Jak wyjść z długów [KROK PO KROKU]
Masz długi komornicze, niezapłacone rachunki, a może opóźnienia w spłacie rat kredytu? Nie ważne, w jaki sposób popadłeś w zadłużenie, z pewnością zastanawiasz się, jak wyjść z długów i jak poradzić sobie z tą trudną sytuacją. Jeśli zalegasz ze sporą sumą, która jest dla Ciebie obciążeniem od dłuższego czasu, to będzie to proces czasochłonny, ale nie oznacza to, że jesteś na przegranej pozycji. Zobacz sposoby na to, jak spłacić długi i móc zacząć cieszyć się nowym życiem bez oddechu wierzycieli na karku.
Jak wyjść z długów – wzrost liczby osób zadłużonych
Statystyki nie pocieszają, coraz więcej naszych rodaków popada w zadłużenie i z roku na rok nasza sytuacja finansowa się pogarsza. W pierwszym kwartale 2019 roku zaległości w spłacie zobowiązań finansowych miało ok. 2,8 miliona Polaków. Rekordzista, który pochodzi z województwa lubuskiego ma do oddania ok. 70 milionów złotych! Co ciekawe w tej niechlubnej statystyce prowadzą mężczyźni i to właśnie oni posiadają ponad 60% długów.
Mimo tego, że każdy wie, jak ciężkim brzemieniem jest dług, to i tak często w niego wpadamy. Czemu tak się dzieje? Rynek finansowy dynamicznie się rozwija. Coraz częściej i łatwiej możemy dostać z pozoru atrakcyjną pożyczkę przez internet nie ruszając się z domu. Duża łatwość w otrzymywaniu produktów finansowych kusi i wiele osób korzysta z możliwości sfinansowania swoich potrzeb, właśnie za pomocą kredytu bądź pożyczki.
Wymarzone wakacje, nowy samochód, mieszkanie czy opłacenie nagłych wydatków – to tylko część z rzeczy, na które Polacy chętnie się zapożyczają. Koszty utrzymania stale rosną i niekoniecznie zgrywa się to z wynagrodzeniem niektórych osób. Polacy zadłużają się zarówno po to, aby mieć na życie, ale także dlatego, aby poprawić sobie jego jakość. Często pożyczka jest jedynym wyjściem z trudnej sytuacji, jeśli nie mamy oszczędności.
Fot.: PAP
Jak wyjść z długów – czemu jesteś zadłużony?
Pierwszym krokiem do tego, aby wyjść z długów będzie zrozumienie ich przyczyny. Tylko wtedy będziesz wiedzieć jakie działania powinieneś podjąć w celu uwolnienia się od problemu i jakich błędów nie powinieneś powtarzać w przyszłości. Skąd się wzięło Twoje zadłużenie? To kluczowe pytanie i odpowiedź na nie może dać Ci wiele do myślenia. Być może źródłem Twoich kłopotów finansowych jest to, że wziąłeś na siebie zbyt wiele kredytów i pożyczek jednocześnie? Stawiając czoła problemowi, łatwiej będzie Ci zaplanować działania, które mają na celu wydostanie się z trudnej sytuacji finansowej.
Pogodzenie się z problemami z zadłużeniem
Odpowiednie nastawienie wobec trudnej sytuacji finansowej jest bardzo ważne i może zmotywować Cię do działania. Zamiast wypierać ze swojej głowy fakt, że jesteś zadłużony i stale unikać problemu postaraj się z nim pogodzić. Myśl o tym, że jesteś dłużnikiem, z pewnością nie jest niczym przyjemnym. Jeśli jednak się z tym pogodzisz, to szybciej zaczniesz działać i szybciej poradzisz sobie z problemem. Wyobraź sobie ile możliwości i spokoju ducha da Ci spłacenie długów. Żeby osiągnąć ten cel, będziesz musiał sporo nad tym popracować, ale z odpowiednim nastawieniem i pogodzeniem się z tą sytuacją zrealizujesz go szybciej niż gdybyś jedynie się nad sobą użalał.
Jak wyjść z długów – ustal plan działania
Jeśli już wiesz, dlaczego wpadłeś w długi i pogodziłeś się z nimi, to przyszedł czas na działania, które mają na celu poprawę Twojej sytuacji i w konsekwencji pozbycie się zadłużenia. Usiądź wygodnie na kanapie, weź do ręki kartkę i długopis i sporządź plan działania. Nie odkładaj tego na później i weź ciężar długów na swoje barki. Pamiętaj, że zadłużenie nie jest problemem bez wyjścia i jeśli tylko sporządzisz dobry plan, to masz realne szanse na to, aby wyjść z problemów finansowych.
