Karta walutowa, czy karta wielowalutowa – za i przeciw

Przeczytasz w ciągu 8 minut

Z jaką kartą bankową najlepiej podróżować?

Aby się nie zgubić, potrzebny jest plan miasta. Aby nie przepłacać prowizji – odpowiednia karta bankowa. Zastanówmy się, jak wybrać wygodną i opłacalną kartę na wyjazd za granicę.

 W jakiej walucie powinna być karta?

Jeśli staniesz przed pytaniem, którą kartę lepiej zapłacić w Europie, wybierz kartę euro. Jeśli wybierasz się do USA, lepiej otworzyć kartę w dolarach. Podobnie, jeśli często odwiedzasz Japonię lub Chiny, warto kupić kartę w jenach lub juanach. Wtedy nie będziesz płacić dodatkowych prowizji przy wymianie złotego. Ale są oczywiście niuanse i wyjątki.

Karta walutowa – doskonały pomysł.

Co to jest karta walutowa? Większość ludzi zna różne rodzaje kart płatniczych. Każdy z użytkowników tego wygodnego, kompaktowego narzędzia do dokonywania transakcji finansowych wybiera to, które będzie dla niego najwygodniejsze i najbardziej opłacalne. Najczęściej karta walutowa służy do transakcji pieniężnych w walutach innych krajów lub do podróży, aby później nie tracić czasu na wymianę złotówek na walutę odwiedzanego państwa.

Karta walutowa – co oznacza?

Karta walutowa to karta bankowa z pieniędzmi w obcej walucie (USD, EUR). Taki instrument finansowy przydaje się tym, którzy często podróżują: możesz płacić za towary i wypłacać środki bez straty na przewalutowaniu. Karty walutowe będą również potrzebne, jeśli chcesz robić zakupy w zagranicznych sklepach internetowych i na zagranicznych stronach (rezerwacje hoteli i hosteli, bilety lotnicze, wynajem samochodów itp.).

Rejestracja i doładowanie karty.

Aby otworzyć taką kartę, musisz okazać paszport. Wymagane jest też zaświadczenia o dochodach. Każdy, kto chce otworzyć kartę walutową, nie może obejść procedury bez przedstawienia tego dokumentu. Uzupełnienie konta walutowego na karcie jest możliwe tylko za pośrednictwem karty tej samej organizacji finansowej (w każdym razie taka zasada dotyczy większości banków). W innych przypadkach karta zostanie zablokowana, a to spowoduje znaczną ilość niedogodności.

Dlaczego podczas podróży warto używać karty walutowej?

Ponieważ umożliwia wypłatę dokładnie takiej kwoty, jaka jest obecnie potrzebna. Wydatki na karcie walutowej są rzadko deklarowane lub wcale nie są deklarowane. Korzystając z tych kart, możesz dokonywać dowolnych przelewów z karty na kartę lub innych transakcji finansowych. Oznacza to, że możesz nie tylko przesyłać pieniądze, ale także płacić przelewem bankowym i robić znacznie więcej. Duże banki pomogą również w przypadku problemów z przekazem pieniędzy.

Tym, którzy czasowo pracują na terytorium innych państw, wygodniej będzie też używać kart walutowych do przesyłania pieniędzy do swojego kraju. Istnieje wiele ograniczeń dotyczących transportu gotówki, więc najlepszym rozwiązaniem będzie przelewanie pieniędzy z konta na konto, z karty walutowej na złotówkowe konto lub jakiekolwiek inne.

Należy również wspomnieć, że karta walutowa nie zawsze jest używana jako główna. W niektórych przypadkach można ją raczej nazwać dodatkową. Wielu klientów banków potrzebuje jej do przeprowadzania tylko kilku transakcji. Na przykład jest używana tylko do podróży lub do przesyłania pieniędzy z jednej karty na drugą. Lub uzyskania dodatkowych środków w USD lub EUR.

Jak uzupełnić kartę?

Jest do tego wiele narzędzi. Najłatwiej jest przez Internet. Wszystko, co musisz zrobić, to przelać pieniądze z innego konta. Z tą opcją jest tylko jeden problem – najczęściej banki za taki przelew pobierają dużą prowizję. Istnieje jednak możliwość doładowania tego rodzaju karty bez prowizji. Należy to zrobić bezpośrednio w banku przy pomocy operatora. Ci, którzy nie chcą stać w kolejce do banku, mogą skorzystać z terminala. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że nie wszystkie bankomaty mogą rozpoznawać walutę innych krajów. Dlatego należy być przygotowanym na taką opcję, że wybrany bankomat nie będzie w stanie tego zrobić.

Czy zawsze muszę płacić za kartę walutową?

