Jak założyć konto w banku?

Przeczytasz w ciągu 9 minut

Konto w banku obecnie posiada większość osób dorosłych, a także wielu nastolatków. Decydują się na jego założenie zarówno ludzie młodzi, jak i ci w średnim wieku oraz osoby starsze. Wciąż jednak są osoby, które takiego konta nie mają, a chciałyby je otworzyć. Nie jest to proces trudny ani szczególnie skomplikowany, ale dla osób, które z bankowością nie miały jeszcze wiele do czynienia może się on okazać pewnym wyzwaniem. Dlatego też w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na często pojawiające się pytania, takie jak: jak założyć konto w banku? Gdzie najlepiej założyć konto bankowe i jakie konto bankowe wybrać?

Jak założyć konto w banku – przez Internet czy w placówce?

Założenie konta w banku jest obecnie maksymalnie uproszczonym procesem, który może zostać w dużej mierze wykonany przez Internet. W takim razie jak założyć konto w banku?

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny bank, w którym chcemy otworzyć konto, mamy dwie możliwości: możemy udać się do jego oddziału i tam założyć konto na miejscu, bądź zrobić to przez Internet.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Warto udać się osobiście do banku, jeśli:

  • chcemy przed założeniem konta zadać pytania konsultantowi
  • nie lubimy lub nie chcemy wypełniać wniosków przez Internet.

W niektórych przypadkach założenie konta przez Internet może być jedyną możliwością, jeśli będziemy chcieli skorzystać z pewnych dodatkowych opcji. Przykładem jest chociażby wybór własnego wzoru karty płatniczej.

Korzystając z Internetu, będziemy mogli zazwyczaj wybrać dowolny znajdujący się na naszym urządzeniu obrazek, zaś w placówce banku zostanie nam prawdopodobnie zaproponowane jedynie kilka gotowych wzorów do wyboru. Oczywiście mowa o sytuacji, w której przy danym typie konta własny wzór na karcie płatniczej jest przez bank oferowany – nie zawsze istnieje taka możliwość.

Warto zdecydować się na założenie konta przez Internet zwłaszcza, jeśli:

  • zależy nam na czasie i wygodzie
  • nie chcemy udawać się do placówki banku
  • chcemy skorzystać z dostępnych przez Internet funkcji.

Jak widać, rozwiązanie to jest w wielu przypadkach bardzo korzystne, dlatego też tak wiele osób, zwłaszcza młodych, decyduje się właśnie na nie.

Założenia konta w placówce bankowej nie trzeba szczegółowo opisywać – wystarczy, że udamy się do placówki (koniecznie z ważnym dowodem tożsamości), a na miejscu konsultant wszystko nam wytłumaczy i przeprowadzi nas przez każdy krok. Dlatego też w dalszej części tego artykułu skupimy się na procesie zakładania konta przez Internet.

Jak założyć konto w banku – poradnik krok po kroku

Jak założyć konto w banku

W pierwszej kolejności powinniśmy udać się na stronę internetową banku, w którym chcemy założyć konto. Należy zwrócić uwagę na to, czy na pewno strona wygląda autentycznie i zawiera wszystkie potrzebne informacje – zdarza się bowiem, że oszuści tworzą łudząco podobne do stron banków witryny, różniące się w adresie URL zaledwie kilkoma znakami, co pozwala im na wyłudzanie ważnych danych osobowych.

Następnie powinniśmy zlokalizować typ konta, który nas interesuje (wiele banków oferuje różne typy ROR-ów, w tym na przykład konta studenckie czy młodzieżowe – tym tematem zajmiemy się w dalszej części tego artykułu). W przypadku każdego banku wygląda to nieco inaczej, ale zawsze na takiej podstronie dotyczącej danego konta powinniśmy być w stanie znaleźć przycisk „Załóż konto”, „Otwórz konto” bądź podobny. Po jego kliknięciu zostaniemy przeniesieni do odpowiedniego formularza.

