Karta obciążeniowa – czym jest i kiedy może się przydać?
Karta obciążeniowa, lub też inaczej nazywana karta charge, to typ karty płatniczej, która umożliwia dokonywanie transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Rozwiązanie tego typu łączy w sobie cechy karty debetowej i kredytowej. Z jednej strony jest powiązana z rachunkiem klienta, a z drugiej możemy korzystać z limitu kredytowego. W efekcie konto nie jest obciążane po dokonaniu każdej transakcji, ale za to raz w miesiącu. Klient ma za to określony limit wydatków, które może taką kartą dokonać. Czym dokładnie jest karta obciążeniowa i kiedy może się przydać?
Karta obciążeniowa – co to jest?
Karta obciążeniowa to karta z odroczoną spłatą. Rozwiązanie tego typu najczęściej wykorzystuje się do rozliczania wydatków służbowych. Karta obciążeniowa (charge cards) jest połączeniem karty debetowej i kredytowej. Podobnie, jak w przypadku tej pierwszej, jest powiązana z kontem osobistym lub firmowym, z którego dokonywana jest spłata. Ponadto wykorzystuje technologię płatności zbliżeniowych oraz umożliwia płatności Google Pay i Apple Pay.
Natomiast z kartą kredytową posiada wspólne cechy takie jak:
● pozwala na korzystanie z limitu kredytowego (jego wysokość zależy od wpływów na rachunku);
● jest związana z okresem bezodsetkowym (po okresie rozliczeniowym), który trwa ok. 25 dni;
● spłata karty obciążeniowej musi odbyć się w ciągu miesiąca;
● pieniądze możemy wydać na dowolny cel (np. zakupy stacjonarne, online, wypłaty gotówki z bankomatów itp.);
Jak działa karta obciążeniowa?
Karta obciążeniowa pozwala na korzystanie z przyznanego miesięcznego limitu kredytowego. Ten ustalany jest na podstawie wpływów na rachunku. Im wyższe będą wpływy, tym wyższy limit możemy uzyskać. W efekcie możemy wydawać pieniądze, których faktycznie nie mamy. Co ważne, bank obciąża rachunek raz w miesiącu kwotą należności wykorzystania limitu kredytowego. Decydując się na rozwiązanie tego typu, musimy więc pamiętać o dodatkowych kosztach. Na co zwrócić uwagę? Na liście znajdują się różnego rodzaju prowizje, na przykład od transakcji bezgotówkowych, wypłat z bankomatów, a także opłaty za wydanie „plastiku”, obsługę roczną karty i opłaty dodatkowe (np. zmiana cyklu rozliczeniowego, dodatkowe ubezpieczenie, debet na rachunku z tytułu rozliczenia transakcji).
Kartą charge możemy dokonywać zarówno transakcji bezgotówkowych, takich jak na przykład płatność w sklepie, restauracji, czy hotelu, jak i gotówkowych (wypłata środków z bankomatu). Rozwiązanie tego typu cechuje także odroczony termin płatności. Oznacza to, że bank obciąża posiadacza rachunku raz w miesiącu. Możemy także skorzystać z okresu bezodsetkowego, który zaczyna się po zakończeniu miesięcznego okresu rozliczeniowego. Okres bezodsetkowy zazwyczaj trwa maksymalnie 25 dni. W tym czasie bank nie nalicza odsetek od dokonanych operacji bezgotówkowych.
Karta obciążeniowa a karta kredytowa – różnice
Choć karta obciążeniowa pod wieloma względami przypomina kartę kredytową, to są to dwa różne produkty. Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim jest to forma spłaty. Zarówno kartą kredytową, jak i kartą obciążeniową możemy przeprowadzać różnego rodzaju transakcje gotówkowe i bezgotówkowe. W obu przypadkach wydajemy także kapitał banku, jednak przy opcji obciążeniowej nie mamy możliwości zwrotu tylko kwoty minimalnej i jednoczesnego odroczenia pozostałej płatności. Oznacza to, że zaciągnięte zadłużenie musimy zwrócić w najbliższym okresie rozliczeniowym, który jest określony w umowie.
Płatności, których dokonaliśmy za pomocą karty obciążeniowej w jednym miesiącu, musimy spłacić w kolejnym. Jak już wspomnieliśmy, niektóre banki oferują opcję odłożenia płatności, jednak termin spłaty dalej jest stosunkowo krótki, gdyż wynosi maksymalnie 25 dni. Co więcej, od każdej transakcji kartą obciążeniową pobierana jest prowizja. Rozwiązanie tego typu musi być także połączone z kontem osobistym, lub firmowym. W efekcie okazuje się, że jedynym podobieństwem między kartą kredytową a obciążeniową jest limit kredytowy, z którego możemy skorzystać w dowolnej chwili.
