Jak sprawdzić NIP i co warto o nim wiedzieć?
NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej to specjalny kod, który składa się z 10 cyfr i umożliwia identyfikacje podatnika. NIP został wprowadzony w 1995 roku i aż do 2011 roku był przyznawany każdemu podmiotowi – niezależnie od tego, czy byliśmy zatrudnieni na etacie, czy też prowadziliśmy własną firmę. Taki numer był potrzebny podczas rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Obecnie nadaje się go tylko firmom, a osoby prywatne rozliczają się za pomocą numeru PESEL. Co warto wiedzieć o numerze Numerze Identyfikacji Podatkowej i jak sprawdzić swój NIP? O tym dowiesz się w poniższym artykule.
Jak sprawdzić NIP i czym on jest?
NIP został wprowadzony ustawą o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Tak jak już wspomnieliśmy, do 2011 roku był nadawany każdemu podmiotowi, a obecnie korzystają z niego jedynie osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Numer Identyfikacji Podatkowej jest niepowtarzalny i przyporządkowany do danej osoby na całe życie lub na okres prowadzenia działalności w przypadku osób, które prowadzą własną firmę.
Cyfry, które znajdują się w NIP, mają znaczenaie np. pierwsze trzy, oznaczają kod Urzędu Skarbowego, a sześć kolejnych to cyfry nadane losowo. Ostatnia cyfra jest numerem kontrolnym i wyliczana jest za pomocą specjalnego algorytmu. Obecnie podatnicy, którzy nie są czynnymi podatnikami podatku VAT i nie prowadzą działalności gospodarczej, nie mają obowiązku posiadania numeru NIP. Kto jest więc zobowiązany do tego, aby go mieć?
Do posiadania NIP-u zobowiązane są:
-osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą lub są czynnymi podatnikami podatku VAT,
– płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
– osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które na podstawie innych ustaw są podatnikami.
Jak uzyskać numer NIP?
Są dwa sposoby na to, aby uzyskać NIP. Pierwszy z nich polega na zarejestrowaniu swojej działalności na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Tam wystarczy zaznaczyć „Nie posiadam numeru NIP”. Dzięki temu zostanie on wygenerowany automatycznie. NIP wydawany jest przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Jest on nadawany w ciągu 3 dni od dnia wpływu poprawnego zgłoszenia identyfikacyjnego.
Drugim sposobem jest złożenie wniosek do właściwego Urzędu Skarbowego odpowiadającego miejscu zamieszkania. Mowa o dokumencie NIP-7. Można to zrobić osobiście lub elektronicznie np. mailem. W tym przypadku konieczne jest jednak posiadanie podpisu elektronicznego. Wydanie Numeru Identyfikacji Podatkowej jest całkowicie bezpłatne. Jest to rozwiązanie dla osób fizycznych, osoby prawne lub jednostki organizacyjne w celu uzyskania NIP muszą złożyć wniosek NIP-2 w urzędzie skarbowym właściwym dla podatku dochodowego.
Jak sprawdzić NIP – informacje w urzędzie skarbowym.
Jeśli wiesz, że posiadasz NIP, ale nie możesz go znaleźć, to możesz sprawdzić go w Urzędzie Skarbowym, który go wydał. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek. Warto skontaktować się ze swoim urzędem w celu ustalenia, czy wniosek o uzyskanie numeru NIP można złożyć drogą elektroniczną. Przepisy nie regulują tego, w jaki sposób można składać wnioski, dlatego lepiej jest się tego dowiedzieć samodzielnie.
Innym, znacznie prostszym i szybszym rozwiązaniem, jest sprawdzenie własnego numeru identyfikacji podatkowej drogą elektroniczną. Ministerstwo Finansów wprowadziło usługę elektroniczną nazwaną „Sprawdzanie statusu NIP”. Dzięki niej można sprawdzić status prawny każdego numeru identyfikacji podatkowej – zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizycznej.
Jak sprawdzić NIP swojej firmy?
Jeśli chcesz poznać NIP jakiejś firmy, to wystarczy, że znasz jej nazwę, nazwisko właściciela adres lub numer REGON. W tym celu skorzystaj z wyszukiwarki na stronie CEIDG. Gdy firma, której NIP-u szukasz, jest spółką prawa handlowego lub podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, przydatna będzie wyszukiwarka na stronie KRS.
Natomiast jeżeli chcesz sprawdzić numer NIP swojego zagranicznego kontrahenta, skorzystaj z unijnego systemie VIES – („VAT Information Exchange System”) w wyszukiwarce na stronie Komisji Europejskiej.