Będziemy musieli wypełnić go naszymi danymi osobowymi, takimi jak: numer PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia, a także numer, seria i data ważności dowodu osobistego. Zazwyczaj konieczne będzie także podjęcie decyzji odnośnie karty debetowej, a jeśli dany tym konta oferuje taką możliwość, również dostosowanie jej wyglądu.

Niestety, po wypełnieniu wszystkich koniecznych danych nie możemy liczyć na to, że nasze konto zostanie od razu otwarte. Konieczne będzie najpierw potwierdzenie naszej tożsamości i podpisanie umowy z bankiem – można tego dokonać na kilka sposobów. Należą do nich:

  • podpisanie umowy w placówce
  • podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera
  • rozmowa wideo
  • przelew weryfikacyjny.

Opcja podpisania umowy w placówce jest, co oczywiste, znacznie szybsza niż po prostu udanie się do placówki wcześniej i otworzenie w niej konta. Nie będą bowiem od nas wymagane już żadne dane (konieczne będzie jednak posiadanie przy sobie dowodu osobistego), a cały proces powinien trwać relatywnie krótko. Konsultant wydrukuje umowę i da nam ją do podpisu, po czym już w niedługim czasie możliwe będzie korzystanie z konta. Naszą kartę debetową otrzymamy w takim wypadku pocztą w przeciągu kilku dni lub tygodni.

Jak założyć konto w banku nie wybierając się w ogóle do jego placówki? Podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza, jeśli pracujemy w godzinach otwarcia banku lub mamy do najbliższej placówki wybranego banku sporą odległość. Co ciekawe, w niektórych przypadkach otrzymamy naszą kartę debetową bezpośrednio od kuriera od razu po podpisaniu umowy.

Rozmowa wideo z pracownikiem banku to ciekawy, ale wciąż rzadko dostępny sposób weryfikacji. Polega on na tym, że łączymy się z pracownikiem banku, po czym pokazujemy mu nasz dowód osobisty i udowadniamy tym samym, że nasz wizerunek się z nim pokrywa.

Przelew weryfikacyjny wymaga posiadania konta w innym banku, nie jest więc wykonalny, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z bankowością. To dobry pomysł dla tych, którzy chcą szybko przenieść się z jednego banku do drugiego?

Gdzie najlepiej założyć konto bankowe?

Gdzie najlepiej założyć konto w banku

Często padają pytania „gdzie założyć konto bankowe?” i „jakie konto bankowe wybrać?”. Nie ma na nie prostych odpowiedzi, ponieważ oferty banków cały czas ewoluują – pojawiają się nowe, a stare są wycofywane albo przestają być atrakcyjne.

Dlatego też, jeśli chce się wiedzieć, gdzie założyć konto bankowe i jakie konto bankowe będzie najbardziej korzystne, trzeba po prostu w danym momencie przejrzeć i porównać oferty różnych banków. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie czynniki, jak:

  • koszt prowadzenia konta
  • koszt wydania karty płatniczej
  • koszt przelewów.

W takim razie gdzie najlepiej założyć konto bankowe? Przede wszystkim tam, gdzie jest najtaniej, ale nie tylko. Warto zwrócić uwagę także na mniej oczywiste czynniki, na przykład to, czy mamy w okolicy placówkę danego banku lub czy oferuje on dodatkowe funkcje, które mogą okazać się nam przydatne (logowanie się za pomocą profilu zaufanego, dedykowaną aplikację na telefon i inne).

Banki oferują różnorodne typy kont, na przykład konta dla studentów (lub ogólnie ludzi młodych, ponieważ posiadanie legitymacji studenckiej z reguły nie jest wymagane) lub młodzieży. Zazwyczaj charakteryzują się one znacznie niższymi opłatami niż te, które można napotkać w kontach bardziej standardowych.

