Jak sprawdzić BIK – zobacz jakie masz możliwości

Przeczytasz w ciągu 12 minut

Zanim powiemy jak sprawdzić BIK, zastanówmy się najpierw co w ogóle możemy znaleźć w tym raporcie. Mianowicie, za pomocą raportu BIK zweryfikujemy swoją historię kredytową, a także finansową. Dane tam zawarte ściągnięte są bowiem zarówno z bazy Biura Informacji Kredytowej, gdzie znajdziemy informacje na temat zobowiązań kredytowych oraz z bazy Biura Informacji Gospodarczej, gdzie odnotowywane są nasze zobowiązania finansowe. O ile większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że sprawdzenie BIK da nam obraz naszej historii kredytowej, nie wie, że sprawdzenie w BIK da nam także pełen obraz na temat innych zobowiązań, takich jak faktury za media, gaz czy prąd.

Sprawdź się w BIK, a dowiesz się także jakie masz długi i na jakim etapie spłaty są Twoje poszczególne zobowiązania. Zadłużenia w BIKu w trakcie spłaty pozwalają nam określić wysokość zobowiązania, wysokość raty, kwotę pozostałą do spłaty czy kwotę zaległości, a także terminowość spłat i liczbę dni opóźnień. Potwierdzisz tym samym, że nie zalegasz z płatnościami, nie masz kredytu, którego wcale nie zaciągnąłeś, czy też nie zostałeś wpisany w rejestr dłużników BIK, BIG. Z pomocą biuro informacji kredytowej lista dłużników nie będzie dla Ciebie stanowiła zagadki, ani problemu.

Kolejnym ważnym punktem, BIK sprawdzenie, jest scoring. Między innymi dlatego sprawdzanie BIK jest dla nas tak istotne. Mówiąc w skrócie, scoring to ocena punktowa potencjalnego kredytobiorcy, która pokazuje jak duże ryzyko bank podejmuje pożyczając nam środki. Im wyższy scoring tym wyższe prawdopodobieństwo, ze spłacimy zobowiązanie terminowo, a tym samym, większe szanse na pozytywną decyzję banku w sprawie kredytu.

Jak sprawdzić swój BIK

Po liczbie zapytań w sieci widać, że wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić się w BIK. Dlatego dziś, krok po kroku, przeprowadzimy Was przez to, jak sprawdzić BIK.

Gdzie sprawdzić BIK? Oczywiście wszystko to dostępne jest na stronie Biura Informacji Kredytowej. Załóżmy też, że nigdy wcześniej nie zastanawialiśmy się nad tym, jak sprawdzić czy jest się w BIKu. Zanim więc będziemy mogli pobrać raport BIK musimy założyć konto. Oczywiście wszystko to dostępne jest dla nas sprzed monitora komputera czy telefonu, prosto z naszego domu. Jedyne czego potrzebujesz, jeśli myślisz nad tym, jak sprawdzić czy jestem w BIK, to dowód osobisty i dostęp do internetu.

Jak sprawdzić BIK – portal informacyjny.

Aby zarejestrować się w portalu BIK musisz wypełnić formularz, w którym należy podać swoje podstawowe dane: imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu. Są to obowiązkowe informacje. W kolejnym punkcie należy wskazać numer dowodu osobistego, datę jego wydania oraz datę ważności, a także numer PESEL. Przechodząc do kolejnego punktu formularza rejestracji w portalu BIK, będziemy musieli podać nasz dokładny adres zamieszkania oraz adres korespondencyjny (oczywiście, tylko w przypadku gdy ten jest inny nisz nasz adres zamieszkania). Następnie należy wyrazić wszelkie niezbędne zgody, aby wypełniony formularz mógł zostać przesłany do portalu BIK. Warto zwrócić uwagę na to, które zgody są obowiązkowe. Obecnie, aby zatwierdzić wypełniony formularz wystarczy potwierdzić zapoznanie się i zaakceptować regulamin Świadczenia Usług Drogą Elektroniczną w ramach portalu BIK oraz zapoznanie się z Polityką Ochrony Prywatności w Portalu BIK. Nie musimy np. wyrażać zgody na przesyłanie informacji handlowych czy przetwarzanie naszych danych w celach marketingowych. Dlatego jeśli nie chcemy dostawać na naszą skrzynkę mailową informacji, reklam czy promocji, dokładnie czytajmy punkt po punkcie i nie wyrażajmy zgody w kwestiach, które nas nie interesują, a nie są wymagane.

