Jak otrzymać kredyt dla firm na start?
Kredyt na start dla firm to produkt przeznaczony dla świeżo upieczonych właścicieli firm, którzy nie mają wystarczającej ilości środków na rozpoczęcie własnego biznesu. Istnienie takiego kredytu w ofertach banków budzi u niektórych wątpliwości. Kredyt wiąże się bowiem często z możliwością pozyskania stosunkowo wysokiej kwoty środków, więc przyznanie jej firmie nieposiadającej jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku, może wydawać się ryzykownym posunięciem.
W jaki sposób startujący przedsiębiorca może pozyskać kredyt dla firm na start? Sprawdź nasze wskazówki!
Jak otrzymać kredyt dla firm na start?
Decyzja o założeniu własnej firmy jest jedną z poważniejszych, jakie możemy podjąć w swoim życiu. Wiąże się ona bowiem z dużą odpowiedzialnością, jednak przy rozsądnym i przemyślanym prowadzeniu może zagwarantować niezależność finansową, o jakiej marzy prawdopodobnie każdy z nas. Niestety, posiadane oszczędności nie zawsze pozwalają na założenie własnej działalności gospodarczej. Często potrzebna jest do tego większa ilość środków finansowych pozwalających na zakup niezbędnego sprzętu, zatowarowanie, zatrudnienie pracowników czy opłatę składek ZUS i podatków. Doskonałym sposobem na pozyskanie potrzebnej kwoty bywa kredyt na start dla firm.
Jak skorzystać z takiego rozwiązania? Czy jest ono w ogóle możliwe w przypadku przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczyna swoją działalność? Jeśli tak, to jakie kryteria musi spełnić właściciel firmy, aby móc liczyć na pozyskanie kredytu? Informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Kredyt na start dla firmy – czy jest możliwy?
Rozpoczęcie własnego biznesu to poważne wyzwanie dla każdego młodego przedsiębiorcy. Wyzwanie, które niesie za sobą również bardzo dużą ilość korzyści. Istnieje wiele powodów, dla których duża część osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej.
Tak naprawdę każdy powód jest dobry do tego, by podjąć decyzję o założeniu własnej firmy. Na taki krok ciągle decyduje się duża ilość przedsiębiorców. Miesięcznie mamy do czynienia z kilkudziesięcioma tysiącami nowo zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON.
Świetnie zdają sobie z tego sprawę banki, które chętnie przygotowują oferty skrojone pod nowe firmy na rynku. W związku z tym osoba decydująca się na własny biznes może liczyć na to, że w jego rozkręceniu pomogą środki pozyskane w ramach kredytu dla firm. Wprawdzie znalezienie kredytu dla firmy, która jeszcze nie powstała lub ma dopiero kilka dni lub tygodni, może spowodować pewną trudność, jednak nie jest to niemożliwe. Duże szanse na pozyskanie niezbędnych środków mają przede wszystkim firmy z co najmniej kilkumiesięcznym stażem. Mając do czynienia ze świeżo powstałą działalnością gospodarczą, często musimy uwzględnić dłuższy proces weryfikacji naszej zdolności kredytowej oraz większą ilość kryteriów do spełnienia. Początkujący przedsiębiorca może jednak liczyć na to, że uda mu się zdobyć potrzebną kwotę.
Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt na start dla firmy?
Wiemy już, że pozyskanie kredytu na start dla nowych firm jest możliwe do osiągnięcia. Do sukcesu konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków. Osoba wnioskująca o kredyt na start dla firm musi oczywiście wyróżniać się tym, co istotne w przypadku każdego innego kredytu, czyli posiadaniem pełni czynności prawnych czy pełnoletnością. Starając się o pozyskanie środków finansowych na wsparcie nowej działalności gospodarczej, musimy również wziąć pod uwagę inne istotne kryteria.
Konstruując katalog pewnych wymagań, banki chcą zmniejszyć ryzyko, że zobowiązanie nie zostanie spłacone przez kredytobiorcę. Takie kryteria są oczywiście zmienne i zależą od konkretnej instytucji finansowej. Niezbędne będzie oczywiście posiadanie wpisu do rejestru działalności gospodarczych, który jest dowodem na istnienie danej firmy. Oprócz tego młody przedsiębiorca najczęściej musi przygotować się na konieczność wykazania braku zaległości w ZUS-ie oraz Urzędzie Skarbowym. Kluczowe może być także zaświadczenie, w którym potwierdzimy możliwość zabezpieczenia danego kredytu. Jeśli firma jest nowicjuszem na rynku, bank może również wymagać od nas przygotowania biznesplanu.
Złą informacją dla niektórych świeżo upieczonych przedsiębiorców może być fakt obowiązywania zwykle jednej zasady dotyczącej takich kredytów. Osoba poszukująca odpowiedniego dla swojej firmy kredytu zapewne zauważy, że mniejsza ilość wymagań odnośnie wnioskodawcy oznacza również mniejszą dostępną kwotę kredytu lub większe opłaty.
