Jaki może być maksymalny wiek kredytobiorcy?
Osoby ubiegające się o kredyt bankowy często muszą sprostać licznym wymogom kredytodawcy. Jednym z nich jest minimalny oraz maksymalny wiek, jaki musi mieć kredytobiorca, aby mógł pomyślnie przejść przez procedurę weryfikacyjną banku.
Zarówno w przypadku kredytu hipotecznego, jak i gotówkowego, wiek osoby ubiegającej się o kredyt ma duże, choć nie najważniejsze znaczenie dla banku. Ponadto, limity wieku mogą różnić się w zależności od konkretnego banku.
Dlaczego wiek kredytobiorcy ma znaczenie?
Banki wychodzą z założenia, że każdy kredytobiorca może stwarzać potencjalne ryzyko, jakim jest brak spłaty zobowiązania kredytowego w terminie określonym w umowie. Proces weryfikacji klienta ma więc na celu zminimalizowanie takiego ryzyka. O ile minimalny wiek kredytobiorcy jest precyzyjnie regulowany przez polskie prawo i wynosi 18 lat (jest to wiek, w którym osoba nabywa zdolności do czynności prawnych), o tyle przepisy o maksymalnym wieku osoby starającej się o kredyt pozostawiają bankowi swobodę w tej kwestii. Niemniej jednak, na mocy rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego banki zobligowane są do określenia maksymalnego okresu spłaty przez kredytobiorcę hipotecznego, który w większości przypadków wynosi 25 lat, a w wyjątkowych sytuacjach może to być nawet 35 lat. W przypadku kredytów gotówkowych, maksymalny okres spłaty jest krótszy i wynosi z reguły nie więcej niż 10 lat.
Wobec powyższego, okres kredytowania dla osoby 30-letniej ubiegającej się o kredyt będzie dłuższy niż dla osoby w wieku 70 lat, co z kolei przekłada się na posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej przez kredytobiorcę. Zależność będzie więc następująca: im wyższy wiek kredytobiorcy, tym mniejsze szanse na uzyskanie kredytu oraz tym większą zdolność kredytową kredytobiorca musi posiadać.
Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny, a wiek kredytobiorcy.
Jak już wspomniano, osoba, która ukończyła 18 lat w świetle polskiego prawa nabywa czynności prawnych, co oznacza, że może ubiegać się o kredyt hipoteczny. W praktyce jednak o taki kredyt starają się najczęściej osoby w wieku około 30 lat, o ustabilizowanej sytuacji życiowej i finansowej, gdyż do uzyskania kredytu hipotecznego wymagany jest szereg innych warunków do spełnienia, takich jak stała umowa o pracę, wysokość wkładu własnego. Ponieważ okres spłaty kredytu hipotecznego wynosi przeciętnie kilkanaście lat, osoba w wieku 40-50 lat posiadająca odpowiednio wysoką zdolność kredytową nie powinna mieć problemu z uzyskaniem kredytu hipotecznego pod warunkiem, że spełnia wymogi banku co do górnej granicy wieku w momencie spłaty ostatniej raty kredytu.
W przypadku kredytu gotówkowego minimalny wiek kredytobiorcy obowiązuje tak samo, jak w przypadku kredytu hipotecznego. Natomiast maksymalny wiek osoby starającej się o kredyt gotówkowy uzależniony jest najczęściej od posiadanej zdolności kredytowej.
Czy seniorzy mogą starać się o kredyt?
Każda osoba, posiadająca zdolność kredytową, może wystąpić z wnioskiem do banku o udzielenie kredytu. Przy ustalaniu wysokości kredytu i długości okresu spłaty większe znaczenia dla banku ma wysokość uzyskiwanych miesięcznie dochodów przez kredytobiorcę niż jego wiek. Rzecz jasna, bank wydając decyzję kredytową ma na uwadze ponoszenie ze swojej strony jak najmniejszego ryzyka. Niemniej jednak, osoba w wieku 60-70 lat, posiadająca odpowiednio wysoką zdolność kredytową może starać się o kredyt gotówkowy w większości banków w Polsce. Co ciekawe, niektóre instytucje w ogóle nie wyznaczają górnej granicy wiekowej w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy przez seniorów.