Karta za granicą – jak nią płacić i na co uważać?

Przeczytasz w ciągu 7 minut

Płatność kartą za granicą wiąże się z różnymi opłatami, problemami i warunkami, na temat których warto więcej się dowiedzieć. W tym artykule odpowiadamy na pytanie jak płacić
kartą za granicą i na co uważać.

Co składa się na płatność kartą za granicą?

Elementy składające się na płatność kartą za granicą w bankach:

  • różnorodne metody przewalutowań w zależności od tego, czy jest to karta Visa lub MasterCard
  • różnorodne stawki pobierane za przewalutowanie
  • odmienne stawki walut, dla których dokonujemy transakcji
  • odmienne stawki walut, dla których prowadzony jest rachunek
  • prowizje uzależnione od kwoty transakcji
  • prowizje dla banków zagranicznych
  • prowizje dla wariantów konta, jakie posiadamy.

Karta za granicą – czy warto? 

Płatność kartą za granicą jest czynnością bezpieczną i mniej czasochłonną. Unikamy wówczas niekorzystnych opłat za wymianę polskiej waluty na inną. W przypadku kradzieży kartę możemy szybko zablokować, korzystając z aplikacji bądź kontaktując się z bankiem telefonicznie.

Każda karta, niezależnie od tego, czy jest to karta debetowa, kredytowa lub przedpłacona, daje nam możliwość płacenia za granicą. W większości kart, aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy tylko aktywować tą funkcję. Aktywacja płatności za granicą może odbyć się za pomocą rozmowy z konsultantem. Możemy się z nim skontaktować podczas osobistej wizyty w banku, rozmowy telefonicznej bądź też na czacie. Czaty są udostępniane przez coraz większą liczbę banków w mobilnych aplikacjach.

Za pomocą aplikacji opcję płacenia za granicą możemy aktywować także samodzielnie. Warto także wziąć pod uwagę, że każdy bank pobiera inne stawki za możliwość płacenia kartą poza granicami kraju. Stawki mogą być uzależnione nawet od rodzaju karty, jaką mamy zamiar się posługiwać. W tym przypadku możemy sprawdzić ranking kart kredytowych, aby dowiedzieć się, jakie opłaty pobierane są w przypadku danej karty.

W określonych przypadkach płatność kartą za granicą jest opłacalna. Jeżeli używamy karty za granicą, bank odlicza od transakcji określoną prowizję, w tym także koszty przewalutowania. Przewalutowanie odbywa się na podstawie obowiązujących kursów w danym banku. Sprawia to, że za transakcje za granicą możemy zapłacić dość sporo. Jednak kiedy posługujemy się kartą walutową bądź usługą Revolut, płatność nie będzie dla nas aż tak kosztowna.

Karta za granicą – Revolut

Aplikacja Revolut pozwala na zamówienie karty płatniczej lub korzystanie z tak zwanej karty wirtualnej. Jest to usługa działająca od 2015 roku. Revolut umożliwia międzybankowy kurs wymiany w ponad 150 walutach. Aby użyć tej karty walutowej, należy zasilić swoje konto w aplikacji bądź serwisie.

Gdy zasilimy konto, karta działa zbliżeniowo i za pomocą PIN-u. Możemy także wypłacać pieniądze z bankomatu. Dużym plusem tej aplikacji jest to, że automatycznie rozpoznaje, w jakiej walucie chcemy dokonać płatności. Za jej pomocą unikamy prowizji za podwójne przewalutowanie.

Karta za granicą – jak zmniejszyć opłaty za płacenie?

Karta wielowalutowa jest jednym z najlepszych pomysłów. Jest ona powiązana z rachunkami prowadzonymi w kilku walutach. W momencie, kiedy dokonujemy płatności, karta rozpoznaje, jaka waluta jest używana. Następie pobiera pieniądze z konta przypisanego do określonej waluty. Karta wielowalutowa ma jednak wadę.

Bankowe karty wielowalutowe ograniczają się do najpopularniejszych walut. Bez większych problemów zapłacimy nią w euro, funtach i dolarach amerykańskich. Jeżeli jednak wybieramy się do kraju, w którym waluty te nie występują, karta wielowalutowa nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Korzystać możemy także z karty prepaid. Jest to karta, na którą wcześniej wpłacamy środki, zanim będziemy z nich korzystać. W przypadku tej karty zapłacimy za funkcję przewalutowania na inną walutę. Limit środków na koncie ograniczy ilość środków na wydanie przez nas większej sumy pieniędzy. Pozwala to na kontrolowanie wydatków. Od razu możemy sprawdzić, jaką stawkę odliczył sobie bank za przewalutowanie oraz sprawdzić, ile środków dostępnych jest na naszym koncie.

