Jak kupować akcje i dlaczego warto to robić?

Przeczytasz w ciągu 7 minut

Dla wielu osób rynek akcji, a nawet samo inwestowanie w różnego typu instrumenty finansowe wydaje się czymś niezwykle skomplikowanym. Często kojarzymy to ze scenami rodem z amerykańskich filmów, gdzie elegancko ubrani biznesmeni zarabiają fortunę lub też tracą dorobek całego swojego życia. Warto wiedzieć, że ten obraz jest dość mocno przerysowany, a inwestowanie w akcje jest dostępne dla każdego – nie tylko dla bogatych biznesmenów.

Kupowanie akcji i inwestowanie na giełdzie może być dość trudne dla całkowitych laików. Nie warto jednak się poddawać – wystarczy poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie i zacząć działać. Jesteś gotowy na to, aby pogodzić się z ryzykiem utraty pieniędzy? Wiesz, dlaczego chcesz inwestować i chcesz nauczyć się, jak to dobrze robić? Jeśli odpowiedziałeś „TAK”, to poniższy artykuł powinien Cię zainteresować.

Po pierwsze – załóż rachunek inwestycyjny

Pierwszym krokiem, którego musi dokonać przyszły inwestor, aby w ogóle móc wkroczyć na giełdę jest założenie rachunku inwestycyjnego. Swoje pierwsze kroki powinieneś więc skierować do domu maklerskiego (lub też biura maklerskiego). W tym miejscu należy zawrzeć umowę o prowadzenie rachunku inwestycyjnego. Do czego tak właściwie służy taki rachunek? Rachunek inwestycyjny służy do przechowywania i obracania papierami wartościowymi oraz innego rodzaju instrumentami finansowymi.

W celu podpisania umowy wystarczy udać się bezpośrednio do punktu obsługi klienta lub też złożyć wniosek przez internet. Drugie rozwiązanie jest o tyle wygodne, że nie musisz poświęcać czasu na dojazd do punktu – umowę do podpisania dostarczy Ci kurier, wystarczy, że okażesz mu dowód osobisty. Oczywiście, aby założyć rachunek inwestycyjny i móc zacząć inwestować trzeba mieć ukończone 18 lat. Umowa między inwestorem a domem maklerskim nie jest skomplikowana, więc nie musisz obawiać się tego, że będziesz zmuszony zapoznać się z obszernym plikiem dokumentów.

W Polsce funkcjonuje aktualnie kilkadziesiąt domów maklerskich, które są licencjonowane przez KNF. Oferta w większości miejsc jest do siebie podobna, a prowadzenie rachunku inwestycyjnego jest albo bezpłatne, albo kosztuje tylko kilkadziesiąt złotych rocznie. Warto też wiedzieć, że w przyszłości możesz korzystać z usług kilku domów maklerskich równocześnie – nie ma na razie żadnych ograniczeń dotyczących te kwestii.

Po drugie – wpłać pieniądze na rachunek

No dobrze, udało Ci się założyć swój pierwszy rachunek inwestycyjny w domu maklerskim, co dalej? Następnym krokiem jest wpłacenie pieniędzy na rachunek – może to być dowolna suma, którą uznasz za stosowną. Na sam początek nie musi to być spora kwota, nie jest nawet wskazane, aby na samym początku przygody z giełdą „ładować” w nią wszystkie oszczędności życia. Tak więc w pierwszym etapie inwestowania nie przeznaczaj na kupno akcji zbyt dużych kwot. Dla każdego „niewielka kwota” oznacza coś innego – może to być 100 zł, a może to być równie dobrze 10 000 zł. Warto więc trzymać się zasady, że jeśli stracimy wpłacone pieniądze, to nie będzie to miało dużego wpływu na nasze samopoczucie oraz płynność finansową.

Nauka kupowania akcji oraz poruszania się na giełdzie bywa niekiedy bolesna i praktycznie każdy inwestor na początku swojej drogi musiał pogodzić się z porażką i utratą pieniędzy. To nic dziwnego, ponieważ zarabianie na giełdzie nie należy do najprostszych rzeczy i trzeba po prostu złapać w tym doświadczenie. Straty są normalnym elementem procesu nauki, ważne jednak, aby nie były one za duże, abyśmy nie zniechęcili się już na samym początku drogi. Wpłaty o odpowiedniej na sam początek wysokości możesz dokonać przelewem bankowym na podany przez dom maklerski numer konta. Jeśli dysponujesz gotówką, to najlepiej jest ją wpłacić na konto i zlecić przelew.

