Jak negocjować z deweloperem?

Przeczytasz w ciągu 8 minut

Kupno mieszkania to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Jest to bardzo duża inwestycja, która pochłania setki tysięcy złotych, a co za tym idzie, najczęściej wiążę się też z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. To dość poważne obciążenie dla domowego budżetu dlatego warto negocjować cenę mieszkania z deweloperem. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nie wymaga to od Ciebie bardzo dużego wysiłku. Zobacz jak negocjować z deweloperem i tym samym zyskać niższą ratę kredytu lub krótszy czas kredytowania.

Negocjacje z deweloperem – jak się do nich przygotować?

Już na samym wstępie trzeba podkreślić, że nie każdy potrafi negocjować. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy z tego rezygnować. Każdy może się tego nauczyć w mniejszym lub większym stopniu, poszerzając swoją wiedzę z zakresu negocjacji. Po pierwsze lepiej stosować argumenty merytoryczne niż te, które nie są poparte żadnymi konkretnymi informacjami. Aby wynegocjować niższą cenę mieszkania, trzeba się trochę wysilić i znaleźć rzeczowe argumenty, które przekonają dewelopera.

Drugą ważną kwestią jest umiejętność komunikowania się. Zarówno deweloper, jak i potencjalny nabywca muszą potrafić nie tylko mówić, ale także słuchać tego, co druga strona ma do powiedzenia. Dzięki temu nawzajem możemy poznać swoje cele i potrzeby. Kluczem do udanych negocjacji jest wypracowanie rozwiązań, które będą satysfakcjonować obie strony.

Negocjacje z deweloperem nie muszą być trudne, co ciekawe mogą być nawet przyjemne, jeśli tylko odpowiednio do nich podejdziemy. Warto nieco lepiej poznać motywację dewelopera, aby dobrać odpowiednie argumenty do negocjacji. Zastanów się, co mogłoby Cię przekonać, gdybyś to Ty znalazł się na jego miejscu. Zanim umówisz się na spotkanie warto, abyś wiedział, o co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera. Jeśli odpowiednio nie przygotujesz się na rozmowę, to ciężko będzie Ci znaleźć punkt zaczepienia do negocjacji.

Jak negocjować z deweloperem – o czym warto pamiętać

Zanim rozpoczniesz swoje pierwsze negocjacje z deweloperem, pamiętaj o tym, że to ile uda Ci się wynegocjować, zależy od wielu czynników. Możesz mieć idealną technikę negocjacyjną oraz niepodważalne argumenty, ale jeśli trafisz na nieugiętego dewelopera, to cały proces może zostać utrudniony już na starcie. To jaką cenę uda Ci się wynegocjować może zależeć również od etapu sprzedaży mieszkania i popularności inwestycji.

To ile uda nam się zaoszczędzić, zależy od towarzyszącym negocjacjom okoliczności. Nie zawsze są one sprzyjające i będzie to duże wyzwanie szczególnie dla osoby, która nie ma mocno rozwiniętych umiejętności negocjacyjnych. Zawsze jednak warto próbować i dobrze jest umówić się na rozmowy z różnymi deweloperami, aby mieć pogląd na to, z kim i gdzie uda Ci się dobić najkorzystniejszego targu.

Jak negocjować z deweloperem – przydatne wskazówki

Nie każdy dobrze czuje się w roli negocjatora i nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli jednak planujesz zakup mieszkania, to musisz się nieco podszkolić w tym zakresie, aby odciążyć swój portfel i zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Nastaw się na negocjowanie

Przede wszystkim musisz uwierzyć w to, że jesteś w stanie wywalczyć niższą cenę dzięki wiedzy, jaką posiadasz. Pamiętaj o tym, że deweloperzy są przygotowani na to, że osoby zainteresowane kupnem mieszkania będą chciały z nimi negocjować. Z tego względu zawyżają oni cenę nieruchomości nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych, aby móc bez straty dla siebie zejść z ceny i zadowolić klienta. Nie możesz więc rezygnować z rozmowy o potencjalnych oszczędnościach i szukania argumentów, które będą przekonujące do tego, aby obniżyć cenę wyjściową.

Jeśli podczas kupna mieszkania chcesz korzystać z kredytu, to tak naprawdę każdy zaoszczędzony 1000 ma ogromne znaczenie, ponieważ oszczędzasz na odsetkach. Niestety pożyczając pieniądze z banku prócz sumy, którą rzeczywiście mieliśmy do dyspozycji, musimy też oddać dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dobre nastawienie podczas negocjacji może Ci pomóc zmniejszyć te koszty i stać się szczęśliwym posiadaczem mieszkania na kredyt, który jest w miarę opłacalny i jesteś w stanie go spłacić.