Proces weryfikacji zdolności kredytowej firmy
Zanim bank przyzna nam kredyt w określonej wysokości, zawsze musi ustalić, czy jesteśmy wiarygodnymi wnioskodawcami. Proces weryfikacji zdolności kredytowej ma na celu określenie, czy istnieje ryzyko, że kredyt nie zostanie przez nas spłacony. W przypadku nowych firm procedura z pewnością wygląda nieco inaczej, niż w przypadku kredytów skierowanych do osób prywatnych.
Na początku bank sprawdza, czy nasza firma faktycznie istnieje. W trakcie weryfikacji zdolności kredytowej bada również, czy jesteśmy w stanie zabezpieczyć kredyt. Jedną z najczęstszych praktyk w tym zakresie jest hipoteka nieruchomości. Oprócz tego bank dokładnie prześledzi przygotowany przez nas biznesplan.
Jak powinien wyglądać biznesplan?
Często zdarza się, że do przekonania pracowników banku potrzebny jest porządny biznesplan. Z jego pomocą będziemy w stanie potwierdzić, że nasza działalność gospodarcza przyniesie zyski, które umożliwią terminową spłatę kredytu. Taki biznesplan jest na początku działania firmy jedynym dokumentem, który dostarcza szerszych informacji na jej temat. Informacji, które mogą być kluczowe w trakcie podejmowania decyzji przez bank, czy potrzebną nam kwotę faktycznie otrzymamy.
Jak poprawnie skonstruować biznesplan, by nasze szanse na kredyt automatycznie wzrosły? Z pewnością warto zawrzeć w nim takie kwestie, jak: opis produktów lub usług stanowiących podstawę działania firmy, a także dokonanie szczegółowej analizy rynku i docelowej grupy klientów. Niezbędne będzie również podanie przewidywanych przychodów i ponoszonych wydatków. W ten sposób przedstawimy pracownikom banku zarys przyszłych finansów przedsiębiorstwa oraz nakreślimy, kiedy możemy spodziewać się realnych zysków.
Przedstawiając w biznesplanie analizę finansową, musimy jednak postarać się o logiczne potwierdzenie poczynionych przez nas wyliczeń. W związku z tym cenne będą powiązane z naszą branżą wyniki badań trendów rynkowych, rekomendacje czy dane patentowe. Dzięki konkretnym liczbom pracownicy banku będą mieli lepszy pogląd na przyszłą sytuację Twojego biznesu. Istotnym punktem biznesplanu będzie też analiza SWOT, w której przedsiębiorca powinien przedstawić możliwe szanse i zagrożenia dla przedsiębiorstwa, a także jego mocne i słabe strony.
Jak znaleźć najlepszy kredyt dla firm na start?
Wiesz już, jakie warunki należy spełnić, aby mieć szansę na pozyskanie kredytu na start dla firm. Jednym z istotnych przy tym etapów jest wybór właściwej oferty kredytu, która będzie dla firmy prawdziwym wsparciem i nie wpłynie negatywnie na jej budżet. Z tego względu ważne jest, aby skupić się przede wszystkim na ofertach przewidujących atrakcyjne warunki spłaty.
Jak znaleźć taką ofertę? Niezwykle pomocny może okazać się specjalny ranking, w którym znajdziemy odpowiednio opisane oraz ocenione oferty. W ten sposób wszystkie warte uwagi propozycje banków w zakresie kredytu na start dla firm znajdują się w jednym miejscu, gdzie możemy je łatwo porównać. Korzystając z rankingu możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu i uczynić proces poszukiwania idealnego rozwiązania znacznie szybszym i jednocześnie wygodniejszym.
Zdarza się, że na lepsze warunki kredytowania możemy liczyć w sytuacji, kiedy należymy do klientów danego banku, czyli posiadamy w nim konto prywatne lub firmowe. Warto jednak zaznaczyć, że to właśnie posiadanie rachunku firmowego w banku, w którym chcemy starać się o kredyt, często wiąże się z dodatkowymi “przywilejami” dla właściciela biznesu.
Kredyt dla firm na start – wady i zalety
Duża ilość powstających co roku działalności gospodarczych pokazuje, że kredyt na start dla firm jest bez wątpienia potrzebnym na rynku produktem. Z jego pomocą przedsiębiorca może sfinansować wszystkie wydatki, z jakimi musi zmierzyć się firma na początku istnienia. Atutem kredytu dla nowych przedsiębiorców są też wysokie kwoty, jakie oferują w jego ramach instytucje finansowe. Po rzetelnej analizie wszystkich dostępnych ofert właściciel biznesu może również cieszyć się niskim oprocentowaniem – wystarczy jedynie porównać najlepsze możliwości i wybrać taką, która wydaje nam się w danym przypadku najdogodniejsza.
Z jakimi trudnościami podczas starania się o kredyt na start dla firmy musi zmierzyć się właściciel działalności gospodarczej? Nieco zniechęcająca może być duża ilość formalności do spełnienia. Konieczność przygotowania biznesplanu i dokumentu poświadczającego odpowiednie zabezpieczenie kredytu to czynności, na które trzeba poświęcić nieco więcej czasu. Warto jednak przebrnąć przez ten etap, aby móc cieszyć się wysoką kwotą środków finansowych, które umożliwią przedsiębiorcy rozkręcenie jego własnego biznesu.