Zapisz na kartce wszystkie swoje zobowiązania i oblicz ile jesteś dłużny. Ustal priorytety, które są możliwe do zrealizowania i określ je w czasie. Spisz także swoje dochody i to ile pieniędzy znajduje się w Twoim domowym budżecie. W ten sposób łatwiej będzie ustalić Ci plan działania i realnie spojrzysz na swoje możliwości finansowe. Wychodzenie z długów może zająć Ci sporo czasu, ale jeśli zaczniesz robić to już dziś, to będziesz do przodu o 24 godziny.
Jak wyjść z długów – skontroluj swoje wydatki
Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy? Z pewnością będzie to bardzo trudne, ale często okazuje się, że przy odrobinie chęci i zmianie nawyków w bardzo łatwy sposób można znaleźć dodatkowe pieniądze. Musisz zmierzyć się ze swoimi wydatkami i zacząć je dokładnie planować. Na czas wychodzenia z zadłużenia zrezygnuj z przyjemności takich jak częste wypady do restauracji, kina czy zakupy w centrum handlowym. Ogranicz również wydatki na zakupach spożywczych. Nie oznacza to, że masz przymierać głodem przez cały proces wychodzenia z zadłużenia a po prostu zacząć robić rozsądne zakupy. Zabieraj ze sobą listę, drogie markowe produkty zastąp tanimi zamiennikami, które mają podobny skład, ale brakuje na nich jedynie loga znanego producenta. W taki sposób możesz zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy każdego miesiąca, które możesz później przeznaczyć na spłatę rat.
Sprzedaj niepotrzebne rzeczy
Dobrym pomysłem będzie też zorganizowanie wyprzedaży sprzętów i rzeczy, których nie potrzebujesz. Ciuchy z metkami, odkurzacz, który nigdy nie został włączony a może trzeci telewizor, którego nikt nie ogląda? Nie ważne co to będzie, jeśli z tego nie korzystasz i po sprzedaży tej rzecz Twój komfort życia się nie zmieni, to warto rozważyć taką opcję.
Jak wyjść długów – dodatkowa praca
Zrezygnowałeś ze zbędnych wydatków i sprzedałeś już wszystkie niepotrzebne rzeczy, które miałeś, a i tak niewiele Ci to pomogło? Konieczne może okazać się znalezienie dodatkowej pracy lub zmiana obecnej na lepiej płatną. W wielu przypadkach warto poświęcić kilka dodatkowych godzin ze swojego czasu na pracę dorywczą. Możesz też wyjechać za granice w celu zarobkowym. Jeśli Twoja sytuacja jest naprawdę podbramkowa, to postaraj się znaleźć dodatkowe źródło dochodu lub inną pracę, która da Ci szansę na spłatę długów.
Jak wyjść z długów – nadpłacanie istniejących długów
W momencie, gdy uda Ci się znaleźć dodatkowe źródło dochodu i ograniczyłeś swoje wydatki, możesz zacząć nadpłacać swoje dług. Dzięki temu szybciej wyjdziesz z problemów finansowych i pozbędziesz się ciążącego zadłużenia. Wygenerowane dodatkowo pieniądze przeznacz na spłatę pożyczek lub kredytów i każdego miesiąca wpłacaj na konto instytucji finansowej więcej pieniędzy niż kwota minimalna, która określona została w umowie. Gwarantujemy Ci, że jeśli nie jesteś w poważnych tarapatach finansowych i zapanujesz nad swoim domowym budżetem, to jesteś w stanie to zrobić i szybciej spłacić należność.
Kredyt konsolidacyjny sposobem na wyjście z długów?
Jeśli Twoim problemem jest kilka kredytów, nie dotrzymujesz terminów i nie radzisz sobie z ich spłatą, to rozważ konsolidację. Dzięki konsolidacji możesz połączyć kilka zobowiązań finansowych w jeden kredyt i zmniejszyć miesięczną ratę. Aby skorzystać z tego rozwiązania, musisz mieć zdolność kredytową. Jest to więc sposób dla osób, które wystarczająco szybko podjęły działania w kierunku wychodzenia z zadłużenia.
Dzięki temu, że okres spłaty kredytu konsolidacyjnego można maksymalnie wydłużyć, zmniejsza się miesięczna rata, którą musi zapłacić kredytobiorca. Dużą zaletą jest też to, że pozbywamy się wtedy kilku różnych produktów bankowych, z których spłatą mieliśmy problem i zastępujemy je nowym zobowiązaniem. Konsolidacja pozwoli Ci odetchnąć i odciążyć domowy budżet. Wychodzenie z długów w taki sposób może być bardzo wygodne pod warunkiem, że znajdziesz dobrą ofertę, będziesz wystarczająco wiarygodnym kredytobiorcą i bank udzieli Ci finansowania.