Potwierdzenie tożsamości

Czy jestem w BIK jest informacją, która dostępna jest tylko dla nas oraz instytucji do tego upoważnionych. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo, zarówno danych które podajesz w procesie rejestracji, a tym bardziej danych znajdujących się w BIKu. Zanim więc dokonasz sprawdzenie BIK, konieczna jest weryfikacja czy podane dane są prawdziwe, a ty jesteś osobą, za którą się podajesz.

Jak sprawdzić zadłużenie w BIKu? Musisz potwierdzić podane w procesie rejestracji dane i możesz zrobić to na dwa sposoby. Najchętniej wybierany jest oczywiście ten najszybszy, który możemy zrealizować bez wychodzenia z domu.

Jak sprawdzić BIK przy pomocy pierwszego sposobu weryfikacji?

Sprawdź swój BIK – najszybszy sposób na potwierdzenie tożsamości
Jak przebiega weryfikacja BIK? Aby potwierdzić swoją tożsamość musimy zeskanować dokument, którego używaliśmy w kroku pierwszym, podczas wypełniania formularza. W naszym przypadku będzie to skan bądź zdjęcie dowodu osobistego. Może to być jednak także paszport bądź karta pobytu (jeśli legitymujemy się taki dokumentem również i jego dane będą zawarte podczas wpisywania danych w formularzu). Wiele słyszy się jednak na temat tego aby nie udostępniać nikomu, pod żadnym pozorem naszego dowodu osobistego. Jak więc ma się ten sposób potwierdzania danych do zachowania względów bezpieczeństwa? Oczywiście, każdorazowo warto upewnić się czy skan dokumentu jest niezbędny, a także komu faktycznie go przekazujemy. Jeśli jednak nie da się pominąć tego kroku, mamy możliwość zabezpieczenia skanu dowodu osobistego przed bezprawnym wykorzystaniem, w prostszy sposób niż mogło by nam się to wydawać. Wystarczy, że na gotowym już skanie przekreślimy (odręcznie bądź komputerowo) poprzeczną kreską całe zdjęcie dowodu oraz dopiszemy na nim (w miejscu, które nie będzie utrudniało odczytania danych zawartych w dokumencie) komu przekazujemy skan dokumentu tożsamości (możemy także zamieścić informację w jakim celu przekazujemy skan). W tym przypadku skan będzie opatrzony tekstem „kopia dla BIK”. Tak zabezpieczonego skanu dokumentu nie przyjmie nam żadna inna instytucja czy firma, więc mamy pewność, że nikt nie wykorzysta naszego dokumentu w innym celu niż ten, wskazany przez nas. BIK jak sprawdzić, czy to koniec procesu weryfikacji? Nie, to nie koniec.

O czym jeszcze musimy wiedzieć jeśli myślimy nad tym, jak sprawdzić siebie w BIK? Kolejnym etapem jest wykonanie przelewu w celu identyfikacji. Nie ma szybszego i łatwiejszego sposobu na potwierdzenie informacji we wniosku. Zanim założyliśmy konto w banku, ktoś musiał dokładnie zweryfikować i potwierdzić naszą tożsamość. Teraz w oparciu o dane z banku, które są sprawdzone i bezpieczne, dokonujemy potwierdzenia formularza w portalu BIK. Przelew identyfikacyjny opiewa na kwotę 1 zł i jest bezzwrotny. O czy nie możemy zapomnieć? Przelew musi być dokonany z konta osoby, której dane widnieją w formularzu rejestracyjnym w portalu BIK. Co więcej, konto musi być własnością tylko jednej osoby. Oznacza to, że nie można zrobić przelewu identyfikacyjnego z konta wspólnego, np. należącego do małżonków. Konto do przelewu identyfikacyjnego nie może być także kontem firmowym.

