Jak założyć firmę transportową – najważniejsze informacje
Firma transportowa to pomysł na biznes, na który bardzo często wpadają młodzi przedsiębiorcy. Wydawać by się mogło, że nie jest to trudna branża i łatwo jest rozwinąć w niej skrzydła. Co prawda jeszcze kilkanaście lat temu rzeczywiście tak było, a start w branży transportowej nie był taki trudny jak w dzisiejszych czasach. Obecnie konkurencja w tym obszarze jest dość spora i praktycznie co roku wchodzą nowe przepisy, które regulują taką działalność. Jeśli chcesz, aby Twoja firma transportowa osiągnęła sukces, musisz mieć podstawową wiedzę na ten temat. Zobacz jak założyć firmę transportową, ile to kosztuje i jakich formalności musisz dotrzymać.
Jak założyć firmę transportową – wstępne wymagania
Początkujący przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że działalność firm transportowych oraz pośredniczenie w przewozie rzeczy jest regulowane przez prawo. Aby pośredniczyć i transportować rzeczy legalnie, musisz spełnić określone warunki i uzyskać stosowne pozwolenia czy też licencje.
Osoba, która chce założyć własną firmę transportową, musi:
– posiadać stałą oraz istniejącą siedzibę firmy,
– mieć certyfikat kompetencji zawodowych,
– mieć zdolność finansową, która zapewni płynność w prowadzeniu firmy transportowej,
– uzyskać zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego,
– uzyskać licencję wspólnotową lub licencję na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy.
Niezbędne może być także zaświadczenie o niekaralności oraz baza eksploatacyjna, czyli miejsce, które jest wyposażone w sprzęt techniczny i urządzenia, które pozwalają na prowadzenie firmy w sposób ciągły i zorganizowany. Załatwienie wszystkich tych formalności właściwie przybliża Cię do założenia własnej firmy. Rozpoczęcie działalności będzie wtedy kwestią czasu, należy ustalić specyfikację usług. Aby dopełnić wszystkie warunki, otwierając jednoosobową firmę transportową, trzeba złożyć wpis do CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Jak założyć firmę transportową – koszty
Nie da się ukryć, że koszty prowadzenia firmy transportowej są bardzo wysokie i mogą zniechęcać początkujących przedsiębiorców do tego, aby prowadzić właśnie taki biznes. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby otworzyć firmę transportową, to musisz być gotowy na inwestycje i oszczędzić sporo pieniędzy.
Kosztorys firmy jest uzależniony od wielu czynników. Należy wziąć w nim pod uwagę koszty, bez których działalność po prostu nie będzie funkcjonować. Na samym początku trzeba zainwestować w: samochody, ubezpieczenie, Polisę Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika oraz założenie własnej firmy transportowej do 3,5 tony. Tylko te rzeczy generują ogromne koszty, a tak naprawdę to jedynie wierzchołek góry lodowej. Aby prowadzić firmę transportową, trzeba spełnić wymóg odpowiedniej zdolności finansowej. Z informacji, które są zamieszczone, na stronie Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że osoba zakładająca firmę transportową musi mieć środki w wysokości: 9 tysięcy euro na pierwszy samochód do transportu drogowego oraz 5 tysięcy euro na każdy kolejny pojazd używany w firmie.
Częstą praktyką jest zaciągnięcie kredytu samochodowego lub wzięcie pojazdów w leasing. Ułatwia to początkującym przedsiębiorcom wyposażenie firmy w sprawne i nowoczesne pojazdy niezbędne do transportu. Warto też zastanowić się nad kupnem samochodów używanych. Jeśli dobrze poszukasz, to znajdziesz sprawne auta transportowe w atrakcyjnych cenach – na sam początek działalności powinny one wystarczyć.
Podliczając koszty prowadzenia działalności transportowej, trzeba wziąć pod uwagę ewentualne kolizje. Najlepiej od razu wykupić ubezpieczenie OC i AC. W początkujących, ale także doświadczonych firmach kolizje zdarzają się dość często, a jak wiadomo, koszty naprawy auta często są bardzo duże. Aby je zminimalizować warto mieć dobre ubezpieczenie, na które będziesz mógł liczyć w podbramkowych sytuacjach. To dodatkowy koszt jednak w razie poważnego wypadku może sprawić, że zaoszczędzisz na naprawie firmowego auta.
Formy opodatkowania firmy transportowej
Skoro już wstępnie wiesz, jak otworzyć firmę transportową, to warto przysiąść na chwile nad wybraniem formy opodatkowania. Możesz wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Firma transportowa nie ma możliwości opodatkowania działalności karta podatkową. Ogólne zasady opodatkowania opłacą Ci się, jeśli nie masz zamiaru przekroczyć pierwszego progu skali, czyli 85 528 zł dochodu. Będziesz wtedy opłacać podatek 18%, a jeśli przekroczysz tę kwotę, to wzrośnie on do 32%. Zaletą rozliczania się na zasadach ogólnych jest to, że możesz korzystać z ulg, które przewidziane są w ustawie. Wybierając podatek liniowy, nie będziesz mógł korzystać z takich przywilejów, jednak możesz mieć pewne i stałe opodatkowanie w wysokości 19%.
Firma transportowa z VAT czy bez VAT?
Założenie firmy transportowej wymaga też określenia tego czy będziesz płatnikiem VAT, czy też nie. Jeśli nie planujesz w roku podatkowym przekroczyć obrotów w wysokości 150.000 zł, to możesz skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Jeśli przekroczysz ten limit, będziesz musiał zarejestrować się jako podatnik VAT. Jeśli chcesz, aby głównymi odbiorcami Twoich usług były firmy to najkorzystniejsze będzie dla Ciebie, zostanie płatnikiem VAT. Większość firm to VATowcy, którym zależy na możliwości odliczenia podatku VAT.
Mała firma transportowa czy firma zajmująca się transportem ciężkim – co wybrać?
Jeśli Twój kapitał początkowy jest stosunkowo niewielki, to na samym początku powinieneś założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli będziesz przewozić towar samochodami do 3,5 tony, to musisz mieć ok. 50 000 na start przy założeniu, że nie kupisz nowego auta. O wiele droższą inwestycją jest założenie firmy, która zajmuje się transportem ciężkim. Niezbędne jest zdobycie licencji, kompetencji i posiadanie zabezpieczenia. Dodatkowo trzeba zakupić środki transportu zaliczające się do tej klasy, które same w sobie generują spore koszty. Co więcej, trzeba zatrudnić kierowców z uprawnieniami, którzy muszą mieć odpowiednie wynagrodzenie. Po podliczeniu wszystkich tych kosztów wychodzi od 100 000 do nawet 200 000 złotych.