskiej, jest ściśle określony przez prawo. Rodzina zmarłego stoi przede wszystkim przed jednym poważnym wyborem (o ile zmarły nie określił swojej woli w tej sprawie w testamencie): ciało może zostać pochowane, co jest najczęściej spotykaną decyzją, lub skremowane.
Niezależnie od tego, co zdecydujemy, ciało bądź prochy będą musiały zostać pochowane na cmentarzu, czy to wyznaniowym, czy komunalnym, lub w morzu.
W przypadku pochówku na cmentarzu, ciało może być pochowane w grobie ziemnym lub murowanym bądź katakumbach. Po skremowaniu dopuszczalne jest zaś przechowywanie prochów również w grobach ziemnych i murowanych, a także katakumbach, jak i również w tak zwanych kolumbariach (specjalnych niszach na urny).
Wspomniany powyżej pochówek na morzu dotyczy zarówno ciała, jak i prochów. Jest stosunkowo rzadko spotykany, z uwagi na fakt, że prawo dopuszcza go tylko w ściśle określonym przypadku.
Można go zastosować, jeśli śmierć miała miejsce na statku, który w ciągu jednej doby nie będzie w stanie dopłynąć do lądu, aby móc tam dokonać pochówku. Są kraje, w których na morzu można pochować również osoby zmarłe poza nim, ale Polska do nich nie należy.
W amerykańskich mediach możemy często spotkać się z tematem przechowywania urny z prochami zmarłego członka rodziny w domu czy rozsypywaniu ich w ważnym dla niego miejscu. Polskie prawo nie dopuszcza takiej możliwości. Jest to nielegalne i może wiązać się ze znaczącą karą pieniężną.
Alternatywnym dla tradycyjnego pochówku rozwiązaniem jest przekazanie ciała wybranej Akademii Medycznej na cele badawczo-naukowe, natomiast, aby można było tego dokonać, zmarły musiał wyrazić na takie działanie zgodę jeszcze za życia i dopełnić wszystkich niezbędnych formalności.
Koszt pogrzebu – usługa zakładu pogrzebowego
Zakłady pogrzebowe uczestniczą w procesie pochówku poprzez:
- przewiezienie ciała zmarłego do chłodni i przechowywanie go w niej
- przygotowanie ciała do pogrzebu
- przewiezienie ciała do kościoła i na cmentarz, niesienie trumny.
Transport zmarłego to koszt rzędu kilkuset złotych, podobnie jak przygotowanie ciała do pogrzebu. Przechowywanie zwłok w chłodki wiąże się z reguły z opłatą rzędu kilkudziesięciu do nieco ponad stu złotych za dobę.
Koszt pogrzebu – ksiądz
Pochówkowi z reguły towarzyszy pewna ceremonia pogrzebowa. W Polsce najczęściej jest ona przeprowadzana przez księdza.
Za mszę w kościele, kondukt żałobny i odprawienie samego pogrzebu zapłacimy od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Bywa, że ksiądz, czy to z racji na trudną sytuację materialną rodziny zmarłego, czy z innych przyczyn, nie pobiera żadnej opłaty. Dokładny koszt zależny jest od tego, jakie stawki przyjął wybrany przez nas ksiądz.
Ile kosztuje trumna?
Najczęściej spotykaną w formą pogrzebu w Polsce jest tradycyjny pogrzeb ciała na cmentarzu w trumnie. Ceny trumien są bardzo różnorodne i zależą przede wszystkim od wykorzystanego drewna i innych materiałów.
Prosta trumna to koszt rzędu kilkuset złotych. Za bardziej skomplikowaną w wykonaniu bądź stworzoną z drogich materiałów trumnę zapłacimy zaś nawet kilka tysięcy złotych.
Koszt kremacji
Kremacja jest rozwiązaniem, które stosuje się w Polsce coraz częściej, aczkolwiek wiele osób ma do niej bardzo negatywne podejście. Tak czy inaczej, wiąże się ona z kilkoma różnymi opłatami.
Po pierwsze będziemy musieli zapłacić za samą procedurę kremacji, co kosztuje średnio kilkaset (500-600) złotych. Po drugie, ciało kremowane jest w trumnie, za którą również należy zapłacić podobną sumę. Dokładny koszt jest zależny od tego, czy zdecydujemy się na trumnę drewnianą, czy też tekturową.
Kremacja wiąże się więc z całościowym kosztem rzędu 1000-1200 złotych.