Zapoznaj się z inwestycją oraz określ co jest dla Ciebie ważne

Przed rozpoczęciem negocjacji z deweloperem należy zapoznać się z sytuacją, która dotyczy konkretnej inwestycji. Mowa tu, chociażby o tym: kiedy rozpoczęła się sprzedaż mieszkań, ile z nich została już sprzedana, jaka jest średnia cena mieszkania o danym metrażu lub ile kosztuje miejsce parkingowe. Te i jeszcze kilka innych kwestii pomogą przygotować Ci się do negocjacji i opracowania odpowiednich argumentów.

Możesz oszacować czy konkurencja w innych kupujących jest duża i ile uda Ci się zejść z ceny, biorąc pod uwagę dostępność mieszkań oraz ich średnią cenę rynkową. Oczywiście do negocjacji nie należy podchodzić emocjonalnie i warto stworzyć wcześniej listę kryteriów, które są dla Ciebie ważne podczas wyboru nieruchomości. Nie poddawaj się zmęczeniu w szukaniu mieszkania i nie daj się namówić na średnią ofertę. W końcu to inwestycja na wiele lat Twojego życia dlatego powinna satysfakcjonować Cię w pełni.

W swojej liście możesz uwzględnić to, na którym piętrze chcesz posiadać mieszkanie, jakie powinno być ono wysokie, czy obok klatki ma być miejsce parkingowe i jakie jest jego położenie względem centrum i Twojej pracy. Aspektów, które powinieneś wziąć pod uwagę, jest sporo, dlatego warto je wszystkie zapisać, aby przypadkiem o nich nie zapomnieć.

Podczas negocjacji wykorzystać swoje atuty

Oprócz określenia tego, co jest dla Ciebie ważne w nowym mieszkaniu, powinieneś się też zastanowić nad tym, co możesz zaoferować deweloperowi, aby ten chciał zejść z ceny wyjściowej, chociażby o kilka procent. Być może wspominanie o swoich zaletach będzie dla Ciebie krępujące, ale uwierz, że może to wiele wnieść do ustalania ceny za konkretną nieruchomość.

Twoim atutem może być np. to, że podoba Ci się mieszkanie, które nie jest zbyt „chodliwe” przez swój nietypowy układ, spady czy metraż. Atutem może być te to, że jesteś elastyczny co do harmonogramu płatności, masz dobrą zdolność kredytową i nie chcesz wprowadzać żadnych przeróbek w mieszkaniu. Wbrew pozorom rzeczy, które są oczywiste dla Ciebie, mogą być bardzo dużym atutem dla dewelopera.

Zacznij negocjowanie jak najwcześniej

Im więcej czasu zostawisz sobie na negocjacje, tym lepiej, ponieważ masz szansę na duże oszczędności. Proces negocjowania nie trwa kilka minut i bardzo często może ciągnąć się przez kilka tygodni aż do uzyskania zadowalającej sumy. Należy uzbroić się w cierpliwość i dać sobie wystarczająco dużo czasu na rozmowy z deweloperem i wymienianie się z nim argumentami. Czas może być też niezbędny, jeśli jednocześnie prowadzisz rozmowy z różnymi deweloperami i chcesz mieć pod uwagą kilka ofert, aby wybrać w końcu tę najlepszą.

Pamiętaj jedynie o tym, że zbyt długo przeciągające się negocjacje też nie działają na Twoją korzyść. Konieczne jest więc znalezienie złotego środka. Jeśli będziesz przeciągać negocjacje przez kilka miesięcy, to może pojawić się kilku innych zainteresowanych na dane mieszkanie, co może zmniejszyć Twoje szanse na powodzenie transakcji.

Jak negocjować z deweloperem – nie skupiaj się wyłącznie na cenie

Warto wiedzieć, że negocjacje z deweloperem nie muszą opierać się wyłącznie na obniżaniu ceny mieszkania. Jeśli już doszedłeś do zadowalającego progu cenowego i nie da się już nic więcej zaoszczędzić, to przychodzi czas na wykazanie się kreatywnością, jeśli chodzi o negocjowanie dodatkowych elementów. Może to być praktycznie wszystko.

Zastanów się, jakie koszty może pokryć deweloper, ponieważ pozwoli Ci to zaoszczędzić dodatkowe kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dobrym przykładem jest np. wynegocjowanie większej piwnicy, miejsca postojowego, darmowych przeróbek w mieszkaniu czy pokrycie przez dewelopera użytkowania wieczystego przez rok od podpisania aktu notarialnego.

Jak negocjować cenę mieszkania z deweloperem – podsumowanie

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na negocjowanie ceny. Jako kupujący możesz zaoszczędzić w wielu aspektach – nie tylko na cenie mieszkania, ale także na wspomnianych wyżej elementach dodatkowych. Wystarczy, że się do tego odpowiednio przygotujesz i przed spotkaniem z deweloperem pod szlifujesz swoje umiejętności w negocjowaniu. Korzystając z porad opisanych w tym artykule, możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – nie warto więc rezygnować z negocjacji.

Oceń artykuł

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021