Po wysłaniu skanu dokumentu tożsamości i wykonaniu przelewu identyfikacyjnego, na adres e-mail podany w formularzu rejestracyjnym, otrzymamy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Następnie należy postępować zgodnie z treścią otrzymanej wiadomości i kliknąć w przesłany link. Wtedy na podany w procesie rejestracji numer telefonu zostanie przesłany nam kod autoryzacyjny. Podany kod autoryzacyjny pozwoli nam utworzyć swoje własne, unikalne hasło do logowania w portalu BIK.

W ten sposób utworzyłeś swoje konto w portalu BIK. Co jednak w sytuacji, gdy zastanawiasz się jak sprawdzić zadłużenie w BIK, ale z jakiś powodów, któryś z etapów powyższej weryfikacji Ci nie odpowiada? Możesz skorzystać wtedy z drugiego sposobu na potwierdzenie danych.

Sprawdź czy jesteś w BIK – drugi sposób na potwierdzenie tożsamości

Po wypełnieniu formularza w portalu BIK, potwierdzamy adres do wysyłki. I na tę chwilę to koniec. Musimy bowiem czekać, aż zostanie do nas dostarczony list polecony z potwierdzeniem odbioru. Pewnie już się domyśliliście, że ten sposób będzie dużo dłuższy, właśnie ze względu na konieczność oczekiwania na fizyczny list. Aby go odebrać będziemy musieli wylegitymować się dowodem osobistym.

W treści listu zawarty będzie kod weryfikacyjny. Z kolei na nasz adres e-mail, podany w formularzu, przesłany zostanie link aktywacyjny. Po kliknięciu w link, podajemy kod weryfikacyjny przesłany listem. I dalszy ciąg wygląda tak jak w pierwszej opcji. Po wpisaniu kodu weryfikacyjnego, otrzymujemy sms z kodem autoryzacyjnym i za jego pomocą ustanawiamy już własne hasło do logowania.

Od teraz możesz zalogować się w portalu BIK.

Biuro Informacji Kredytowej jak sprawdzić siebie po zalogowaniu?

Po zalogowaniu pozostaje nam jedynie wybrać interesującą nas ofertę i dokonać płatności. Dla klientów indywidualnych jest to kwota 39 zł za pojedynczy raport, bądź 99 zł za 12 raportów do wykorzystania w ciągu 1 roku. Raport generuje się od razu po dokonaniu przelewu. Do raz wygenerowanego raportu w portalu BIK możesz wrócić w dowolnym czasie klikając w zakładkę „wygenerowane raporty”, a także skorzystać z opcji zapisania go na swoim komputerze, telefonie czy tablecie. Wiesz już jak sprawdzić swoje zadłużenie w BIK. Wiesz także, że za pełny raport musisz zapłacić. Czy jednak istnieje opcja BIK sprawdzenie siebie za darmo? Jak sprawdzić BIK za darmo?