Źródło: https://www.analizy.pl/tylko-u-nas/24418/kantar-jak-i-w-co-inwestuja-polacy

Po trzecie – kup swoje pierwsze akcje

Masz już swój pierwszy rachunek inwestycyjny a na nim trochę środków na to, aby dokonać pierwszych inwestycji. Co teraz? Przyszedł czas na złożenie zlecenia, które jest niezbędne do tego, aby kupić akcje. Obecnie większość zleceń można złożyć za pośrednictwem internetu, więc nie musisz iść osobiście do punktu obsługi w domu maklerskim i składać pisemnej dyspozycji maklerowi. Co więcej, część domów maklerskich udostępnia swoim klientom, specjalne aplikacje co jeszcze bardziej usprawnia i ułatwia cały proces inwestowania na giełdzie. Twoje zlecenie trafi do systemu DM, a z niego leci prosto na giełdę.

Na początku swojej drogi powinieneś wiedzieć tyle, że można wyróżnić dwa zasadnicze rodzaje zleceń (oczywiście jest ich o wiele więcej): zlecenia kupna i zlecenia sprzedaży. Zlecenie kupna polega na tym, że inwestor oferuje gotówkę w zamian za akcje, a zlecenie sprzedaży na tym, że oferujemy akcje w zamian za gotówkę. To, co jest bardzo ważne to Twoje indywidualne priorytety. Jeśli chcesz kupić lub też sprzedać akcje możesz skorzystać ze zlecenia z limitem, lub zlecenia po każdej cenie.

W przypadku zleceń z limitem deklarujemy liczbę kupowanych lub sprzedawanych akcji i cenę jednostkową, po której dane akcje godzimy się kupić bądź też sprzedać. Zlecenia po każdej cenie (PKC) mają pierwszeństwo przed zleceniami z limitem. Trzeba jednak wiedzieć, że zlecenia PKC nie dają pewności, ile pieniędzy w ostateczności wydamy na zakup akcji lub też ile otrzymamy po ich sprzedaży.

Kupowanie akcji – co jeszcze warto wiedzieć?

To, co warto wiedzieć o inwestowaniu w akcje to z pewnością to, że nie jest to specjalnie kosztowne zajęcie. Tak jak już wspomnieliśmy w tym artykule, większość rachunków inwestycyjnych jest oferowana i prowadzona za darmo lub za kwotę maksymalnie kilkudziesięciu złotych w skali roku. Najprostszy pakiet w zupełności wystarczy Ci na samym początku Twojej drogi z kupnem i sprzedażą akcji. Na czym więc zarabiają domy maklerskie? Przede wszystkim na prowizjach, które są pobierane od inwestorów przy każdej zrealizowanej transakcji kupna i sprzedaży. Obecnie standardem na polskim rynku akcji jest prowizja w wysokości 0,39% od dyspozycji składanych przez internet.

Jeśli chodzi o wypłatę gotówki, to można to zrobić w praktycznie każdej chwili. W większości przypadków wypłata środków pieniężnych odbywa się poprzez przelew na wcześniej zdefiniowany przez nas rachunek bankowy. Wystarczy złożyć dyspozycję przelewu i najpóźniej następnego dnia pieniądze powinny pojawić się na Twoim koncie. Nie jest więc tak, że środki, które znajdują się na rachunku inwestycyjnym, są zamrożone i aby je wypłacić trzeba przejść przez skomplikowany proces.

Źródło: http://media.remarkableones.com/12681-ponad-20-mln-polskich-internautow-kupuje-online-badanie-payu-i-xtb-postawy-polakow-wobec-finansow-i-technologii-internetowych

Dlaczego warto inwestować w akcje?

Inwestowanie na giełdzie nie jest czymś, czego powinniśmy się obawiać. Oczywiście przed podjęciem jakichkolwiek kroków w tej dziedzinie warto jest się choć trochę do tego przygotować. Nie każdy bowiem jest stworzony do poruszania się na giełdzie i aby móc to robić skutecznie należy poświęcić sporo czasu na naukę. Warto jednak podkreślić to, że wszystkiego można się nauczyć i na sam początek wystarczy zapoznać się z kilkoma poradnikami lub też poprosić o radę osoby, które „siedzą” w tym temacie od dłuższego czasu. Inwestowanie w akcje ma swoje plusy – po pierwsze jest to stosunkowo bezpieczne i mało ryzykowne w porównaniu z inwestycją w inne aktywa.

