Jak sprawdzić czy jestem w KRD?
Firmy pożyczkowe, banki oraz instytucje rządowe korzystają z kilkunastu rejestrów/baz danych dotyczących historii kredowych oraz zadłużeń, jedną z nich jest właśnie KRD – Krajowy Rejestr Długów który gromadzi dane na temat wiarygodności płatniczej przedsiębiorstw oraz osób fizycznych.
Czym dokładnie jest Krajowy Rejestr Długów?
Krajowy Rejestr Długów w skrócie KRD to instytucja która powstała w 2003 roku, początkowo firma zajmowała się przechowywaniem informacji na temat zadłużenia podmiotów gospodarczych czyli firm, od 2010 roku w rejestrze KRD można znaleźć również dane na temat zadłużeń osób fizycznych. W samym 2010 roku do Krajowego Rejestru Długów trafiło ponad 1 mln dłużników. Dzięki prowadzonemu rejestrowi każdy wpisany dłużnik przestaje być anonimowy a obecność w tej bazie powoduje problemy w kontaktach handlowych czy zaciąganiu kolejnych zobowiązań
Jak krok po kroku sprawdzić czy jestem w KRD?
- Wchodzimy na stronę główną Krajowego Rejestru Długów pod linkiem: https://krd.pl
2. W górnym prawym rogu klikamy przycisk „Panel Klienta” który przeniesie nas do logowania/rejestracji
3. Jeśli nie posiadamy jeszcze konta w KRD klikamy przycisk załóż konto w dużym bannerze „Sprawdzenie siebie w KRD BIG SA”
4. Zostaniemy przekierowani na główną stronę serwisu „Chroń Pesel” jest to podserwis KRD dla konsumentów. Możemy też bezpośrednio przejść do formularza rejestracji wchodząc w link: https://konto.chronpesel.pl/AccountRegistration/Register/
5. Formularz rejestracji składa się z 3 kroków, w pierwszym jesteśmy proszeni o podanie podstawowych danych takich jak:
- Imię i Nazwisko
- Telefon Komórkowy
- Kod Pocztowy
- Login (Twój numer pesel)
- Hasło
6. W kroku drugim formularza musimy potwierdzić poprawność podanych przez nas danych
7. W ostatnim kroku otrzymujemy potwierdzenie założenia konta wraz z prośbą potwierdzenia adresu email
8. Po kliknięciu potwierdzenia adresu w mailu zostaniemy przekierowani do opłaty weryfikacyjnej
Za co dokładnie można trafić do KRD?
Jeśli chodzi o osoby fizyczne minimalna kwota wpisu do KRD wynosi 200 PLN zadłużenia, a termin przeterminowanej płatności musi przekroczyć 60 dni, Co więcej KRD aby dokonać wpisu wymaga poinformowania dłużnika o zamiarze wpisu do bazy i wpis dodaje dopiero po miesiącu od wysłania takiego powiadomienia przez wierzyciela.
Trafić do KRD można dokładnie przez:
- Niespłacenie pożyczki (bankowej lub pozabankowej)
- Brak regulowania świadczeń alimentacyjnych
- Brak opłaty za usługi pocztowe i telekomunikacyjne (w przypadku zawartej umowy)
- Przewóz osób i bagażu w komunikacji publicznej bez posiadania biletu
- Brak opłaty za dostarczenie energii elektrycznej, gazu lub oleju opałowego
- Nie uiszczenie opłaty za usługi wodociągowe i kanalizacyjne
- Zadłużenie wynikające z wywozu nieczystości
- Brak płatności za dostarczenie energii cieplnej
Powyższe rzeczy dotyczą zarówno przedsiębiorców jak i osoby fizyczne, należy również wspomnieć iż w przypadku właśnie firm minimalna kwota wpisu jest większa ponieważ wynosi ona 500 PLN (niższe zadłużenia nie mogą być wpisane). W tym również jak w przypadku osoby fizycznej termin spłaty musi zostać przekroczony o 60 dni a wierzyciel musi poinformować o zamiarze wpisu do bazy dłużników (np listem poleconym)
Czy za mandat można trafić do Krajowego Rejestru Długów?
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej za niezapłacony mandat wystawiony w komunikacji miejskiej możemy trafić do rejestru KRD, z komunikacji miejskiej korzysta aż 85 procent ankietowanych Polaków. Co piąty uczestnik podjętego badania nie kupuje biletu, w grupie ankietowanych 25 – 34 lata prawie aż 69 procent to strona męska deklarująca jazdę na „gapę”.
Jak obecność w bazach KRD lub BIK wpływa na przyznanie pożyczki?
Jak usunąć wpis z KRD?
Jedyną i najskuteczniejsza metodą na usunięcie problematycznego wpisu z rejestru długów jest spłata zadłużenia. Wierzyciel (osoba lub firma u której posiadamy zobowiązanie) ma obowiązek wypisania dłużnika w terminie 14 dni od uregulowania wierzytelności. Następie KRD w ciągu 7 dni usuwa dane zadłużengo z listy nierzetelnych osób.
Warto wspomnieć również o cesji długu, w przypadku jak dług zostaje przejęty przez kolejną firmę lub inną osobę prawną KRD usuwa wpis o zadłużeniu w ciągu 7 dni, dłużnik ponownie może znaleźć się w rejestrze ale tylko na wniosek nowego wierzyciela