Jak ściągana jest należność z karty obciążeniowej?
Karta obciążeniowa wymaga podpięcia do rachunku osobistego ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy). Z wpływów, które pojawiają się na koncie, bank automatycznie pobiera spłatę należności. Co ważne, termin spłaty zawsze jest dokładnie określony w umowie. W przypadku karty obciążeniowej nie mamy możliwości spłaty zobowiązania w innym terminie, lub za pomocą przelewu bezpośredniego. Zanim więc zdecydujemy się na ten produkt, musimy pamiętać o zasadach działania karty obciążeniowej.
Co więcej, warto dokładnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, a także produktami dodatkowymi, z którymi karta charge może być powiązana. Może to być na przykład pakiet ubezpieczeń, czy też program lojalnościowy, który zazwyczaj uatrakcyjnia ofertę, zwłaszcza w przypadku firm.
Kto może skorzystać z karty obciążeniowej?
Z karty obciążeniowej najczęściej korzystają firmy. Jest to znacznie wygodniejszy sposób na rozliczanie wydatków pracowników w porównaniu do kilku kart kredytowych, czy oddzielnych rachunków. W tym przypadku wszystkie koszty są sumowane, a spłata następuje z głównego rachunku firmy. Dzięki temu pracodawca ma wygodny i bieżący wgląd w wysokość ponoszonych wydatków. Co więcej, pracownicy nie mają możliwości przekroczenia limitu, który ustala właściciel rachunku (w tym przypadku firmy). Ponadto tylko właściciel może ten limit zmienić.
Warto natomiast pamiętać, że musimy posiadać na koncie głównym wystarczającą ilość środków do spłaty zobowiązania. W przeciwnym razie bank może zablokować kartę i naliczyć wysokie odsetki. Choć karty charge głównie skierowane są do firm, to także osoba prywatna może skorzystać z tego rozwiązania. Zanim jednak podpiszemy umowę, powinniśmy się upewnić, że na głównym rachunku zawsze posiadamy wystarczające środki na automatyczną spłatę zadłużenia. Warto także pamiętać, że kartę obciążeniową wyróżnia krótki okres spłaty, przez co w przypadku klientów indywidualnych nierzadko lepszym rozwiązaniem okazuje się być karta kredytowa lub debetowa.
Zalety i wady karty obciążeniowej
Tak jak każde inne rozwiązanie, tak i karta obciążeniowa ma zarówno zalety, jak i wady. I warto wziąć je pod uwagę przy rozważaniu tego produktu. Zacznijmy od zalet. Jedną z nich jest dostęp do dodatkowych pieniędzy w ramach udostępnionego nam limitu. Rozwiązanie tego typu wyróżnia się także prostym i szybkim rozliczeniem, na przykład z pracownikami bez konieczności pobierania zaliczek. Co więcej, decydując się na kartę obciążeniową, zyskujemy dostęp do regularnej kontroli wydatków – nie możemy wydać więcej, niż wynosi limit. Banki starając się przyciągnąć klientów, nierzadko oferują ciekawe rabaty w ramach programów lojalnościowych.
Powyższe zalety sprawiają, że karta charge jest korzystnym rozwiązaniem w konkretnych przypadkach. Nie zmienia to jednak faktu, że ma także kilka wad. Jedną z nich są opłaty za pojedyncze transakcje. Rozwiązanie tego typu charakteryzuje się także krótkim okresem spłaty, a w niektórych sytuacjach nie mamy możliwości wcześniejszej spłaty limitu. Po podliczeniu może także okazać się, że opłaty roczne za kartę obciążeniową są wyższe, niż za kartę kredytową
Karta obciążeniowa – podsumowanie
Karty obciążeniowe przeznaczone są przede wszystkim dla firm. Pozwalają na sprawne rozliczanie wydatków służbowych, co sprawia, że to właśnie właściciele przedsiębiorstw najczęściej decydują się na rozwiązanie tego typu. Obciążenie rachunku firmy, z którym karta charge jest powiązana, następuje raz w miesiącu. W efekcie takie rozliczenia dają poczucie ładu i kontroli. Musimy jednak przy tym pamiętać o prowizjach za transakcje i ewentualnych opłatach dodatkowych.