Jak otworzyć restaurację – krok po kroku
Własna restauracja może być marzeniem dla zarówno wielu profesjonalnych kucharzy, jak i amatorów, którzy gotują tylko w domu. Nawet jeśli nie mamy żadnych zdolności kulinarnych, wciąż może to być ciekawy pomysł na biznes. W końcu własna restauracja nie musi być miejscem, w którym sami pracujemy – możemy po prostu być jej właścicielem. W artykule dowiesz się jak otworzyć restaurację,
Pytanie jak wymyślić nazwę firmy to jedno z pierwszych, które pojawia się po wpadnięciu na pomysł otwarcia własnej restauracji. Kiedy ktoś wybiera daną restaurację, robi to na ogół z dwóch powodów – albo przeczytał dobre recenzje lub usłyszał pozytywne opinie od znajomych, albo zrobiła ona na nim dobre pierwsze wrażenie. Ważnym elementem tego pierwszego wrażenia jest nazwa. Dlatego też tak wielu restauratorów myśli intensywnie nad tym, jaka nazwa firmy będzie najodpowiedniejsza. Z całą pewnością powinno to być coś, co nawiązuje w jakiś sposób do marki, którą chcemy budować. Czy ma to być restauracja luksusowa, czy może miejsce z domowym jedzeniem dla każdego? Serwujemy w niej kuchnię regionalną, a może zagraniczną? Warto także zainspirować się lokacją, którą wybraliśmy dla naszej restauracji. Odpowiedzi na pytanie jak wymyślić nazwę firmy może być wiele, a wszystko zależy od wymienionych wcześniej czynników. To, jaka nazwa firmy ostatecznie zostanie wybrana może mieć realny wpływ na nasze późniejsze dochody, powinniśmy więc dobierać ją z rozwagą.
Jak otworzyć restaurację – biznes plan
Biznes plan restauracji jest niezbędny zwłaszcza, kiedy chcemy pozyskać fundusze na rozpoczęcie działalności na przykład z Urzędu Pracy. Mogą go wymagać również banki, jeśli będziemy chcieli uzyskać kredyt. Jednak nawet jeśli nie jesteśmy zmuszeni do jego stworzenia, wciąż jest to świetny pomysł. Jeśli chodzi o biznesplan restauracja jest czymś, co można w nim bardzo łatwo opisać. Nie powinniśmy mieć wielkiego problemu z jego napisaniem, nawet jeśli nieszczególnie znamy się na sprawach biznesowych. Podczas tego procesu będziemy musieli przemyśleć kwestie takie jak konkurencja czy marketing. Dzięki temu będziemy znacznie lepiej przygotowani do rozpoczęcia działalności. Biznes plan restauracji powinien zawierać dokładny opis tego, jak nasz biznes ma funkcjonować i co stoi na przeszkodzie osiągnięcia przez niego sukcesu. Biznesplan restauracja z całą pewnością mieć powinna, ponieważ rynek jest mocno przesycony i wchodzenie w niego na ślepo nie może skończyć się dobrze. Możemy poczuć pokusę, żeby ten krok zignorować, ale nie jest to warte późniejszych problemów.
Własna restauracja – działalność gastronomiczna
Własna restauracja zwłaszcza na początku wiąże się z dużą ilością roboty papierkowej. Konieczne będzie przede wszystkim zarejestrowanie naszej działalności w CEIDG, co samo w sobie nie jest procesem szczególnie skomplikowanym. Działalność gastronomiczna pod tym względem nie różni się zbytnio od innych działalności. Jedyne, co może wzbudzić niepewność, to pole na kod PKD. Czym jest PKD? To skrót od Polskiej Klasyfikacji Działalności, a więc systemu, według którego w Polsce klasyfikuje się firmy w zależności od tego, w jakim celu powstały. PKD gastronomia może mieć różne, ale jeśli interesuje nas prowadzenie restauracji kod, który powinniśmy poznać to 56.10.A, oznaczający restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne. Inne PKD gastronomia może obejmować to na przykład 56.10.B – ruchome placówki gastronomiczne czy 55.10.Z – hotele i podobne obiekty zakwaterowania. Działalność gastronomiczna jest pod tym względem uciążliwa, że nie obejdzie się bez szczegółowej kontroli naszego lokalu.
Wymogi sanepidu gastronomia ma różne, w zależności od rodzaju działalności. Jak można się domyślić, są one dość srogie zwłaszcza w przypadku restauracji stałych. Do kontroli wymagany będzie projekt techniczny naszego lokalu, przeprowadzone będzie musiało zostać także badanie wody. Ponadto każdy pracownik winien jest mieć wyrobioną książeczkę sanepidowską do pracy z żywnością, a lokal musi mieć książeczkę kontroli. Wymogi sanepidu muszą być spełnione, w innym wypadku nie otrzymamy zgody na uruchomienie naszej działalności. Jeśli zrobimy to bez zgody sanepidu, narazimy się z kolei na karę finansową.
Wymogi sanepidu są zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że przygotowany w złych warunkach posiłek może mieć zły wpływ na zdrowie, nie należy więc ich ignorować. Własna restauracja to także przyjmowanie odpowiedzialności za serwowane potrawy i to, czy są odpowiednie do spożycia. Warunki sanepidu gastronomia ma surowe, ale z dobrego powodu. Jeśli nasze jedzenie będzie powodować u gości zatrucia pokarmowe czy inne nieprzyjemne efekty uboczne, możemy się liczyć z tym, że nikt nie będzie skłonny przychodzić do naszej restauracji.
