Jak działa karta kredytowa?
Karta kredytowa to dla wielu osób „koło ratunkowe”, z którego można skorzystać w momencie, gdy brakuje pieniędzy. Niektórzy mylą ją z kartą płatniczą, która wbrew pozorom nie działa tak samo. Czym więc jest karta kredytowa i jak z niej korzystać? Podpowiadamy.
Karta kredytowa – co to jest?
Karta kredytowa daje jej posiadaczowi dostęp do dodatkowej gotówki, która w rzeczywistości nie jest jego a banku. Można ją więc porównać do kredytu, jednak mechanizm działania jest nieco inny niż w przypadku produktów takich jak np. kredyt gotówkowy. Podczas wizyty w banku, wraz z jego pracownikiem ustalasz limit zadłużenia, jaki chciałbyś posiadać. Analizując swoje potrzeby, możesz stwierdzić jaka kwota na karcie kredytowej będzie w stanie je zaspokoić. Co miesiąc możesz spłacić całe zadłużenie, żeby skorzystać z okresu bezodsetkowego lub jedynie kwotę minimalną.
Jak działa karta kredytowa?
Działanie karty kredytowej nie jest skomplikowane. Najprościej mówiąc, przez cały miesiąc możesz wydawać pieniądze, które mieszczą się w Twoim limicie i należą do banku. W momencie, gdy zacznie się Twój okres rozliczeniowy, masz jeszcze ok. 20 dni na to, aby spłacić swoje zobowiązanie. Zazwyczaj masz więc od 50 do nawet 56 dni na oddanie pieniędzy, z których skorzystałeś bez ponoszenia żadnych odsetek. To właśnie jest okres bezodsetkowy.
Przykład:
Twój okres rozliczeniowy zaczyna się pierwszego dnia każdego miesiąca. Ostatniego dnia bank wysyła do Ciebie podsumowanie Twoich transakcji, które musisz oddać w określonym w umowie czasie (20-26 dni). Jeśli na początku miesiąca zapłaciłeś w sklepie kartą kredytową, to pożyczonymi pieniędzmi bez odsetek będziesz mógł cieszyć się półtora miesiąca (ok. 50 dni). Jeśli zaś skorzystasz ze swojej karty kredytowej ostatniego dnia miesiąca, to na spłatę zostaje Ci ok. 3 tygodnie.
Karta kredytowa a zdolność kredytowa
Każda osoba, która chce ubiegać się o kartę kredytową, powinna zadbać najpierw o swoją zdolność oraz historię kredytową. Tak samo, jak w przypadku wnioskowania o zwykły kredyt tak i tym razem bank przyjrzy się temu, jak do tej pory radziłeś sobie ze spłatą zobowiązań. Wnioski o kartę kredytową osób zadłużonych są w większości miejsc odrzucane. W taki sposób bank minimalizuje ryzyko utraty pieniędzy. Karta kredytowa bez BIK jest więc trudna do uzyskania na atrakcyjnych warunkach.
Jak działa karta kredytowe – jak z niej korzystać?
Najrozsądniejszym sposobem korzystania z karty kredytowej jest umiar. Z takiego udogodnienia powinieneś korzystać jedynie w razie potrzeby. Fakt posiadania karty kredytowej nie oznacza, że powinieneś stale z niej korzystać. Zaleca się, aby na co dzień płacić za pomocą własnych środków finansowych. Po kartę kredytową sięgaj jedynie, gdy wiesz, że niedługo Twoje konto zasilą pieniądze, które będziesz mógł przeznaczyć na spłatę zadłużenia.
Płatność kartą kredytową z pewnością jest wygodna, ponieważ mimo braku własnych pieniędzy możemy pozwolić sobie na zakupy. Nie jest to jednak produkt idealny dla osób, które mają nieregularne dochody. Taki produkt poleca się szczególnie osobom, które mają stałe wpływy wynagrodzenia i mają pewność, że będą z nich w stanie pokryć dług na karcie.
Z karty kredytowej można korzystać podczas wykonywania różnych transakcji. Możesz nią płacić w sklepie stacjonarnym, a także w internecie. Często przydaje się także podczas rezerwowania noclegów oraz lotów. Co ciekawe za pomocą karty kredytowej możesz też wypłacać pieniądze z bankomatu oraz robić przelewy z jej rachunku. Te dwie ostatnie możliwości są jednak zazwyczaj dodatkowo płatne, dlatego lepiej jest z nich zrezygnować.