Koszt urny
Jak już wspomniano na początku, w Polsce nie ma możliwości rozsypania prochów zmarłego. Muszą one być przechowywane w urnie, która jest dodatkowym wydatkiem. Podobnie jak w przypadku trumien, koszt urny zależny jest od wykorzystanych materiałów i jakości wykonania.
Można za nie zapłacić kilkaset złotych, ale istnieją również urny znacznie droższe, kosztujące kilka tysięcy złotych.
Koszt pogrzebu – miejsce na cmentarzu
Miejsca na cmentarzach, czy to komunalnych, czy wyznaniowych, są ograniczone. W związku z tym za ich zajmowanie przez zmarłych pobierane są opłaty. Zazwyczaj w ramach wydatków związanych z pogrzebem koszt miejsca na cmentarzu wyniesie, w zależności od lokalizacji, od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Należy pamiętać, że wliczony jest w to koszt rezerwacji miejsca na określoną ilość lat (z reguły 20). Jeśli w późniejszym terminie nie zostanie wniesiona kolejna opłata, po upływie rzeczonej ilości lat grób zostanie zlikwidowany.
Ile kosztuje pomnik?
Wiele osób decyduje się na zakup pomnika dla zmarłego bliskiego dopiero po kilku miesiącach bądź latach po jego śmierci. Jest to związane z faktem, że pomniki, nawet niewielkie, są stosunkowo drogie.
Ich cena zależna jest od wykorzystanego materiału, ale także trudności jego wykonania (mniej zapłacimy za prosty pomnik w kształcie krzyża niż taki, na którym na przykład wyrzeźbiony jest w bardzo szczegółowy sposób anioł).
Pomnik to z reguły koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Wielkie grobowce, na przykład takie, które mają posłużyć jako grób rodzinny, mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Koszt pogrzebu – inne koszty
Organizując pogrzeb, musimy pamiętać także o innych wydatkach, takich jak kwiaty i wieńce, ale też oprawa muzyczna w kościele, koszt fotografa czy tabliczek na trumnę. Całkowity koszt takich dodatkowych opłat, w zależności od tego, które z nich będą nas dotyczyć, może wynieść od kilkuset złotych do kilku tysięcy.
Koszt stypy
Bliscy organizujący pogrzeb często decydują się na wyprawienie stypy, a więc wydarzenia, podczas którego można wspólne wspominać zmarłego i uczcić jego pamięć. Można to zrobić w domu lub w restauracji bądź innym lokalu.
Koszt takiego wydarzenia zależny jest od tego, ile osób się na nim pojawi i gdzie będzie ono zorganizowane. Opłata za osobę zwykle wynosi kilkadziesiąt złotych, tak więc, w przypadku kilkudziesięciu osób obecnych na stypie, może równać się nawet kilku tysiącom złotych.
Całkowity koszt pogrzebu
Jak widać, całkowity koszt pogrzebu może być bardzo różny, w zależności od tego, jakie decyzje podejmie rodzina zmarłego.
W przypadku małych miast bądź wsi, gdzie miejsce na cmentarzu jest stosunkowo tanie bądź nawet darmowe, najprostszy pochówek można zorganizować za około 4-5 tysięcy złotych. W większych miastach może to być nawet dwa razy więcej.
Zasiłek pogrzebowy a całkowity koszt pogrzebu
Zasiłek pogrzebowy dla osób najbliższych, które zorganizowały pogrzeb (między innymi małżonków, rodziców, dzieci, wnuków, dziadków) wynosi obecnie 4000 złotych, bez względu na wysokość poniesionych kosztów.
Jak łatwo stwierdzić na podstawie wszystkich wymienionych powyżej kosztów, nawet w przypadku bardzo prostego pochówki kwota ta może okazać się niewystarczająca. Ponadto musimy pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci nam zasiłek dopiero na podstawie rachunków za już poniesione i opłacone z naszych własnych funduszy wydatki.
Koszty pogrzeb – podsumowanie
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje pogrzeb. Nie da się jednak ukryć, że wiąże się on zazwyczaj ze sporym wydatkiem finansowym, zwłaszcza, zwłaszcza, jeśli na przykład chcemy, aby zmarły spoczął w eleganckiej, drogiej trumnie. Niestety, oferowany przez ZUS zasiłek pogrzebowy z reguły nie pokryje całości wydatków.