Kopanie Bitcoinów – jak i czy warto to robić?

Przeczytasz w ciągu 8 minut

Kopanie bitcoinów jeszcze kilka lat temu było w mediach bardzo gorącym tematem, z racji na fakt, że kryptowaluta ta biła wtedy rekordy wartości. W pewnym momencie bańka spekulacyjna musiała jednak pęknąć, a bitcoin stracił na wartości, kwestia kopania tej waluty również zaczęła się coraz rzadziej pojawiać. Wbrew pozorom jednak wciąż jest to jak najbardziej możliwe. W takim razie jak kopać bitcoiny? Czy kopanie bitcoina wciąż się opłaca?

Kopanie Bitcoinów – na czym polega?

Zanim przejdziemy to tego, jak kopać bitcoiny w praktyce i tego, czy kopanie bitcoina w ogóle się opłaca, warto wyjaśnić, na jakiej zasadzie działa sieć bitcoinów i co właściwie kryje się pod pojęciem „kopanie bitcoina”.

Nie nadzoruje jej żaden bank czy organ zarządzający – cała sieć jest zdecentralizowana i działa wyłącznie dzięki zaangażowaniu jej użytkowników. Wszystkie dane jej dotyczące, a w szczególności te dotyczące wykonywanych przy jej pomocy transakcji, są rozbijane na części i przechowywane na urządzeniach należących do sieci.

Uczestnicy transakcji nitcoin są całkowicie anonimowi, natomiast same transakcje są w pełni transparentne i dostępne w tak zwanej „księdze publicznej”, do której regularnie dodawane są nowe bloki informacji, tworzone w procesie kopania kryptowaluty.

Górnicy kryptowaluty więc w praktyce nic nie wydobywają, a po prostu udostępniają moc obliczeniową swoich urządzeń w zamian za zapłatę, która przekazywana jest nie w formie dolarów amerykańskich czy euro, a samych bitcoinów (a w zasadzie ich bardzo niewielkich części).

Dzięki temu sieć ta może w ogóle istnieć i nie musi pobierać żadnych opłat za wykonywanie transakcji czy założenie portfela, które musiałyby się pojawić, gdyby twórcy sieci musieli sami finansować i utrzymywać całą infrastrukturę sieciową.

Kopanie Bitcoinów – jak to robić?

Załóżmy, że jesteśmy już pewni, że kopanie bitcoinów to coś dla nas i chcemy rozpocząć ten proces. Tylko co właściwie powinniśmy zrobić? Jak kopać bitcoiny i co jest do tego potrzebne?

Kopanie bitcoinów bardzo wiele osób kojarzy z kartami graficznymi i to faktycznie one były swego czasu bardzo często do tego wykorzystywane. Doprowadzało to nawet do sytuacji, w których topowe karty graficzne znikały z rekordową prędkością z półek (czy to wirtualnych, czy fizycznych) sklepów i nie mogły się w nie wyposażyć te osoby, które po prostu składały komputer do grania i codziennych czynności, a nie kopania kryptowaluty.

Obecnie jednak karty graficzne to przeżytek, zwłaszcza w przypadku tak prominentnej waluty, jak bitcoin. Wśród profesjonalnych kopaczy, z uwagi na ich wysoką wydajność, królują układy ASIC, natomiast nie są one tanie. Dużo tutaj zależy od mocy obliczeniowej koparki, na którą się zdecydujemy – mocniejsze koparki są z oczywistych względów bardziej kosztowne. Trzeba także wziąć pod uwagę, że układy ASIC wymagają więcej prądu i zajmują więcej miejsca niż GPU.

Załóżmy, że mamy już przygotowaną koparkę – czy to z układem ASIC, czy zwykłą kartą graficzny. Od czego zacząć, jeśli chcemy wiedzieć, jak kopać bitcoin? Jedyne, co musimy zrobić, to pobrać odpowiadający nam i naszemu sprzętowi program. Do najpopularniejszych z nich należą CGMiner (odpowiedni dla koparek posiadających karty graficzne) i BFGMiner (stworzony pod koparki z układami ASIC).

Koparka kryptowalut – opłacalność

Trudność kopania kryptowalut, w tym bitcoina, zależy od wielu czynników, które zmieniają się bardzo dynamicznie. Oznacza to, że dzisiaj może to być nieopłacalne, a za miesiąc – zupełnie na odwrót. Można jednak powiedzieć, że już od kilku lat występuje trend spadkowy w zakresie tego, ile i jakim kosztem można dzięki bitcoinowi zarobić. Wiąże się to po pierwsze ze spadkiem ceny tej kryptowaluty, a po drugie ze wzrostem trudności jej kopania.

Trzeba przy tym podkreślić, że na porządny zarobek z kopania bitcoina mogą liczyć jedynie osoby, które wykorzystują do tego specjalny sprzęt i oprogramowanie, w które trzeba sporo zainwestować. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby w koparkę od czasu do czasu zamienić na przykład komputer, który używamy także do grania i przeglądania Internetu, ale fortuny dzięki temu nie zarobimy, a mocno obciążymy niektóre komponenty i zmniejszymy żywotność sprzętu.