Kolejną zaletą jest to, że możesz kupować i sprzedawać akcje w praktycznie dowolnym momencie i nie musisz obawiać się wysokich opłat i prowizji. Inwestując w akcje, masz też możliwość regularnego dochodu w formie dywidendy. Inwestując na giełdzie, dywersyfikujesz też swoje finanse osobiste. Inwestowanie w akcje nie jest bardzo skomplikowane, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób decyduje się to robić. Inwestowanie swoich pieniędzy w różnych miejscach niweluje ryzyko utraty wszystkich oszczędności w momencie, gdy dojdzie do nieprzewidzianego i negatywnego w skutkach zdarzenia.

5/5 - (2 votes)

Sprawdź ranking pożyczek

500 - 6000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 100%
Maksymalna wartość RRSO - 688,69%. Przykład pożyczki: 2000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 2370,01 zł
100 - 5000 złKwota
4000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 1915,52%. Przykład pożyczki: 2 500 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3 200 zł.
100 - 3 000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 99%
Minimalne RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 485,25%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 365 dni. Suma do zapłaty: 14 600 zł.
100 - 5000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 89%
Przykład pożyczki: 2000 zł na 60 dni. RRSO: 3,65%. Suma do zapłaty: 2018 zł
500 - 6000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 476,71%. Przykład pożyczki: 5000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 5 774,50 zł
500 - 15 000 złKwota
5 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 96%
Maksymalna wartość RRSO - 1410,33% Przykład pożyczki: 3000 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 3750,00 zł.
100 - 7 500 złKwota
3 000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 94%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 819,12%. Przykład pożyczki: 5900 zł na 30 dni. Suma do zapłaty: 7080 zł.
300 - 3000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 91%
Pierwsza pożyczka RRSO 0%. Maksymalna wartość RRSO - 268,71%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 6 miesięcy. Suma do zapłaty: 1 441,61 zł
100 - 8000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 92%
Maksymalna wartość RRSO - 517,31%. Przykład pożyczki: 8000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 9287.21 zł
500 - 15000 złKwota
5000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 97%
Maksymalna wartość RRSO - 1926,41%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 3841,70 zł.
200 - 15000 złKwota
3000złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Pierwsza darmowa pożyczka RRSO - 0%. Maksymalna wartość RRSO - 1913,99%. Przykład pożyczki: 1000 zł na 61 dni. Suma do zapłaty: 1 279,92 zł. Minimalny okres spłaty 30 dni, maksymalny okres spłaty 30 dni.
600 - 20 000 złKwota
0złDarmowa pożyczka
Pierwsza za darmo
Wypłata w ten sam dzień
bez sprawdzania BIK
wysoka przyznawalność
bez zaświadczeń
wysoka kwota
Ocena: 95%
Maksymalna wartość RRSO - 513,37%. Przykład pożyczki: 3000 zł na 3 miesiące. Suma do zapłaty: 4024,98 zł
Rozwiń całą listę
Kontakt z redakcją: kontakt@pozyczkolog.pl

Chwilówki mogą być tanie, a nawet darmowe - wiemy, gdzie ich szukać i tą wiedzą się dzielimy. W naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualne oferty chwilówek i pożyczek na raty, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszą dla siebie. Nasi eksperci publikują obiektywne, rzetelne i obszerne recenzje pożyczkodawców, które staną się dla Ciebie źródłem wiedzy, a narzędzie „Mój portfel” sprawi, że nigdy nie zapomnisz o terminie spłaty swojej chwilówki. Naszą misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie mądrego pożyczania.

Główną funkcją serwisu jest porównywanie oraz promocja ofert finansowych takich jak pożyczki pozabankowe, kredyty bankowe, konta bankowe oraz inne produkty finansowe.
Pozyczkolog.pl działa we współpracy z systemami partnerskimi, firmami pożyczkowymi oraz firmami o profilu działalności pośrednictwa finansowego.

Pozyczkolog.pl podaje koszty pożyczek, reprezentatywne przykłady oraz inne dane dla poszczególnych pożyczek, wzorując się na informacjach o ofercie, podawanych bezpośrednio na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Kalkulator w serwisie Pozyczkolog.pl służy do symulacji kosztów pożyczek. Informacje w serwisie Pozyczkolog.pl nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Podawane dane na temat pożyczek mają charakter orientacyjny. Szczegółowe parametry pożyczki, użytkownik może sprawdzić po kliknięciu w link "wypełnij wniosek" i przejściu bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy. Faktyczne koszty poszczególnych pożyczek mogą nieznacznie różnić się od kosztów podawanych przez Pozyczkolog.pl ze względu na bieżącą aktualizację ofert na stronach pożyczkodawców.

Wszystkie Prawa Zastrzeżone © 2021