Jak działa karta kredytowe – korzyści
Jedną z największych zalet posiadania karty kredytowej jest oczywiście to, że masz łatwy i szybki dostęp do dodatkowych środków pieniężnych. Wystarczy, że złożysz wniosek w banku i masz odpowiednią zdolność kredytową.
Karta kredytowa może Ci się przydać np. podczas zakupów. W momencie, gdy nie masz wystarczająco dużo środków na koncie, możesz skorzystać z limitu, który masz na karcie kredytowej. W niektórych miejscach karta kredytowa jest też niezbędna do sfinalizowania transakcji np. w wypożyczalniach aut czy w hotelu.
Dzięki karcie kredytowej budujesz też swoją wiarygodność kredytową. Jeśli zawsze będziesz spłacać swoje zadłużenie na karcie w terminie, to nie umknie to uwadze banku, który docenia uczciwych klientów.
Karta kredytowa czy kredyt – co wybrać?
Karta kredytowa to jeden z największych „konkurentów” dla tradycyjnego kredytu gotówkowego. Dużą zaletą karty, która przesądza o tym, że wiele osób się na nią decyduje, jest to, że z pieniędzy można korzystać w dowolnej chwili, a dostęp do nich jest „pod ręką”. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kredyt gotówkowy może opiewać na wyższe sumy niż te, które znajdują się na karcie kredytowej.
To jaki sposób finansowania wybierzesz, zależy głównie od Twoich potrzeb finansowych. Jeśli wiesz, że czekają Cię duże wydatki, skumulowane w jednym czasie, to o wiele lepiej jest wybrać tradycyjny kredyt. Jeśli Twoje wydatki są mniejsze i raczej regularne, to karta kredytowa powinna Ci w zupełności wystarczyć. Jak widzisz, kluczową kwestią jest dobranie dla siebie najlepszego rozwiązania, biorąc pod uwagę aktualne potrzeby.
Karty kredytowe – limity
Każda karta kredytowa ma swój określony limit, z którego można skorzystać w ciągu okresu rozliczeniowego. Najważniejszy jest jednak okres, w którym trzeba zwrócić pieniądze, aby uniknąć odsetek. To jaki limit będzie znajdować się na Twojej karcie, powinno zależeć od Twojej sytuacji finansowej. Należy unikać sytuacji, w której limit na karcie jest tak duży, że gdyby klient całkowicie go wydał, to miałby problem ze spłatą zadłużenia.
Bank uzależnia wysokość limitu na karcie kredytowej od zdolności kredytowej klienta. Osoby, które mają dobrą ocenę punktową w BIK, nie dopuszczały do tej pory do opóźnień w spłatach i mają wysokie dochody, mogą liczyć na wyższe limity na karcie. Podczas wizyty w banku zostanie nam zaproponowany najwyższy limit, jaki możemy mieć na swojej karcie. Nie oznacza to jednak, że należy z niego skorzystać, możesz zdecydować się na mniejszy limit, który bardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Chargeback – przydatna usługa na karcie kredytowej
Chargeback to usługa, która może zostać przypisana do konkretnej karty kredytowej. Okaże się ona bardzo przydatna w momencie, gdy dokonamy kłopotliwego zakupu i chcemy odzyskać swoje pieniądze.
Przykład:
Wykupiłeś wymarzone w czasy w polecanym biurze podróży. Nagle okazuje się, że biuro upada z dnia na dzień, pozostawiając swoich klientów „na lodzie”. Chciałbyś odzyskać swoje pieniądze, ponieważ nie wybierzesz się już na wcześniej zarezerwowane wakacje. Jeśli podczas płatności korzystałeś z karty kredytowej, to z łatwością odzyskasz swoje pieniądze dzięki usłudze chargeback. Nie będziesz musiał sądzić się z biurem podróży i przez wiele miesięcy domagać się o swoje pieniądze. Z racji tego, że nie doszło do sfinalizowania usługi (nie pojechałeś na wakacje) masz prawo zgłosić reklamacje w swoim banku i domagać się zwrotu pieniędzy. W momencie, gdy zgłosisz reklamację ruszy procedura, która ma na celu cofnięcie płatności, której dokonałeś w biurze podróży.
Jak widzisz, usługa chargeback może oszczędzić Ci wiele stresu i ułatwi odzyskanie pieniędzy w przypadku nieudanych transakcji. To nieoceniona pomoc w przypadku, gdy padnie się praktykom naciągacza lub nie jest się zadowolonym z efektów transakcji.