Płatność kartą złotową

Karta złotowa może wydawać się najgorszą opcją podczas płacenia za granicą. Po pierwsze płatności kartą nie są wszędzie akceptowane. Dotyczy to głównie mniejszych miejscowości oraz obiektów handlowych, takich jak stragany, targi czy wystawy. Dodatkowo każda dokonana przez nas transakcja związana jest z przewalutowaniem w zdecydowanie gorszym kursie niż w kantorach. Korzystanie z karty złotowej jest także niekorzystne podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu.

Nawet, jeżeli dany bank nie pobiera od nas wysokiej prowizji za wypłatę, banki z nawiązką odbierają sobie opłaty w inny sposób. Stosują one wysokie spready walutowe lub wysokie prowizje przewalutowania.  W sytuacji, kiedy nasz wyjazd jest krótki, korzystanie z karty jest wygodne, ponieważ płatności bezgotówkowe są coraz bardziej popularne. Jednakże, jeżeli często wybieramy się w zagraniczne podróże, korzystanie ze złotowej karty powinno być ostatecznością ze względu na bardzo wysokie koszty użytkowania.

Karta walutowa

Podobnie jak w Polsce, tak i w innych krajach najtaniej jest płacić za pomocą lokalnej waluty. W ten sposób unikamy wszelkich opłat za przewalutowanie. Aby posiadać kartę walutową, musimy posiadać jednak otwarty rachunek walutowy. Warto zwrócić uwagę, jakie waluty obsługuje dany bank, gdyż najczęściej banki oferują dostęp do najpopularniejszych walut. Jeżeli chcemy podróżować po krajach z walutą euro czy też podróżujemy do Stanów Zjednoczonych, ta opcja powinna nam w zupełności wystarczyć.

Trochę gorzej jest w przypadku mniej popularnych walut. Przykładowo, w Alior Banku możemy otworzyć konto walutowe w koronach norweskich, czeskich i duńskich oraz w dolarach australijskich i kanadyjskich. Używając karty w innej walucie niż waluta lokalna, występująca w obszarze danego kraju, jesteśmy narażeni na koszty związane z przewalutowaniem. Karta walutowa występuje na zasadzie – jedna karta to jedna waluta.

Więc, jeżeli wybieramy się do krajów, w których funkcjonują odmienne waluty, musimy do nich dobrać kartę z odpowiednią walutą. Generuje to jednak dodatkowe koszty. Warto więc zastanowić się, czy otwarcie jednego rachunku wyłącznie na potrzeby jednorazowego wyjazdu będzie dla nas wystarczająco opłacalne.

Karta kredytowa za granicą

Kartą kredytową, która została wydana przez polski bank, bez problemu możemy dokonywać transakcji za granicą. Płatności kartą kredytową poza granicami kraju są jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że transakcje za granicą pociągną za sobą określone koszty, szczególnie w przypadku, kiedy chcemy za granicą wypłacić pieniądze z bankomatu.

Dużym plusem karty kredytowej jest to, że możemy nią zapłacić za różnego rodzaju usługi oraz dokonać transakcji rezerwacyjnych. Przy pomocy takiej karty bez problemu możemy zarezerwować bilet lotniczy czy wypożyczyć samochód. Kredytowa karta za granicą wykorzystywana powinna być jednak z rozwagą, ponieważ koszty wszelkich transakcji mogą być znaczne. W przypadku kart Visa zasady rozliczenia transakcji są proste. Po dokonaniu płatności, kwota jaką przeznaczyliśmy na transakcję zostaje przeliczona na walutę rozliczeniową.

Podsumowanie

Płatność zwykłą kartą płatniczą wiąże się ze stawką przewalutowania. Zazwyczaj jest to stawka około pięciu procent od kwoty transakcji. W przypadku, kiedy chcemy uniknąć kosztów przewalutowania, zalecane jest korzystanie z karty wielowalutowej. Podobnie działa karta Revolut i jest najtańszą opcją płacenia kartą za granicą.

Jeżeli ustaliśmy sobie limit pieniędzy, jaki chcemy wydać podczas podróży za granicę, warto zaopatrzyć się w kartę przedpłaconą. Procedura posługiwania się wszelkiego typu kartami za granicą jest taka sama jak w Polsce, a transakcje bezgotówkowe są bardzo wygodne i przede wszystkim bezpieczne.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021