Jak długo idzie przelew?
Przekazywanie innym osobom, nawet tym znajdującym się tysiące kilometrów od nas, nigdy nie było tak szybkie i proste, jak jest obecnie. Przelewy pozwalają nam bezpiecznie i w niedługim czasie przesłać środki rodzinie, przyjaciołom, sprzedawcom czy komukolwiek tylko zapragniemy. Tylko co właściwie znaczy „w niedługim czasie”? Jak długo idzie przelew, w tym przelew wewnętrzny bądź przelew za granicę?
Który przelew jest szybszy – w oddziale czy przez Internet?
Przelew możemy zlecić w oddziale naszego banku, jednak nie da się ukryć, że prym obecnie wiodą przelewy internetowe. Trzeba przy tym wskazać, że jeśli chodzi o czas oczekiwania na dostarczenie środków, przelew internetowy i przelew w oddziale niewiele się różnią.
Inny może być za to czas, jaki będzie potrzebny, aby przelew zlecić – w przypadku przelewu internetowego nie musimy na nic ani na nikogo czekać, zaś w oddziale banku może zdarzyć się kolejka, z uwagi na którą cała operacja zajmie stosunkowo długo.
Przelewu internetowego dokonamy, logując się do naszego konta w serwisie transakcyjnym bądź aplikacji mobilnej. Zlecenie przelewu to zazwyczaj kwestia kilku minut – wystarczy, że wpiszemy dane odbiorcy i kwotę przelewu, a także wybierzemy sposób księgowania. Domyślnie przelewy księgowane są w systemie Elixir – to, jakie inne możliwości będą dla nas dostępne, zależne jest od naszego banku i rodzaju rachunku.
Ile trwa przelew internetowy z konta na konto?
Jak już wspomniano, większość przelewów w Polsce dokonywanych jest w systemie Elixir. Jego funkcjonowanie opiera się na sesjach: wychodzących i przychodzących. Oznacza to, że zlecony przelew musi najpierw z naszego banku „wyjść”, a następnie „wejść” do banku, w którym rachunek prowadzi odbiorca.
Każdy bank ma nieco inne godziny sesji wychodzących i przychodzących, co oznacza, że to, ile trwa przelew z banku do banku zależy w dużej mierze od tego, kiedy zlecimy przelew, a także z jakiego banku do jakiego wysyłamy środki.
Zwykły przelew zewnętrzny (a więc wysyłany z jednego banku do innego), w zależności od tego, o jakiej godzinie go zlecimy i do jakiego banku, może zostać dostarczony tego samego dnia wieczorem lub dopiero następnego dnia roboczego.
Warto pamiętać, że sesje Elixir nie są realizowane w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. Oznacza to, że jeśli na przykład wyślemy przelew w piątek wieczorem, to prawdopodobnie środki znajdą się na koncie nadawcy dopiero w poniedziałek.
Czym jest przelew natychmiastowy?
Powyżej wspomniano o tradycyjnych przelewach wykorzystujących sesje Elixir, jednak z reguły nie są one naszą jedyną możliwością. Jeśli zależy nam, aby odbiorca otrzymał fundusze niemal natychmiast, w tym w weekendy i święta, możemy skorzystać z przelewów natychmiastowych.
To, czy będą one dla nas w danym przypadku dostępne, zależy od tego, z jakiego systemu przelewów natychmiastowych korzysta nasz bank, a z jakiego bank odbiorcy. W Polsce funkcjonują dwa systemy przelewów natychmiastowych:
- Express Elixir
- BlueCash.
Zarówno w przypadku systemu Express Elixir, jak i BlueCash, możemy liczyć na to, że odbiorca otrzyma wysłane mu fundusze w przeciągu kilku sekund, niezależnie od dnia tygodnia czy pory dnia. Jest to więc najlepsza opcja, kiedy chcemy wysłać komuś środki bardzo szybko (lub na przykład jest piątek po południu, a w przypadku normalnego przelewu środki doszłyby dopiero w poniedziałek).
Istnieje również system SORBNET, który co prawda nie umożliwia wykonywania przelewów natychmiastowo, jednak są one przeprowadzane nie w ramach sesji Elixir, a w czasie rzeczywistym. Zazwyczaj środki znajdują się na koncie odbiorcy w ciągu kilku godzin. Przelewy w tym systemie wykorzystuje się przede wszystkim do szybkiego przekazywania kwot powyżej miliona złotych, z uwagi na co są one stosunkowo drogie (jeden przelew w systemie SORBNET może wiązać się z kosztem nawet 30-40 złotych).
Podczas gdy zwykłe przelewy Elixir są w większości przypadków darmowe, przelewy natychmiastowe są z reguły płatne. Zdarza się jednak, że banki oferują w ramach niektórych kont bezpłatne przelewy natychmiastowe, czy to bez limitu, czy określoną ich ilość w miesiącu.
Jak długo idzie przelew wewnętrzny?
Przelewem wewnętrznym nazywamy przelew, w którym zarówno odbiorca, jak i nadawca prowadzą rachunek w tym samym banku. Jak długo idzie przelew w takim wypadku? Z pewnością ucieszy nas fakt, że będzie on natychmiastowy – prawdopodobnie nawet w nocy czy w weekend. Ponadto nie będziemy musieli za taki natychmiastowy przelew w żaden sposób dopłacać. Dlaczego?
Kiedy wykonujemy przelew w obrębie tego samego banku, nie ma konieczności czekania na sesje wychodzące czy przychodzące, ponieważ nie występują żadni pośrednicy, a bank nie musi kontaktować się z inną instytucją, a wystarczy, że dokona zmian w zakresie posiadanych przez siebie danych. Dzięki temu możliwe jest natychmiastowe modyfikowanie stanów konta klientów, również w czasie, kiedy przelewy pomiędzy bankami są niemożliwe (w święta, weekendy).
Ile idzie przelew internetowy za granicę?
To, jak długo idzie przelew zagraniczny, zależy przede wszystkim od systemu, w jakim zostanie on wysłany, a także wybranej opcji księgowania. W przypadku przelewów zagranicznych stosuje się dwa systemy:
- SEPA
- SWIFT.
System SEPA posiada ograniczenie zarówno odnośnie waluty, jak i krajów, w ramach których wysłane mogą być środki. W jego ramach możemy dokonać przelewu jedynie w euro, na rachunek ulokowany w kraju Unii Europejskiej bądź w Szwajcarii, Norwegii, Islandii lub Lichtensteinie. Podobnie jak zwykły, krajowy przelew w systemie Elixir, środki powinny znaleźć się na koncie odbiorcy już w ciągu następnego dnia roboczego.
W przypadku innych walut bądź krajów, pozostaje nam jedynie przelew w systemie SWIFT, który może potrwać nawet kilka dni roboczych. Możemy jednak zdecydować się (o ile nasz bank dopuszcza taką możliwość) na opcję księgowania Overnight, która gwarantuje, że (o ile zleciliśmy przelew do godziny 13) środki zostaną dostarczone tego samego dnia.
Jak długo idzie przelew bankowy – podsumowanie
Wiemy już, jak długo idzie przelew bankowy – jak widać, sprawa jest stosunkowo skomplikowana. To, jak szybko środki znajdą się na koncie odbiorcy, zależne jest od ogromu czynników, takich jak czy jest to przelew wewnętrzny, czy zewnętrzny, krajowy, czy zagraniczny, natychmiastowy, czy zwykły.
Oznacza to, że odpowiedź na pytanie, ile trwa przelew internetowy z konta na konto, może w określonych okoliczność brzmieć kilka sekund, a w innych może również brzmieć kilka dni.