Dlatego też warto sprawdzić, na jakie „specjalne” typy kont się kwalifikujemy i czy nie będą one dla nas bardziej opłacalne niż alternatywy. Zazwyczaj tak, ponieważ banki są skłonne oferować konta na bardzo korzystnych warunkach. Dzięki temu klienci są bardziej skłonni skorzystać w przyszłości z innych produktów tego banku, chociażby takich jak kredyt.

Jak założyć konto w banku – czy warto?

Wciąż istnieją osoby sceptyczne, które nie są pewne, czy rzeczywiście warto przechodzić całą tą procedurę tylko po to, aby mieć konto w banku. Wobec tego jakie są zalety posiadania rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego?

  • szybkie i wygodne opłacanie zakupów internetowych
  • błyskawicznie dostępne wynagrodzenie
  • bezpieczeństwo
  • możliwość wykorzystania debetu
  • dostęp do dodatkowych ofert i promocji
  • możliwość zaciągania zobowiązań (np. subskrypcji, abonamentów).

Obecnie nie trzeba już nawet wykonywać tradycyjnych przelewów – serwisy transakcyjne do błyskawicznych płatności sprawiły, że dokonać zakupów internetowych i zapłacić za nie można w mgnieniu oka. Sprzedawca dostanie informację o pomyślnym wykonaniu przez nas płatności błyskawicznie, dzięki czemu szybciej wyśle produkt i równie szybko trafi on w nasze ręce.

Zakup czegoś przez Internet za pobraniem, jeśli jest w ogóle możliwy (a nie zawsze jest taka możliwość, ponieważ wiąże się ona dla sprzedawcy ze sporym ryzykiem), często wiąże się z dodatkową opłatą i wymaga, abyśmy w momencie dostawy mieli przy sobie odliczoną kwotę. Nie jest to szczególnie wygodne rozwiązanie.

Otrzymywanie wynagrodzenia za pracę bezpośrednio na konto bankowe jest bardzo popularnym rozwiązaniem. W ten sposób możemy otrzymać środki nawet, jeśli w dniu wypłaty należności jesteśmy na przykład na urlopie. Nie musimy także nigdzie się po odbiór gotówki udawać, ponieważ przelew zostanie wykonany bez naszego udziału.

O ile odpowiednio zabezpieczyliśmy dostęp do naszego konta bankowego, przechowywanie na nim środków jest znacznie bezpieczniejsze niż trzymanie ich w przysłowiowej skarpecie. Włamanie do domu nie będzie wiązało się z utratą funduszy, tak samo jak jakakolwiek katastrofa, która mogłaby zniszczyć fizyczne środki (pożar, powódź czy inne tego typu zdarzenia). Nie ryzykujemy też, że znajdzie je ktoś niepowołany.

Debet bądź limit odnawialny na koncie to elastyczne rozwiązanie, które pozwala wykorzystać dodatkowe fundusze w momencie, kiedy nasze się skończą, a będą nam pilnie potrzebne. To wygodne, bezpieczne i przede wszystkim mało kosztowne rozwiązanie, o ile będziemy oddawać swoje należności w terminie.

Jeśli zaś chodzi o dostęp do dodatkowych ofert i promocji, to w każdym banku wygląda to nieco inaczej. Jednak praktycznie każdy bank okresowo umożliwia nowym i/lub obecnym klientom uzyskanie jakiegoś rodzaju benefitów – często za samo otworzenie konta bądź już go posiadanie, bez żadnych dodatkowych wymagań czy zadań do wykonania.

Warto też wspomnieć, że za niektóre rzeczy nie zapłacimy gotówką lub będzie to trudniejsze. Możemy na przykład kupić w fizycznym sklepie za gotówkę kod pozwalający na odnowienie subskrypcji Netflixa, ale już w przypadku mniej popularnych usług tego rodzaju (na przykład Hulu) takich kodów w polskich sklepach nie znajdziemy.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021