Jak sprzedać mieszkanie prosto i bez zbędnych problemów?

Przeczytasz w ciągu 8 minut

Sprzedaż nieruchomości to często długotrwały, męczący i problematyczny proces. Jednak wcale nie musi taki być, o ile zastosujemy się do kilku użytecznych wskazówek. Dzięki rozsądnemu doborowi ceny, dobrze napisanemu ogłoszeniu i odpowiedniej prezentacji mieszkania, możemy uniknąć wielu nieprzyjemności i czekania. W takim razie jak sprzedać mieszkanie prosto i bez zbędnych problemów?

Jak sprzedać mieszkanie – ustalenie ceny

Nie da się poruszyć tematu tego, jak sprzedać mieszkanie, bez zwracania poświęcenia chwili kwestii jego ceny. Ustalając kwotę, za którą skłonni jesteśmy rozstać się z naszą nieruchomością, powinniśmy przede wszystkim sugerować się sytuacją panującą na rynku nieruchomości, przede wszystkim tym lokalnym.

Bardzo istotne są takie kwestie, jak to, ile przeciętnie kosztuje mieszkanie o podobnych wymiarach w tej samej lokacji, jak na cenę wpływa to, czy mieszkanie jest umeblowane oraz inne parametry (na przykład obecność windy). Zmiennych jest bardzo dużo, ale ważne jest, aby wziąć je pod uwagę, ponieważ w ten sposób upewnimy się, że ani nie zarobimy mniej, niż byśmy mogli, ani nie wystawimy mieszkania za zbyt wysoką cenę, która nikogo nie zainteresuje.

Skąd brać potrzebne dane? Sporo statystyk dostępnych jest w Internecie, jednak w dużej mierze dotyczą one sytuacji ogólnopolskiej, ewentualnie największych miast (zwłaszcza Warszawy). Jeśli interesują nas dane bardziej lokalne, a, jak już wiemy, to one są najważniejsze, powinniśmy zainteresować się miejscowymi portalami internetowymi, a także na bieżąco sprawdzać ogłoszenia nieruchomości wystawionych na sprzedaż w naszej okolicy.

To, za jaką cenę zdecydujemy się sprzedać mieszkanie, wpłynie nie tylko na to, ile na nim zarobimy, ale prawdopodobnie również na szybkość, z jaką uda nam się je sprzedać. Jeśli więc chcemy przede wszystkim wiedzieć, jak szybko sprzedać mieszkanie, najprostszą odpowiedzią jest: wystawić je na sprzedaż poniżej ceny rynkowej. Dla nieruchomości inwestycyjnych, na których chcemy tylko jak najwięcej, a nie jak najszybciej, zarobić, możemy pokusić się o stosunkowo wysoką cenę. Jeśli zaś znajdujemy się gdzieś po środku tego równania, powinniśmy oscylować w okolicach ceny rynkowej.

Jak sprzedać mieszkanie – ogłoszenie bardzo ważnym czynnikiem.

Jak sprzedać mieszkanie? Nie da się tego zrobić bez najpierw poinformowania potencjalnych kupców, że jest ono dostępne do sprzedaży, za jaką cenę i jakie są jego parametry. Od treści ogłoszenia, które zamieścimy, zależy bardzo dużo. Ubogie, źle sformułowane ogłoszenie (zawierające błędy, niedopowiedzenia, liczne błędy ortograficzne i merytoryczne) nie świadczy dobrze o sprzedawcy i nie zachęca do kontaktu. Zakup mieszkania jest skomplikowaną, kosztowną i długotrwałą procedurą – tak więc kupujący nie będą chcieli marnować energii i czasu na kiepskie, słabo napisane ogłoszenia.

W takim razie jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania? Powinno ono być poprawne ortograficznie i zawierać wszystkie niezbędne informacje o jego metrażu, cenie, zawartości i dostępnych udogodnieniach, a także wszelkich usterkach i niedoskonałościach.

Warto wspomnieć o takich cechach, jak bliskość przystanków komunikacji miejskiej, sklepów spożywczych czy centrów handlowych. Potencjalny kupiec kawalerki prawdopodobnie zainteresuje się również kwestią obecności w pobliżu barów, pubów, kina czy kręgielni.

Sprzedając duże, rodzinne mieszkanie, powinniśmy zaakceptować lokalizację pobliskiej przychodni, szkoły czy przedszkola. Ogłoszenie nie powinno być ubogie, ale nie ma też potrzeby, aby zarzucać czytającego ścianą tekstu. Kluczowa jest zwięzłość, a także dobre formatowanie tekstu (na przykład stosowanie list punktowych).

Niesamowicie istotne są również dołączone do ogłoszenia zdjęcia. Wystawienie ogłoszenia sprzedaży bez zdjęć bądź tylko z jednym czy dwoma mija się z celem, z uwagi na to, że to wygląd mieszkania często decyduje o tym, czy dana osoba będzie nim zainteresowana. Powinniśmy w związku z tym sfotografować każde pomieszczenie, tak, aby było ono widoczne w całości i przedstawiało mieszkanie w realny sposób.