Jak wyjść z długów – negocjacje z wierzycielem
Osoby, które mają długi, często jak ognia unikają swoich wierzycieli i ignorują wezwania do zapłaty. Chyba nie trzeba mówić, że jest to złe rozwiązanie prawda? Nie warto unikać kontaktu z wierzycielami, ponieważ może Ci to pomóc wyjść z długów. Jeśli zastanawiasz się jak spłacić długi, to porozmawiaj o tym z pracownikiem instytucji, w której jesteś zadłużony. Dzięki rozmowie możesz uniknąć skierowania sprawy na drogę sądową i zajęcia majątku przez komornika.
Pamiętaj o tym, że Twój wierzyciel chce odzyskać swoje pieniądze. Najprawdopodobniej będzie on wstanie pójść Ci w niektórych sytuacjach na rękę po to, aby pożyczone pieniądze do niego wróciły. Możesz spróbować wynegocjować lepsze warunki spłaty, umorzenie całości lub części odsetek, a także rozłożenie długu na raty możliwe do spłaty. Pamiętaj, że podczas takich negocjacji powinieneś być całkowicie szczery i negocjować takie warunki, których rzeczywiście jesteś w stanie dotrzymać. Nie obiecuj złotych gór i doceń to, że wierzyciel chce iść Ci na rękę. Jeśli już dojdziesz z nim do porozumienia, to dotrzymaj słowa i spłacaj dług według nowych ustaleń.
Dodatkowym atutem podczas rozmowy będzie przyznanie się do winy i okazanie skruchy. Napastliwe podejście, które sugeruje, że zadłużenie nie jest Twoją winą, nie zadziała pozytywnie na Twoją sytuację. Podczas rozmowy masz niewiele do stracenia, a Twój wierzyciel nie zakuje Cię w kajdany i nie zaprowadzi przed sąd, gdy tylko Cię zobaczy. Najwyżej nie zgodzi się na nowe warunki i będzie domagać się spłaty na obecnych zasadach – trudno trzeba będzie to zaakceptować, ale chociaż próbowałeś.
Zatrzymaj wir zadłużeń
Najgorsze co możesz zrobić, mając długi, to robić sobie kolejne. Pożyczka na spłatę zaległych rat nie jest dobrym pomysłem i jest prostą drogą do tego, aby wpaść w pętle zadłużenia. Wielu osobom wydaje się, że ciągłe zaciąganie pożyczek i kredytów na spłatę poprzednich to dobry pomysł, który pomaga uniknąć konsekwencji związanych z zaleganiem ze spłatą. Nie jest tak, a szukanie pomocy w coraz to nowszych instytucjach finansowych może wpędzić się w jeszcze większe kłopoty, niż masz aktualnie.
Jeśli nie chcesz zastanawiać się nad tym, jak wyjść z pętli chwilówek to odłóż na bok pokusę o tym, aby wziąć pożyczkę na spłatę długów. Jeśli nie starcza Ci pieniądze na spłatę długów, to o wiele lepiej jest znaleźć dodatkową pracę, oszczędzać pieniądze, ograniczyć wydatki, a nawet sprzedać parę niepotrzebnych rzeczy. Branie kolejnego kredytu jest ostatecznością i zazwyczaj nie jest rozwiązaniem z sytuacji, ponieważ jeden dług zastępowany jest drugim. Musisz szukać rozwiązań, które zmniejszają Twoje zadłużenie, a nie jedynie zmieniają je na inne.
Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy i pracy?
Osoba, która nie ma pracy ani pieniędzy nie jest w stanie poradzić sobie z długami. Jedynym rozwiązaniem takiej sytuacji będzie umorzenie długu lub jego czasowe zawieszenie. Umorzenie jest możliwe, gdy występują trwałe przeszkody, które uniemożliwiają przeprowadzenie egzekucji komorniczej. Zawieszenie długów występuje w momencie, gdy przeszkody, które występują w spłacie, są przejściowe i mają charakter przemijający. Musisz jednak pamiętać, że umorzenie lub zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie oznacza tego, że Twój dług znika na zawsze. Ten problem dalej będzie Cię dotyczył i Twój wierzyciel może po jakimś czasie znów wszcząć postępowanie egzekucyjne przeciwko Tobie.
Drugim rozwiązaniem, które może pomóc osobom, które borykają się z długami, a nie mają ani pracy, ani pieniędzy jest zgłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to proces sądowy, w którego trakcie orzeka się o niewypłacalności dłużnika wobec wierzycieli. Dzięki temu plan spłaty zadłużenia zostanie rozłożony na 3 lata i uwolnisz się od komornika i firm windykacyjnych. Daje Ci to możliwość lepszego startu – wystarczy, że złożysz wniosek.