Na czym polega konsolidacja kredytowa?
Konsolidacja zadłużenia polega na uzyskaniu pożyczki, mającej na celu spłacenie wcześniejszych wierzytelności dłużnika. Poprzez konsolidację, pożyczkobiorca ma szansę połączyć wszystkie długi w jedno, znacznie prostsze do spłaty zobowiązanie.
Czym jest konsolidacja kredytowa?
W rzeczywistości połączenie pożyczek zaciągniętych w różnych instytucjach w jeden instrument finansowy jest z technicznego punktu widzenia niemożliwe, ponieważ każde ze zobowiązań ma swoje własne oprocentowanie oraz unikalne warunki. Co za tym idzie — jeśli chcemy skonsolidować kłopotliwe do spłaty pożyczki, musimy otrzymać kolejną, by w ten sposób uzyskanymi środkami spłacić wcześniejsze.
Sprawdź, gdzie jest możliwa konsolidacja chwilówek!
Korzyści płynące z konsolidacji kredytów
Pożyczki konsolidacyjne mogą być udzielane przez banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i inne instytucje.
Istnieją również programy spłaty zadłużenia dla osób mających problemy z długami, skutecznie łączące wszystkie zobowiązania jedną ratą.
Do największych zalet kredytów i pożyczek konsolidacyjnych należą:
- Ułatwienie spłaty zobowiązań — jedna, większa rata zamiast kilku-kilkunastu mniejszych
- Obniżenie stopy procentowej
- Niższe miesięczne raty lub dłuższy okres amortyzacji spłaty kredytu konsolidacyjnego
Na jakiej zasadzie instytucje konsolidują pożyczki?
Kiedy bank przyzna kredytobiorcy pożyczkę konsolidującą zadłużenia, wykorzysta środki na spłatę jego długów lub zdeponuje je na jego koncie bankowym — w takim przypadku to sam klient zobowiązany jest samodzielnie rozliczyć się z wierzycielami.
W jaki sposób ustalane są warunki konsolidacji?
Oprocentowanie pożyczek konsolidacyjnych zależy przede wszystkim od dwóch czynników — zdolności kredytowej dłużnika i zabezpieczenia, jakie ten może zaoferować bankowi. Za zabezpieczenie pożyczki uznawane są wszystkie aktywa, które klient może zastawić jako poręczenie lub zabezpieczenie w przypadku braku możliwości spłaty wierzytelności. Zdolnością kredytową nazywamy z kolei prawdopodobieństwo, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić dług zgodnie z zasadami umowy. Rolę zabezpieczeń najczęściej pełnią pojazdy lub nieruchomości — szczególnie te drugie znacząco wpływają na warunki umowy i w wielu przypadkach pomagają kredytobiorcom uzyskać jak najniższe odsetki. Dodatkowo, jeśli klient zostaje oceniony przez bank jako wiarygodny, może otrzymać pożyczkę niezabezpieczoną. Jeśli jednak jego zdolność kredytowa jest zbyt niska, najprawdopodobniej nie będzie kwalifikował się do uzyskania pożyczki o niskim oprocentowaniu — w niektórych przypadkach bez względu na oferowane zabezpieczenie.
Pożyczki konsolidacyjne — najczęstszym błędem jest nieumiejętne zarządzanie pieniędzmi
Jednym z błędów popełnianych przez osoby starające się o kredyty konsolidacyjne, jest brak krytycznego spojrzenia na zarządzanie budżetem.
Wiele z nich wydaje więcej, niż zarabia i zamiast stworzyć konkretny plan działania, mający na celu wyjście ze spirali długów, jedynie pogarszają swoją sytuację. Należy mieć to na uwadze, ponieważ nieostrożne podejście do kredytów konsolidacyjnych może znacznie obniżyć naszą zdolność kredytową.