Jak otworzyć restaurację – wybór lokalu
Zanim jednak nastąpi odbiór naszej restauracji przez sanepid, będziemy musieli wybrać odpowiedni dla nas lokal. Jeśli chodzi o lokal restauracja nie może być ulokowana w dowolnym miejscu. Musimy zadbać o to, aby budynek był przystosowany do działalności gastronomicznej (musi mieć podłączony prąd, wodę, kanalizację) i znajdował się w miejscu, w którym możemy liczyć na znalezienie klientów. Początkujący restaurator zastanawia się na pewno, jak wynająć lokal użytkowy. Nie ma w tym wielkiej filozofii. Za pomocą internetu możemy łatwo znaleźć dostępne w naszej lokalizacji oferty i filtrować je pod kątem naszych wymagań. Możemy spróbować skorzystać z usług pośredników, ale niewątpliwie sporo w ten sposób przepłacimy. Wobec tego pytając jak wynająć lokal użytkowy najlepszą odpowiedzią jest właśnie Internet. To, ile kosztuje wynajem lokalu zależy od wielkości miasta i tego, przy jak atrakcyjnej dla lokali gastronomicznych ulicy się mieści. Istotna jest także jego wielkość i stan techniczno-wizualny. Chcąc otworzyć restaurację musimy się jednak przygotować na to, że odpowiedzią na pytanie ile kosztuje wynajem lokalu nie będzie kwota mała. Trzeba się z tym pogodzić, ponieważ odpowiedni lokal restauracja mieć po prostu musi. Nie warto oszczędzać i decydować się na zdezelowany lokal do remontu, ponieważ zabierze nam to jeszcze więcej pieniędzy i czasu.
Jak otworzyć restaurację – urządzenie lokalu.
Wyposażenie restauracji jest szalenie ważnym elementem, na którym nie należy oszczędzać. Meble do restauracji powinny być dobrane odpowiednio do nastroju, jaki chcemy wywołać w gościach naszego lokalu. Warto także pomyśleć o wystroju skupionym na jakimś elemencie kluczowym, na przykład składniku, z którego robimy większość dań lub kraju pochodzenia serwowanych przez nas potraw. Może się to wydawać zbędne, ale meble do restauracji naprawdę wpływają na to, jak klienci oceniają swój pobyt w niej. Bardzo istotne jest także wyposażenie kuchni w restauracji. Powinniśmy zadbać o zapewnienie obsłudze dużej ilości przestrzeni, a także wszelkich potrzebnych urządzeń i elementów wyposażenia. Nie warto kupować najtańszych możliwych opcji, ponieważ wpłynie to na jakość jedzenia, a dobra kuchnia w restauracji jest przecież najważniejsza. Wyposażenie kuchni w restauracji i generalnie wyposażenie restauracji to coś, co bez wątpienia pochłonie sporą część naszych funduszy, ale możemy oczekiwać, że później to zaprocentuje. Wielu restauratorów decyduje się na bogate wyposażenie jedynie sali dla gości, podczas gdy przecież to kuchnia w restauracji jest miejscem, gdzie dzieje się cała magia. Jest to duży błąd.
Personel i zarządzanie restauracją.
Personel i zarządzanie w restauracji muszą stać na wysokim poziomie, jeśli chce się osiągnąć sukces. Nawet zatrudnienie najlepszych kucharzy i kelnerek nic nie da, jeśli na poziomie zarządzania panuje chaos – na przykład zamawiane są nieświeże produkty lub źle ustalono menu. Podobnie nawet przy dobrym zarządzaniu nie możemy liczyć na dobre wyniki, jeśli nasi pracownicy będą źle wykonywać swoje obowiązki. Nie da się ukryć, że personel i zarządzanie to pole, na którym utyka spora ilość polskich restauracji. Warto więc zadbać o odpowiedni dobór personelu, a jeśli nie radzimy sobie sami ze skutecznym zarządzaniem restauracją nie ma żadnego wstydu w zwróceniu się do kogoś o pomoc.
Jak otworzyć restaurację – reklama i marketing
Odpowiednia reklama firmy jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Konkurencja na rynku jest na tyle duża, że musimy znaleźć jakiś sposób na to, aby dotrzeć do potencjalnych klientów i skłonić ich do przyjścia właśnie do naszej restauracji. Reklama w internecie to obecnie dział marketingu, na który kładzie się największy nacisk. Warto zatrudnić sprawdzoną firmę marketingową, która zajmie się pozycjonowaniem strony naszej restauracji, a także poprowadzi profile naszej firmy w mediach społecznościowych.
Reklama firmy nie jest tania, ale nie powinniśmy też na niej bardzo oszczędzać. Dzięki niej mamy możliwość zbudowania dobrego wizerunku restauracji, co jest ważne zwłaszcza na samym początku działalności. Reklama w internecie to najlepsze wyjście, chociaż wciąż stosuje się na przykład roznoszenie ulotek. Bardzo dobrą formą reklamy jest także po prostu świadczenie wysokiej jakości usług, ponieważ wieść o nich szybko rozniesie się drogą tradycyjną. Ludzie za znacznie bardziej wiarygodną uznają rekomendację znajomych niż ogłoszenie napisane ewidentnie w celach marketingowych.
Zajrzyj również do artykułu : Zakładanie własnej działalności gospodarczej