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Jak sprawdzić BIK przez internet za darmo? W tym przypadku również musimy być posiadaczami konta w portalu BIK. Zakładanie konta w portalu BIK wygląda dokładnie tak samo jak zostało to przedstawione powyżej. Następnie należy zalogować się na swoje konto. Sprawdzanie BIK za darmo jest dostępne dla każdego maksymalnie raz na pół roku. BIK sprawdzenie za darmo nie da nam jednak wglądu do pełnego raportu. Co więcej, nie zrobimy tego jednym kliknięciem, bowiem nie ma takiej opcji jeśli mówimy o raporcie darmowym. Zatem jak sprawdzić siebie w BIK za darmo? W tym celu, z naszego konta, musimy wysłać wiadomość z prośbą o udostępnienie danych zawartych w BIK. Na odpowiedź, a zatem na przekazanie nam bezpłatnego raportu, BIK ma 30 dni. Gotowy raport będzie do podrabia na naszym koncie w portalu BIK pod ikonką „pliki do pobrania”. Z kolei o tym, że jest już gotowy dowiemy się z wiadomości e-mail przesłanej na nasz adres. Po co więc płacić za raport BIK skoro wiemy jak sprawdzić swój BIK za darmo?

Darmowe sprawdzenie BIK czy płatny raport?

Darmowy BIK i płatny raport – co wybrać? Jeśli tylko chcesz przetestować BIK i zobaczyć jak działa, sprawdź swój BIK za darmo. Jeśli jednak raportu nie generujesz tylko w celach testowych, i zastanawiasz się jak sprawdzić swój BIK, wybierz opcję płatną.

BIK jak sprawdzić siebie za darmo, a jak sprawdzić swoją historię w BIK przy pomocy płatnego raportu? Ważny jest także czas. Pomijając zakres informacji umieszczonych w poszczególnych raportach musimy wiedzieć, że płatny raport zostaje wygenerowany zaraz po dokonaniu płatności. Darmowy raport BIK nie jest dostępny od ręki i musimy czekać na niego nawet do 30 dni.

Darmowa opcja gwarantuje nam jedynie wygenerowanie raportu raz na 6 miesięcy. Takich obwarowań nie ma z kolei przy raportach płatnych.

Jeśli myślimy nad tym jak sprawdzić czy jestem w BIK, z pewnością zwracamy uwagę właśnie na koszt. Darmowy raport, jak sama nazwa wskazuje jest darmowy. Pełny raport będzie z kolei kosztował nas jednorazowo 39 zł, bądź w pakiecie 12 raportów za 99 zł.

I na sam koniec, chyba to co najważniejsze. Ważne jest w jakim celu zdecydowaliśmy się na sprawdzenie BIK. Darmowa opcja gwarantuje nam bowiem dostęp tylko do części danych. Z darmowej wersji będziemy mogli dowiedzieć się jakie instytucje składały zapytania do BIK, jakie aktualnie mamy zobowiązania oraz jakie już spłaciliśmy. Jeśli taki niepełny raport jest dla nas wystarczający po co przepłacać. Jeśli nie, pozostaje już tylko jedna opcja, na BIK sprawdzenie siebie, poprzez płatny raport.

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na sprawdzenie w BIK

BIK sprawdzenie pozwoli nam poznać historię kredytową, a także finansową. Dowiemy się też jak aktualnie wygląda nasza sytuacja, a tym samym czy aby na pewno nie zalegamy z jakimiś płatnościami, nie mamy przeterminowanych zobowiązań czy nieterminowo spłaconych rat.

Dzięki sprawdzanie BIK, mamy także szansę sprawdzić jak wyglądamy w oczach banku, od tej bardziej formalnej strony. Dowiemy się także do jakich informacji mają wgląd banki i inne upoważnione instytucje. Za pomocą raportu BIK sami będziemy mogli ocenić czy mamy szansę na kredyt bez wychodzenia z domu.

Coraz więcej słyszy się także o wyłudzeniach kredytów albo chociaż o ich próbach. BIK sprawdź siebie i miej pewność, że nikt nie wziął za Ciebie kredytu.

Wiemy już zatem jak sprawdzić BIK, jak sprawdzić BIK za darmo, czy nie zostaliśmy wpisani w rejestr dłużników BIK itp. Dowiedzieliśmy się także dlaczego tak ważne jest sprawdzenie BIK choć raz na jakiś czas. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko wykorzystać tę wiedzę i BIK sprawdzenie zacząć już dziś.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021