Zdjęcia muszą być ostre i nie powinny zakłamywać prawdziwego obrazu nieruchomości, a więc nie powinniśmy w nich na przykład pomijać tej części pomieszczenia, która wygląda mniej atrakcyjnie. Trzeba pamiętać, że przed zakupem klient niewątpliwie będzie chciał mieszkanie obejrzeć na własne oczy, a wtedy ukryte na fotografiach wady i tak zostaną zauważone. Przed zrobieniem zdjęć warto w mieszkaniu posprzątać i zadbać o jego dobrą prezentację (na przykład postawić w wazonie świeże kwiaty).

Od ogłoszenia do sprzedaży – co zrobić, żeby przekonać osoby zainteresowane do zakupu?

Jak sprzedać mieszkanie po wystawieniu ogłoszenia? Nie każda osoba, która do nas zadzwoni czy napisze, czy przyjdzie mieszkanie obejrzeć osobiście, ostatecznie będzie nim poważnie zainteresowana.

Nie ważne co byśmy zrobili, pewnych rzeczy nie da się szybko i tanio zmienić, tak więc nie jest możliwe, aby przekonać każdego potencjalnego klienta. Są jednak pewne wskazówki, za którymi warto podążać, aby zwiększyć swoje szanse na dokonanie szybkiej i bezproblemowej sprzedaży.

Ważne jest, aby przedstawić zarówno siebie, jak i mieszkanie od najlepszej strony. Jak już wspomniano, powinno ono być czyste, warto w miarę możliwości także zadbać, aby było ono pozbawione tak wielu przedmiotów osobistych, jak to tylko możliwe, nawet, jeśli wciąż w nim mieszkamy. Powinniśmy więc na przykład schować zdjęcia rodzinne czy pozbierać dziecięce zabawki.

Podczas prezentacji mieszkania, nie warto niczego ukrywać ani zatajać. Powinniśmy być szczerzy i otwarcie odpowiadać na wszelkie pytania, jakie mogą mieć potencjalni klienci. Chociaż w teorii najbardziej liczy się samo jego mieszkanie, a nie właściciel, to gburowate, niesympatyczne podejście sprzedającego będzie niewątpliwie odpychające dla perspektywicznych kupców.

Jak sprzedać mieszkanie – po jakim czasie można sprzedać, by uniknąć podatku

Sprzedać mieszkanie formalnie możemy w dowolnej chwili od jego zakupu bądź odziedziczenia, natomiast nie zawsze będzie to najbardziej korzystnym wyjściem.

Może się bowiem okazać, że, o ile nie spełniliśmy określonych warunków, przyjdzie nam zapłacić od zysku sprzedaży podatek dochodowy, a więc całkiem sporą sumę. W takim razie po jakim czasie można sprzedać mieszkanie, żeby móc uniknąć podatku dochodowego?

Standardowy termin to 5 lat, liczone od końca roku kalendarzowego, w którym dane mieszkanie kupiliśmy bądź zbudowaliśmy. W praktyce oznacza to, że jeśli kupimy lub zbudujemy mieszkanie w 2020 roku, to bez opłacania podatku dochodowego będziemy mogli je sprzedać w styczniu 2026 roku.

Od tej reguły istnieją dwa wyjątki. Pierwszy występuje w sytuacji, kiedy nieruchomość została przez nas odziedziczona. Wciąż liczone jest rzeczone 5 lat, jednak nie od momentu dziedziczenia, a od chwili, kiedy nieruchomość kupiła bądź zbudowała osoba, od której ją odziedziczyliśmy. W wielu przypadkach oznacza to, że sprzedaż bez podatku dochodowego będzie możliwa od razu po otrzymaniu spadku.

Drugi dotyczy sytuacji, w której pieniądze ze sprzedaży mieszkania chcemy przeznaczyć na budowę lub zakup kolejnego lokum. Jeśli całość środków ze sprzedaży wykorzystamy w tym celu, podatku nie zapłacimy wcale. W przypadku, kiedy część zysków spożytkujemy w inny sposób, od części niewykorzystanej na własne cele mieszkaniowe przyjdzie nam zapłacić podatek.

Czy warto korzystać z usług pośrednika?

Mieszkanie można z powodzeniem wycenić, wystawić i sprzedać samemu, wiele osób zastanawiających się, jak szybko sprzedać mieszkanie, decyduje się na usługi pośrednika. Faktycznie, w ten sposób można często usprawnić i przyspieszyć wszystkie formalności, natomiast przełoży się to niewątpliwie na nasz zysk ze sprzedaży.

Jeśli mamy mało czasu bądź nie chcemy angażować się osobiście w proces sprzedaży mieszkania, kontakt z pośrednikiem może być dobrym pomysłem. To on zajmie się napisaniem i wystawieniem ogłoszeń, dojdzie do porozumienia z kupcem i dopnie wszystkie sprawy na ostatni guzik – nie zrobi tego jednak oczywiście za darmo.

Musimy w związku z tym tego zapytać się, czy bardziej zależy nam na jak największym zysku, czy na jak najszybszym i najprostszym pozbyciu się mieszkania. Jeśli zastosujemy się do powyższych wskazówek, możemy relatywnie prosto i bez zbędnych problemów sprzedać mieszkanie samodzielnie, natomiast będzie to od nas wymagało nieco własnego wysiłku.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021