Spadek wartości bitcoina

Na przełomie 2017 i 2018 roku bańka spekulacyjna bitcoina pękła, a jego wartość zmniejszyła się dramatycznie. Od tego czasu nieco się odbudowała, ale wciąż nie zdołała (i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie miało to miejsce) wrócić do wartości z czasów świetności tej kryptowaluty, kiedy to jeden bitcoin był warty nawet 19 tysięcy dolarów.

Wartość bitcoina jest bardzo niestabilna i podatna na czynniki zewnętrzne, takie jak nowe prawodawstwo w krajach, w których ta kryptowaluta jest wykorzystywana. Przykładowo, na początku 2018 roku, na mocy samych plotek, że Korea Południowa być może zakaże transakcji przy użyciu kryptowalut, wartość bitcoina spadła chwilowo o całe 12%. W ostatnim czasie bardzo duży i nagły spadek wartości spowodowany został pandemią koronawirusa i związaną z nią obawą o pojawienie się kryzysu ekonomicznego.

Kopanie Bitcoinów – trudności

Wartość bitcoina ma niewątpliwie wpływ na to, ile można dzięki jego kopaniu zarobić, ale kluczowa jest również trudność tego procesu. Ona z kolei związana jest przede wszystkim z tym, ile osób w danym okresie zajmuje się kopaniem i ulega częstym zmianom (odpowiedzialny za jej wyznaczanie algorytm aktualizuje się co 14 dni).

Trzeba też pamiętać, że bitcoin ma określony limit jednostek tej kryptowaluty, które mogą zostać stworzone – wynosi on 21 milionów i został już w 80% wykorzystany, a im bliżej limitu, tym trudniej jest kopać. Kiedy limit zostanie osiągnięty, niemożliwe będzie dalsze kopanie.

Bitcoin nie jest co prawda warty tyle co kiedyś, ale mimo to coraz to nowe osoby zajmują się jego kopaniem. Doskonale świadczy o tym chociażby częstotliwość, z jaką wciąż wyszukiwana jest fraza „bitcoin kopanie”.

Mówimy tu zarówno osobach, które dysponują jedynie swoim osobistym komputerem i chcą sobie nieco dorobić, jak i o profesjonalnych kopaczach, którzy dysponują dziesiątkami jednostek przystosowanych właśnie do procesu kopania kryptowaluty. Jakość posiadanego przez nich sprzętu i stosowane narzędzia sprawiają, że rośnie konkurencja, w wraz z nią trudność, jaka wiąże się z wydobywaniem bitcoina.

Jednocześnie musimy pamiętać, że rośnie trudność, spada cena… a takie same (bądź w zasadzie większe, z uwagi na rosnące ceny prądu i komponentów) pozostają koszty związane z miningiem, czyli kopaniem kryptowaluty. Zawsze, kiedy mówimy o faktycznym zysku z wydobywania jakiejkolwiek kryptowaluty, trzeba bowiem wziąć pod uwagę zużycie prądu i części komputerowych, a w przypadku rzeczywiście dochodowych „farm kryptowaluty” jest ono bardzo duże.

17 marca 2020 roku rentowność kopania bitcoina spadła do rekordowo niskiego poziomu – wyniosła ona zaledwie 0,07 dolara dziennie dla 1Thasha na sekundę. Ilość hashów na sekundkę to jednostka wykorzystywana do obrazowania wydajności całej sieci bitcoin bądź konkretnej koparki lub sieci koparek. Przykładowo, wydajność dla przeciętnej karty graficznej to zaledwie 400 MHashów na sekundę.

Jeśli sytuacja się nie poprawi, a tylko jeszcze pogorszy, to bardzo szybko kopanie kryptowaluty może okazać się nieopłacalne również dla osób, które dotychczas zarabiały na „kopaniu” spore sumy. Trudno w tym momencie o optymizm, biorąc pod uwagę, że w maju 2020 roku ma nastąpić następny „halving”, czyli zmniejszanie o połowę nagrody za wydobycie jednego bloku. Obecnie jest to 12,5 BTC za jeden blok, a po tym czasie będzie to zaledwie 6,25 BTC.

Kopanie Bitcoina – podsumowanie

Wiemy już, jak kopać bitcoiny, dowiedzieliśmy się także, czy kopanie bitcoina jest obecnie opłacalne. Musimy przy tym pamiętać, że w każdym momencie wiele może się zmienić i nic w przypadku tej kryptowaluty jest całkowicie pewne. Są ludzie, którzy przewidują bitcoinowi rychły upadek, ale też tacy eksperci, którzy sądzą, że dni największej świetności są jeszcze przed nim i znaczny wzrost wartości jest wciąż bardzo prawdopodobny.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021