Jeśli konieczne jest otrzymanie wynagrodzenia w obcej walucie, istnieje możliwość uzyskania karty bez płacenia ani grosza. Jedynym warunkiem jest to, że należy to zrobić w banku, który zajmuje się gromadzeniem środków. Każdemu, kto zdecydował się na samodzielne otwarcie karty walutowej na własne potrzeby (np. Na podróż), można polecić zapoznanie się z ofertami w tej sprawie z kilku banków jednocześnie. Wiele z nich oferuje bezpłatne korzystanie z karty walutowej przez co najmniej rok.

Karty walutowe – wirtualne

W szczególności tego typu karty walutowe spodobają się tym, którzy często dokonują zakupów w zagranicznych sklepach. To nie to samo, co zwykłe karty walutowe. Istnieje wiele różnic między tymi instrumentami finansowymi w potocznym znaczeniu. Na przykład w zwykłym sklepie nie można nimi zapłacić. Nawet dla tych, którzy są w kraju, w którym dolar jest główną walutą. Ponadto tylko kilka banków oferuje kartę wirtualną.

Jak przelać gotówkę na kartę z innego konta lub na inne konto albo wykonać inne transakcje finansowe?

Musisz podać datę ważności karty, numer konta, specjalny trzycyfrowy kod. Główną zaletą korzystania z takiej karty jest brak konieczności przewalutowania wykorzystanych środków. Będą już we właściwej walucie. Możesz otworzyć kartę z dowolnym limitem.

Plusy:

Możesz wydać kartę w wybranej walucie: kartę w euro – dla krajów strefy euro, dolar – dla Stanów Zjednoczonych, w jenach – dla Chin i tak dalej.

Nie ma niepotrzebnych przeliczeń złotego na wybraną walutę: jeśli kupisz buty za 20 USD za pomocą karty dolarowej, dokładnie 20 USD zostanie usunięte z karty.

Możesz doładować kartę z konta złotówkowego za pośrednictwem banku internetowego po wewnętrznym kursie banku (rzadziej – po kursie Banku Polski) lub przelać walutę z konta w firmie maklerskiej po wymianie walut na giełdzie.

Wady:

Nie wszystkie banki wydają karty walutowe.

Obsługa karty może kosztować kilkadziesiąt złotych rocznie. Może być bezpłatna, ale pod pewnymi warunkami: na przykład na karcie musi być zapisane minimalne saldo lub transakcje muszą być na niej przeprowadzane na określoną kwotę miesięcznie.

Karta wielowalutowa

Karta wielowalutowa to karta bankowa z wieloma rachunkami w różnych walutach. Podczas dokonywania rozliczeń konto działa w walucie, w której dokonywana jest operacja.

Coraz popularniejsze stają się karty wielowalutowe, które pozwalają zabezpieczyć środki przed wahaniami kursów walut oraz uniknąć prowizji pobieranej przez bank lub system płatności za przewalutowanie środków przy dokonywaniu transakcji transgranicznych (np. Zakupy w zagranicznych serwisach i podczas podróży zagranicznych).

Ponadto posiadacze takich kart mogą wymieniać walutę na swoim koncie osobistym online i często po preferencyjnym kursie.

Plusy:

Z tą kartą możesz powiązać różne konta walutowe (oczywiście najpierw musisz je otworzyć). Banki zazwyczaj oferują rachunki w trzech głównych walutach – dolarach, euro i złotówkach. Czasami można znaleźć inne opcje – w funtach brytyjskich lub np. frankach szwajcarskich. Musisz ręcznie podłączyć odpowiednie konto do karty. Na przykład przed podróżą do strefy Euro – euro, przed podróżą do Ameryki – dolar.

Nie ma niepotrzebnych przeliczeń złotówek na walutę.

Za pośrednictwem banku internetowego możesz przesyłać pieniądze z konta na konto, sprawdzając korzystny kurs.

Jeśli oszuści zdobędą dane karty lub samą kartę, ryzykujesz tylko pieniędzmi, które masz na aktywnym koncie połączonym z kartą.

Wady:

Niewiele banków wydaje karty wielowalutowe.

Usługa będzie kosztować kilkadziesiąt złotych rocznie. Ale może być również bezpłatna pod pewnymi warunkami lub jeśli konta walutowe są powiązane z już otwartą kartą złotego.

Jeśli na przykład na koncie dolarowym nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, możliwe jest, że kwota zostanie pobrana z konta głównego, złotówkowego – wtedy nie da się uniknąć konwersji. Czy konto zmieni się automatycznie, lepiej wcześniej sprawdzić w banku.

Kara walutowa, czy wielowalutowa – podsumowanie:

Omawiane karty są bardzo wygodne dla tych, którzy w pracy i życiu codziennym używają jednostek monetarnych innych krajów. Pozostałym posiadaczom kart lepiej będzie, jeśli skorzystają z bardziej standardowych opcji. Na przykład klasyczne karty. Karta walutowa nie przyniesie im żadnych znaczących korzyści.

5/5 - (2 votes)

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021